Bizden Haberler.. Hamile kalanlar ve isteyenler, hep birlikte..

hepinize selam millet. eni topic hayırlı olsun. inşallah guzel haberlerle dolar burası.

Hasta hasta adim atmak istemedim topike ama napalim unutulmiyim dedim:) saka maka kizlar. Acaip hasta oldum harfleri cift goruyorum. Bide klomene balamistim dun baska ilaclarla birlesirse bisey olur die ilacta kullanmadim beterimm... Birazea hassasim bebek isi beni bunaltti iyicee dunde pek hos haberler almayinca iyice gozum korktu,hamile mujdesini alan arkadasim bugun kurtaj olacakmis bebek gelismemis. Bu bir yeni cag hastaligi sanirim ustune dalinin endiseli msjinida okuyunca ykildm resmen. Bu aydan sonra ne dr. Ne takip ne israrla bebek die tutturmicam akisina birakccam bi kez daha dayanamam boyle aci bir tecrubeye... Insan cok cabuk alisiyor,asla dedigin hersey anlamini yitiriyor bu sebepten yalnizca gerekeni yapicam. Yipranmak yok!

günaydın zuzum benim,geçmiş olsunnn..esasında yapmamız gereken tek şey herşeyi oluruna bırakmak.ama biz napıyoruz herşey çarçabuk olsun istiyoruz.Sonra Allah bizi sınıyo çeşitli olaylarla.bende artık herşeyi oluruna bırakıyorum.kafam da rahat.Allah ım ne zaman kısmet ederse o zaman olur.yeterki sağlıklı ve hayırlı olsun.bencede sen içini feraht tut ve yaşamaya bak.en güzel zamanlarımız stres sıkıntı yüzünden heba oluyo.kendine dikkat et canım benim.

Hamilelikte kuru yemiş tüketmek sağlıklı bir beslenme alışkanlığının vazgeçilmez öğesi olmalıdır. Hamilelikte sağlık için ve bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için sağlıklı beslenmek gerekir. Bunun en önemli şartı da çeşitlilik sağlanarak her besin grubundan yiyeceğin tüketilmesidir.

Kuru yemişler yani yağlı tohumlar içerdiği doymamış yağ asitler, E vitamini, Selenyum gibi besin öğeleri sayesinde oldukça besleyici ve sağlık için yararlıdır.

Unutulmaması gereken en önemli konu tüketilen miktardır. Bu miktarlar hamilelikte kuru yemişler için ortalama 25 gramdır. Kısaca 1 avuç kuruyemiş yenildiğinde günlük gereksinimlerin bir kısmı karşılanır ve yağlı tohumların faydalarından yararlanılmış olur.

Kuru yemişler özellikle de yağlı tohumlar yani fındık, ceviz, badem, fıstık, Antep fıstığı gibi ürünler yüksek oranda yağ içerirler. Yağ kalorisi en yüksek besin öğesidir. Bir gram yağ 9 kalori verir. Yağlı tohumların 100 gramı ortalama 560-610 kkal enerji verir.

Miktar olarak gereğinden fazla tüketilirse yağ dolayısıyla fazla kalori alınacağı için kilo artışına sebep olabilir. Hamilelikte aşırı kilo alımı doğum problemlerine sebep olabilir. Bu sebeple yağlı tohumları ve kuru yemişleri tüketirken günlük yağ alımı sınırlandırılmalıdır.

Ortalama 8-10 adet fındık ya da badem, 1-2 tam ceviz, 6-7 fıstık 1 tatlı kaşığı sıvı yağa eşdeğer kabul edilir. Yağlı tohumlardan özellikle fındık ve ceviz tüketimi en yaygın olanlardır.

Bu iki kuru yemişi yakından inceleyecek olursak:

Fındık

İyi bir enerji kaynağı fındık yaklaşık %62 yağ içerir. İçerdiği yağ asitlerinin % 82`si oleik asit, %9`u diğer çoklu doymamış yağ asitleridir.100 gr. fındıkta, 16 gr. İyi kaliteli protein bulunur. Bitkisel kaynaklı diğer besinlerle kıyaslandığında protein kalitesi yüksek (%66.6) dir. Başta oleik asit (omega 9) olmak üzere fındıkta bulunan yağlar, aminoasit kompozisyonu açısından proteinler, vitamin ve mineraller, bitki lifleri, fenol bileşikler gibi antioksidanlar besin değerini artırmaktadır.

Demiri bitkisel kaynaklı besinler içinde en fazla (%3,4-4.99) içeren besindir. Bu özelliği ile hamilelik döneminde kansızlığın önlenmesinde rol alır.

25 gram fındık, günlük E vitamini gereksinmesinin %100`nu karşılar. B grubu vitaminler yönünden de zengin bir kaynaktır. B6 vitamininin % 25`ni karşılar. 100 gram fındık 640 kkalori eneri verir.

Ceviz

İyi bir lif ve protein, tekli ve çoklu doymamış yağ, flavonoid kaynağıdır. Antioksidan değeri yüksektir. Polifenoller, bitkisel steroller, arginin içermesi cevizin besin değerini arttıran diğer unsurlardır. 1 su bardağı ceviz içi 704 kalori verir. Cevizi diğer sert kabuklu meyveler arasından öne çıkaran özelliği, `Omega 3` ve `Omega 6` gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içermesidir.

Hamilelikte omega 3 yağlar anne karnındaki bebeğin zeka gelişiminde önemli rol oynar. Cevizde bulunan çoklu doymamış yağlar ve posa kandaki kolesterol birikimini önler, kolesterolü düşürdüğü ve kalp sağlığı açısından da yararlı olabileceği klinik araştırmalarla gösterilmiştir.

Ayrıca cevizin yapısındaki posa ve magnezyum Tip2 diyabette insülin ve glikoz düzeylerinin dengelenmesine de yardımcıdır. Antioksidan özelliğinden dolayı kanser, alzhemier hastalıklarından korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirmede olumlu etkileri vardır. Proteinden zengin olması vejeteryan beslenmede ve hamilelikte önemli bir protein kaynağı olarak değerlendirilir.

Hamilelik, vücudun anne ve çocuğu doğuma hazırlamak için yoğun olarak çalıştığı bir dönemdir. Anne adaylarının %30'unda hamileliğin erken döneminde, bacaklardan kaynaklanan yakınmaları olur. Doğuma yakın dönemde bu oran %70'lere ulaşır. Genel ve Damar Cerrahisi Uzmanı M. Halit Işıklar, hamilelik sırasında oluşan değişiklikleri ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Gebelik sırasında toplardamarların taşıması gereken kan miktarı % 20 oranında artar. Bir litreye yakın olan bu artış, gebeliğin son aylarında kan hacmindeki artışla birlikte hızlanır. Artan kan hacmini taşımakta zorlanan toplardamarlar, aynı zamanda gebeliğin devam etmesi için salınan hormonların toplardamar duvarında esneme ve gevşemeye neden olmasıyla normal fonksiyonlarını yapamaz. Gebeliğin sonuna doğru ise anne karnındaki bebeğin başının kalça kemiklerine oturması ve buradaki damarları sıkıştırmasıyla kanın kalbe taşınması iyice zorlaşır. Kanın toplardamarlarda göllenmesiyle damarlar genişler, varisli damarların oluşma riski artar.
Hamilelikte bacak sağlığı....

Anne ve bebeğe etkileri

Bacaklarda göllenen kan artar, bebeğe yeterli kan göndermeyi amaçlayan anne kalbi daha hızlı çalışır. Toplardamarlarda kan göllenmesinden dolayı azalan kan hacmi; baş dönmesi, şuur kaybı ve düşmelere neden olabilir. Anne adayının varisli damarları varsa, hamilelik boyunca bu damarlar genişler ve göllenen kan pıhtılaşabilir. Bacaklardaki derin toplardamarlarda pıhtıların oluşması ölümle sonuçlanabilir. Doğumdan sonra varisli damarların çoğu kaybolsa da, göllenen ve böylece pıhtılaşma riski artan kanın, bebek ve annenin hayatını tehlikeye sokacağı bilinmelidir. Ayakta kalan anne adaylarının kalbe giden kan miktarında azalma ve bebeğe yeteri kadar kanın ulaşamaması, prematür doğumların nedenleri arasındadır.

Bacaklarınız için neler yapabilirsiniz?

Bacaklarınızdaki toplardamarların genişlemesini ve varislerin oluşma riskini yok etmek için gün boyunca varis çorabı giyebilirsiniz. Ayaklarınızı kalp seviyesi üzerinde tutabilir, hamilelikte sık görülen kramplar oluştuğunda bacaklarınıza masaj yaptırabilirsiniz. Muz gibi potasyumdan zengin yiyecekler yiyebilirsiniz. En önemlisi, hamilelik boyunca bacaklarınız ve sağlığınız için yapacağınız egzersizdir.

Hamilelik ve sonrasında süt verirken, kullanacağınız ilaçlar ve diğer işlemler için her zaman doktorunuza danışın.

slm kızlarr bende geldim. banucum yeni topik hayırlı olsun tatlım. hoşgeldin bu arada . dalincim kendine çok dikkat et tatlım korkuttun bizleri

sağol canım çok iyiyim
biraz ara verdim ve geldim siz nereye ben oraya

yazdığın bilgiler çok faydalı olmuş

geldiğine iyi yaptın canım.artık ayrılmaz bi grup olduk ne güsel :))) valla internette gezinirken buldum bizim hamişlerin işine yarar diye düşündüm :))

Tatlim merhaba.masallah bebisin var senin zaten cok ufak degilmi kardes yapmak icin. Bence onun biraz daha tek olmanin guzelliklerini gormeli ben en azindan 1 yil daha beklerdim herhalde. Bol sans yinecde allah gonlune gore versin.

YENİ TOPİĞİMİZ HAYIRLI, UĞURLU OLSUN... Vay beee ne topikmiş hamile kalmayan kalmadı, diyeceğimiz günler tez zamanda gelsin inşallahhhhh:))
BANU cum ellerine sağlık kuzum :)

kız, yüreğimizi ağzımıza getirdin ama çok şükür güzel haberlerle gelmişsin :) ay o progestanı ben akşam 2 tane içiyordum, ilk içerken alışkanlık aynı anda ikisini de attım ağzıma, boğuluyordum, tövbeler olsun :))) kendine dikkat et canım...

ah bir becerebilsek takmamayı... bu ay da takip olacak, biliyorum eğer olmazsa dr yeniden korunma verecek bana ama ben korunmayacağım... sıcak yaz günlerini değerlendireceğim, doğal ürünlere yönelip... dediğin gibi benim de burada okudukça gözüm korkuyor, kimyasal olan, gelişmeyen... aslında çok zorlamamak lazım... Rabbim yardım etsin hepimize.

selam kızlar nasılsınız

canım araştırdın mı hapı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…