Borçlardan çok bunaldım

Öyle bir şey söyleyip çaresiz bırakamam şu an 1900 tl ödüyorum dükkan için bunu bırakıp sırtımı dönemem ailem her şeyim her zaman. Hataları düşüncesizce davranışları görebiliyorum ama yüz üstü bırakıp naparsan yap diyemem ki gerçekten tanısanız görseniz sizde diyemezdiniz
Ahahaha tanimadigimi nerden biliyorsun? Belki aynı aile yapısında büyüdüm? Belki senin yaşında aynı senin gibiydim? Belki de seni çok iyi anladığım için benim yaşadıklarımı yaşama diye bu kadar dil döküyorum?

Şu anda, ikisinin de eli ekmek tutarken usulünce kenara çekilip, kibarca onları borçlariyla başbaşa birakmazsan ileride çok daha kötü durumlara düşecekler ve senin de kardeşinin de hayatını iyice bitirecekler....Anlamıyor musun?

Anneme de yeni söyledim borçları üzülüyor
anneniz ne sanıyordu acaba?
6 bin lira maaş alıyorsunuz. "6 bin"
2 bin lira babanızın kredisine gidiyor
nişanlısınız, çeyiz yapıyorsunuz.
insan içine çıkıyorsunuz, günde 12 saat dışarıdasınız, üst baş almak zorundasınız. en kötü ayakkabı olmuş bin lira...

daha siz söyleyene kadar borcunuz olduğunun farkında bile değil...
anneniz bu dünyada yaşamıyor mu?

a yok pardon.
çok iyi anne. üzülüyor çünkü.
valla daha fazla yazamıycam size bu kafayla kolay gelsin.

Ahahaha tanimadigimi nerden biliyorsun? Belki aynı aile yapısında büyüdüm? Belki senin yaşında aynı senin gibiydim? Belki de seni çok iyi anladığım için benim yaşadıklarımı yaşama diye bu kadar dil döküyorum?

Şu anda, ikisinin de eli ekmek tutarken usulünce kenara çekilip, kibarca onları borçlariyla başbaşa birakmazsan ileride çok daha kötü durumlara düşecekler ve senin de kardeşinin de hayatını iyice bitirecekler....Anlamıyor musun?
Demek istediğinizi anlıyorum ama şu an naparsanız yapın siz ödeyin diyemem gerçekten

Demek istediğinizi anlıyorum ama şu an naparsanız yapın siz ödeyin diyemem gerçekten zaten evleneceğim 1800 ödediğim kısı
insan içine çıkıyorsunuz, günde 12 saat dışarıdasınız, üst baş almak zorundasınız. en kötü ayakkabı olmuş bin lira...

a yok pardon.
Borcumu biliyordu elbette miktarının bu denli olduğunu bilmiyordu

a yok pardon.
Aynen yaa, çocugun aldığı maaş belli, kızim sen hem babanın borcunu ödüyorsun, hem eve para harciyorsun, hem çeyiz yapıyorsun, hem nişan masrafı yaptın, evlilik hazırlığı yapiyorsun...durumun nedir? 6000 TL ile hangisine yetişiyorsun? Diye sormaz mı bı anne baba...Kız intiharın eşigine gelmiş, kimsenin umru değil...şaka gibi

Son düzenleme:
Gençlik cesareti herhalde . Maaşının nerdeyse 10 katı kadar borcun var eksi hesaptasın nişanlında aynı şekilde ve yaza düğün mü düşünüyorsunuz?
Cicim aylarında birbirinizi yemeye başlarsınız. Geçim sıkıntısı öyle berbat birşey Allah hiçbirimize vermesin inş. Ailene durumu anlat. Senden birşey beklemesinler ve sen de borçlarını kapat.
Çeyiz dizmek aşırı pahalı. Düğün dernekte öyle. Elin takacağı 3-5 altına güvenilmez yani. Önce borcu eritip sonra düğünü düşünün.
Benim maaşımın 2 katı kadar borcum var strese giriyorum ve bir türlü bitmiyor.
İntihar falan demişsin ama saçmalama herkesin borcu var ama sonraki adımı iyi atmak gerekir. Borcu eritmeden düğün düşünmezsen sorun çözülür. Annende gençse çocuk falan bakabilir.
İntihar ne ya genceciksin taşı sıksan suyunu çıkarırsın. He KPSS de çalış mutlaka hergün 2 saat bak

Son düzenleme:
Demek istediğinizi anlıyorum ama şu an naparsanız yapın siz ödeyin diyemem gerçekten
Asla ödeyin , naparsaniz yapın diyemezsen babana de ki " babacim biz bu dükkanı çok geç olmadan, borçlar büyümeden , iflas etmeden devredelim çunku sürekli zarar ediyoruz. Çunku sen esnaflık yapamayacak kadar naif, iyi bir insansın, dükkanı devrettikten sonra borçlarimizin bir kısmını alacağımız toplu parayla kapatırız, sen de yine eskisi gibi başka bı yerde sigortalı maaşlı çalismaya devam edersin, annem de artık çalişmak istiyor zaten...Bu işi ancak böyle duzeltiriz...."

Bunları yapmazsanız birkaç yıl sonra icralarla uğraşacaksiniz. Demedi demeyin

Gençlik cesareti herhalde . Maaşının nerdeyse 10 katı kadar borcun var eksi hesaptasın nişanlında aynı şekilde ve yaza düğün mü düşünüyorsunuz?
Cicim aylarında birbirinizi yemeye başlarsınız. Geçim sıkıntısı öyle berbat birşey Allah hiçbirimize vermesin inş. Ailene durumu anlat. Senden birşey beklemesinler ve sen de borçlarını kapat.
Çeyiz dizmek aşırı pahalı. Düğün dernekte öyle. Elin takacağı 3-5 altına güvenilmez yani. Önce borcu eritip sonra düğünü düşünün.
Benim maaşımın 2 katı kadar borcum var strese giriyorum ve bir türlü bitmiyor.
İntihar falan demişsin ama saçmalama herkesin borcu var ama sonraki adımı iyi atmak gerekir. Borcu eritmeden düğün düşünmezsen sorun çözülür. Annende gençse çocuk falan bakabilir.
İntihar ne ya genceciksin taşı sıksan suyunu çıkarırsın. He KPSS de çalış mutlaka hergün 2 saat bak
Ya kızın borcu çok değil aslında, babasının çektirdigi kredi + ev giderlerine katkı zorunluluğu olmasa rahat rahat öder, hatta babasının borcunu ödemiyor olsa ikinci krediyi çekmesine bile gerek olmayacakmış. Zaten çalışmasina rağmen kuaföre gitti, kendisine parfüm aldı , arkadaşlarıyla yemek yedi ...vs diye vicdan azabı çekecek kadar gariban, tutumlu bir kız. O borcun içinde çeyizi bile var...Düşün....Anne babanın sorumsuzluğu, aile evinin borçları büküyor belini sadece ama farkında değil...

Son düzenleme:
Öyle bir şey söyleyip çaresiz bırakamam şu an 1900 tl ödüyorum dükkan için bunu bırakıp sırtımı dönemem ailem her şeyim her zaman. Hataları düşüncesizce davranışları görebiliyorum ama yüz üstü bırakıp naparsan yap diyemem ki gerçekten tanısanız görseniz sizde diyemezdiniz

Yahu herkes anladı burada merak etmeyin. Belli ki kötü insanlar değil zaten de çok ileri görüşlü ve çocukları ve kendilerinin geleceğini düşünen de insanlar değilmiş işte. Bunlardan ders alın ki ileride çocuklarınıza bunları yaşatmayın.

Ödemeyi bırakamazsınız ama aile toplantısı yapabilirsiniz. Aile toplantısında gelirleri borçları ortaya çıkartabilip plan yapabilirsiniz. Para yetiyorsa ne ala. Yetmiyorsa “ne yapabiliriz? Benim de bu yaz evlilik planım var, kendi evimizi artık ancak çevireceğiz. Bu borcu nasıl kapatalım?” diye konuşabilirsiniz. Böylece sizden ileride beklentilerinin önüne geçmiş olursunuz. Bu işin emekliliği var diye de söyleyin. Geleceğiniz için de plan yapın deyin. Anne baba çocuklarına bakmak, yetiştirmek zorunda. Mal mülk bırakırlarsa ne ala ama bırakmak zorunda değiller. Fakat borç bırakmak iyi bir anne baba özelliği değil, çok düşünmeyen günü yaşayan ağustos böceği misali ana babaların işi. Sadece size değil, erkek kardeşinize de yazık. Daha gençler. 100 yaşına kadar yaşarlar belki. 40 yılı ikinize mi yaslanmayı planladılar? Siz evleneceksiniz diyelim erkek kardeşinize mi yaslanacaklar? Valla yazık günah.

Kızlar merhaba. Yine her zamanki gibi çok bunalmış bir dönemde yazıyorum. Çok şükür ailem sevdiklerim iyi sağlığım yerinde ama böyle şeyler yavaş yavaş sağlığa da zarar veriyor bence. Şöyle başlayayım babam kahve işletiyordu önceden beri oranın masrafları sebebiyle borçlarımız vardı. Ne yazık ki pandemi döneminde kendisi işsiz kaldı-yaştan ve başka iş tecrübesi olmadığından iş bulamadı-yaklaşık 2 sene işsizdi. Bu süreçte akrabalardan yardım edenler oldu arada. Yeni bir kredi çektik borçları ödeyebilmek için ben işe girdim-liseden hemşireyim- o şekilde idare ettik ama malum hayat pahalılığı çekilmiş birçok kredinin aylık ödemesi borçlar çoğaldı o dönemde bende yaklaşık 45 bin civarı kredi çektim babama verdim onunla yine borçları ödedik. Geçen sene yaz ortası pandemi bitmesiyle babam dükkanını açtı yeni bir dükkan kiraladı gelir açısından ve kira vs. Açısından bu dükkan daha hayırlı oldu-eski dükkan sahibi çok acımasızdı babam eve ekmek alacak param yok dediği halde banane benim kızımın aylık 30 bin masrafı var diyen kötü bir kadındı-bu süreçlerde psikolojik olarakta çok yıprandık tabii. Erkek kardeşim lise sondaydı o zamanlar annem ev hanımı. Her neyse babamın işi açıldı bende çalışıyordum, kardeşimde işe girdik ödemeler sebebiyle yine çok birşey kalmıyordu ama idare ediyorduk. Sonra kardeşimi işten çıkardılar. Beni işten çıkardılar yakın dönemlerde. Birkaç ay sonra ben yeni bir iş buldum şu an çalışıyorum ki çalışma saatlerim de boklaştı sabah 8 akşam 6 ama merkeze uzak bir yer eve gelmem akşam 7.30 7.40 evden çıkmam 6.10. Aldığım maaş 6 bin tl. Esas nokta ise şu ailem için çektiğim kredinin aylık ödemesi 2bin tl bu süreçte ben aileme ve eve para vermek durumunda kaldığım için kendi param olmadıkça kredi kartından harcadım o birikti ödeyemedim kredi çektim ödeyemedim yine çektim kendimin de 38 bin civarı(babamdan gizli) kredi borcu var onu ödüyorum elime para da kalmıyor- aylık ödemeler toplam 4600 gibi bir civarda- ama babam bilmediği için zaman zaman faturaları ödememi vs. Rica edebiliyor. Bir yandan yaza evleneceğim onun stresi var. Nişanlımın da borcu var düğünde takılan takıyla sıfırlamak istiyoruz. Karışık oldu belki ama cidden bunaldım borçlu olmaktan hep borç vardı başımızda hala da var. Çalışmaktan da bunalıyorum kapalı odada(yani revirde) akşama kadar duruyorum evrak işi vs. Var aşırı yoğun değil ama yinede bilmiyorum boğulduğumu hissediyorum. İçimi dökmek istedim. Ne yaparım nasıl hallederim bilmiyorum. Ek hesabım ekside maaşım yatınca elime para bile kalmayacak. Annem babam kardeşim çok iyi insanlar kesinlikle. Babam bize hiç kıyamaz bir çikolata olsa bile alır gelirken çok duygusaldır o da benim yüzümden borçlandık falan diyor bazen üzülüyorum. Aynı durumda olan ya da olup aşan varsa belki konuşmak iyi gelir diye anlattım. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.
Borcu borç ile kapattıkca bu bataktan asla çıkamazsın. Dişini sıkıp harcama yapmayacaksın. Evet hayat çok pahalı ama bu şekilde davranarak kendi ruh halinide bitirirsin. Evliligide ertele. Bı borç daha ekleme yasamina

Öyle bir şey söyleyip çaresiz bırakamam şu an 1900 tl ödüyorum dükkan için bunu bırakıp sırtımı dönemem ailem her şeyim her zaman.
Bu arada herkes ailesine düşkündür ama sizin durumunuzda olanlar evliliği düşünmez. Çünkü sizin ailenizin sonsuza kadar bitmeyecek bir borcu ve gittikçe artacak bir geçim sorunu var . Evlensen de maaşını onlara vereceksin madem niye nişanlinin başını yakıyorsun....Dürüstce de ki ben çalişicam, çocuk sahibi bile olmadan çalışıp bütün gelirimi aileme göndericem çunku onlar benim herşeyim...Bakalım nişanlın ne diyecek?

Borcu borç ile kapattıkca bu bataktan asla çıkamazsın. Dişini sıkıp harcama yapmayacaksın. Evet hayat çok pahalı ama bu şekilde davranarak kendi ruh halinide bitirirsin. Evliligide ertele. Bı borç daha ekleme yasamina
Borçları konu sahibi yapmıyor ki babası yapıyor...Konu sahibi kredi çekip anasının babasının borçlarini ödediği için zor durumda, yoksa doğru dürüst bişey harcadığı yok garibimin....Aslında keşke kocası adam olsa da gerçekten çekip kurtarsa şu kızı ailesinin elinden diycem ama bu kafada bir ailenin yetiştirdiği bir kızın seçtigi eşe de güvenilmiyor işte...

Borçları konu sahibi yapmıyor ki babası yapıyor...Konu sahibi kredi çekip anasının babasının borçlarini ödediği için zor durumda, yoksa doğru dürüst bişey harcadığı yok garibimin....Aslında keşke kocası adam olsa da gerçekten çekip kurtarsa şu kızı ailesinin elinden diycem ama bu kafada bir ailenin yetiştirdiği bir kızın seçtigi eşe de güvenilmiyor işte...
İşte nisanlisininda borcu varmış ki zaten düğünde gelecek takılarla öderiz yazıyor 🤷🏻‍♀️ babasının kredisi artı olarak kendi harcadığı gizli krediside mevcut odeyemedikce sürekli kredi çekmiş bu şekilde tabiki kisitlanip gariban durumuna düşer nerden baksan kötü

İşte nisanlisininda borcu varmış ki zaten düğünde gelecek takılarla öderiz yazıyor 🤷🏻‍♀️ babasının kredisi artı olarak kendi harcadığı gizli krediside mevcut odeyemedikce sürekli kredi çekmiş bu şekilde tabiki kisitlanip gariban durumuna düşer nerden baksan kötü
Kendi harcadığı gizli kredisi çeyiz+kuaför+parfüm+arkadaşlarıyla birkaç kez yemek....Bunlar için vicdan azabı çekiyor, babasının saçma sapan kredi borcunu , faturalarını öderken değil kendine çeyiz aldı, yemek yedi diye üzülüyor...Bilmiyorum ya, bana çok dokundu bu çocuk...Anasına babasina yedirmeyeceğini bilsem kapativericem kart borcunu ama mümkün değil, eline geçen her kuruşu yedirecek belli...

Ya kızın borcu çok değil aslında, babasının çektirdigi kredi + ev giderlerine katkı zorunluluğu olmasa rahat rahat öder, hatta babasının borcunu ödemiyor olsa ikinci krediyi çekmesine bile gerek olmayacakmış. Zaten çalışmasina rağmen kuaföre gitti, kendisine parfüm aldı , arkadaşlarıyla yemek yedi ...vs diye vicdan azabı çekecek kadar gariban, tutumlu bir kız. O borcun içinde çeyizi bile var...Düşün....Anne babanın sorumsuzluğu, aile evinin borçları büküyor belini sadece ama farkında değil...
Babası iyi bir baba olduğu için yazıyorum bu yorumumu. Belki şanssız biridir el attığı dal kırılıyordur mecbur kalıp istemiştir kredi. Zaten anladığım kadarıyla baba o borcu ödeyemeyecek. O nedenle o ihtimali saymıyorum piraye. Şu an tek kurtuluş düğünü ertelemek borçlara yoğunlaşmak. Benzer süreçten ben de geçip 23 te evlendim çok pişmanım. Doğru kişi olsaydı bile gerek yokmuş o kadar erken evlilik, borç işine girmeye. Aileye çekilen kredi de dahil aynıyız sadece ben ve çocuklarımın babasının maaşı daha iyiydi. İnş atanır da çok daha kolaylar işi. Ama bitmeyecek borç değil neyseki

Babama krediyi söyledim. Ağladım konuştuk. Koca adam karşımda ağladı. Gerçekten öyle üzülüyorum ki söyledikleriniz çok ağır günün sonunda sıcacık hissettiğim bir yuvadayım ailem eziyet ediyor gibi konuşmuşsunuz. Her neyse yinede sağ olun. İçimi döktüm ailemle paylaştım. Çekiğ kurtarılacak bir aile değil arkadaşlarım bile ailemin ilgisine özenir her zaman

Babası iyi bir baba olduğu için yazıyorum bu yorumumu. Belki şanssız biridir el attığı dal kırılıyordur mecbur kalıp istemiştir kredi. Zaten anladığım kadarıyla baba o borcu ödeyemeyecek. O nedenle o ihtimali saymıyorum piraye. Şu an tek kurtuluş düğünü ertelemek borçlara yoğunlaşmak. Benzer süreçten ben de geçip 23 te evlendim çok pişmanım. Doğru kişi olsaydı bile gerek yokmuş o kadar erken evlilik, borç işine girmeye. Aileye çekilen kredi de dahil aynıyız sadece ben ve çocuklarımın babasının maaşı daha iyiydi. İnş atanır da çok daha kolaylar işi. Ama bitmeyecek borç değil neyseki
200 bine yakın borç toplamda babamın hepsini kendi ödüyor benim ona çektiğim kredi 28 bin tl kaldı onun dışında arafa bir fatura ödüyorum.

Kendi harcadığı gizli kredisi çeyiz+kuaför+parfüm+arkadaşlarıyla birkaç kez yemek....Bunlar için vicdan azabı çekiyor, babasının saçma sapan kredi borcunu , faturalarını öderken değil kendine çeyiz aldı, yemek yedi diye üzülüyor...Bilmiyorum ya, bana çok dokundu bu çocuk...Babasina yedirmeyeceğini bilsem kapativericem kart borcunu ama mümkün değil, eline geçen her kuruşu yedirecek belli...
Evet ya dönüp okudum diğer yazdıklarıni ☹️ tamamen yetiştirilme tarzı arkadaşım. Öyle görmüş aileden çünkü. Kendini parçalıyor. O beklenmis kendisinden onu uyguluyor. Bende aileme çok düşkünüm bende erken yaşta çalıştım ailemin tüp alacak kira ödeyecek durumu olmadığında bile babam gelip destek ol demedi daha üstüne bana sordu ihtiyacın varmı biseye diye. Herkesin aile yapısı farklı ya bilmiyorum. İlerde kendimi ne için parçaladım ben demez umarim

Evet ya dönüp okudum diğer yazdıklarıni ☹️ tamamen yetiştirilme tarzı arkadaşım. Öyle görmüş aileden çünkü. Kendini parçalıyor. O beklenmis kendisinden onu uyguluyor. Bende aileme çok düşkünüm bende erken yaşta çalıştım ailemin tüp alacak kira ödeyecek durumu olmadığında bile babam gelip destek ol demedi daha üstüne bana sordu ihtiyacın varmı biseye diye. Herkesin aile yapısı farklı ya bilmiyorum. İlerde kendimi ne için parçaladım ben demez umarim
Benim ailemde her zaman soruyor bunları sanırım ben yanlış anlattım pandemi döneminde mecbur çektim o an çok sıkıştık babam iş bulamadı. Ben direkt buldum şansıma mecbur kredi çektim. Şu an da onu ödüyorum kardeşim biraz çalıştı 2 bin civarı verdi kalanı kendi harcadı. 200 bin borcun hepsini babam ödüyor benim sırtıma yüklendiler sen öde demediler öyle anlaşıldı sanırım. Ayda yılda fatura ödemek dışında başka bir şey yapmıyorum. Aileniz işsiz kalsa 40 bin kredi çekmez miydiniz siz ?

X