bir pko'lunun hamile kalış süreci

mihribanbalik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
887
587
37
selamlar pko'lu anne adayları :) :emir_bebek:

bu forumdaki 2. mesajım. ama 1 sene aşkın zamandır yazar olmadan buraları takip ediyorum. buradan çok faydalandım ben de yazar olunca benim de faydamın olmasını istedim.

öncelikle ben de pko'luydum. şuan tüm pko'lu arkadaşlarıma Allah'tan şifa dilerim.

evleneli yaklaşık 2 sene oluyor. 1 sene sonunda çocuk yapmaya karar verdik. ilk 3 ay olmayınca şüphelenip doktora gittim.
balat hastanesi bu konuda iyi dediler. niyetim meltem hanıma gitmekti ama nasip değilmiş. nevin hanıma gittim.
nevin hanım öğle yemeğine gideceği için alel acele alttan muayne edip sordu: "çocuk düşünüyor musunuz?", evet dedim. "çalışmaya başladınız mı?" dedi. evet dedim. "yok, zaten isteseniz de çocuğunuz olmaz. sen pko'lusun" dedi.
annemle birbirmize baktık. çünkü ilk defa böyle bişey duyuyorduk. kağıda yazdı. "internetten arat" dedi. ve "jamine hapını kullan" dedi.
muayne bitti.
girmemizle çıkmamız bir oldu. psikolojim yerlere düştü.
anneme "çocuğum benden olmuyormuş demek ki" dedim ağlayacaktım. annem de "ya öyle şey olur mu" dedi, "başka bir doktora görünelim. daha doğru düzgün incelemedi açıklamadı"
burdan balatta nevin hanıma giden hamile ya da hasta arkadaşlarımı tenzih ederim ama ben nevin hanıma kesinlikle paramı ve hakkımı helal etmiyorum.!

doktor arkadaşımı aradım hemen. o da "canını sıkma pko çok yaygın bişey" dedi. "o hapı da alma. hormon o. hem beden hem ruh sağlığını altüst eder. iyi bir kadın doğumcuya görün" dedi. sağolsun biraz moralim yerine geldi.

bir süre doktor araştırdım. pko nedir inceledim. başka bir arkadaşımla dertleşirken onunda pko'lu olduğunu ve 2 senedir çocuğunun olmadığını öğrendim. kadınlar kulübünde bununla ilgili durumunu anlatan bir başlık açtığını söyledi. burdan da bahçeci tüp bebek merkezinden adını hatırlayamadığım bir doktorun onunla hemen iletişime geçtiğini söyledi. arkadaşım istanbula yaklaşık 1000 km uzakta olmasına rağmen doktor "çok bilinçli bir anne adayı olarak ben seni telefondan da olsa tedavi edicem" diye söz vermiş. ben dinlerken "Allah Allah dedim böyle doktor olur mu" dedim. şüpheyle yaklaştım ama arkadaşım da benim gibi şüpheli olmasına rağmen "adamın zararı bu kadar uzaktan" ne olabilir ki diyip dinlemiş. doktor öncelikle demiş ki "sağlıklı yaşayacaksın" ve açıklamış:

-her gün en az bir saat yürüyeceksin.! (ben doktor olduğum halde herşeye yetişirken zaman buluyorsam sen de bulursun demiş hiç bir şey bahane değil demiş)
-dengeli besleneceksin (pastadır hamur işidir ayrıca patates, havuç, tatlı, şekerli besinleri kesinlikle ama kesinlikle alırken dikkat edeceksin. çok yemeyeceksin. vücudunda şeker oranı yüksek olmayacak demiş)
-kahvaltını ihmal etmeyeceksin. protein ağırlıklı besleneceksin. süt yumurta et tüketeceksin.
-kesinlikle hazır ve paketli gıdaları bırakacaksın.
-ayaklarını ve belini üşütmeyeceksin.

arkadaşım en az 3 doktor ve bir sürü ilaçtan sonra bir de bu yöntemi deneyeyim demiş.

ve bingo 2 senedir hamile kalamayan arkadaşım sadece bunu 1 ay uygulayarak hamile kalmış.

arkadşaım "sen de bunları uygula bakalım" dedi. düşününce kesinlikle sağlıksız beslenen biri olduğumu farkettim. patatese tatlıya pastaya bayılırım. küçük çayı en az 3 şekerli içerim. "tamam" dedim.

o sırada yine bir araştırmayla medikal park ayşegül sofuoğluna gittim. oturdu konuştu. kaç kiloyum. kaç yaşındayım. son adet tarihim. ameliyat geçirip geçirmediğim vs. bana hep "evlatcığım" ve "yavrucuğum" diye hitap etti. anne gibiydi resmen. yine alttan muayne etti. evet dedi poli kistlerin var dedi. ama bu çok ciddi bir sorun değil. dert etme. kadınların bir kısmında olur. hamile kalamıycaksın diye bir şey yok dedi. kan tahlilimi istedi.
arkadaşımın "uzaktan doktorunun" tavsiyesiyle beslenmemi düzelttim. protein ağırlıklı beslendim. karbonhidaratı hele de şekeri hayatımdan biraz uzaklaştırdım. kendimi üşütmemeye çalıştım ama açıkcası yürümeye üşendim :))

kan raporumu 3-4 hafta sonra ayşegül hanıma götürdüm. "evlatcığım senin değerlerin polikistiğe uymuyor çok şükür. çalışmalara devam edin" dedi:)))

ve kızlar ayşegül hanım okuyup üfledimi ne 26 aralıkta yanına gitmiştim, ocak ayının ortalarında hamile kaldım :))) hala sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorum.

hamdolsun dün yine ayşegül hanımda bebek kontrolümüz vardı. ellerini ayaklarını gördüm. çok mutlu oldum. rabbim benim gibi pko'lu olan arkadaşlarıma da nasip etsin bu duyguyu.:13:

özetle arkadaşlar: sağlıklı yaşayın ve moralinizi de iyi tutun.
:emir_bebek:

bu forumdaki 2. mesajım. ama 1 sene aşkın zamandır yazar olmadan buraları takip ediyorum. buradan çok faydalandım ben de yazar olunca benim de faydamın olmasını istedim.

öncelikle ben de pko'luydum. şuan tüm pko'lu arkadaşlarıma Allah'tan şifa dilerim.

evleneli yaklaşık 2 sene oluyor. 1 sene sonunda çocuk yapmaya karar verdik. ilk 3 ay olmayınca şüphelenip doktora gittim.
balat hastanesi bu konuda iyi dediler. niyetim meltem hanıma gitmekti ama nasip değilmiş. nevin hanıma gittim.
nevin hanım öğle yemeğine gideceği için alel acele alttan muayne edip sordu: "çocuk düşünüyor musunuz?", evet dedim. "çalışmaya başladınız mı?" dedi. evet dedim. "yok, zaten isteseniz de çocuğunuz olmaz. sen pko'lusun" dedi.
annemle birbirmize baktık. çünkü ilk defa böyle bişey duyuyorduk. kağıda yazdı. "internetten arat" dedi. ve "jamine hapını kullan" dedi.
muayne bitti.
anneme "çocuğum benden olmuyormuş demek ki" dedim ağlayacaktım. annem de "ya öyle şey olur mu" dedi, "başka bir doktora görünelim. daha doğru düzgün incelemedi açıklamadı"
burdan balatta nevin hanıma giden hamile ya da hasta arkadaşlarımı tenzih ederim ama ben nevin hanıma kesinlikle paramı ve hakkımı helal etmiyorum.!

doktor arkadaşımı aradım hemen. o da "canını sıkma pko çok yaygın bişey" dedi. "o hapı da alma. hormon o. hem beden hem ruh sağlığını altüst eder. iyi bir kadın doğumcuya görün" dedi. sağolsun biraz moralim yerine geldi.

bir süre doktor araştırdım. pko nedir inceledim. başka bir arkadaşımla dertleşirken onunda pko'lu olduğunu ve 2 senedir çocuğunun olmadığını öğrendim. kadınlar kulübünde bununla ilgili durumunu anlatan bir başlık açtığını söyledi. burdan da bahçeci tüp bebek merkezinden adını hatırlayamadığım bir doktorun onunla hemen iletişime geçtiğini söyledi. arkadaşım istanbula yaklaşık 1000 km uzakta olmasına rağmen doktor "çok bilinçli bir anne adayı olarak ben seni telefondan da olsa tedavi edicem" diye söz vermiş. ben dinlerken "Allah Allah dedim böyle doktor olur mu" dedim. şüpheyle yaklaştım ama arkadaşım da benim gibi şüpheli olmasına rağmen "adamın zararı bu kadar uzaktan" ne olabilir ki diyip dinlemiş. doktor öncelikle demiş ki "sağlıklı yaşayacaksın" ve açıklamış:

-her gün en az bir saat yürüyeceksin.! (ben doktor olduğum halde herşeye yetişirken zaman buluyorsam sen de bulursun demiş hiç bir şey bahane değil demiş)
-dengeli besleneceksin (pastadır hamur işidir ayrıca patates, havuç, tatlı, şekerli besinleri kesinlikle ama kesinlikle alırken dikkat edeceksin. çok yemeyeceksin. vücudunda şeker oranı yüksek olmayacak demiş)
-kahvaltını ihmal etmeyeceksin. protein ağırlıklı besleneceksin. süt yumurta et tüketeceksin.

arkadaşım en az 3 doktor ve bir sürü ilaçtan sonra bir de bu yöntemi deneyeyim demiş.

ve bingo 2 senedir hamile kalamayan arkadaşım sadece bunu 1 ay uygulayarak hamile kalmış.

arkadşaım "sen de bunları uygula bakalım" dedi. düşününce kesinlikle sağlıksız beslenen biri olduğumu farkettim. patatese tatlıya pastaya bayılırım. küçük çayı en az 3 şekerli içerim. "tamam" dedim.

o sırada yine bir araştırmayla medikal park ayşegül sofuoğluna gittim. oturdu konuştu. kaç kiloyum. kaç yaşındayım. son adet tarihim. ameliyat geçirip geçirmediğim vs. bana hep "evlatcığım" ve "yavrucuğum" diye hitap etti. anne gibiydi resmen. yine alttan muayne etti. evet dedi poli kistlerin var dedi. ama bu çok ciddi bir sorun değil. dert etme. kadınların bir kısmında olur. hamile kalamıycaksın diye bir şey yok dedi. kan tahlilimi istedi.
arkadaşımın "uzaktan doktorunun" tavsiyesiyle beslenmemi düzelttim. protein ağırlıklı beslendim. karbonhidaratı hele de şekeri hayatımdan biraz uzaklaştırdım. kendimi üşütmemeye çalıştım ama açıkcası yürümeye üşendim :))

kan raporumu 3-4 hafta sonra ayşegül hanıma götürdüm. "evlatcığım senin değerlerin polikistiğe uymuyor çok şükür. çalışmalara devam edin" dedi:)))

ve kızlar ayşegül hanım okuyup üfledimi ne 26 aralıkta yanına gitmiştim, ocak ayının ortalarında hamile kaldım :))) hala sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorum.

hamdolsun dün yine ayşegül hanımda bebek kontrolümüz vardı. ellerini ayaklarını gördüm. çok mutlu oldum. rabbim benim gibi pko'lu olan arkadaşlarıma da nasip etsin bu duyguyu.:13:

yani canım zayıflayınca mı hamile kaldın? Allah analı babalı büyütsün yavrunuzu.

Bende pko lu hamile kalma istegiyle yanip tutusan biri olarak Yazdiklarinizi okudum ve çok etkilendim..bi umut isigi gibi yazdiklariniz.doktor konusunda çok haklisiniz ben evlenmeden önce ve evlendigim ilk zamanlar bi çok doktora gittim hiçbiri PKo oldgmu anlayamadi beni baslarindan savdilar.bilseydim hic korunmazdim.sukurki bi doktora gittim ve sorunu buldu bana zayifla dedi.zayifladim adetlerin düzeldi ama hala bebis yok :KK43:(;((;((çok uzuluyorum hatta bi çok defa ağlama krizlerim oldu kendimi tutamadan..inş bi gun bende hamileyim diye yazarim buraya.
..Rabbim bu duyguyu isteyen herkese tattirsin..

Bu forumdaki 2. Mesajım. Ama 1 sene aşkın zamandır yazar olmadan buraları takip ediyorum. Buradan çok faydalandım ben de yazar olunca benim de faydamın olmasını istedim.

öncelikle ben de pko'luydum. şuan tüm pko'lu arkadaşlarıma allah'tan şifa dilerim.

Evleneli yaklaşık 2 sene oluyor. 1 sene sonunda çocuk yapmaya karar verdik. Ilk 3 ay olmayınca şüphelenip doktora gittim.
Balat hastanesi bu konuda iyi dediler. Niyetim meltem hanıma gitmekti ama nasip değilmiş. Nevin hanıma gittim.
Nevin hanım öğle yemeğine gideceği için alel acele alttan muayne edip sordu: "çocuk düşünüyor musunuz?", evet dedim. "çalışmaya başladınız mı?" dedi. Evet dedim. "yok, zaten isteseniz de çocuğunuz olmaz. Sen pko'lusun" dedi.
Annemle birbirmize baktık. çünkü ilk defa böyle bişey duyuyorduk. Kağıda yazdı. "internetten arat" dedi. Ve "jamine hapını kullan" dedi.
Muayne bitti.
Girmemizle çıkmamız bir oldu. Psikolojim yerlere düştü.
Anneme "çocuğum benden olmuyormuş demek ki" dedim ağlayacaktım. Annem de "ya öyle şey olur mu" dedi, "başka bir doktora görünelim. Daha doğru düzgün incelemedi açıklamadı"

doktor arkadaşımı aradım hemen. O da "canını sıkma pko çok yaygın bişey" dedi. "o hapı da alma. Hormon o. Hem beden hem ruh sağlığını altüst eder. Iyi bir kadın doğumcuya görün" dedi. Sağolsun biraz moralim yerine geldi.

Bir süre doktor araştırdım. Pko nedir inceledim. Başka bir arkadaşımla dertleşirken onunda pko'lu olduğunu ve 2 senedir çocuğunun olmadığını öğrendim. Kadınlar kulübünde bununla ilgili durumunu anlatan bir başlık açtığını söyledi. Burdan da bahçeci tüp bebek merkezinden adını hatırlayamadığım bir doktorun onunla hemen iletişime geçtiğini söyledi. Arkadaşım istanbula yaklaşık 1000 km uzakta olmasına rağmen doktor "çok bilinçli bir anne adayı olarak ben seni telefondan da olsa tedavi edicem" diye söz vermiş. Ben dinlerken "allah allah dedim böyle doktor olur mu" dedim. şüpheyle yaklaştım ama arkadaşım da benim gibi şüpheli olmasına rağmen "adamın zararı bu kadar uzaktan" ne olabilir ki diyip dinlemiş. Doktor öncelikle demiş ki "sağlıklı yaşayacaksın" ve açıklamış:

-dengeli besleneceksin (pastadır hamur işidir ayrıca patates, havuç, tatlı, şekerli besinleri kesinlikle ama kesinlikle alırken dikkat edeceksin. çok yemeyeceksin. Vücudunda şeker oranı yüksek olmayacak demiş)
-kahvaltını ihmal etmeyeceksin. Protein ağırlıklı besleneceksin. Süt yumurta et tüketeceksin.

arkadşaım "sen de bunları uygula bakalım" dedi. Düşününce kesinlikle sağlıksız beslenen biri olduğumu farkettim. Patatese tatlıya pastaya bayılırım. Küçük çayı en az 3 şekerli içerim. "tamam" dedim.

o sırada yine bir araştırmayla medikal park ayşegül sofuoğluna gittim. Oturdu konuştu. Kaç kiloyum. Kaç yaşındayım. Son adet tarihim. Ameliyat geçirip geçirmediğim vs. Bana hep "evlatcığım" ve "yavrucuğum" diye hitap etti. Anne gibiydi resmen. Yine alttan muayne etti. Evet dedi poli kistlerin var dedi. Ama bu çok ciddi bir sorun değil. Dert etme. Kadınların bir kısmında olur. Hamile kalamıycaksın diye bir şey yok dedi. Kan tahlilimi istedi.
Arkadaşımın "uzaktan doktorunun" tavsiyesiyle beslenmemi düzelttim. Protein ağırlıklı beslendim. Karbonhidaratı hele de şekeri hayatımdan biraz uzaklaştırdım. Kendimi üşütmemeye çalıştım ama açıkcası yürümeye üşendim :))

Hamdolsun dün yine ayşegül hanımda bebek kontrolümüz vardı. Ellerini ayaklarını gördüm. çok mutlu oldum. Rabbim benim gibi pko'lu olan arkadaşlarıma da nasip etsin bu duyguyu.:13:

özetle arkadaşlar:[sıze=3] sağlıklı yaşayın ve moralinizi de iyi tutun.[/sıze]

bende pko lu hamile kalma istegiyle yanip tutusan biri olarak yazdiklarinizi okudum ve çok etkilendim..bi umut isigi gibi yazdiklariniz.doktor konusunda çok haklisiniz ben evlenmeden önce ve evlendigim ilk zamanlar bi çok doktora gittim hiçbiri pko oldgmu anlayamadi beni baslarindan savdilar.bilseydim hic korunmazdim.sukurki bi doktora gittim ve sorunu buldu bana zayifla dedi.zayifladim adetlerin düzeldi ama hala bebis yok :KK43:(;((;((çok uzuluyorum hatta bi çok defa ağlama krizlerim oldu kendimi tutamadan..inş bi gun bende hamileyim diye yazarim buraya.
..rabbim bu duyguyu isteyen herkese tattirsin..

canım eşin de bir doktora gitsin spermiyogram testi yaptırsın sen artık kilo vermişsisn doktor polikistiğin bitmiş dedi mi canım

yani canım zayıflayınca mı hamile kaldın? Allah analı babalı büyütsün yavrunuzu.

zayıflayınca değil de sağlıklı beslenince hamile kaldım. zaten sağlıklı beslenince vücudun normal kilo düzeyine de iniyor. özellikle karbonhidratları ve mutlaka şekeri kesmelisin. sadece bir ay protein ve yağ ağırlıklı beslenmeye çalışırsan ve yapraklı sebzeler tüketirsen etkisini göreceğine eminim. zaten yapraklı sebzelerde karbonhidrat vardır.

Bende pko lu hamile kalma istegiyle yanip tutusan biri olarak Yazdiklarinizi okudum ve çok etkilendim..bi umut isigi gibi yazdiklariniz.doktor konusunda çok haklisiniz ben evlenmeden önce ve evlendigim ilk zamanlar bi çok doktora gittim hiçbiri PKo oldgmu anlayamadi beni baslarindan savdilar.bilseydim hic korunmazdim.sukurki bi doktora gittim ve sorunu buldu bana zayifla dedi.zayifladim adetlerin düzeldi ama hala bebis yok :KK43:(;((;((çok uzuluyorum hatta bi çok defa ağlama krizlerim oldu kendimi tutamadan..inş bi gun bende hamileyim diye yazarim buraya.
..Rabbim bu duyguyu isteyen herkese tattirsin..

canım sakın moralini bozma. psikoloji önemli bu konuda. ben de olmıycak diye ağlıyordum.
rabbimin bir zamanı vardır elbet hayırlısıyla.
önlemimizi alalım.
yine yediklerine dikkat et kilona sağlığına dikkat et sakın ayaklarını belini üşütme. adet düzenin bozulmasın sakın.
eşine de bir baktırın.
inşallah bir sorun yoktur.
eğer çözüm bulamazsanız bu arkadaşımdan, doktorunun ismini öğrenebilirim. çok iyi bir doktor. ilaçtan çok doğal yöntemi tavsiye ediyor.

Mrb ben pko olabilirsin dedi dr ama kist yok ve adetlerim duzenli. Yemeklerimde duzenlidir ve yurumeye gayret ederim. Tabi dikkatli olmak lazim.

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Merhaba kizlar bnde pko hastasiydim fakat ilk denememde kolmenle ve catlatma ignesiyle hamile kaldim yani bizim icin imkansiz degil her 10 kadinin 7 sinde var pko ve bir cogu haberdar.bile degil en azindn biz.bilincliyiz ama umudunuzu yitirmeyn bakin bem hamileyimm size umut olurum belki die yazmak istedim..

Merhaba kizlar bnde pko hastasiydim fakat ilk denememde kolmenle ve catlatma ignesiyle hamile kaldim yani bizim icin imkansiz degil her 10 kadinin 7 sinde var pko ve bir cogu haberdar.bile degil en azindn biz.bilincliyiz ama umudunuzu yitirmeyn bakin bem hamileyimm size umut olurum belki die yazmak istedim..

allah kazasız kucagına almak nasip etsin canım bende de pko var ama tek yumurtalıkta var diğerinde de yok ve hormon sonuçlarım güzel. Ben dogal yollarla kalabılırmıyım sence?

allah kazasız kucagına almak nasip etsin canım bende de pko var ama tek yumurtalıkta var diğerinde de yok ve hormon sonuçlarım güzel. Ben dogal yollarla kalabılırmıyım sence?

Bence kalabilirsin niye olmasın canım neler neler var senn bak hormonlarında güzelmiş pko için hamile kalmak biraz zor ama imkansız değil sen dene bir kaç ay baktın mı olmuor doktora gidebilirsin herşeyin bir çaresi var hepimiz Rabbimin izni ile kucağımıza bebeklerimizi alıcaz Rabbim herşeyin zamanını biliyor sen merak etme sen sadece kafana takma yeter:nazar::nazar::nazar::nazar:

Bence kalabilirsin niye olmasın canım neler neler var senn bak hormonlarında güzelmiş pko için hamile kalmak biraz zor ama imkansız değil sen dene bir kaç ay baktın mı olmuor doktora gidebilirsin herşeyin bir çaresi var hepimiz Rabbimin izni ile kucağımıza bebeklerimizi alıcaz Rabbim herşeyin zamanını biliyor sen merak etme sen sadece kafana takma yeter:nazar::nazar::nazar::nazar:

ay insallah canımm. cok ıstıyorum 2. denemem daha. ilk deneme zaten karambole gitti :KK9:

muayne bitti.

O kadar güzel anlatmışsınız ki uzun yazıları okurken çok sıkılırım ama sizinkini itinayla dikkatle okudum
Bu yazdıklarınız bence (ben evli değilim ama) evlenmeden önce de yapılması gereken şeyler zaten, ondan sonra Rabbim ol derse olur zaten,
Tohumu at bitmezse toprak utansın..!:KK34:

O kadar güzel anlatmışsınız ki uzun yazıları okurken çok sıkılırım ama sizinkini itinayla dikkatle okudum
Bu yazdıklarınız bence (ben evli değilim ama) evlenmeden önce de yapılması gereken şeyler zaten, ondan sonra Rabbim ol derse olur zaten,
Tohumu at bitmezse toprak utansın..!:KK34:

ay canım çok sağol. herşeyin başı sağlık. rabbim sana da sağlıklı bir ömür, güzel bir evlilik ve hayırlı evlatlar versin.

ay canım çok sağol. herşeyin başı sağlık. rabbim sana da sağlıklı bir ömür, güzel bir evlilik ve hayırlı evlatlar versin.

Amin Amin inşallah Rabbim önce sağlık versin..
Sizde Sağlıkla doğup sağlıkla büyütürsünüz bebeğinizi inşallah:KK54:

X