Borçlardan çok bunaldım

Babama krediyi söyledim. Ağladım konuştuk. Koca adam karşımda ağladı. Gerçekten öyle üzülüyorum ki söyledikleriniz çok ağır günün sonunda sıcacık hissettiğim bir yuvadayım ailem eziyet ediyor gibi konuşmuşsunuz. Her neyse yinede sağ olun. İçimi döktüm ailemle paylaştım. Çekiğ kurtarılacak bir aile değil arkadaşlarım bile ailemin ilgisine özenir her zaman
Madem bu kadar mutlusun, madem kusursuz bir ailen var madem kimse eziyet etmiyor niye intihar edicem diyorsun kızım?

200 bine yakın borç toplamda babamın hepsini kendi ödüyor benim ona çektiğim kredi 28 bin tl kaldı onun dışında arafa bir fatura ödüyorum.
200 bin borç nasıl bitecek peki yada kaç senede bitecek üzgünüm ama anlattıklarından yola çıkarak söylüyorum bitmeyecek gibi duruyor birinin ödemesi gelmeden diğeri geliyor diyorsunuz borca para yetmiyor kredi kartından çekiyormus böyle yapıldığı müddetce o borç bitmez arkadaşım.

Babanız dükkanı devredip borclanini kapatsın derim.Bagkur ödemesi az kalmış emekli olmasına en azından sigortali ise girse sigortası ödenir hem de emekli olur prim günleri saydırarak.

Benim ailemde her zaman soruyor bunları sanırım ben yanlış anlattım pandemi döneminde mecbur çektim o an çok sıkıştık babam iş bulamadı. Ben direkt buldum şansıma mecbur kredi çektim. Şu an da onu ödüyorum kardeşim biraz çalıştı 2 bin civarı verdi kalanı kendi harcadı. 200 bin borcun hepsini babam ödüyor benim sırtıma yüklendiler sen öde demediler öyle anlaşıldı sanırım. Ayda yılda fatura ödemek dışında başka bir şey yapmıyorum. Aileniz işsiz kalsa 40 bin kredi çekmez miydiniz siz ?
Cekmezdim. Ayağını yorgana göre uzat derler. Babamın işsiz kaldığı dönemlerde oldu borcumuzda vardı bende çalışıyordum ama kimsenin aklına kredi çekmek gelmedi çünkü ödeyezmedi babam. Banada güvenip hareket etmezdi etmedide. Aileye yardım etmek kötüdür demiyor ki size kimse. Ama siz ailece altından kalmayacaginiz biseyin altına elinizi sokmussunuz. Olmayanı zorlayıp durmussunuz. Esnaf olmak zorunda değildi baban.

Babama krediyi söyledim. Ağladım konuştuk. Koca adam karşımda ağladı. Gerçekten öyle üzülüyorum ki söyledikleriniz çok ağır günün sonunda sıcacık hissettiğim bir yuvadayım ailem eziyet ediyor gibi konuşmuşsunuz. Her neyse yinede sağ olun. İçimi döktüm ailemle paylaştım. Çekiğ kurtarılacak bir aile değil arkadaşlarım bile ailemin ilgisine özenir her zaman
Ay allahaşkına uç bes arkadaşın kendi zorba babaları gibi dovmuyor sövmuyor, arada espri filan yapiyor diye aaa ne güzel demiş olabilir , dişardan bakınca kimin ne olduğu anlaşılmıyor zaten...O arkadaşlarına da bı sor bakalım ceyizlerini kim yapmış? Mobilyalarını kim almiş? Evlendikten sonra ana babalarına kim bakacakmiş?

Benim ailemde her zaman soruyor bunları sanırım ben yanlış anlattım pandemi döneminde mecbur çektim o an çok sıkıştık babam iş bulamadı. Ben direkt buldum şansıma mecbur kredi çektim. Şu an da onu ödüyorum kardeşim biraz çalıştı 2 bin civarı verdi kalanı kendi harcadı. 200 bin borcun hepsini babam ödüyor benim sırtıma yüklendiler sen öde demediler öyle anlaşıldı sanırım. Ayda yılda fatura ödemek dışında başka bir şey yapmıyorum. Aileniz işsiz kalsa 40 bin kredi çekmez miydiniz siz ?
Çekmezdim...Çektirmezdi....Çok kuçuk yaşta çalismaya zorladılar, varlık içinde yokluk yaşattılar , duygu somurusuyle çok kullandılar beni sagolsunlar ama asla kendileri için borca girmeme izin vermezlerdi...Eli ayağı tutan iki yetişkin için ben asla borca girmem...Net

Evet zor ama vadesi en uzunu 4 sene bir şekilde dönüyor kredi kartından çekip ödüyor
Dükkan iyi kazaniyorsa niye hala kredi kartıyla ödüyor? Ne zaman nakit ödeme akişi başlayacak tahminen? Çunku mantıken artık bu döngünün kırılması lazım borcun azalması için....niye olmuyor sence?

Evlendikten sonra nolacak peki? Babanin faturasini nasil ödeyeceksin? Bas baya annen baban sirtini yaslanmis sana nedemek pandemide iki yil issiz kaldi? Hic inanmiyorum ona isteyen herkes calisir annen de gayet calisabilir en kötü evde manti vs acabilirdi yani..
Sana ve kardesine güvenmisler..
Ailen o kadar mükemmel olsaydi intihar etmek istiyorum demezdin seni üzmek icin söylemiyorum gözlerini acmani istiyorum ailen masum degil

Kızlar merhaba. Yine her zamanki gibi çok bunalmış bir dönemde yazıyorum. Çok şükür ailem sevdiklerim iyi sağlığım yerinde ama böyle şeyler yavaş yavaş sağlığa da zarar veriyor bence. Şöyle başlayayım babam kahve işletiyordu önceden beri oranın masrafları sebebiyle borçlarımız vardı. Ne yazık ki pandemi döneminde kendisi işsiz kaldı-yaştan ve başka iş tecrübesi olmadığından iş bulamadı-yaklaşık 2 sene işsizdi. Bu süreçte akrabalardan yardım edenler oldu arada. Yeni bir kredi çektik borçları ödeyebilmek için ben işe girdim-liseden hemşireyim- o şekilde idare ettik ama malum hayat pahalılığı çekilmiş birçok kredinin aylık ödemesi borçlar çoğaldı o dönemde bende yaklaşık 45 bin civarı kredi çektim babama verdim onunla yine borçları ödedik. Geçen sene yaz ortası pandemi bitmesiyle babam dükkanını açtı yeni bir dükkan kiraladı gelir açısından ve kira vs. Açısından bu dükkan daha hayırlı oldu-eski dükkan sahibi çok acımasızdı babam eve ekmek alacak param yok dediği halde banane benim kızımın aylık 30 bin masrafı var diyen kötü bir kadındı-bu süreçlerde psikolojik olarakta çok yıprandık tabii. Erkek kardeşim lise sondaydı o zamanlar annem ev hanımı. Her neyse babamın işi açıldı bende çalışıyordum, kardeşimde işe girdik ödemeler sebebiyle yine çok birşey kalmıyordu ama idare ediyorduk. Sonra kardeşimi işten çıkardılar. Beni işten çıkardılar yakın dönemlerde. Birkaç ay sonra ben yeni bir iş buldum şu an çalışıyorum ki çalışma saatlerim de boklaştı sabah 8 akşam 6 ama merkeze uzak bir yer eve gelmem akşam 7.30 7.40 evden çıkmam 6.10. Aldığım maaş 6 bin tl. Esas nokta ise şu ailem için çektiğim kredinin aylık ödemesi 2bin tl bu süreçte ben aileme ve eve para vermek durumunda kaldığım için kendi param olmadıkça kredi kartından harcadım o birikti ödeyemedim kredi çektim ödeyemedim yine çektim kendimin de 38 bin civarı(babamdan gizli) kredi borcu var onu ödüyorum elime para da kalmıyor- aylık ödemeler toplam 4600 gibi bir civarda- ama babam bilmediği için zaman zaman faturaları ödememi vs. Rica edebiliyor. Bir yandan yaza evleneceğim onun stresi var. Nişanlımın da borcu var düğünde takılan takıyla sıfırlamak istiyoruz. Karışık oldu belki ama cidden bunaldım borçlu olmaktan hep borç vardı başımızda hala da var. Çalışmaktan da bunalıyorum kapalı odada(yani revirde) akşama kadar duruyorum evrak işi vs. Var aşırı yoğun değil ama yinede bilmiyorum boğulduğumu hissediyorum. İçimi dökmek istedim. Ne yaparım nasıl hallederim bilmiyorum. Ek hesabım ekside maaşım yatınca elime para bile kalmayacak. Annem babam kardeşim çok iyi insanlar kesinlikle. Babam bize hiç kıyamaz bir çikolata olsa bile alır gelirken çok duygusaldır o da benim yüzümden borçlandık falan diyor bazen üzülüyorum. Aynı durumda olan ya da olup aşan varsa belki konuşmak iyi gelir diye anlattım. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Nisanliniz ile borçlarınızı birleştirin arabasını satsın/gelecek toplanacak takilarinizla beraber mevduat faizine koyun örneğin kaç oldu elinizde 130 bin diyelim en iyi ihtimal 32 günlük banka faizi ortalama her ay elinize 2500 TL verir. 50 bin biriniz çekin 36 ay vade faizden geleni buraya bağlayın. 50 bini de digeriniz çekin 2100/2300 vs yapıyor bu rakamlar arası bir ödemeyi iki maaş ile hayli hayli yapabilirsiniz. 36 Ayın sonunda hala köşede paranız olur en azından. Blokelenmis gibi düşünün sadece altın ve araba parasını.(yatırım falan tavsiyesi değildir 😂😂)

Ağlamayın bu durumda ağlamanın faydası yok. Kpss az kaldı demeyin şansın nereden geleceği Allah'ın hangi kulunun yüzünü güldürecegi belli olmaz. Son iki haftada olsa tabiri caizse eşek gibi calışın.

Babanıza da biraz hesap kitap öğretmeniz gerekebilir. Fatura kontrolü yapsın en azından sayaç okunma günlerini bilsin o hafta ona göre para ayırsın. Sürekli aldığı çay ve şeker markasını bilin indirim takip edin toplu alsın her gün zam geliyor bir şeye. Kira günlerini not alsin. Kredi gunlerini de. Oturup aylık tarihlerdeki ödeme günlerinizi yazın. Ayın 3 ü kira var . 5 inde kredi. 15 ev kirası/faturalar gibi. Oturup nereden neyi kısarız diye düşünün. Anneniz de çok yaşlı değilse anaokulu kreş gibi yerlerde yemek işleri bakabilir çoğunlukla akşam 18:00 den önce evlerinde oluyorlar. Küçük bakıma muhtaç çocuğu yok sonuçta bir noktada elini taşın altına koymalı bugün kızı evlenecek ama yarın öbür gün oğlu evlenecek bu insanların film geceleri düzenleyen aile olduğunu söylediniz aynı masada oturup konuşup mantık çerçevesinde gelecek planlaması yapabilir bir medeniyet seviyesinde olmalılar.

Canını sıkma borç hep ödenir ama bu olaylar sana ne öğretti onlara odaklan. Hatalarından pişmanlık duyma ders al. Çünkü yaşlanınca en çok acıtan şey pişmanlıklar dedi bugün bir videoda amcanın biri. 🙂

Son düzenleme:
Arabayı satıp kesinlikle Türk parası üzerinden bankaya koymayın erir gider. Bir şeyleri satarak borç kapatılamaz bu devirde. Borçlarınızı bitirip biraz para altın koyarak evlenin. Evlendiğinizde yeni ev kiralanması, elektrik doğalgazı çocuk yapma derken batarsınız.

X