Biter mi? Gidilir mi?

lego

rüyalar sokağı
Kayıtlı Üye
29 Mart 2010
1.166
855
Merhaba herkese
İçim o kadar kırık dökük ki nasıl nereden başlasam bilmiyorum bile
Eşim çocukluk arkadaşım evlenmeden önce de 7 sene sevgiliydik
Evlendik 6 senedir beraberiz
Yani neredeyse birlikte büyüdük denebilir
Sevgiliyken her şey o kadar güzeldi ki tartıştığımız olmazdı neredeyse
Nişanlandık ve büyü bozuldu
7 yıl boyunca nasıl tanımamışım dediğim bir çok şeye tanıklık ettim
Evlendik ilk günden tartışmaya başladık
Eşim çok dar bakışlı kendi çizgilerinin dışına çıkan şeylere tahammül edemeyen bir adam oldu hep
Mesela aynı şehirde yaşamayan amcası ziyaret için memlekete gelince ve gidince mutlaka ziyarete gitmemiz gerekiyordu
Bir tartışma yaşadığımız zaman geçen seferde böyle demiştin zaten diyip durdu asla silmedi geçmişi hep gündemde tuttu çözsek bile
İlk yıllar kabus gibiydi benim için sonra iş nedeniyle başka şehire taşındık sorunlar devam etti ama soruna sebep olacak ihtimaller azaldığı için tartışmalar azaldı.
Bi yerden sonra sorunlarımızı artık uzlaşarak çözelim diye karara vardık ikimizin de gönlü olacağı çözümler üretmeye başladık ve her şey düzeldi
Bu süre içinde memlekete tayin olma imkanı çıktı kolay elde edilecek bir şans değildi ve orada yaşadığımız tüm huzursuzluklar tekrar yaşanacak diye ben gitmek istemediğimi illa gitmek istiyorsa bensiz gitmesi gerekeceğini söyledim çünkü gidince yaşayacağımız sonun bu olacağı belliydi.Çünkü her ne kadar bazı şeyler düzelse de memlekete ziyarete gidince alevlenen mevzular oluyordu.

Öncesinde de yani memleketteysen ben çok çocuk istedim ama o hep kaçtı hatta cinsel anlamda da geri durdu sebep olarak da hep geçmişte yaşadığımız tartışmalardan içinden atamadığından bahsetti durdu bana ne kadar saçma gelse de sabrettim

Neyse her şey yoluna girmeye başlayınca çocuk meselesine de sıcak bakmaya başladı kısa süre sonra da sürpriz bir şekilde hamileliğimi öğrendim fakat düşük oldu uzun sürmedi sevincimiz.

Hayat devam ediyor diyip önümüze baktık tüp bebek deneriz dedik,ilişkimizde güzel devam ediyordu ikimiz de çaba gösteriyorduk.

Ben normalde katlanamam dediğim şeylere onun çabasını da gördükçe katlandım hatta zevk almaya başladım çünkü biz oluyorduk bu çabalar sayesinde.
Emeklerimizin işe yaradığını görmek mutlu ediyordu
Sonra yakın zamanda ailesiyle vakit geçirdik tatilde ardından bi süre de kardeşiyle vakit geçirdi ben yokken
Bayramda tekrar bir araya gelince gelen kişi eşim değil gibiydi bambaşkaydı
Bana yaklaşmıyor benden uzak duruyor
Kabusum geri dönmüş gibiydi yaşadığım şeye bir anlam veremiyordum
Yavaş yavaş konuşmaya başladık ve bana dini inancını artık kaybetmeye başladığını söyledi
Hatta tüm hayatını temelden sorgulamaya başladığını evliliğinin de bunun içinde olduğunu anlattı
Son yıllarda gösterdiği çabadan yorulduğunu artık çaba gösteremeyeceğini söyledi

Brlki toparlar diye bekliyorum ama herşey aynı
Aynı evdeyken bile uzak soğuk
Sanki eşim ölmüş gibi hissediyorum bu kadar mutluyken ne oldu diyorum
Çabalamak zorlamış onu olmadığı biri gibi hissediyormuş

öyle çaresizim ki
Hem kırgınım hem yanında olmalıyım
Hem gitmeliyim hem kalmalıyım
Çıldırmak üzereyim kaybettiğim mutluluğuma mı yanayım kendi psikolojimi mi toparlayım bilemiyorum
Dini inancı olan bir insanım ve bana artık başına buyruk yaşamak istediğini söylüyor
Kardeşiyle yaşadığı bekar bir hafta ve dönünce tüp bebek başlama niyetimiz tetiklemiş anlaşılan
Ama tekrar değişmeyeceğini herşeyi açık halde düşünmeye başladığını dönüşeceği yeni kişinin beni üzevileceğini söylüyor
Bu hal sanki yeterince hırpalamıyor gibi
Tamam ayıralım evleri diyorum kabul etmiyor
Seviyorum ama onca seneyi bir çırpıda atamam diyor
Kendi haline bırakayım diyorum içime sığmıyor düşündüklerim
Çaresiz durumdayım

Şu an o konu tamamen rafa kalkmış durumda zaten
Benim için o da ayrı bir üzülme sebebi
Bayramdan dönünce başlayacaktık vermesi gereken testleri vermişti gelmeden ben de heyecanlanıyordum
Kendime acıyorum

Evliliğiniz böyle saplantıdayken bence çocuk yapıp çocuğa yazık etmeyin.

Aile terapisi iyi gelebilir ama eğer o da olmuyorsa siz de "çabalamayın" ve son verin. Eşiniz yetişkin bir insan nereye kadar dolduruşa gelebilir ki? Demek ki içinde varmış, içten içe öyle olmak istiyormuş ki olmuş.

Peki sen yorulmadın mı çabalamaktan?
Yorulmamıştım yani tek taraflı çaba göstermiyordum bu yüzden çabama değer diye düşünüyordu hep
Ama tabi böyle yorulduğunu söyleyince içimdeki bir çok şey kırıldı gitti
Devam etsek bile ben de çabalayamam ki artık

Evliliğiniz böyle saplantıdayken bence çocuk yapıp çocuğa yazık etmeyin.

Aile terapisi iyi gelebilir ama eğer o da olmuyorsa siz de "çabalamayın" ve son verin. Eşiniz yetişkin bir insan nereye kadar dolduruşa gelebilir ki? Demek ki içinde varmış, içten içe öyle olmak istiyormuş ki olmuş.
Yok dolduruşa geldiğini düşünmüyorum zaten
Pek fırsat tanımaz böyle bir duruma ne bana ne ailesine müsaade etmez bı sevdiğim bir huyu mesela
Evet aile terapisi önerdi psikiyatr da
Bu olaylar gelişince ısrarla doktor görüşmesi ayarladım o önerdi
ama artık çabalamayacaksa terapist de ne önerebilir ki diye düşünüyorum
Önyargılı mı davranıyorum bilmiyorum

"En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir."
13 senede tüketmişsiniz. Evliliğiniz bir çıkmaza girmiş, bence boşanıp ayrı yollara devam etmeniz daha doğru.
Evet maalesef ben de böyle hissediyorum
Ama o kadar zor geliyor ki
Aramızın kötü olduğu ilk yıllarda olsa belki bu kadar zor gelmezdi
Beni öldüren mutlu olmamız oldu

Ne denilir bilmiyorum. Benim eşimde böyle memlekete izne gittik adam adste apayrı bir insandı orrdayken.. Eşiniz de dolduruşa geliyordur ama o da bi yere kadar. Yani yaşını başını almış hala geliyorsa bu kadar sıkıntı. Niyeyse olumlu enerji alamadım

Tatil öncesi çocuk planları yaptığınız bunun en için adımlar attığıníz dönünce de tam tersi şeyler söyleyen eşe bundan sonra nasıl güvenebilirsiniz ki, bazı şeyleri düzelttiğinizi sansanız bile.

Kaldı ki artık cabalamayacağım diyormuş, gitsin istediği hayatı yaşasın o zaman, kararı neden ona bırakıyorsunuz?

Ve sandığınız kadar mutlu değilmişsiniz en azından eşiniz değilmiş.

Ne denilir bilmiyorum. Benim eşimde böyle memlekete izne gittik adam adste apayrı bir insandı orrdayken.. Eşiniz de dolduruşa geliyordur ama o da bi yere kadar. Yani yaşını başını almış hala geliyorsa bu kadar sıkıntı. Niyeyse olumlu enerji alamadım
Yani dediğim gibi özellikle doldurmazlar
Ama alttan alta işledilerse bilemem tabi
Memleket dedikçe tüylerim diken diken oluyor zaten yaşadığım büyüdüğüm şehir oysa

Merhaba herkese
İçim o kadar kırık dökük ki nasıl nereden başlasam bilmiyorum bile
Eşim çocukluk arkadaşım evlenmeden önce de 7 sene sevgiliydik
Evlendik 6 senedir beraberiz
Yani neredeyse birlikte büyüdük denebilir
Sevgiliyken her şey o kadar güzeldi ki tartıştığımız olmazdı neredeyse
Nişanlandık ve büyü bozuldu
7 yıl boyunca nasıl tanımamışım dediğim bir çok şeye tanıklık ettim
Evlendik ilk günden tartışmaya başladık
Eşim çok dar bakışlı kendi çizgilerinin dışına çıkan şeylere tahammül edemeyen bir adam oldu hep
Mesela aynı şehirde yaşamayan amcası ziyaret için memlekete gelince ve gidince mutlaka ziyarete gitmemiz gerekiyordu
Bir tartışma yaşadığımız zaman geçen seferde böyle demiştin zaten diyip durdu asla silmedi geçmişi hep gündemde tuttu çözsek bile
İlk yıllar kabus gibiydi benim için sonra iş nedeniyle başka şehire taşındık sorunlar devam etti ama soruna sebep olacak ihtimaller azaldığı için tartışmalar azaldı.
Bi yerden sonra sorunlarımızı artık uzlaşarak çözelim diye karara vardık ikimizin de gönlü olacağı çözümler üretmeye başladık ve her şey düzeldi
Bu süre içinde memlekete tayin olma imkanı çıktı kolay elde edilecek bir şans değildi ve orada yaşadığımız tüm huzursuzluklar tekrar yaşanacak diye ben gitmek istemediğimi illa gitmek istiyorsa bensiz gitmesi gerekeceğini söyledim çünkü gidince yaşayacağımız sonun bu olacağı belliydi.Çünkü her ne kadar bazı şeyler düzelse de memlekete ziyarete gidince alevlenen mevzular oluyordu.

Öncesinde de yani memleketteysen ben çok çocuk istedim ama o hep kaçtı hatta cinsel anlamda da geri durdu sebep olarak da hep geçmişte yaşadığımız tartışmalardan içinden atamadığından bahsetti durdu bana ne kadar saçma gelse de sabrettim

Neyse her şey yoluna girmeye başlayınca çocuk meselesine de sıcak bakmaya başladı kısa süre sonra da sürpriz bir şekilde hamileliğimi öğrendim fakat düşük oldu uzun sürmedi sevincimiz.

Hayat devam ediyor diyip önümüze baktık tüp bebek deneriz dedik,ilişkimizde güzel devam ediyordu ikimiz de çaba gösteriyorduk.

Ben normalde katlanamam dediğim şeylere onun çabasını da gördükçe katlandım hatta zevk almaya başladım çünkü biz oluyorduk bu çabalar sayesinde.
Emeklerimizin işe yaradığını görmek mutlu ediyordu
Sonra yakın zamanda ailesiyle vakit geçirdik tatilde ardından bi süre de kardeşiyle vakit geçirdi ben yokken
Bayramda tekrar bir araya gelince gelen kişi eşim değil gibiydi bambaşkaydı
Bana yaklaşmıyor benden uzak duruyor
Kabusum geri dönmüş gibiydi yaşadığım şeye bir anlam veremiyordum
Yavaş yavaş konuşmaya başladık ve bana dini inancını artık kaybetmeye başladığını söyledi
Hatta tüm hayatını temelden sorgulamaya başladığını evliliğinin de bunun içinde olduğunu anlattı
Son yıllarda gösterdiği çabadan yorulduğunu artık çaba gösteremeyeceğini söyledi

Brlki toparlar diye bekliyorum ama herşey aynı
Aynı evdeyken bile uzak soğuk
Sanki eşim ölmüş gibi hissediyorum bu kadar mutluyken ne oldu diyorum
Çabalamak zorlamış onu olmadığı biri gibi hissediyormuş

öyle çaresizim ki
Hem kırgınım hem yanında olmalıyım
Hem gitmeliyim hem kalmalıyım
Çıldırmak üzereyim kaybettiğim mutluluğuma mı yanayım kendi psikolojimi mi toparlayım bilemiyorum
Dini inancı olan bir insanım ve bana artık başına buyruk yaşamak istediğini söylüyor
Kardeşiyle yaşadığı bekar bir hafta ve dönünce tüp bebek başlama niyetimiz tetiklemiş anlaşılan
Ama tekrar değişmeyeceğini herşeyi açık halde düşünmeye başladığını dönüşeceği yeni kişinin beni üzevileceğini söylüyor
Bu hal sanki yeterince hırpalamıyor gibi
Tamam ayıralım evleri diyorum kabul etmiyor
Seviyorum ama onca seneyi bir çırpıda atamam diyor
Kendi haline bırakayım diyorum içime sığmıyor düşündüklerim
Çaresiz durumdayım
Eşiniz bahane üretiyor sizi sevmiyor gibi geldi bana .Hatta başka kadın mi var diye de şüphelendim

Tatil öncesi çocuk planları yaptığınız bunun en için adımlar attığıníz dönünce de tam tersi şeyler söyleyen eşe bundan sonra nasıl güvenebilirsiniz ki, bazı şeyleri düzelttiğinizi sansanız bile.

Kaldı ki artık cabalamayacağım diyormuş, gitsin istediği hayatı yaşasın o zaman, kararı neden ona bırakıyorsunuz?

Ve sandığınız kadar mutlu değilmişsiniz en azından eşiniz değilmiş.
Bende aynı cümleleri kuruyorum demek ki ben kendimi kandırmışım diyorum
Hayır bende mutluydum ama önceki yollarda yaşanan şeyleri içimden atamıyorum olmuyor diyor ısrarla
Kararı birlikte almak istiyorum ben zaten ayrılma talebimi ısrarla yineledim ama kabul etmiyor acele etmeyelim belki geçer bu halim diyor
Sanki o zaman ben eski ben olacakmışım gibi

Yorulmamıştım yani tek taraflı çaba göstermiyordum bu yüzden çabama değer diye düşünüyordu hep
Ama tabi böyle yorulduğunu söyleyince içimdeki bir çok şey kırıldı gitti
Devam etsek bile ben de çabalayamam ki artık
Çabalamaya evlilik yürütmenin anlamı yok ki. Yeni evli olsanız tamam ama ömür boyu çaba içinde olmak çok yorucu. İttire kaktıra evlilik olmaz.
Çaba göstermeyi bırakartık kendin için yaşamaya çalış. Üstündeki bu aşırı sorumluluk yükünü at. Kendini ilişkiyi yürütmeye mecbur hissetme. O da paşa gönlü ne istiyorsa yapsın.

Eşiniz bahane üretiyor sizi sevmiyor gibi geldi bana .Hatta başka kadın mi var diye de şüphelendim
Sevgisinden eminim bunu hissettirdi bir çok zaman
Hatta ilk yıllarda o kadar şiddetliydi ki kavgalarımız hatırlamak istemiyorum buna rağmen bile ayrılmak aklımdan geçmemişti
Başka kadın şüphesi benim de içimi kurcaladı ama eve gelmeyen bir adam değil telefonunu gizlemez ne bileyim başka hangi parametreler olur ki aldatmada
Kendisine de söyledim böyle bi şey varsa kendine saygısızlık etmiş olursun bana değil diye asla kabul etmedi çok ihtimal de vermiyorum
Benim kavgam kendimle ister istemez evlilik de etkileniyor diyor

Çabalamaya evlilik yürütmenin anlamı yok ki. Yeni evli olsanız tamam ama ömür boyu çaba içinde olmak çok yorucu. İttire kaktıra evlilik olmaz.
Çaba göstermeyi bırakartık kendin için yaşamaya çalış. Üstündeki bu aşırı sorumluluk yükünü at. Kendini ilişkiyi yürütmeye mecbur hissetme. O da paşa gönlü ne istiyorsa yapsın.
Bu noktaya kadar her defasında ben elimden geleni yaptım demek için denedim herşeyi
Bu noktadan sonra tükendim bende
Çarem kalmadı
Annem bana annesi değilsin diyor ısrarla belki annelik yapmaya çalıştım hep

Eşiniz size karşı bunları nasıl da rahatça söyleyebiliyor?
Sizin ondan uzaklaşmanızdan soğumanızdan korkmuyor mu? Beyefendi yoruldu da siz yorulamıyor musunuz?
Bana sanki sizi cepte biliyormuş gibi geldi. Ayrıca tatilden sonra fikirlerinin değişmesi de fazlasıyla tuhaf. Resti çekmezseniz kendini iyice üste çıkarcak

X