boşanma oranlarının artma sebepleri

Onlysmile

Don't worry be happy
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2012
16
1.959
Merhaba Arkadaşlar,
Sebepleri çok uzun ve pekte keyifli olmayan bir konu açmak istedim çünkü evlilik kadar çok üzerinde durulması bol bol tartışılıp konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde eskiden boşanmak için çok ciddi sorunlar var ise gerçekleşirken günümüzde evlendikten 1.gün ile 1. ay arası boşanmalarda çok fazlalaştı.Sizinde tanık olduğunuz boşanma konuları vardır çevrenizde mutlaka (maalesef).

Boşanmalardaki en büyük sebepler aldatma, şiddetli geçimsizlik ve şiddet. Artık uyaran çok fazla, eskiden aldatmaya meyilli ama ortam bulamayan erkekler/kadınlar vardı artık her şeye istedikleri gibi ulaşabiliyorlar yani aldatma kolaylaştı (şerefi ve ahlaki yeterliliği olan insan her koşulda yapmaz insanların gerçek yüzlerini görmek artık çok kolay) . Geçim sıkıntısı, ailevi problemler vs arttığı için tartışmalar artmaya başladı. Eskiden yeni bir hayat kurmak, yeni birini bulmak çok zordu artık herkes için daha kolay. Kadınlar kendi ayaklarının üzerinde durabildikleri için de eziyete katlanmak yerine kendi hayatlarını kuruyorlar (doğru olan da bu). Artık insanlar daha tahammülsüz, neyse bir yuva kolay kurulmuyor kolay da bozulmaz, kimse mutlu yuvasını kolay kolay bozmaz. Evlilik nasıl gereksiz değilse boşanma da değil... Allah herkese hayırlı bir yuva nasip etsin.

-Ben aldatmayı hiç anlamam yani eşine karşı tüm duyguların körelmiş ise otur durumu anlatmak ve bir çözüm bulmak için karşılıklı bir çaba harcama fırsatı verilmeli ama bunlara rağmen olmuyorsa yaşanmışlıklara olan saygıyla yolları ayırmak gerekir.sonrasında kim kimi almak istiyor ise hayatına alır. böylece aldatma gibi bir çirkinliğe guru onur kırıcı hareketlere gerek bile kalmaz.
-Şiddetli geçimsizlik var ise bu sabırla beklemekle çözülmez kanımca dışardan piskolojik destek almaları gerekiyor.
-Maddi sıkıntılar ise evlilikten önce ise ayrı bir sorun evlilikten sonra ortaya çıkmış ise ayrı bir sorun
günümüzde borcu olan insanların oranı çok fazla eve gelen geliri hesapsızca ve haksızca harcayanda çok fazla bunlara örnek vermeye kalksak evin yolunu bulamayız. Ama en büyük sorunlar eşlerinden para saklayan kadınlar ki çalışmadıkları halde ve karısı çalışıyorsa sürekli borcum var şu taksit bu taksit vs.bahanelerle karısının elinde avucundaki birikimlerini harcayıp kadın para lazım dediğinde ise yok param deyip kestirip atması tahammül edilir bir durum değil yeni mesleğini eline almış kızlarımız hemen evlenmeye karar vermemeli eğer verdiysede kazancını eşine verirken 2 kere temkinli olmalı bir erkek evlenmeye karar vermiş ise evlilik sorumluluklarını iyi bilmeli bence
- birde aile mahremiyeti var evli çiftlerin evde çıt olsa sürekli her konuyu kendi ailelerine akrabalaına veya arkadaşlarına anlatmaları var burda çok dikkatli olmadıkları için zaman geliyor aileler her konuya dahil olma hakkına sahip oluyorlar sonrası bitmek bilmeyen tartışmalar

Maalesef geçim sıkıntıları da artıyor ondan dolayı boşanmaya gidiyor olay :KK43:

Eskiden gelinliğinle çıktığın eve kefeninle dön anlayışı vardı, aileden destek göremeyince, bi gelir kaynağı da olmayınca kadınlar mecburen her türlü eziyete katlanıyorlardı, aldatılsalar da şiddet de görseler ses çıkaramıyorlardı, çıkarsalar bile kocandır döver de sever de, erkek adam tabii arada başka kadınlara da gidecek, anlayışına boyun eğmek zorunda kalıyorlardı, şimdi çok şükür öyle değil, artık hem aileler bilinçli, evlatlarına destek, hem kadınlar daha güçlü kendi ayakları üstünde durabiliyorlar, hatta bence boşanmaların bir sebebi de erkeklerin kadınların güçlü oluşunu sindirememeleri, bu da yetiştirilme tarzından kaynaklı, yetişirken kadının güçsüz kendisine muhtaç, her ihtiyacını gidermek, ona hizmet etmek zorunda anlayışıyla yetişmiş, sonrasında şiddetli geçimsizlikten boşanmaya gidiyor olay. Bu durum da yetiştirdiğiniz bilinçli evlatlarla bir sonraki nesilde düzelir zannımca, hee o dönemde de başka problemler çıkabilir orası ayrı.
Biraz da öz eleştiri yapayım, yine bir sebep de kendi kendimize yetebildiğimiz için tahammül sınırımız düşük, iyi günde kötü günde diye başlayıp kötü günde çabuk pes ediyoruz, evlilikte önümüze çıkan zorlukları çözmek yerine, boşanmayı tercih ediyoruz.

Son düzenleme:
Boşanmaların sebebi
aldatmalar,
ekonomik, psikolojik, cinsel ve fiziksel şiddet ve maddi sıkıntı

bunun yanında eşlerin birbiri ile zıt düşmesi.

Bir erkek, karısının ihtyaçlarını karşılayamıyor ise maddi olarak o evde huzursuzluk artar.
Bakınız; bende boşanmış bir insanım ama affetmedim. 2. ye şans vermedim.

Şimdi ki boşanmaların bu kadar artması kadının kendine duyduğu özgüven, kendi ayakları üzerinde durması, durabilmesi.
Ataerkil bir toplum olabilirz ama ben ne kocamın ayağını yıkarım, ne başka bir şey. eli ayağı sağlam kalksın kendi işini kendi halletsin.

Özgüveni olan, erkeğine boyun eğmeyen her kadın eli öpülesi kadındır.

her evliliğin kimyası farklı olduğu gibi boşanmalarında hikayesi çok çok farklı olabiliyor.gözlemlerime dayanarak şunu eklemek istiyorum bazı boşanan çiflerin sorunları taa evlilik hazırlığı döneminde ortaya çıkan ama bir şekilde ailelerin vb birşekilde kısa süreliğinede olsa sorunu çözmeye çalışması ile konunun kapatılması ilerleyen dönemde yine patlak veriyor bir şekilde. hani kırılan kolun vb tekrar aynı yerden kırılması durumu veya sürekli aynı yerin sızlaması gibi gibi maalesef evlenirken çokta acele etmemek gerek yok aşk evliliği yaptık biz yok görücü usulu vs. aslında en önemli faktör ego savaşı fedakarlığın eşitsizliği dengesiz bir yaşam tarzını doğuruyor kanımca...

eşler arası iletişimsiz geçen her zaman ilişkiyi berbat bir hale sürüklüyor maalesef ama karşılıklı çaba olmalı iletişim içinde biri kaçar biri bekler ve yorulur oda kaçar bu kez diğeri hayırdır demeye başlar vs derken berbat bir kısır döngü ardından tahammülsüzlüklerde devreye girmişse artık ayrılık kaçınılmaz olur.evlenmekte ayrılmakta çok kolaydır fakat en büyük yapılan yanlış her iki tarafında evlenince tüm hislerini duygularını salması ohh evlendik bitti :KK43:

Kadında da erkekte de suç var.
Ama sosyal medyada hep sanki erkekleri kadınlar kandırmış, kapak atmış, aslında kapış kapış gidiyormuş da eşi engel olmuş gibi lanse ediliyor.
Evlenen erkekler bir "evlenmeyin" furyasıdır tutturmuş gidiyor. Haliyle öbür evli erkekler de gazı alıyor. Bulunmaz hint kumaşı sanıyor kendini.
İşinde biraz ilerleyip paralanınca da ilk iş kendine yıllarını vermiş eşini sudan sebeplerle boşayıp 18-20sinde genç kız alıyorlar.

Maddi durumları kötüyken genç kızlar pek yaklaşıyor tabi

Sosyal medyanın etkisi çok büyük. Insanlar sosyal medyada gördükleri abartılı hayatları hayran hayran izlerken kendi hayatlarına dair beklentileri artıyor. Örneğin adam eşinin sosyal medyada gördüğü havalı kadınlar gibi olmasını beklerken kadın da sosyal medyada gördüğü lüks hayatı sağlamasını bekliyor. Bu örnekler arttırılabilir. Ama erkek eşinin bekledigi kadar bakımlı olmasi icin zaman ve burce ayırması gerektiğini göz ardı ediyor sonuçta bakımlı olmak gerekir güzel gözükmek gerekir gibi bir düşünceye sahip oluyor. Kadın ise elde avuctaki imkanlarla hayali beklentileri karşılanmayacağı kabul etmesi gerekir.
Yine sosyal medya yüzünden eşler birbirlerine zaman ayırmayıp saatlerce elde telefonla vakit öldürüyor birbirleriyle iletisimleri degersizlesiyor.
Sosyal medyada eşlerin sadakatsizlik yapması daha kolay oluyor. Bakıyorsunuz Kadın buradan tanıştığı başka biriyle flört halinde aynı şekilde adam da böyle... Bu tarz boşanma hikayelerine çok rastlıyorum. Eski sevgilisiyle sosyal medyadan görüşmeye devam edenlerden tutunda sosyal medya sayesinde cinsel tercihlerini değiştirenlere kadar...
Tabi eski evliliklere bakıyoruz sadakatsizlik vakaları çok hem de 2. Bir kadını eve getirip eşini onunla yaşamaya zorlayacak kadar da ileri boyutta. Ama yukarıda değinildiği gibi kadının aileden destek alamaması kendi parasını kazanamaması ya da mahalle baskısından boşanmayı bu durumda dahi düşünemiyor bu da boşanma oranını etkiliyor. Mutsuz boşanmamış birlikte yaşayan çiftler oluyorlar. Ha bu kişileryaşlanınca çok tatlı tonton bir çift gibi gözüküyor çünkü artık bir çok şey geride bırakılmış oluyor. Çok da eski insanlara özenemiyorum bu sebeple.
Her ilişkide beklentiler istekler farklı farklı olabilir tabi ama internetin yanlış kullanımının boşanmaya çok etkili olduğunu düşünüyorum.

Boşanma oranlarının yüksek olmasının tek nedeni, güçlenen kadını profilinin her şeye eskisi gibi eyvallahı olmamasıdır.
Çok da iyidir, hayata bir kere gelip ömrünü çürütmenin ne mantıksız olduğunu kavramıştır.

Yoksa aldatmaymış, alkolmüş, kumar, geçimsizlik vs, 300 sene önce de vardı bunlar ama kadının adı yoktu, artık var!

Faekettiyseniz

İnternet kafede zombi kanlı oyunlar, öldürmeli oyunlar oynayan

Nesiller evleniyor yaklaşık 20 yıldır

Counter strike çıkalı 20 yıl olmuş

Şiddet görselleriyle, öldürmenin vurmanın bu kolay olduğunu, kan rengine ve insandan kan çıkmasını bu kadar zevkle gerçekleştiren nesil

Şiddet uyguladı eşlerine o yüzden boşanıldı

Sosyal medya çıktı kadınlara ulaşım kolaylaştı eskiden 500 tl içki ile 2 saat zor otururlardı kadınla

Şimdi ise 2 tatlı söz, hoopp ev bedava , kadımların zayıf nıktasıdır tatlı söz

Sonra tv de köy dizilerinden lüks evlere geçildi

Aşk dizileri erkekten beklenen ilgiyi maddiyatida arttırdı

Kadın filmdeki gibi olmayan kocasını tavır yaptı kavga ettiler, şiddet oyunlarıyla büyümüş nesi, kadına vurdu tada internet kafede birbirlerine ettikleri Gibi küfür etti karılarına

Kadınlar evi terketti

Erkekler sosyal l medyadan yenisini buldu

Sonra uyusturucu alkol kullanımları arttı, ulaşımı kolaylaştı

Çoğu eş eve gideveğine alkole sığındı

Eve aldattılar yada eve gelince ilgisiz oldular

Paranın değeri düştü

100 tl ile narket arabası dolarken, şimdi 3 Ür ün 100tl

Erkekler sıkıştı kendilerini eksikliğin olmadığı evden dışarı atmaya çalıştılar

Bu kısır döngüdeyiz

Tek diyeceğim tüm ailenizin içinde sevgi ve saygı huzur varsa yıkmayın yuvanızı

Ve saygı sevgi ve huzur yoksa sakın bir çoçuk getirmeyin öyle aileye

Tüm aileden kastım eş ailesi kişilerininde dahil olduğu bütün

Bir örnek te farklı kültürler
Ayni yoreden olsada eğer aileler birbirinden tezatsa yetişme tarzlari bu iki ciftin evliliginde büyük sorun.

Herşey çabuk tüketilmiyor mu?
Eşyalar, giysiler, ayakkabılar
Zaman tüketim zamanı
İlişkiler de bundan payını alıyor

Merhaba Arkadaşlar,
Sebepleri çok uzun ve pekte keyifli olmayan bir konu açmak istedim çünkü evlilik kadar çok üzerinde durulması bol bol tartışılıp konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde eskiden boşanmak için çok ciddi sorunlar var ise gerçekleşirken günümüzde evlendikten 1.gün ile 1. ay arası boşanmalarda çok fazlalaştı.Sizinde tanık olduğunuz boşanma konuları vardır çevrenizde mutlaka (maalesef).

Canım aldatmanın aşırı kolaylaşması demek istiyorum ama bence bu doğru olmaz. Ben neden aldatmıyorum madem bu kadar basitse?

O yüzden cevabım ahlaksızlaşmak olsun.

Bir psikolog arkadaşım vardı. Bu konu hakkında şöyle demişti ; aslında boşanmaların çoğu cinsellikten kaynaklı demişti. Bilmem ne kadar doğru? 🤔

X