Boşanmali miyim? Ne yapmalıyım

Kızlar biz neredeyse 7 aylık evliyiz. 20 yaşındayım. Eşim 26 yaşında. Görücü usulü kayinvalidemin aracılığıyla tanıştik evlendik.

Ben okuyorum diye yemeğimiz bir olsada evimiz ayrıydı. Eşim her gün 10 da 11 de gelir. Çay kahve vs diye zaman geçer öyle geçeriz

Ben budurumdan şikayetçi olsamda bir türlü kendi evimize gecemedik kayinvalidemin ve kayın babamin lafları yüzünden.

Bunu gecelim kocam bana ilgi göstermiyor. Her gün sabahtan kayinvalideme 20 dk yuruyup kayinvalidme gidiyorum. 12 de gidincd bile gorumcem laf ediyor. Görümcem zaten sürekli laf vurma derdinde. Abilerini kıskanıyor.

Kayinvalidem de sürekli onu yap bunu yap. Bizde böyle olur diye diye kızını oturtup beni çalıştırıyor. Eşim ise bunlara sessiz kalıyor. Onlar yapabilir sen yapamazsın diyor.

Bu pazar günü sabahtan kayinvalidemler ve urfadan gelen misafirler bize geldi. Kahvaltı yaptık. Snra hep beraber Denize gittik. Biz yüzmedik erkekler yüzdu. Akşam 10 da eve geldik. Annemlere gidelim dedi esim. Bende yorgunum gitmek istemiyorum dedim diye yapmadığı şey kalmadı. Itip kalkti. Ni daha seni ailenle gorusturen en adı or.spu çocuğu diyip çıktı. Gece bir buçukta geldi.

Hala bunun tavrını sürdürüyor bana. Dun kavga ettik. Eve 1 de döndük diye.
Yok bende sana karşı herşey bitti. Bundan sonra sana ızdırap olurum dedi.

Evli kalmak istemiyormuş. Onun sözünü dinlemeyen kadını napsinmis. Bu saatten sonra ondan hiçbirşey goremesmisim.

Açıkçası bıktım...

Bu saatten sonra ne yapacağım bilmiyorum..

Annemle Babam ayrı. Babannemle kalıyor babam, yeni karısı, yeni bebeği ve erkek kardeşim.

Oraya dönmek istemiyorum.
Ama böyle de kole hayatı yaşıyorum..

Onlar agzinağzına geleni söylüyor bana.

Yoruldum

.
nerede yaşıyorsun?
işe gir ve ev arkadaşı bul. taşın.

Illaki bilecekler.. .

Nerden bilecekler?
Millet nufus kayit örneğimi istiyor?

Bak kuzum yaşın daha küçük.
Eger kendine güvenemiyorsan bence kal AMA sus. Para biriktir en azindan. gir bir işe çalış. Sakin cocuk yapma. Sonra gereğini düşünürsün. Sinirle kalkan zararla oturur

Saat dorde on kala kaynanama gittim

O kız kardeşine gitmiş. Oraya gittim yardım ettim çiğköfte vs derken gorumcemle misafir olan ufak kiz evi temizliyomus.
Neyse onlarda geldiler.
Yemek yedik ictik
Teyzenin kızı makyaj yapmış Görümcem çıkartıyor.

Neyse ışte misafirimizde bende bekarken de evliyken de yapiyordum dedi

Bende aynen bende yapiyordum. Dedi.

Ben evde yapıyorum dışarıya yapmıyorum dedim.
Niye oyle dediler bende insan farklı hissediyor dedim. Makyaja ihtiyacın yok dediler

Neyse Görümcem de Dedi ki ozguvensizsn dedi. Bende yo benim var ozguvenim sende var ki dedim

O da senin yok ama benim çok var dedi.
Herkes şaşırdı.
Sonra artık gorumcelik yapıcam dedi.

Bende teyzeye gülerek Teyze gorumcemden birkaç gündür çekiyorum dedim

O da ne oldu ki dedi.
Bişey yok ama böyle dedi.

Neyse gorumcemde artık böyle ben bir ay burdauom kötü gorumcelik yapıcam. Ozguvensizsim dedi.

Bende ozguvenli olsam ağzının payını verirdim haklısın dedim.

Gorumcem teyzesinin gorumcesinden ders alcam dedi.
Bende teyzeye dedim. Bende senden alayım dedim.
Neyse gorumcem yine laf etti kesinlikle ondan al dedi. Beende dedim ki ayıp ediyorsun.

Sonra kaynanam bir bağırdı.
Sizin derdiiniz ne. Ben on tane gorumcenin içine düştüm. Herkes laf ediyordu saygısızlık etmiyodum. Misafirin yanında o laf etsede sen etme. Onun abisi hasta. Ondan sama böyle yapiyorduryapıyordur.

Ben cevap vermedim

Yok ramazanda geç geldin.
Şimdi saat kaç oyle geldin
Bana 5meizlik mi yaptın
Diyp diyip durdu.

Ben misafir var diye bişey yapmadım

Öyle sustum.

Neyse yok babaniza soylucem sizi kapının önüne koyar dedi.

Gorumcemde ben onun kiziyim beni koyamaz dedi.

Neyse kayinvalidem dedi ki
Senin ailen bir kere gelmedi. Konuşmadı oglum hasta diye dedi.

Gelince laf soylersen niye gelsin demi ama

Of off

konuya hakim değilim ama fikir verebilir diye birkaç şey yazayım dedim.
dişlerini daima temiz tut. şeker çikolata biskuvi gibi hazır gıda tüketme. konuşurken tane tane konuş. düzenli olarak doğru kitapları oku. temizlikte hassas ol. daima kendini geliştirmeye çalış. kocanın soylediği şeyleri mecbur kalmadıkça başkasına asla anlatma. onu daima guler yuzle karşıla ve tabi ol. ama peşinden gidip yapışma, perestiş etme. kadın kocasına muhtaç davranırsa erkek bunu taşıyamamaktan korkabilir. bunu ona hissettirme , bırak kendiliğinden sana gelsin. kendini taşıyabilmelisin. yeis her kemale manidir, asla ümidini kesme. onu değiştirmeye çalışma. sen değiş, o da ister istemez değişecektir. çunku insan fıtraten kemale müştaktır kayıtsız kalamaz. dunya darul hikmettir, hikmet talep edersen kutub-u sitte okumanı tavsiye ederim. sana sataşanlara da ehemmiyet verme. zira, yemiş veren ağaç daima taşlanır. alimlere tabi ol. herkesten akıl alma, bilene sor. bir erkeği yaralayan şey kadının şikayetidir, bunu unutma. onu kırılganlığınla yola getir. onu gerçekten anla ve bunu ona hissettir. şunu da bil ki, musibet sebeb-i kemalattır. akıl istersen, sözünü kısalt. sesini yukseltme, bazı olur dil susar hal konuşur. menfi davranan birini alt etmek istersen, yapıcı-müsbet davran.

Kızlar persembenin gecesinden beri ateş içinde yatıyordum
Sabah esim hastaneye götürdü.
Ama iyi gelmedi.

Eve geldik.

Neyse ışte gece uyumadigim için ful uyudum.
Uyanınca kaynanama haber verdim
Anne hastayım böyle böyle ayaklarom tutmuype gelemicem dedm.
Dolmuşa atla gel dedi

Gelemicem dedim

Bize geldiler

Ben çıplak yatiyordum.
Üstümü giyininceye kadar anca acabildim kapıyı.

Neyse gelir gelmez hakaret etmeye başladı

Cingenesin evimin huzurunu birakmadin millete rezil etcen. Allah seni carpsin . Misafirler gitsin seni babanin evine gturcem dedi.

Bende hayır şimdi gideyim o zaman babamı ararım sen git dedim

Ver ben arayım dedi.
Yok sen arama dedim

Neyse kocasini aradı. Dedi ki
Gelinin babambabamin evine birak beni diyor ugrasamiyoeum felç olcm dedi

Sonra oğlunu aradı.onla konuştu. Esimde sen başıma bela ettin ben napayim dedi.

Gece geç geliyoruz ve çamaşırları da bir türlü yikayyikayamadim diye çarşafı degistirememistim ona laf etti

Kendimi suyla siliyodum. Yatak islanmisti ona laf etti.

Yok güZel giyin yirtarim bunu dedi

Neyse aldı götürdü hastaneye eşime oraya geldi

Yine serum verdiler
Eve döndük onlar düğüne git cekti. Sende gel serum yedin iyisindir diyorlardı.

Ben gidemedim yattım
Neyse akşam eve gittik
Eşimle konusuyoduk hani bu sorunu çözelim f
Dedim.
O da sen kendini duseltceksn
Senin önerin ne dedi

Bende ışte ona dedim ya ben annemlere haftada bir iki defa gidicem ya da sen evliglin sürmesini istemiyorsan yol belli dedim.

Anami atamam didismekten iyi gecinemiyosunuz dedi

Ses kaydını dinlettm annesini haklı buldu

Neyse ışte ben dedim orada çok hakaret yiyorum annende yemekleriniz ayrılabilir dedi dedim

O ben ayrılsn istemiyorum dedi.
Bende o zaman sen orda ye. Ben bugün bütün gün bişey yemedim olmedim dedim

Neyse balkonda oturmama izin vermedi kızdı itekledi.

Neyse sonra uyuduk

Sabah kalk gezmeye gidicez. Sonra doktora gidicez dedi.
Bende dus almm lazım dedim aldım.
Sonra nereye gitdegimisi biliyosun dedi.
Bende biliyorum ama o zaman ben gelmem dedim.
Kalk geleceksin dedi. Yok dedim
O zaman seni başka yere birakcam dedi.
Tamam o zaman dedim.

Hazirlandim annesinin kapısının önüne bıraktı.
In dedi yukarı çik dedi.
Bende yok dedm sürekli hakaret gördüğüm bir yere gitmek istemiyorum dedim.
Ya ben bu eve gelmicem ya da ayrilcaz dedim.

Bin dedi.
Babamın evine bıraktı. Inerken de ne annemin ne de benim evime gelme geri dönüşü yok sittir git dedi.

Bende babanemlerdeyim suan..

Kızlar biz neredeyse 7 aylık evliyiz. 20 yaşındayım. Eşim 26 yaşında. Görücü usulü kayinvalidemin aracılığıyla tanıştik evlendik.

Ben okuyorum diye yemeğimiz bir olsada evimiz ayrıydı. Eşim her gün 10 da 11 de gelir. Çay kahve vs diye zaman geçer öyle geçeriz

Ben budurumdan şikayetçi olsamda bir türlü kendi evimize gecemedik kayinvalidemin ve kayın babamin lafları yüzünden.

Bunu gecelim kocam bana ilgi göstermiyor. Her gün sabahtan kayinvalideme 20 dk yuruyup kayinvalidme gidiyorum. 12 de gidincd bile gorumcem laf ediyor. Görümcem zaten sürekli laf vurma derdinde. Abilerini kıskanıyor.

Kayinvalidem de sürekli onu yap bunu yap. Bizde böyle olur diye diye kızını oturtup beni çalıştırıyor. Eşim ise bunlara sessiz kalıyor. Onlar yapabilir sen yapamazsın diyor.

Bu pazar günü sabahtan kayinvalidemler ve urfadan gelen misafirler bize geldi. Kahvaltı yaptık. Snra hep beraber Denize gittik. Biz yüzmedik erkekler yüzdu. Akşam 10 da eve geldik. Annemlere gidelim dedi esim. Bende yorgunum gitmek istemiyorum dedim diye yapmadığı şey kalmadı. Itip kalkti. Ni daha seni ailenle gorusturen en adı or.spu çocuğu diyip çıktı. Gece bir buçukta geldi.

Evli kalmak istemiyormuş. Onun sözünü dinlemeyen kadını napsinmis. Bu saatten sonra ondan hiçbirşey goremesmisim.

Açıkçası bıktım...

Annemle Babam ayrı. Babannemle kalıyor babam, yeni karısı, yeni bebeği ve erkek kardeşim.

Yoruldum

.

Allahım sen yardım et bunlar nasıl insanlar ya.

Açıkçası bıktım...

Yoruldum

.
Sensizliği ona tattıracaksın.. çekip gidebileceğin bir ailen varsa ber müddet ayrılık ve onun bin pişman olduğunu görmeden dönmek yok. Ve şartlarınla döneceksin.. bu evlilik ikiniz arasında yaşanacak,senin de ne istediğin sorulacak,dayatma yapılmayacak,ve daha ne sorununuz varsa.. gelmedi mi? Bitmesi hayırdır demeyi bileceksin.. bu psikolojk şiddette uzun vadede daha mutsuz olursun.yani ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin.. Sevgiler..

Sensizliği ona tattıracaksın.. çekip gidebileceğin bir ailen varsa ber müddet ayrılık ve onun bin pişman olduğunu görmeden dönmek yok. Ve şartlarınla döneceksin.. bu evlilik ikiniz arasında yaşanacak,senin de ne istediğin sorulacak,dayatma yapılmayacak,ve daha ne sorununuz varsa.. gelmedi mi? Bitmesi hayırdır demeyi bileceksin.. bu psikolojk şiddette uzun vadede daha mutsuz olursun.yani ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin.. Sevgiler..

Bakalım Canım.
Hayırlısı diyorum çünkü elimdelimden başka bişey gelmiyor

Suan son durumu okudun mu bilmiyorum ama ben zaten bir haftadır babamın evindeyim.

Ne aradı ne sordu.

Faturali hattimi faturasiza çevirmis.

Yeni hat aldı diye düşünüyorum kendime.
Iinstagram hesabı bende açık ama ben onu takip etmeyi bıraktım.
Ama o kızları takip etmeye başlamış.

Bakalım Canım.
Hayırlısı diyorum çünkü elimdelimden başka bişey gelmiyor

Suan son durumu okudun mu bilmiyorum ama ben zaten bir haftadır babamın evindeyim.

Ne aradı ne sordu.

Faturali hattimi faturasiza çevirmis.

Yeni hat aldı diye düşünüyorum kendime.
Iinstagram hesabı bende açık ama ben onu takip etmeyi bıraktım.
Ama o kızları takip etmeye başlamış.
Onun hayatı sen değilsen,senin hayatın da o olmamalı. Enerjini başka yere odakla,eşin dıyında bir yere,güçlü ol ve kendi hayatını sahiplen. Bunu hanği taraf yapıyorsa kazanan o oluyor..
neden bilmiyorum ama eş odaklı yaşamak türk kadınına has,bunu kırmadan bu tip sorular sorunlar nesiller boyu devam edecek gibi görünüyor..
Sevğiler

Onun hayatı sen değilsen,senin hayatın da o olmamalı. Enerjini başka yere odakla,eşin dıyında bir yere,güçlü ol ve kendi hayatını sahiplen. Bunu hanği taraf yapıyorsa kazanan o oluyor..
neden bilmiyorum ama eş odaklı yaşamak türk kadınına has,bunu kırmadan bu tip sorular sorunlar nesiller boyu devam edecek gibi görünüyor..
Sevğiler
inşallah bu sorunu aşarım...
whatsapta ben durum paylastım diye onla ilgisiz oda paylaşmışş

Yok arayan ararım sorani sorarım seveni severim

Insanları tanıdıkça yalnızlığı daha çok seversiniz.

Bazı yolların donusu bazı yanlislarin özrü bazı insanlarin anlamı yoktur

Bana yapılanları ne unuttum ne yuttum
Terazi var tartı var herşeyin bir vakti var diye paylaşmış

inşallah bu sorunu aşarım...
whatsapta ben durum paylastım diye onla ilgisiz oda paylaşmışş

Yok arayan ararım sorani sorarım seveni severim

Insanları tanıdıkça yalnızlığı daha çok seversiniz.

Bazı yolların donusu bazı yanlislarin özrü bazı insanlarin anlamı yoktur

Bana yapılanları ne unuttum ne yuttum
Terazi var tartı var herşeyin bir vakti var diye paylaşmış
Hangisi sizin durum hangisi onun anlamadım

Kızlar eşimin ınstagramda bir kızla mesajını buldum.
Kız bunu engellemiş.
Tanışmışlar. Resim istemiş evliyim demis. Kızda bekar bir tanıdığınız varsa bana ayarlayın yazmış.
Yok çok guzelsiniz bekar olsaydım kendime ayarlardim sizi falan yazmış.

Yaşadığı şehri kızla aynı söylemiş.
Yok yanınıza gelebilirim musaitseniz demis.

Birinin numarasını yollamış herhalde ama numara yok.
Bir de demis ki beni boş birakmazsiniz konuşursunuz demi demis.
Kızda evet demis.

Bu nasıl bir şey ya.
Her erkek böyle mi

Taaa 19 temmuzdan beri konuşmuşlar.
Insan utanır. Evliyken daha böyle neleri saklıyordu acaba allah bilir...

X