Bebek Beslenmesi blw yöntemiyle ek gıdaya geçiş

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Tadım günlerinde olan sevgili BLW anneleri pes etmezseniz bugünkü sabrınızın karşılığını fazlasıyla alacaksınız. +9.5 aylık kızım ve şuana kadar iyi gidiyoruz. Tadım günleri yiyeceklerin tatlarına bakabilmesi ve alerji takibi için mühim. 3 gün kuralına da uyulmalı. Sevgiler :KK200:
Tebrikler :KK9: darısı başımıza :dondurma: çok hevesleniyorum bu mesajları görünce. Maşallah kızınıza. İnşallah biz de başarırız :KK53:

Sağol canım. Hepimize hayırlı olsun. Umarım hep güzel şeyler paylaşmak nasip olur burda. :KK19:
Onlar için en iyisini sen bilirsin canım. Zararlarına rağmen tercih ettiysen belli ki mecbur kalmışsındır. Allah yardımcın olsun.
malesef mecbur kaldim canım :KK43:

Ben başlamak için o kadar çok sabırla ve hevesle bekliyorum ki yılmam diye düşünüyorum:) bizim oğlan 6 aylık oldu ama 8 haftası daha var başlamak için :olamaz:
aaa olsun bu süreçte zaman varken, bol bol okuyun bilgi için ilk yardım videosu falan izleyin :) zaman çabuk geçiyor :) ilk 15-20 gün bırakmazsanız daha bırakmazsınız. Zaten 15-20 gün öğürüyor biraz zor oluyor o kadar :)

aaa olsun bu süreçte zaman varken, bol bol okuyun bilgi için ilk yardım videosu falan izleyin :) zaman çabuk geçiyor :) ilk 15-20 gün bırakmazsanız daha bırakmazsınız. Zaten 15-20 gün öğürüyor biraz zor oluyor o kadar :)
Evet genel yorumlar bu yönde. :) Facede grupta takip ediyorum uzun zamandır. Kitabı da okuyorum. Elimden geleni yapıyorum bakalım. Son haftalarda da bir kaç haşlama denemesi yapacağım o kıvamı ilk seferde tutturabileceğime güvenmiyorum. :olamaz::KK48:

Evet genel yorumlar bu yönde. :) Facede grupta takip ediyorum uzun zamandır. Kitabı da okuyorum. Elimden geleni yapıyorum bakalım. Son haftalarda da bir kaç haşlama denemesi yapacağım o kıvamı ilk seferde tutturabileceğime güvenmiyorum. :olamaz::KK48:
İnsan telaş ediyor gerçekten olacak mı falan diye de şimdi bakıyorum kızım 9.5 aylık olmuş o_O çok güzel bir duygu büyümüş olduğunu görmek falan harika.. :KK60:

Kizlar dun ikea mama sandalyesini denedim, Alp icine sigmadi resmen cok kucuk :/ zar zor sigdirdim ama hic rahat edemedi daracik bisey simsiki sardi cocugu. Ikea tipi dusunuyodum ama simdi eledim onu. Ne alicam bilmiyorum :KK43:

Kizlar dun ikea mama sandalyesini denedim, Alp icine sigmadi resmen cok kucuk :/ zar zor sigdirdim ama hic rahat edemedi daracik bisey simsiki sardi cocugu. Ikea tipi dusunuyodum ama simdi eledim onu. Ne alicam bilmiyorum :KK43:
Ya herkes iki üç yaşına kadar kullanıyoruz diyor. Çok rahat diyor. Bana da küçk geldi ama öylesi makbul sanırım canım. Bizimki de joie nin içinde çok öyle bol bol durmadı. Yine de daha büyük tabi antiloptan.

Ya herkes iki üç yaşına kadar kullanıyoruz diyor. Çok rahat diyor. Bana da küçk geldi ama öylesi makbul sanırım canım. Bizimki de joie nin içinde çok öyle bol bol durmadı. Yine de daha büyük tabi antiloptan.
Benim de arkadasimin oglu 15 aylikti antilopta gayet rahat duruyodu anlamadim :) ben normalde de ben mutfaktayken yanimda dursun mama sandalyesinde otursun istiyorum -simdi bebek arabinda duruyo yanimda ama artik pusete sigmayacak- o yuzden antilop en ufak bi harekette devrilecek gibi geldi bilemedim :)

Kızlar bence acele etmeyin. Ne olursa olsun 6. Ayını beklemek çok önemli. Bir sürü hastalığa neden olabilir ilerde allah korusun. Yemeği illaki yiyecekler hem de ömür boyu. Bir ay erken yemeleri onlara hiçbirşey katmaz. Ben çınara 6 ay +7 hafta olduğunda başlıycam üstelik sadece mama ile besleniyor. Acele etmeyin lütfen. :KK43:
Canım ben de emin değilim aslında.. Hem aile hekimi hem de doktorumuz tattır dedi.. Ben de okudum bi şeyler.. Kafam karıştı cidden bilgi kirliliği mi desem yoksa her doktorun kendi inandığı doğrular mı bilemiyorum. Birisinin dediği diğerini tutmuyor.

Bilgiler yetersiz çünkü doktorlar beslenme uzmanı değil. Beslenme konusunda eğitim almıyorlar. Her doktor elinde garip garip listelerle dolaşıp alakasız şeyler önerebiliyor. Kızıma 5.ayda ek gıda öneren doktordan kaçarak uzaklaştım. Bunları okuyup öğrenmek maalesef annenin sorumluluğu.
İkea antilop dar çünkü ilk başlarda olması gereken o. Yani bebek tam destekleniyor ki sıkıntı olmasın. Kızım 9.5 aylık 10.1 kg ve zorlanıyor sığmakta. Ama arkadaki minderi kaldırınca sorun ortadan kalkıyor :deli: minderi kaldırınca da yiyeceklerin altına düşme olasılığı artıyor. neticede bu kalitede ve bu kadar kullanışlı (üstelik restoranlarda da genelde bu var alışkanlık oluyor) bir şeyi 50 tl ye almak da çok iyi :KK200:

Canım ben de emin değilim aslında.. Hem aile hekimi hem de doktorumuz tattır dedi.. Ben de okudum bi şeyler.. Kafam karıştı cidden bilgi kirliliği mi desem yoksa her doktorun kendi inandığı doğrular mı bilemiyorum. Birisinin dediği diğerini tutmuyor.
Canım gerçekten haklısın. Ama snglylmzcskn snglylmzcskn un da dediği gibi drlar beslenme uzmanı değil. Ki bağlı bulundukları sağlık bakanlığı bile ilk 6 ay sadece anne sütü diye söylüyor. Aksine davranan sağlık personeli dr ebe hakkında şikayet olursa işlem yapıyor. Düşününce geç başlayacağı bir ay ne kaybettirebilir ki. Ömür boyu yiyecek zaten ilk başta yapacağı beş on çeşit sebze meyve yalamak. Ama ya erken başlamak anlatıldığı kadar zararlıysa ki anlatılanlar hiç mantıksız değil.
Haklısın biraz tercihe kalıyor bu bilgi kirliliği içinde. Ama ben risk almıycam galiba varsın biraz geç başlasın. Zaten 6 ayı bekledim 7 hafta daha beklerim:)

Canım gerçekten haklısın. Ama snglylmzcskn snglylmzcskn un da dediği gibi drlar beslenme uzmanı değil. Ki bağlı bulundukları sağlık bakanlığı bile ilk 6 ay sadece anne sütü diye söylüyor. Aksine davranan sağlık personeli dr ebe hakkında şikayet olursa işlem yapıyor. Düşününce geç başlayacağı bir ay ne kaybettirebilir ki. Ömür boyu yiyecek zaten ilk başta yapacağı beş on çeşit sebze meyve yalamak. Ama ya erken başlamak anlatıldığı kadar zararlıysa ki anlatılanlar hiç mantıksız değil.
Haklısın biraz tercihe kalıyor bu bilgi kirliliği içinde. Ama ben risk almıycam galiba varsın biraz geç başlasın. Zaten 6 ayı bekledim 7 hafta daha beklerim:)
zaten 1 yıl temel besin anne sütü.. %90-80-60 1 yaşına kadar. 2 yaşına kadar da %50-40 diye azala azala gidiyor. Dünya sağlık örgütü de ilk 6 ay konusunda kararlı. Dünyanın belli bölgelerinde ilk 1 yıl ek gıda bile yok. Bebekler 3-4 yaşına kadar emziriliyor. Bizin halkımızda bebek doğar doğmaz emziğe bal bandır yedir kültürü olduğu için 2 yaşından sonra anne sütünün yaramayacağı safsatası var. Şimdilerde kanser hastaları kemoterapinin yanında anne sütü içiyor, satın alıyorlar. Biz hala uyuyoruz. Her bebek bir gün mutlaka yemek yiyecek. Ama anne sütü kaç yıl hayatımızda?

evet bizim doktorumuz da anne sütü dio kizlar benim süt yetmio die mama ver dedi hatta arı mama başladık dedim hic tavsiye etmem dedi yemiyolar tibbi mama deyince siz bilirsiniz dedi yani yine de onermedi

X