Borçlardan çok bunaldım

Masrafları çıkarınca kalan değil günlük kazandığı para bu çay şeker fatura kira giderleri de var tabii mükemmel ekonomi bilmiyor babam zaten öyle olsa daha istikrarlı düşünürdü gençkende çok üstüne düşmemiş 30 yaşında evlenmiş o da aile çevre itelemesiyle. başka bir sektörde düzenli sigortalı çalışmamış bu anlamda bir çok eksiği var zaten
Yoo bence babanızın ekonomi bilgisi sizinkinden çok daha iyi...Nasılsa çocukların eli ekmek tutuyor, ben ne el yanında çalişcam daha ? Hatta açayım kendime bı mekan, patron olayım biraz, zarar da etsem nasılsa çocuklar çalışıp ödeyecek eşek gibi, evde yatan analarina borca batmış babalarına sırt dönecek değiller ya... Bence olan tam olarak bu ama yine de siz bilirsiniz

P
Yoo bence babanızın ekonomi bilgisi sizinkinden çok daha iyi...Nasılsa çocukların eli ekmek tutuyor, ben ne el yanında çalişcam daha ? Hatta açayım kendime bı mekan, patron olayım biraz, zarar da etsem nasılsa çocuklar çalışıp ödeyecek eşek gibi, evde yatan analarina borca batmış babalarına sırt dönecek değiller ya... Bence olan tam olarak bu ama yine de siz bilirsiniz
Patronluk yaptığı yok sabah 6dan akşam 11 e kadar kendisi çalışıyor hanımefendi öyle ahkam keserek konuşuyorsunuz ki. Köle olalım siye plan yaptılar sanki evde yatan anaları falan ne demek bunlar nasıl sözler üstelik hiç tanımadan. Hatalı yönleri kendimde belirterek söylüyorum zaten. Patron olıyım mekan açıyım falan bunlar nasıl düşünceler kendisi borçlarla kaç yıl tek başına mücadele etti biz 2 yıldır destek oluyoruz dışardan yorumlanabilir saçma gelebilir bu denli borç buna katılıyorum ama sizin bu ileri derece laflarınız gerçekten fazla incitici ki olayın içinde olan benim tanıyan benim kafanızda nasıl bir figür oluştu acaba. Babam mülayim sessiz çaya 25 kuruş zam yapsam ayıp olur diyen biri aldığı çaya zam geldiği halde-çok vicdanlı merhametli yani kendim biliyorum inanın bunlar olsa açıkça kendime söyleyebilirdim evet kötü bir insan diye. Her neyse dilerim benzer durumlarla sınanmazsınız. Yinede sağ olun yorumlarınız için

P

Patronluk yaptığı yok sabah 6dan akşam 11 e kadar kendisi çalışıyor hanımefendi öyle ahkam keserek konuşuyorsunuz ki. Köle olalım siye plan yaptılar sanki evde yatan anaları falan ne demek bunlar nasıl sözler üstelik hiç tanımadan. Hatalı yönleri kendimde belirterek söylüyorum zaten. Patron olıyım mekan açıyım falan bunlar nasıl düşünceler kendisi borçlarla kaç yıl tek başına mücadele etti biz 2 yıldır destek oluyoruz dışardan yorumlanabilir saçma gelebilir bu denli borç buna katılıyorum ama sizin bu ileri derece laflarınız gerçekten fazla incitici ki olayın içinde olan benim tanıyan benim kafanızda nasıl bir figür oluştu acaba. Babam mülayim sessiz çaya 25 kuruş zam yapsam ayıp olur diyen biri aldığı çaya zam geldiği halde-çok vicdanlı merhametli yani kendim biliyorum inanın bunlar olsa açıkça kendime söyleyebilirdim evet kötü bir insan diye. Her neyse dilerim benzer durumlarla sınanmazsınız. Yinede sağ olun yorumlarınız için
İncinmeden yuzlesilmiyor gerçeklerle... Yorumlarım sert gelmiş olabilir ama tecrübe konuşuyor, ben senin tarafindayım.... bundan birkaç yıl sonra gelip hakliymissinız abla diyecek değilsin nasılsa ama unutma burda yazılanları, olur mu?

Kızlar merhaba. Yine her zamanki gibi çok bunalmış bir dönemde yazıyorum. Çok şükür ailem sevdiklerim iyi sağlığım yerinde ama böyle şeyler yavaş yavaş sağlığa da zarar veriyor bence. Şöyle başlayayım babam kahve işletiyordu önceden beri oranın masrafları sebebiyle borçlarımız vardı. Ne yazık ki pandemi döneminde kendisi işsiz kaldı-yaştan ve başka iş tecrübesi olmadığından iş bulamadı-yaklaşık 2 sene işsizdi. Bu süreçte akrabalardan yardım edenler oldu arada. Yeni bir kredi çektik borçları ödeyebilmek için ben işe girdim-liseden hemşireyim- o şekilde idare ettik ama malum hayat pahalılığı çekilmiş birçok kredinin aylık ödemesi borçlar çoğaldı o dönemde bende yaklaşık 45 bin civarı kredi çektim babama verdim onunla yine borçları ödedik. Geçen sene yaz ortası pandemi bitmesiyle babam dükkanını açtı yeni bir dükkan kiraladı gelir açısından ve kira vs. Açısından bu dükkan daha hayırlı oldu-eski dükkan sahibi çok acımasızdı babam eve ekmek alacak param yok dediği halde banane benim kızımın aylık 30 bin masrafı var diyen kötü bir kadındı-bu süreçlerde psikolojik olarakta çok yıprandık tabii. Erkek kardeşim lise sondaydı o zamanlar annem ev hanımı. Her neyse babamın işi açıldı bende çalışıyordum, kardeşimde işe girdik ödemeler sebebiyle yine çok birşey kalmıyordu ama idare ediyorduk. Sonra kardeşimi işten çıkardılar. Beni işten çıkardılar yakın dönemlerde. Birkaç ay sonra ben yeni bir iş buldum şu an çalışıyorum ki çalışma saatlerim de boklaştı sabah 8 akşam 6 ama merkeze uzak bir yer eve gelmem akşam 7.30 7.40 evden çıkmam 6.10. Aldığım maaş 6 bin tl. Esas nokta ise şu ailem için çektiğim kredinin aylık ödemesi 2bin tl bu süreçte ben aileme ve eve para vermek durumunda kaldığım için kendi param olmadıkça kredi kartından harcadım o birikti ödeyemedim kredi çektim ödeyemedim yine çektim kendimin de 38 bin civarı(babamdan gizli) kredi borcu var onu ödüyorum elime para da kalmıyor- aylık ödemeler toplam 4600 gibi bir civarda- ama babam bilmediği için zaman zaman faturaları ödememi vs. Rica edebiliyor. Bir yandan yaza evleneceğim onun stresi var. Nişanlımın da borcu var düğünde takılan takıyla sıfırlamak istiyoruz. Karışık oldu belki ama cidden bunaldım borçlu olmaktan hep borç vardı başımızda hala da var. Çalışmaktan da bunalıyorum kapalı odada(yani revirde) akşama kadar duruyorum evrak işi vs. Var aşırı yoğun değil ama yinede bilmiyorum boğulduğumu hissediyorum. İçimi dökmek istedim. Ne yaparım nasıl hallederim bilmiyorum. Ek hesabım ekside maaşım yatınca elime para bile kalmayacak. Annem babam kardeşim çok iyi insanlar kesinlikle. Babam bize hiç kıyamaz bir çikolata olsa bile alır gelirken çok duygusaldır o da benim yüzümden borçlandık falan diyor bazen üzülüyorum. Aynı durumda olan ya da olup aşan varsa belki konuşmak iyi gelir diye anlattım. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.
Keşke biraz düşünerek hareket etseydiniz, kredi kartı Kullana da para ödeniyor.

İncinmeden yuzlesilmiyor gerçeklerle... Yorumlarım sert gelmiş olabilir ama tecrübe konuşuyor, ben senin tarafindayım.... bundan birkaç yıl sonra gelip hakliymissinız abla diyecek değilsin nasılsa ama unutma burda yazılanları, olur mu?
Evet gerçeklerle yüzleşmek lazım. Her şey bir tecrübe. Borçların saçmalığı yanlış para yönetimi bu konularda hakkınız var. Ama gerçekten aile boyutunda öyle çocukları sömüreyim gibi bir algı oluşmadı hiç okul konusunda hep destekleyen her anlamda aile olmayı hissettiren bir ailede büyüdüm bu borçlu dönem pandemi öncesine dayanıyor babam hep tek başına uğraştı ben 2 senedir çalışıyorum kardeşim 1 sene çalıştı çıktı zaten yani düşündüğünüz boyutta ben patron olıuım çocuklar çalışsın gibi bir şey değil bu tip ailede çok fazla öyle olsa bu denli üzülmezdim en azından ama ailemi tanıyorum babamın ağlayışına şahit oldum sizide zorda bıraktım diye. Bu yüzden böyle yanlış görünmesi beni üzüyor

Benim totalwde 63 bin civarı borcum var nişanlımın da o civarlar araba 60 civarı 30 bin civarı bilezik var para takı çok beklentimiz yok bir miktar gelse 100bin tl olacak diyelim. Düğün için borcumuz olmayacak salon eşya vs. Ailesi yapacak bende çeyizleitn çoğunu aldım kınayı babam yapacak yani düğünle birlikte yapılacak biz karşılayacağız. Maalesef kirada oturacağız
Yahu borç içinde yüzüyosunuz zaten ne düğünü ne kınası? Düğün yapana kadar yapın bir nikah, düğüne saçılacak parayla oğullarının borcunu ödesinler. Kınaya harcayacağınızla da sizin tarafın borçlarına kullanın. Takısını takacak da gelsin nikahta taksın. Altınları bozup tl borcuna yatırmak zaten hata, en azından borçları biraz azaltırsınız. Bir daha da her sıkıştığınızda krediye koşmayın artık. Sıkın kendinizi oturun.

Keşke biraz düşünerek hareket etseydiniz, kredi kartı Kullana da para ödeniyor.
Evet kesinlikle anlamsız düşündüm öyle arkadaşlarla buluşunca karttan harcadım evlenme teklifi zamanı saçımı yaptırdım manikür vs. Yaptırdım nakit avans çektim ondan sonraıs geldi zaten birkaç kez pahalı parfüm aldım anlamsız harcamalarım kesinlikle oldu ama işte ilk kez çalışmanın hevesiyle nasılsa ödenir gibi baktım biriktikçe birikti ailemede söylemedim. Asgari ücret artınca ödemelerim bir nebze kolaylaşacak diye umutlanıyorum yalnızca tek çare o

Yahu borç içinde yüzüyosunuz zaten ne düğünü ne kınası? Düğün yapana kadar yapın bir nikah, düğüne saçılacak parayla oğullarının borcunu ödesinler. Kınaya harcayacağınızla da sizin tarafın borçlarına kullanın. Takısını takacak da gelsin nikahta taksın. Altınları bozup tl borcuna yatırmak zaten hata, en azından borçları biraz azaltırsınız. Bir daha da her sıkıştığınızda krediye koşmayın artık. Sıkın kendinizi oturun.
Yüksek miktarlı bir düğün ve kına değil düğün kına birlikte olacak zaten. Onun harici mobilya zaten alınacak çeyizlerin çoğunu aldım. Öyle düğün delisi gösterişçi bir insan değilim ama düğünüm olsun da istiyorum küçük çaplı da olsa

Çoğu insan yazmış ama tekrar tekrar yazmakta dayda var. Evde herkes kredi kartlarını kapatsın. İyi kullanılırsa çok mantıklı bir şey kredi kartı ama siz ailecek kullanamıyorsunuz belli ki. Birkaç ay eve sadece ama sadece mecburi ihtiyaç alınsın. Yani peynir, ekmek, süt, tuvalet kağıdı gibi şeylerden bahsediyorum. Kıyafet, elektronik eşya vs kesinlikle alınmasın. Siz borcunuz konusunda dürüst olun açıklayın. Tüm borçlar ödeme zamanları çıkarılsın gelirler çıkarılsın. Bir hesaplayın bakalım yetiyor mu? Yetiyorsa ne ala, kalan fazla parayı (varsa) yine borçlar için kenara ayırın bir sonraki ay daha kolay ödersiniz ya da önümüz kış doğalgaz faturanız çoşacak ona ödersiniz.

Borçlar bitmeden evleneceksiniz sanırım. Babanızın planı nedir? Siz evden gidince her şey ona kalacak. Fatura, kira, borcu nasıl ödeyecek? Sigortası var mı? Bu adam 10 sene sonra yaşlanıp çalışamadığında emekli maaşı hazır mı yoksa evlatlarım bize bakar mı diyor? Eşinize de çok dürüst olun borçtur aileye para yollamaktır bu konularda çünkü büyük sorun çıkıyor.

Yüksek miktarlı bir düğün ve kına değil düğün kına birlikte olacak zaten. Onun harici mobilya zaten alınacak çeyizlerin çoğunu aldım. Öyle düğün delisi gösterişçi bir insan değilim ama düğünüm olsun da istiyorum küçük çaplı da olsa
Valla siz bilirsiniz herkese bir bahane yetiştiriyorsunuz ama hesap ortada. Siz daha çok batarsınız.

P

Siz babaniza toz kondurmazsaniz daha cok borc odersiniz.Kac yildir borclarla mucadele ediyorsa,esnafliktan anlamiyor demektir.Girip biyere calismasi gerekirdi kac yildir.Siz boyle cnm babam,pasa babam dedikce o borclar bitmez.

Çoğu insan yazmış ama tekrar tekrar yazmakta dayda var. Evde herkes kredi kartlarını kapatsın. İyi kullanılırsa çok mantıklı bir şey kredi kartı ama siz ailecek kullanamıyorsunuz belli ki. Birkaç ay eve sadece ama sadece mecburi ihtiyaç alınsın. Yani peynir, ekmek, süt, tuvalet kağıdı gibi şeylerden bahsediyorum. Kıyafet, elektronik eşya vs kesinlikle alınmasın. Siz borcunuz konusunda dürüst olun açıklayın. Tüm borçlar ödeme zamanları çıkarılsın gelirler çıkarılsın. Bir hesaplayın bakalım yetiyor mu? Yetiyorsa ne ala, kalan fazla parayı (varsa) yine borçlar için kenara ayırın bir sonraki ay daha kolay ödersiniz ya da önümüz kış doğalgaz faturanız çoşacak ona ödersiniz.

Borçlar bitmeden evleneceksiniz sanırım. Babanızın planı nedir? Siz evden gidince her şey ona kalacak. Fatura, kira, borcu nasıl ödeyecek? Sigortası var mı? Bu adam 10 sene sonra yaşlanıp çalışamadığında emekli maaşı hazır mı yoksa evlatlarım bize bakar mı diyor? Eşinize de çok dürüst olun borçtur aileye para yollamaktır bu konularda çünkü büyük sorun çıkıyor.
Bağkurunu ödüyor az kaldı emekli olmasına. Fatura kira şu an da kendisi ödüyor ben arada ödüyorum. Çocuklar bakar gibi bir düşüncede değiller ikisi de. Ama ev vs. Olmaması ilerisi için e dişelendiriyor illa ki beni kiralar malum.

Diğerleirni de yapacağım tek tek borç hesaplaması gelir gider nedir. Teşekkürler yorumunuz için

Babaniz aylık 25 30bin kazanıyor kardeşiniz ve siz de çalışıyorsunuz ama bu borçlar nasıl bitmiyor ben anlayamadım. Maaşı aldığınız gün bu şunun borcu şu bunun borcu diye kenara atmadan harcıyor musunuz öyle?
25 20 kazanır ama kahvenin elektriği de 5 bin gelir en kötü, hiç kapanmıyor çünkü malum ocak. bir o kadar da kirası vardır
yanında çırak varsa 7-8 ona gider, zaten burası 15 bin eder.
kendi evleri de kiraymış işin güzel (!) yanı, bir evin kirası geçinmesi için zaten en kötü 8-10 bin lazım şu devirde.
bitti gitti.

hiç çırak çalıştırmayabilir (çırak varsa tabi)
annesi evde börek filan yapabilir kahvede ekstradan onları satabilirler- çoğu anadolu ilinde kahvelerde börek, ekmek arası vs satılır. amcalar kalkamıyor çünkü masanın başından acıkıyorlar

aslında tüm bu hikayde anne nerede ben hiç anlamadım
anne 2 sene çalışsa, bir yere yemek yapsa temizlik yapsaydı
bu kız devlete girmiş olsaydı 6 bin değil 15 bin alıyor olacaktı şu anda
ailede tepeden tırnağa herkes plansız.

bnun üstüne bir de evleneceklemiş atlı kovalıyor gibi.

Benim babamda esnaf kazancı değişiyor pandemide kapanmadı fakat babanız günlük 1000 kazansa haftada 7 bin eder en az kahvehane haftanın her günü açıktır çünkü.

1000 TL kendine net kalanmi sanki net değil gibi .Bütün masraflarını çıkardıktan sonra hesaplama yapması gerek .
ya öyle neti hesaplayacak adam gibi mi duruyor sizce?

benim de böyle bir eniştem var kasa 3 4 bin olunca gözleri parlıyor ooov çok kazandım diye
halbuki o gün bin lirlalık elektrik yakmıştır, bozulan malzemesi, kirası, çalışan parası, karşı dükkan şikayet eder haksız işgaliye için belediye ceza keser derken...ayın sonunda karttan yer.

bugüne kadar böyle küçük yer işleten ve aylık tüm giderini hesaplayıp da günde bin lira kazanırsam başabaş'ım 1001 kazanırsam 1 lira cebime girer diyebilen ben tek 1 tane küçük işletmeci gördüm o da üniversite mezunuydu tesadüfen işletmeci olmuştu.

Bağkurunu ödüyor az kaldı emekli olmasına. Fatura kira şu an da kendisi ödüyor ben arada ödüyorum. Çocuklar bakar gibi bir düşüncede değiller ikisi de. Ama ev vs. Olmaması ilerisi için e dişelendiriyor illa ki beni kiralar malum.

Diğerleirni de yapacağım tek tek borç hesaplaması gelir gider nedir. Teşekkürler yorumunuz için
nasıl çocuklar bakar gibi bir düşüncede değiller?

aahhaha. şaka yaptınız herhalde!

bağkurdan alacağı 3-4 bin lira emekli maaşı
30 yaşında evlendiyse yaşı şu anda 55 filan zaten sanırım.
60 70 yaşına gelince nasıl kahve işletecek bütün gün ayakta nasıl duracak? tabii ki duramayacak. Allah korusun da 2-3 seneye babanız ya fıtık ameliyatı olur ya kalp zaten. 60 yaşında tüm gün ayakta kalmaya can mı dayanır? bu adam spor mu yapıyor meditasyon mu? bence c) hiçbiri.

alacağı maaş kirasına yetmez.
kim bakacakmış?

babanızın anneninizin "çocuğum bana bakarsın ileride" dediğini duymadınız diye öyle bir düşüncede değiller sanıyorsunuz. gerçekten kafa yapınız çok ilginç. demediler diye bu düşüncede değiller mi demek oluyor?

tabii ki siz bakacaksınız. yoksa nasıl geçinecekler sizce?

ay çok iyiymiş ya hiç plan program yapmayayım bir kenara 5 kuruş atmayayım. ama oğluma kzıma siz bakacaksınız siz ödeyeceksiniz demedim diye iyi anne-baba olayım. çok iyi gerçekten.

.. bende yaklaşık 45 bin civarı kredi çektim babama verdim onunla yine borçları ödedik. Geçen sene yaz ortası pandemi bitmesiyle babam dükkanını açtı yeni bir dükkan kiraladı gelir açısından ve kira vs. Açısından bu dükkan daha hayırlı oldu-eski dükkan sahibi çok acımasızdı babam eve ekmek alacak param yok dediği halde banane benim kızımın aylık 30 bin masrafı var diyen kötü bir kadındı-bu süreçlerde psikolojik olarakta çok yıprandık tabii. üzülüyorum. Aynı durumda olan ya da olup aşan varsa belki konuşmak iyi gelir diye anlattım. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.
Bakın çocuğunun ve kendi geleceğini düşünerek belki de gençligini çalışarak , tasarruf ederek harcamış, mal sahibi olmuş bir insandan , sırf sizden kirasını ödemenizi istedi diye acımasiz, kötü diye bahsediyorsunuz ama anlamıyorsunuz, normal olan aileler bunu yapar zaten...

Ayrıca babanız yaptığı bütün büyük saçma borçları, yaşadigi tüm sıkıntıları size rahat rahat anlatıp, hatta ağlayıp, kredi çekmenizi, fatura ödemenizi, eve katkıda bulunmanızı izlerken sizin kendi küçuk mütevazi (kuaför, arkadaşlarla yeme içme, parfum,çeyiz...vs) harcamalarınız için girdiğiniz kendi borcunuzu üzulmesinler, yük olmayayım diye onlardan saklamak zorunda hissetmenizi de sorgulamıyor musunuz hiç?

Annenizin hele bütün bunlar olurken ne yaptığı büyük merak konusu benim için...Bir anne evlilik arefesindeki nişanli kızına hiç mi sormaz yavrum sen ne yapıyorsun? Ben ne yapabilirim diye....Aklım almiyor

Son düzenleme:
Bakın çocuğunun ve kendi geleceğini düşünerek belki de gençligini çalışarak , tasarruf ederek harcamış, mal sahibi olmuş bir insandan , sırf sizden kirasını ödemenizi istedi diye acımasiz, kötü diye bahsediyorsunuz ama anlamıyorsunuz, normal olan aileler bunu yapar zaten...

Ayrıca babanız yaptığı bütün büyük saçma borçları, yaşadigi tüm sıkıntıları size rahat rahat anlatıp, hatta ağlayıp, kredi çekmenizi, fatura ödemenizi, eve katkıda bulunmanızı izlerken sizin kendi küçuk mütevazi (kuaför, arkadaşlarla yeme içme, parfum,çeyiz...vs) harcamalarınız için girdiğiniz kendi borcunuzu üzulmesinler, yük olmayayım diye onlardan saklamak zorunda hissetmenizi de sorgulamıyor musunuz hiç?

Annenizin hele bütün bunlar olurken ne yaptığı büyük merak konusu benim için...Bir anne evlilik arefesindeki nişanli kızına hiç mi sormaz yavrum sen ne yapıyorsun? Ben ne yapabilirim diye....Aklım almiyor
Anneme de yeni söyledim borçları üzülüyor o da hiç çalışmamış ufak tefek şeyler yaptı ama çok desteği olmadı elbette ki. Evet gençliğinde düşünememiş babam yatırım yapmamış sonrasında da bir an da borca girdik dükkan sahibi normal kirasını istemekten öte davranıyordu şu an ki kiranın bile 2.5 katını istiyordu o zaman mekan olarak aynı durumda olduğu halde. Ben hataları da kesinlikle görüyorum. Ama şimdi işten dönerken babam beklemiş birlikte yürüdük o kadar üzülüyorum ki kötü biri olmadığını biliyorum biraz konuştuk borçtan şimdi odada ağlıyorum. Ne yapacağımı bile bilmiyorum. Gerçekten bazen artık intihar etmek istiyorum hele buradaki yorumlardan sonra-haklı haksız demiyorum insanları suçlamıyorum asla yorumlar için tekrar teşekkür ederim-ama gerçekten her şey anlamsız geliyor artık

Anneme de yeni söyledim borçları üzülüyor o da hiç çalışmamış ufak tefek şeyler yaptı ama çok desteği olmadı elbette ki. Evet gençliğinde düşünememiş babam yatırım yapmamış sonrasında da bir an da borca girdik dükkan sahibi normal kirasını istemekten öte davranıyordu şu an ki kiranın bile 2.5 katını istiyordu o zaman mekan olarak aynı durumda olduğu halde. Ben hataları da kesinlikle görüyorum. Ama şimdi işten dönerken babam beklemiş birlikte yürüdük o kadar üzülüyorum ki kötü biri olmadığını biliyorum biraz konuştuk borçtan şimdi odada ağlıyorum. Ne yapacağımı bile bilmiyorum. Gerçekten bazen artık intihar etmek istiyorum hele buradaki yorumlardan sonra-haklı haksız demiyorum insanları suçlamıyorum asla yorumlar için tekrar teşekkür ederim-ama gerçekten her şey anlamsız geliyor artık
Saçmalama ya ne intiharı. Eve katkıda bulunmayı tamamen kes, babana da dükkan için çektigin krediyi artık odeyemeyecegini , onun bir çozum düşünmesi gerektiğini soyle....Ebeveyn olan onlar, girdikleri borcu ödemek de evi geçindirmek de onların görevi...Sen zaten yıllardır destek olmuşsun, kendi çeyizini kendin yapmişsin daha ne yapacaksın?

Son düzenleme:
eğer babanız çaya zam yapamıyorsa
kirasını 2.5 kat yapan mal sahibiyle çata çat pazarlık yapamıyorsa
kusura bakmayın da esnaf olmayacaktı o zaman. esnaflık böyle bir şey.

mal sahibi kızının konforunu düşünebilir, bu onu kötü bir insan yapmaz...aksine babanızın kendi çocuklarıın konforunu hiç bir zaman düşünmemiş olması onu gerçekten kötü baba yapar ama siz hala farkında değilsiniz.

Saçmalama ya ne intiharı. Eve katkıda bulunmayı tamamen kes, babandan da dükkan için çektigin krediyi artık odeyemeyecegini , onun bir çozum düşünmesi gerektiğini soyle....Ebeveyn olan onlar, girdikleri borcu ödemek de evi geçindirmek de onların görevi...Sen zaten yıllardır destek olmuşsun, kendi çeyizini kendin yapmişsin daha ne yapacaksın?
Öyle bir şey söyleyip çaresiz bırakamam şu an 1900 tl ödüyorum dükkan için bunu bırakıp sırtımı dönemem ailem her şeyim her zaman. Hataları düşüncesizce davranışları görebiliyorum ama yüz üstü bırakıp naparsan yap diyemem ki gerçekten tanısanız görseniz sizde diyemezdiniz

X