Böyle bir konu açmayı hiç istemezdim

Çok zor olduğundan eminim, herkesin de harcı olamaz.
Ama kurduğunuz cümleye bakarsak suçlayıcı, yargılayıcı bir cümle.
Devamında bir çatışma olacağı çok açık.
İletişim noktasında uzman yardımı alsanız veya kitap okusanız faydası olacağını düşünüyorum.
Haklısınız. Benim de hiç bu tarz bir ergenle diyaloğum vakit geçirme durumum olmadı. Bilmiyorum ne yapacağımı ama çok yoruldum sadece bunu biliyorum

Bence profesyonel bir yardım almayı deneyin. Ergen terapistiyle görüşebilirsiniz. En azından nasıl davranılması gerektiğini dair yol gösterir size. Herkes için çok zor bir durum. Baba kızına kıyamıyor, kız annesiz muhtemelen sizin annenin yerini aldığınızı düşünüyor tepkili, siz haklısınız bazen insan kendi doğurduğu çocuğa dayanamıyor yaşı küçükte değil. Allah yardımcınız olsun işiniz çok zor gerçekten
Ben de bunu yazacaktım. Bu olaydaki herkes haklı. Haksız kimse yok maalesef ama çocuklu bir erkek veya kadın önünü ardını düşünerek yeniden evlenmeli. Çocuksuz biri çocuklu birinin halini anlaması çok zor.

Bence pedogogdan yardım alın. Ama şunu söylemek istiyorum ki şu an içinde bulunduğunuz durumu sen ve eşin seçti. O çocuk bunların hiçbirini seçmedi. Ona fikri sorulmadi. Sadece bu hayatı yaşayacaksın dendi. O yüzden sen de alttan almak zorundasın eşin de. 🤷‍♀️

Çocuk ergenlikte, annesini kaybetmiş üzerine eve yeni bir kadın gelmiş. Şu an güç savaşı alan mücadelesi devam ediyor. Savaşta değil paylaşımda olduğunuzu hissettirin, yerinden etmeye çalıştığınızı düşünmesin. Kek pasta yapın birlikte resim yapın. Düşünsenize annenizi kaybediyorsunuz yerine bir kadın gelip evi sahipleniyor ve alan işaretlemeye başlıyor. Bence çok korkunç, endişe duyması normal. Arkadaşı yok ergen, asosyal vs diye düşünmeyin. İnsan evinde huzur bulur onun evi elinden alınmış gibi hissediyor. Üzerine pandemi çıktı tuz biber. Profesyonel yardım alın.
Onu Anlamaya çalışın. O sizi anlamaya çalışamaz deneyimi sizden kat kat az ve ergen

1.5 yaşındaki oğluma oyuncaklarını topla dediğimde kutusuna topluyor 17 yaşında duvar boyamak ev dağıtmak falan normal değil sizi kabullenememiş bilerek yapıyor olabilir

Size şöyle düşünüp rahatlananizi tavsiye ederim..Farzedin ki bu kendi kızınız..Kendi kiziniz olsa da emin olun cok fazla yapabileceğiniz bisey yok..gormeyin duymayin bir süre..yeni yetişen nesil hep böyle maalesef..Ben 12 yaşındaki kızıma söz geçiremiyorum düşünün..Takıntı haline getirmeyin olan size olur çok yıpranırsınız

Aslinda onemli olan bir cok sey var. Mesela kizin annesi nezaman vefat etti? Yenimi yoksa bir kac sene oluyormu? Kiz nasil yetistirildi? Belki annede temizlige dikkat etmeyen biriydi? Anne vefat etmeden once ne durumdaydi? Senelerce kanser veya herhangi bir hastaligin mucadelesi icindemiydi? O sirada haliyle cocuklarla ilgilenemeyip bazi seyleri ogretemedimi? 40 yasinda bir insan bile annesinin vefatindan sonra hayata nerden tutunacagini bilemezken. 17 yasinda genc bir kizin en cok ihtiyaci oldugunu donemlerde annesinin olmamasi nekadar zor birsey. 27 yasindayim annemi gorunce bir huzur kapliyor icimi. Dusunun bu duyguyu artik hicbir zaman tadamayacak. Sosyal medyada bir arkadasinin annesiyle paylasimini gormesi butun gun moralinin bozuk olmasina bir sebeb. Kesinlikle bir psikolog/pedagog yardimi almalisiniz. Ilk olarak kendiniz gidin gorusun. Onlarin tavsiyeleriyle ilerleyin. Zirt diye hadi psikologa gidelim demeyin kizcagiza. Ve sunuda belirtmek isterimki annesi vefat etmis bir cocugun babasiyla evlenmeye karar vermissiniz. Sizinde uvey cocugunuz, elinizden geleni yapmalisiniz. Simartin demiyorum bakin saglikli iletisim kurun.

Azarlamadık aslında sadece bütün gün yüksek sesle film izliyorsun dedim. O da yanımdamıydın izlerken şeklinde ters bir yanıt verdi. Kalktı gitti sofradan sonra. Dediklerinizde haklısınız. Açıkçası bu şekilde geleceğimizi göremiyorum pek. Ama ne yaparım bilmiyorum

Şimdi ablacım en iyisi tabi bir pedagoğa sormak ne yapsam diye. Amma bana kalırsa misal burda, 'sen de bunu yaptın' şeklinde bir şeyi söylerseniz ters teper zaten kendi çocuğunuz olsa böyle söylemezdiniz. Onun yerine şöyle şeyler diyebilirsiniz:

- ....cim bütün gün film izledin valla tek başıma otur otur sıkıldım. Beraber izlesek mi? Gel salonda izleyelim

- ....cim ne yapıyorsun şimdi, filmi sonra izlersin gel mutfakta takıl. Laflarız, tek başıma sıkıldım

- ...cim ben markete çıkıyorum sen de gel haydi bütün gün otur otur sıkıldın bir hava al

- ..cim akşam babanla dizi izlicez sen de gel izle. Bizimle hiç vakit geçirmiyorsun

İletişim kurmaya burdan başlayın yavaşça. Öbür türlü şikayet eden dırdırlanan taraf olursunuz. Güzelce konuşun yani.

Sikintinin sebebi kiz degil esiniz
Bu ayni kv ile sorunlari olan ama asil sorunun kocasi oldugunu gormeyen kadinlar gibi bir durum
Esinizin mudahale etmesi lazim sizin degil , kiz siniarini zorlayan bir ergen , problem gerekeni yapmayan baba
Yani nasil asktan gozunuz bu kadar kör oluyor bende bunu anlayamiyorum
Bu arada bende esimle evlendiğimde oglu tam ergenlik zamanindaydi ve beni cok denedi ama esim asla musade etmedi su anda cok sukur harika bir iliskimiz var oglumuzla ama esim sizinki gibi davransaydi ne ben evlilige devam ederdim ne de oglanla aramiz bu kadar iyi olurdu

Bu kız çocuğunun şuan nasıl bir psikoloji de olduğunu da bilmiyoruz..Bende anne babası ayrılmış bir insanım..Babamla üvey annemin evine gittiğimde onların evi olmasına rağmen kadını babamın yanında görmek işkence gibi gelirdi..benim yilda 15 gün tahammül edemediğim bir durumdu..düşününki benim dönüp gittiğimde bulduğum bir annem vardı..o kız evladının içinde kopan fırtınaların ne olduğunu bilmiyoruz gece yarıları döktüğü gözyaşlarını görmüyoruz belki annesinin kokusunu kimbilir ne kadar özlüyordur..Düşünün ki en çaresiz anında sarilacagi bir annesi yok.. Nasihat etmeyin ona lütfen..edecekse bile eşiniz etsin.. Siz şuan onunla duygusal bir bağ kurmaya çalışın..Sevdiği yemekleri yapın, çok istediği birseyi hediye edin..Gidin boynuna sarılın mesela öpün onu..seni çok seviyorum deyin..bir süre eleştirmeyi bırakın.. sevgi iyileştiricidir lütfen sevin onu..zamanla emin olun herşey yoluna girecektir

Bence pedogogdan yardım alın. Ama şunu söylemek istiyorum ki şu an içinde bulunduğunuz durumu sen ve eşin seçti. O çocuk bunların hiçbirini seçmedi. Ona fikri sorulmadi. Sadece bu hayatı yaşayacaksın dendi. O yüzden sen de alttan almak zorundasın eşin de. 🤷‍♀️
❤️❤️❤️❤️

Acaba aynı apartman yada yakın bir yerden başka bir ev mi tutsam ki. Maddi olarak bizi çok zorlar ama en azından ruh sağlığımı korurum
Bana iyi bir fikir gibi geldi.
İşin için ofis gibi kullanacağını söyleyebilirsin eşine. Akşam eşinin döndüğü saatte dönersin sen de.
Evin temizliğini de hafta sonu üçünüz beraber yaparsınız.
Onun dağınıklığını tek başına sen toplamamalısın.

Gencecik bir kız annesiz kalmış. Siz kocanızın onun tarafını tutmasından şikayet ediyorsunuz? Yaptığı anlamsız hareketlerine takıyorsunuz. 40 yaşıma merdiven dayarken babasız kaldım. İçim alev ateş. Siz kalkmış 17 yaşındaki ergenden adaptasyon bekliyorsunuz. Kolay mı bunu kabullenmek yahu?
Anne bu anne! Alın kızı karşınıza konuşun. İkimiz için de zor farkındayım deyin. Çok mu zor? Bu çocuklar pandemide kargoyla gelmedi ya? Size zorsa ona bin zor. Bencil olmayın bu kadar yaa...

Kıza bencil demişsiniz, evi dilediği gibi kullanıyor demişsiniz, evini ayırmak istiyorum demişsiniz, eşimle aramda hep problem demişsiniz, asosyal demissiniz, iyi davranamıyorum demişsiniz.
Resmen batıyor size. Hepimiz 17 yaşında olduk, hepimiz o yaşlarda saçmalıyorduk. Eşinizin dediği gibi bu kızın hiç mi iyi yönü yok.
Sırf bu yüzden eşimden söz aldım, ölürsem çocuklara üvey anne getirme diye. Ama ben ölürsem eşim evlenirse ve benim gece gündüz küçücük poposunu öptüğüm kızıma biri böyle davranırsa kemiklerim sızlar :KK43:
Umarım annesinin kemikleri sızlamıyordur.

Çocuk büyük sorumluluktur. Evlenmeden önce çok iyi düşünseydiniz keşke.

Anne vefat etmiş. Ben de ne yapacağımı şaşırdım gerçekten. Dağıttıklarını toplamıyorum o da toplamıyor böyle böyle her yer leş gibi oluyor. Eşim işten gelince bazen toplamaya çalışıyor ama onun da kızına karşı eli kolu bağlı. Hiç bir şey söyleyemiyor ona
niye soyleyemiyor? annesi vefat etti diye tamamen kuralsiz bir hayat mi yasayacak? yarin yurda gitse, eve ciksa arkadaslariyla, evlense.. ne olacak bu egitilmemis hali.. her seye tamam.. bir kulaklik almayi teklif edebilir esiniz.. genclerin taktigi cok guzel modeller var.. kulaginda istedigi kadar acsin.. size de yazik komsulara da. sizin haklariniz cigneniyor buna ses cikarmayarak. kendi camasirlarindan kendisi mesul olmali mesela.. anlattiklarinizdan ben de 8-10 yaslarinda cocuk sandim.

Her yerde resim yapmak bambaska birsey sorumluluk almali esinizle konusun dayanamiyorum ben secim yap demiyorum sadece kizinla konus biraz sorumluluk alsin odasini temizlesin ve sadece odasinda hobileriyle ugrassin de
Eger konusmayacaksan psikologa goturelim yoksa ben bir sure ailemin yanina gitmek istiyorum de o zaman ilk iki siktan birisini yapar eger sizi seviyorsa gitmenizi istemez
Yukardada belirttim, bende 2.evliligimi yaptim benimde esiminde ayni yaslarda kizimiz var. Sadecz sunu soylemek istedim. O Adam kiziyla konussada bir iki gun belki ceki duzen verecek kendine ama sonra yine kendi bildiginden sasmicak. Mesela benim kendi kizim cok daginik, temizlik yapmasini sevmiyo odasini duzluyorum bak bu duzende olsun diyorum 1 2 gun sonra eskisi gibi. Yani dusunun ben oz annesi olarak uyariyorum bise degismiyo, esimde guzelce anlatiyo degismiyo. Yani ergenlik cagindaki cocuga gozunun ustunde kasin var desen batiyo. Zor gercekten cok zor

Yazdıklarınıza göre başta kızı ilkokul çocuğu sandım normaldir dedim. Bu hareketleri bu yaşta yapıyorsa gerçekten sorunluymuş ama unutmayın ki kız eninde sonunda gidecek. Bu sene pandemiden dolayı hepimiz eve tıkıldık bunlar en kötü dönemleriniz. Bir daha kızla hiçbir zaman bu kadar vakit geçirmek zorunda kalmayacaksınız. Eşinizle normalde anlaşıyorsanız sabır gösterin eşinizle aranızı çok bozmamaya çalışın sonuçta kız bir gün gidecek sizin için önemli olan eşiniz.
Ayrıca komik bir tavsiye olacak ama yurtta kalırken kulak tıkacı kullanıyordum işe yarıyor gerçekten deneyebilirsiniz.

Eşinizin bu olan bitene ses çıkarmaması çok saçma.Sonuçta siz yeni evli sayılırsınız.Ve evde eşşek kadar kız insanların huzurunu kaçırıyor.Pisligide çabası.Hiç umursamayın.ne hali varsa görsün.vallahi millet kendi çocuğuna sabredemiyor size allah kolaylık versin.

X