Bir öneri lütfen :( Evimde 15 kedi var hepsi sokaktan gelme...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bu cok zor birsey ama mesela diyorum beykozda ormanlarda kopeklere hayvanseverler bakiyor diye ama uzak mesafe oraya gidip gelmesi bile yol masrafi oluyor bu insanlar ceplerinden harciyorlar.
ve ac kaldiklarinda gercekten birbirlerini yiyorlar.
beraber yasamayi ogrenmeliyiz bence ve dedigim gibi sokak kopekleri cok nadir saldiriyorlar.
bir tanesine yanindan gecerken gulerek baktim beni evime kadar takip etti ve kopek de bana guluyordu 😂
eger bulundugunuz bolgede saldirgan kopek varsa onun icin belediyeyi aramalisiniz ankara belediyesinin ilgilenmeyecegini dusunmuyorum aslinda.
sizin korkunuz icinse yaninizda kopek kaciran uzaklastiran bir takim seyler var onlardan edinebilirsiniz.ise yariyor mu bilmiyorum ama guvende hissettirebilir.
Ben de ondan bahsediyorum o insanlar mama yardimi topluyor oyle gidip besliyor ama gel de anlatin iste.

Iste anlatamiyoruz maalesef, kopekler barinaklara zor dayanirken kedileri dusunun bir de.
insanlar kopeklerden daha cok korktugu icin kopekler daha madur gibi sokaktaki kedilerden rahatsiz olan nadirdir.
ama 5 kisiden 3 u kopeklerden cekinir.
benim adim attigim yer kedi mamasi dolu kedilerin rahati yerinde bence ya 😊

Bakin ben sizi anliyorum korkmanizi, telaslanmanizi tabi ki bunlar cocukluktan alisilmasi gereken seyler. Illa hasir nesir olmak zorunda da degilsiniz ama bu hayvanlar insanlarla ic ice yasamak zorunda. Kopekler barinaga tahammul edemezken kediler asla yasayamaz. Konu sahibi neden evine bukadar hayvani almak zorunda kalmis anlayabilmenizi istiyorum cunku bu hayvanlara kimse bakmiyor, bakanlar cok cok az ki zaten sahiplendirmis baslarina gelmeyen kalmamis. Disarida bakabilir evet ama koyulan mamalara sulara etraf tahammul etmiyor, arabalar eziyor vs. Daha ne kadar aciklamak gerekiyor bilmiyorum. Empati yapmanizi istiyorum sadece.
seviyelice tartışabilirz ve birbirimizi anlayabiliriz pekala.ben sizi anlıyorum köpekler kediler barınaklara verilsin asla demedim zaten konuda.Ama hadi beni geçtim 75 e yaşı dayanmış teyze korkudan hava almaya çıkamıyor mahallede.şehre uzak bir yerde yaşıyoruz köpek sayısı aşırı aşırı fazla ve grup grup geziyorlar.kadın dışarı çıkmak için kızının işten dönmesini bekliyor o derecede korkmuş 3 5 köpek üstüne çıkınca yürüyüş parkında.herkesi memnun edecek çareler bunulabilir ama buna bütçe ayrılmıyor ki maalesef.kamelyamda evimin önünde 40 50 kilo bir köpekle oturmak istememem de doğal sizin barınaklara gönderilmesinler demeniz de doğal.bir günde asansörden çıktım burun buruna geldim köpekle bayılacaktım korkudan.içeri girmiş kapı sensörlü olduğundan ona da açılmış .her yere bina dikileceğine köpeklere de gezinti ve oynama alanları yapılabilir.

insanlar kopeklerden daha cok korktugu icin kopekler daha madur gibi sokaktaki kedilerden rahatsiz olan nadirdir.
ama 5 kisiden 3 u kopeklerden cekinir.
benim adim attigim yer kedi mamasi dolu kedilerin rahati yerinde bence ya 😊
evet kedilerden korkmam asla mesela.beslerim de yaklaşıp rahatça okşarım da.

Iste anlatamiyoruz maalesef, kopekler barinaklara zor dayanirken kedileri dusunun bir de.
Bizim burada karayollarından yer alınıp jandarma barınak yaptı. Köyümüzde bir sürü annesiz köpek oluyordu, biraz büyütüp götürüyordum ben. Askerler çok iyi bakıyordu hala bakıyorlar, keşke her yerde böyle imkanlar olsa. Konu sahibinin yaşadığı yeri bilemiycem ama arastırsın bi. Mesela şimdi İzmir'e taşındım buradada hasta kediler için rehabilitasyon merkezi var. Kendileri alıyor mu bilmiyorum sanırım almıyor ama gözleri kötü olan yavru kedileri götürüyor komşumuz oraya bırakıyor bakımıyla çok güzel ilgileniyorlar. Aynı şekilde trafik kazası geçirmiş olan kedileri, sakat olanları falan da kabul ediyorlar

her barınak kötü şartlarda değil ki ? kötüyse sokakta, bahçede beslesin. 15 hayvanı evde beslemek çok mu sağlıklı ?
Yasadigim yerin iki barinagi da "kotu sartlarda" degil.
Ha bu ne demek? Hayvanlar ac degil, dayak yemiyor demek.
Bir kafeste on onbes kopek, hic kafes disina cikamadan yasiyor, temizlenene kadar haliyle kendi çiş ve kakalariyla kalıyorlar, kışın usuyorlar cunku hepsine yetecek kapalı alan yok, o acik kafeslerde uc bes kulubeyle kışı geciriyorlar, bebek kopekler fayanslarin ustunde buyuyor, arada yemek kavgalari cikiyor bazıları yemek yiyemiyor, bircok sakat kopek geliyor ameliyatlari vs gerekiyor, insanlar senelerce baktigi kopegi kanser oldu diye birakip gidiyor, salgin hastaliklar yasaniyor.
Ki bakin bu gonulluleri olan ve goz onunde olan iki barinagin sartlari. Kotu sartta olmayanı bu.

Bagis ve yardim toplayarak bakilan ozel yerlerin sartlari biraz daha iyi ama onlar da genelde muhtac olmayan hayvanlari alamiyor.

Kediler icin mustakil ev alin, siz hastasiniz diyenlere ne kolay oyle ev fiyatlarindan haberiniz mi yok, oturdugunuz yerden hastasiniz siz vs diyorsunuz. Dizilerden fazla etkileniyirsunuz sanirim, biriktirme hastaligi demis birisi😃

Kadin cozum istemis hastalik teshisi degil

Sizin çözümünüz nedir? Çok yorum vardı kaçırdım sanırım😊

seviyelice tartışabilirz ve birbirimizi anlayabiliriz pekala.ben sizi anlıyorum köpekler kediler barınaklara verilsin asla demedim zaten konuda.Ama hadi beni geçtim 75 e yaşı dayanmış teyze korkudan hava almaya çıkamıyor mahallede.şehre uzak bir yerde yaşıyoruz köpek sayısı aşırı aşırı fazla ve grup grup geziyorlar.kadın dışarı çıkmak için kızının işten dönmesini bekliyor o derecede korkmuş 3 5 köpek üstüne çıkınca yürüyüş parkında.herkesi memnun edecek çareler bunulabilir ama buna bütçe ayrılmıyor ki maalesef.kamelyamda evimin önünde 40 50 kilo bir köpekle oturmak istememem de doğal sizin barınaklara gönderilmesinler demeniz de doğal.bir günde asansörden çıktım burun buruna geldim köpekle bayılacaktım korkudan.içeri girmiş kapı sensörlü olduğundan ona da açılmış .her yere bina dikileceğine köpeklere de gezinti ve oynama alanları yapılabilir.
Iste siz de soyluyorsunuz butce ayrilmadigini, o yuzden bu hayvanlar bizlere muhtac diyorum sabahtan beri ama anlamamakta israr ediyor insanlar sabahtan beri burda hayvanlarin haklarini savunmaya calisiyorum, birileri diyor dogal seleksiyon, birisi diyor barinaklara kapatilsin, oteki diyo hasta niye evine o kadar kedi toplamis vs empati yapmak kolay aslinda. Hayvanlara bu yil o kadar eziyet ettiler ki, haberlerde siz de gormussunuzdur. Face de hayvan haklari platformlarina bakin benim ne demek istedigimi cok iyi anlayacaksiniz. Barinaklarda daha kotu hastalaniyolar, insanlar disarda istemiyo, apartmanda istemiyo ama bu hayvanlar bizimle olmak zorunda sosyallesmek en dogal haklari.

Son düzenleme:
Sizin çözümünüz nedir? Çok yorum vardı kaçırdım sanırım😊
Yeniden sahiplendirilmeleri cozum, konu sahibi nerede yasiyor bilmiyorum bir daha da yorum yazmadi zaten. Belki burada kendisine yakin oturan birileri vardir sahiplenirler yada cesitli platformdan birlikte yardim isterdik bekli bu sefer gercekten iyi sahipleri olur😊

Komik olan bi durumun oldugunu dusunmuyorum hep birlikte cozum uretmek mantikli laf yaristirmak degil, keske herkes duyarli olsaydi da konu sahibi bukadar hayvani sahiplenmek zorunda kalmasaydi. Birlikte cozum uretelim diyeceginize laf ebeligi yapiyorsunuz.

Komik olan bi durumun oldugunu dusunmuyorum hep birlikte cozum uretmek mantikli laf yaristirmak degil, keske herkes duyarli olsaydi da konu sahibi bukadar hayvani sahiplenmek zorunda kalmasaydi. Birlikte cozum uretelim diyeceginize laf ebeligi yapiyorsunuz.
kime yazdınız bu yorumu acaba?

Iste siz de soyluyorsunuz butce ayrilmadigini, o yuzden bu hayvanlar bizlere muhtac diyorum sabahtan beri ama anlamamakta israr ediyor insanlar sabahtan beri burda hayvanlarin haklarini savunmaya calisiyorum, birileri diyor dogal seleksiyon, birisi diyor barinaklara kapatilsin, oteki diyo hasta niye evine o kadar kedi toplamis vs empati yapmak kolay aslinda. Hayvanlara bu yil o kadar eziyet ettiler ki, haberlerde siz de gormussunuzdur. Face de hayvan haklari platformlarina bakin benim ne demek istedigimi cok iyi anlayacaksiniz. Barinaklarda daha kotu hastalaniyolar, insanlar disarda istemiyo, apartmanda istemiyo ama bu hayvanlar bizimle olmak zorunda sosyallesmek en dogal haklari.
Bakın siz de konu sahibi de biz hayvanseverlerden (lafta değil) bile tepki aldınız. Hepimiz elimizden geldiğince, kendimizce bişeyler yapıyoruz ama 15 tane canın bir apartman dairesinin balkonuna ya da adım atamayacakları bir kafese kapatılmalarının normal olmadığının da farkındayız. Problem çok uç noktalara kaymanız.

Yeniden sahiplendirilmeleri cozum, konu sahibi nerede yasiyor bilmiyorum bir daha da yorum yazmadi zaten. Belki burada kendisine yakin oturan birileri vardir sahiplenirler yada cesitli platformdan birlikte yardim isterdik bekli bu sefer gercekten iyi sahipleri olur😊
Bu kedi evinden daha sağlıklı olur sanki
Ama konu sahibi bana kolaylıkla sahiplendirecek biri gibi gelmedi
yorumlarından öyle hissettim
kıyıp kimseye veremez kedilerini :)

15 kedi beslemek bence de sağlıklı değil ya... Barınağa gönderin konu sahibi. Orda bakın 3-5 hadi neyse de yani 15 gerçekten çok

Bu kedi evinden daha sağlıklı olur sanki
Ama konu sahibi bana kolaylıkla sahiplendirecek biri gibi gelmedi
yorumlarından öyle hissettim
kıyıp kimseye veremez kedilerini :)
küçük kulübeler yapılabilir sokak hayvanlarına barınak gibi etrafı telli değil ama.önü geniş gezilecek alanlı yerler var .oraya gönüllüller mama ve su bırakabilir.biz de var öyle yerler.buna rağmen bazı insanlar 7 8 dükkanın olduğu 1 metre eninde merdiven hariç ulaşımın olmadığı küçük çarşımızda besliyorlar oraya alıştırmışlar.merdivenden inip çıkamıyoruz ordalar ptt ye giremiyoruz tam önünde.markete giriyorum marketin içinde var köpek .para çekmek istiyorum matikten tam yanında duruyorlar .bunlara kızınca da köpek sevmiyor oluyoruz.mağdur olan köpek mi insan mı bu durumda?

Bakın siz de konu sahibi de biz hayvanseverlerden (lafta değil) bile tepki aldınız. Hepimiz elimizden geldiğince, kendimizce bişeyler yapıyoruz ama 15 tane canın bir apartman dairesinin balkonuna ya da adım atamayacakları bir kafese kapatılmalarının normal olmadığının da farkındayız. Problem çok uç noktalara kaymanız.
Artik laf anlatmak istemiyorum cunku surekli cozum yerine zitlasiliyor bana cozum diyenler kendileri cozum uretsin biz de tebrik edelim

Zamaninda biz de 20'ye yakin kedi baktik bahceli olmasina ragmen sokakta diye zehirlediler, bunlari ben dogurmadim nihayetinde biz yemek vermeseydik olurlerdi. Simdi benim sayemde hayvan sever oldular. Kisilastirmayi ilk biz baslattik sonra herkes kisirlastirmaya basladi demek ki birilerinin o ayak olmasi gerekiyor. Barinaga tikmak cozum degil, disarisi da cozum degil maalesef. Mantikli baska bi cozumunuz varsa buyrun siz soyleyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X