Bu hallerine dayanamıyorum

Üniversite okumak için kendi memleketimden 5 saatlik uzaklıkta başka bir şehre geldim 2007 de. Son yılımda biriyle tanıştım ve evlenip burda kaldım. 9 senelik evliyim. Aileme özellikle anneme ciddi düşkünüm anne kızdan çok arkadaş gibiyiz. Kısaca annemi tanıtayım. Şuan 52 yaşında ileri görüşlü modern kendi işini kendi halleden asla ne benden ne kardeşimden beklentisi olmayan erkek gibi güçlü ve hırslı bir kadın. Babam da kimseye karışmayan kendi halinde agresif olmayan şeker gibi bir adamdır. Aile bağlarımız çok kuvvetli. Eşimin ailesi tam tersi. Sevgiyle büyütülmemiş ve narsistin tamamen kelime karşılığı diyebilirim. 9 senedir hayalim annem emekli olunca benim yanıma taşınsınlar birlikte aynı şehirde yaşayalım. Allah nasip etti ve 20 gün önce yaşadığım şehre tamamen göç ettiler. Ev almaktı niyetleri anabilim turizm bölgesinde yaşıyorum pandemide herkes buraya akın edince haliyle ev fiyatlarını uçurdular. Babam da elimizdeki parayı bankaya faize atıp kiralık bir ev tuttu. En azında bi süre kirada oturup parayı biraz daha yükseltince kafalarına göre ev almaya karar verdiler. İlk tuttuğumuz eve eşyaları indirdik ve daha yerleşemeden ev sahibi şizofren bir alkolik çıktı hemen başka bir ev bulup apar topar evi tekrar taşıdık. Tabi bu durum hesabımızda olmayan birşeydi haliyle 2. Masraf çıktı. Tam o sırada da ben maaşımı aldım. Anneme 450 TL para verdim al kullan diye. Kabul etmek istemedi ısrarla verdim. Neyse şimdi asıl konuma geliyorum. Ertesi günü eşim maaşımı istedi. Bu arada kendisinin işi var kendi işimiz ve gelir durumu yüksek fakat gözü doymuyor. Benim aldığımda 3 bin TL maaş. Ben çıkardım 2250 para verdim diğeri nerde dedi. O an kavga etmemek için zor tuttum kendimi. Dedim annemlerin ihtiyacı oldu onlara verdim geriside bende. O an yüzü değişti bişey demeden işine gitti. Şimdi soranlar olur senin paranı neden alıyor diye. Bana kart bırakıyor ihtiyacını karttan al diye bendeki tüm nakiti alıyor. Nefret ediyorum bu durumdan ama önüne geçemedim. Neyse akşam işten geldi bana davranışları tuhaf. Sesimi çıkarmadım. Ertesi sabahı uyandık konu açıldı bi şekilde o paraya geldi mevzu. Yani annemlere o parayı vermem adamı delirtmiş. Ki annemler benim için İzmir’den düzenlerini bozup geldiler başlarına öyle talihsiz bir olay geldi. Ekstra harcama çıktı. Elimde varken hangi vicdanla yardım etmezdim ben. Tabi evde kavga çıktı ve konuşmuyoruz 3 gündür. Ailemden nedensiz nefret ediyor. Aşırı derecede saygısız babama falan. Konuşma tarzı sokakta bi adamla konuşur gibi. Her fırsatta bozmaya çalışıyor. Huzurum kaçmasın diye yakınıma taşınmalarına rağmen gelmiyorlar evime. Okadar kalbim acıyor ki inanın tarif et demem. Bugün annem yemeğe davet etti. Eminin orda onlarla konuşmucak yemeğini yiyip küçük oğlumla ilgilencek ve o gerginliğini ailem anlıcak. Ailem okadar iyi niyetliyken eş kişisinin bu terbiyesizliği bu evliliği çıkmaza sokacak çok belli. Gemileri yakmaktan korkmuyorum. Boşanmak sorun değil. Ama ortada elle tutulur sebep yokken neden o duruma geleyim. Gayet mutlu olabiliriz. Ama sabrımı o kadar zorluyorki. Ailem hak etmiyor yemin ederim. En zor anlarında hepsi destek oldu ona. Amazon’un daha 20 günde yaptığını hazmedemiyorum. Bana bi yol gösterin lütfen. 9 senelik hayalim gerçek oldu ama sevinemiyorum bile
Eşiniz ailenizi kendisi ve düzeni için bir tehtit olarak görüyor bence.. keşke aileniz kendi yerlerinde kalsaydılar yüz göz olmadan güzelce görüşürdünüz, eşinizde ailesi gibi bir narsist olabilir siz daha iyi bilirsiniz ama ..

Eşiniz ailenizi kendisi ve düzeni için bir tehtit olarak görüyor bence.. keşke aileniz kendi yerlerinde kalsaydılar yüz göz olmadan güzelce görüşürdünüz, eşinizde ailesi gibi bir narsist olabilir siz daha iyi bilirsiniz ama ..
Tabiki de tehdit olarak gorur. Bıgun cay bahcesınde otururken kızları cay ısmarlayacak para cıkaramazsa cebinden kocasının parasına çöktüğü ortaya cıkacak.
Kızım sen sabahtan aksama calısıyorsun nasıl cay paran yok dendıgınde adamın maasa el koyduğu ortaya cıkacak.
Ya da eve gittiklerinde oturmaya kadına yaptıgı sevimsiz hareketleri net gorecekler. Ya da torunlar soyleyecek.
Herseyın ortaya cıkma ihtimali var suan.
Ha konusahıbı bence gene kocasını korur ama, aıle gercegi gorecek

Buyuk bir meblag da olabilirdi, biz benim aileme ne meblaglarda yardimda bulunduk.. keza onun ailesine de.

Eger meblag ufaksa lafi bile gecmez, buyukse butcemiz uygun mu, boyle bi durum var denir ve yapilmasi gereken yapilir. Aile olmak budur.

Babam iflasin esigine geldi, napsin ac mi yatacakti adam biz ferah icindeyken? Ya da esimin ailesi covid oldu, ozele yatirdik ve biz odedik masraflarini. Aman naparlarsa yapsinlar mi diyecektik?

Adam gercekten aile olmanin ne demek oldugunu hic ogrenememis.
Elbette buyuk bir meblag da olabilirdi. Benim orada demek istedigim adam lafi bile edilmemesi gereken 450 tl icin neredeyse cingar cikaracak. Sanki babasinin evinden getirmis paralari. Resmen kadindan harac aliyor.
Ben hala babamin isleri iyi olmadigi icin kredisini oduyorum. Aile olmak budur. Bu adam ise sadece kendini dusunen bir bencil. Karisi bile umurunda degil. Kendi kazandigi, esinden aldigi paralari ne yapiyor belli degil. Ustelik utanmak nedir bilmeyen biri. Insan esinin maasini elinden alirken utanir, nereye harcadin diye sormaya utanmiyor bir de.
Kadini hem evde hem iste calistiriyor, elinden parasini aliyor. Kadinin yaninda 5 kurus nakit yok. Karti vermis ki kadina nereye harcadigini takip edebilsin. Esini karin tokluguna sonuna kadar sömürüyor adam. Ustine bir de kayinpederine saygisizlik yapiyor. Coktan kapi disari etmistim ben oyle adami. Kendini fazla bulunmaz hint kumasi sanmis. Totosu cok kalkmis adamin.

Tabiki de tehdit olarak gorur. Bıgun cay bahcesınde otururken kızları cay ısmarlayacak para cıkaramazsa cebinden kocasının parasına çöktüğü ortaya cıkacak.
Kızım sen sabahtan aksama calısıyorsun nasıl cay paran yok dendıgınde adamın maasa el koyduğu ortaya cıkacak.
Ya da eve gittiklerinde oturmaya kadına yaptıgı sevimsiz hareketleri net gorecekler. Ya da torunlar soyleyecek.
Herseyın ortaya cıkma ihtimali var suan.
Ha konusahıbı bence gene kocasını korur ama, aıle gercegi gorecek
Aynen öyle, adam sömürmeye devam etmek istiyor, ailesi oraya geldi diye planları alt üst olmuş o yüzden nefret edecek kadar büyük tepki veriyor, bence bu adamla evli kalmak konu sahibine zulüm olacak her daim ..

Aynen öyle, adam sömürmeye devam etmek istiyor, ailesi oraya geldi diye planları alt üst olmuş o yüzden nefret edecek kadar büyük tepki veriyor, bence bu adamla evli kalmak konu sahibine zulüm olacak her daim ..
Konu sahıbıne gore sıkıntı yok ama fark ettiysen.
Sorunumuz yok keske boyle yapmasa tarzı bısey demıs yıllarca parasına el konmus oysa. Calismis ama harcayamamıs.
Kart veriyormuş adam, sankı velisi.
Karttan sakız alsan belli oluyor. Ne aldıgına bakiyor kadının inceliyor ve bence lafta ediyor
Yanı kartı var diye konu sahıbı ıstedıgı gıbı para harcamıyor kesınlıkle buna yemın edebilirim.

Üniversite okumak için kendi memleketimden 5 saatlik uzaklıkta başka bir şehre geldim 2007 de. Son yılımda biriyle tanıştım ve evlenip burda kaldım. 9 senelik evliyim. Aileme özellikle anneme ciddi düşkünüm anne kızdan çok arkadaş gibiyiz. Kısaca annemi tanıtayım. Şuan 52 yaşında ileri görüşlü modern kendi işini kendi halleden asla ne benden ne kardeşimden beklentisi olmayan erkek gibi güçlü ve hırslı bir kadın. Babam da kimseye karışmayan kendi halinde agresif olmayan şeker gibi bir adamdır. Aile bağlarımız çok kuvvetli. Eşimin ailesi tam tersi. Sevgiyle büyütülmemiş ve narsistin tamamen kelime karşılığı diyebilirim. 9 senedir hayalim annem emekli olunca benim yanıma taşınsınlar birlikte aynı şehirde yaşayalım. Allah nasip etti ve 20 gün önce yaşadığım şehre tamamen göç ettiler. Ev almaktı niyetleri anabilim turizm bölgesinde yaşıyorum pandemide herkes buraya akın edince haliyle ev fiyatlarını uçurdular. Babam da elimizdeki parayı bankaya faize atıp kiralık bir ev tuttu. En azında bi süre kirada oturup parayı biraz daha yükseltince kafalarına göre ev almaya karar verdiler. İlk tuttuğumuz eve eşyaları indirdik ve daha yerleşemeden ev sahibi şizofren bir alkolik çıktı hemen başka bir ev bulup apar topar evi tekrar taşıdık. Tabi bu durum hesabımızda olmayan birşeydi haliyle 2. Masraf çıktı. Tam o sırada da ben maaşımı aldım. Anneme 450 TL para verdim al kullan diye. Kabul etmek istemedi ısrarla verdim. Neyse şimdi asıl konuma geliyorum. Ertesi günü eşim maaşımı istedi. Bu arada kendisinin işi var kendi işimiz ve gelir durumu yüksek fakat gözü doymuyor. Benim aldığımda 3 bin TL maaş. Ben çıkardım 2250 para verdim diğeri nerde dedi. O an kavga etmemek için zor tuttum kendimi. Dedim annemlerin ihtiyacı oldu onlara verdim geriside bende. O an yüzü değişti bişey demeden işine gitti. Şimdi soranlar olur senin paranı neden alıyor diye. Bana kart bırakıyor ihtiyacını karttan al diye bendeki tüm nakiti alıyor. Nefret ediyorum bu durumdan ama önüne geçemedim. Neyse akşam işten geldi bana davranışları tuhaf. Sesimi çıkarmadım. Ertesi sabahı uyandık konu açıldı bi şekilde o paraya geldi mevzu. Yani annemlere o parayı vermem adamı delirtmiş. Ki annemler benim için İzmir’den düzenlerini bozup geldiler başlarına öyle talihsiz bir olay geldi. Ekstra harcama çıktı. Elimde varken hangi vicdanla yardım etmezdim ben. Tabi evde kavga çıktı ve konuşmuyoruz 3 gündür. Ailemden nedensiz nefret ediyor. Aşırı derecede saygısız babama falan. Konuşma tarzı sokakta bi adamla konuşur gibi. Her fırsatta bozmaya çalışıyor. Huzurum kaçmasın diye yakınıma taşınmalarına rağmen gelmiyorlar evime. Okadar kalbim acıyor ki inanın tarif et demem. Bugün annem yemeğe davet etti. Eminin orda onlarla konuşmucak yemeğini yiyip küçük oğlumla ilgilencek ve o gerginliğini ailem anlıcak. Ailem okadar iyi niyetliyken eş kişisinin bu terbiyesizliği bu evliliği çıkmaza sokacak çok belli. Gemileri yakmaktan korkmuyorum. Boşanmak sorun değil. Ama ortada elle tutulur sebep yokken neden o duruma geleyim. Gayet mutlu olabiliriz. Ama sabrımı o kadar zorluyorki. Ailem hak etmiyor yemin ederim. En zor anlarında hepsi destek oldu ona. Amazon’un daha 20 günde yaptığını hazmedemiyorum. Bana bi yol gösterin lütfen. 9 senelik hayalim gerçek oldu ama sevinemiyorum bile
pek yorum yapmam ama sirf size yazmak icin girdim. ayni durumlari ben de yasadim inanin ailem icin esimi o kadar cok karsima aldim ki. ailemi evden kovdu yemin ederim o kadar uzuldum ne kavgalar ettim. sadece bu sebep degil baska nedenler de vardi ailem de arkamda durdu sonuc olarak bosandim. ve maalesef gel gor ki bosaninca isin rengi de sekli de degisti o benim arkandayiz diyen beni tutan ailem ugruna ne kavgalar ettigim ailem bosaninca yapmadiklarini birakmadi. benim ailem oyle degil dediginizi duyar gibiyim ben de oyle dusunurdum. cevremden bosaninca eskisi gibi olmuyor diyenler olurdu benim ailem benim arkamda yanimda benim ailem farkli derdim. ah kafam. simdi inanin duymadigim hakaret soz laf kalmadi. eski konuma da bakabilirsiniz bildiginiz asagilandim o arkandayiz diyen magduru oynayan ailem tarafindan. yazarken bile aglayacak gibi oluyorum. keske esimle ailem icin hic huzurumu bozmasaydim herkes hayatini bir sekilde kuruyor kurtariyor siz cocugunuzla hayat mucadelesine giristiginizle kaliyorsunuz. demem o ki dengeyi saglayin esinize karsi cok yukselmeyin idareci olun. inanin yasadiklarinizi yasadim ve benim ugruna yuvami yikmayi goze aldigim ailem bu muymus dedim dedim agladim.

pek yorum yapmam ama sirf size yazmak icin girdim. ayni durumlari ben de yasadim inanin ailem icin esimi o kadar cok karsima aldim ki. ailemi evden kovdu yemin ederim o kadar uzuldum ne kavgalar ettim. sadece bu sebep degil baska nedenler de vardi ailem de arkamda durdu sonuc olarak bosandim. ve maalesef gel gor ki bosaninca isin rengi de sekli de degisti o benim arkandayiz diyen beni tutan ailem ugruna ne kavgalar ettigim ailem bosaninca yapmadiklarini birakmadi. benim ailem oyle degil dediginizi duyar gibiyim ben de oyle dusunurdum. cevremden bosaninca eskisi gibi olmuyor diyenler olurdu benim ailem benim arkamda yanimda benim ailem farkli derdim. ah kafam. simdi inanin duymadigim hakaret soz laf kalmadi. eski konuma da bakabilirsiniz bildiginiz asagilandim o arkandayiz diyen magduru oynayan ailem tarafindan. yazarken bile aglayacak gibi oluyorum. keske esimle ailem icin hic huzurumu bozmasaydim herkes hayatini bir sekilde kuruyor kurtariyor siz cocugunuzla hayat mucadelesine giristiginizle kaliyorsunuz. demem o ki dengeyi saglayin esinize karsi cok yukselmeyin idareci olun. inanin yasadiklarinizi yasadim ve benim ugruna yuvami yikmayi goze aldigim ailem bu muymus dedim dedim agladim.
Size cok uzuldum, esınız ve aileniz arasında hangı konularda kaldınız?

Valla aileniz garipmiş ama gül gibi annesi babasına yapılan saygısızlıklar hariç kadınada psikolojik ve ekonomik şiddet var

Konu sahıbıne gore sıkıntı yok ama fark ettiysen.
Sorunumuz yok keske boyle yapmasa tarzı bısey demıs yıllarca parasına el konmus oysa. Calismis ama harcayamamıs.
Kart veriyormuş adam, sankı velisi.
Karttan sakız alsan belli oluyor. Ne aldıgına bakiyor kadının inceliyor ve bence lafta ediyor
Yanı kartı var diye konu sahıbı ıstedıgı gıbı para harcamıyor kesınlıkle buna yemın edebilirim.
Eşe direk para verme olayını asla anlamıyorum, bende çalışıyorum ama hicbir zaman direk al senin olsun demedim, borcumuz vardı beraber ödedik ama asla kartımı vermedim neden vereyim ki , onun için mi yıllarca okul okudum .. Konu sahibi olayın farkında bike değil aslında takıldığı tek konu ailesi...

Arkadaşım şakamısın neden maaşını kuruş kuruş veriosun bu adama? Zaten 3 bin tl maaşa çalışıosun ve elinden alınıyor.Böyle alıştırmışsın demek ki bu hadsizliği kendine görev bilmiş artık.Sanane be kardeşim aileme 3 kuruş veremiceksem biz yaşamayalım. Rezalet. Böyle birine ben zerre aşk beslemem. Besleyemem.

Eşinizin bir feodal acı olması haricinde başka bir sebep yok sanırım. Kart bıraktı paramı alıyor önüne geçemedim demişsiniz paranızı vermeyerek kartı da almayarak geçebilirsiniz pekala. Ailesinden sevgi ilgi destek görmemiş insanları anlıyorum da babası annesi böyle şeker gibi olan insanlar neden kısıtlayıcı dediğim dedik arıza insanlarla evleniyor bunu anlamıyorum. Sevgi böyle bir şey mi gerçekten?

Evet her aldığımda parayı ona veriyorum ve hesabını veriyorum. Vermeyince yüzünün aldığı o şekil anlatılmaz. Sanki biriyle yakaladı beni. Asla cebimde nakit olsun istemiyor. Ben kavga edincede neyini eksik ettim diyor
Çalışma motivasyonunuz nedir?
Bedavaya çalışıyorsunuz, para büyük motivasyon ve sizde o yok.
Bunu nasıl kabullenebildiniz?

. Ailenizi evden kovan bir adam icin simdi huzurumu bozmasaydim mi diyorsunuz? Huzurunuz yokmus ki zaten.
. Esinize yukselmeyin demissiniz de konu sahibi zaten yeterince ezilmis ses cikarmadigi icin. Daha ne kadar susacak ki? Su yasadiklari normal mi?
. Aileniz sizin arkanizda durmamis olabilir ama her aile oyle degil. Ben de bosandim ve 1.5 yil ailemle yasadim. Hep arkamdaydilar. 1.5 yil sonra ben oglumla ayri bir duzen kurdum. Cok da huzurlu ve mutluyum. Ailem arkamda durmasaydi yine o adamla olmazdi, eninde sonunda bitecekti. . Siz simdi sanirim bosanma sonrasi yasanan travmalar nedeniyle gelgitler yasiyorsunuz. Bu nedenle cok da saglikli dusunemiyorsunuz. Ailenizden su an destek gormediginiz icin denize dusen yılana sarilir misali bosanmasaydim keske diye dusunuyorsunuz. Oysa bosanmasaydiniz bu sefer de eski esinizle sorun yasayacaktiniz. Tavsiyem isiniz var mi bilmiyorum ama once kendi ayaklariniz uzerinde durun sonra da kendinize bir duzen kurun. Baskasina bagimli olmadiginiz zaman iyi ki bitmis bosanmisim diyebileceksiniz.

Ailenizin oraya taşınmasıyla düzeninizi bozduğunu düşünüyor ve kendince uzak tutmaya çalışıyor. Muhtemelen sizin bir tercih yapmaya zorlayacak bu durum ilerde.
Simdiye kadar eksik almadigi icin adam surat asmamis. Konu sahibi huzursuzluk cikmasin diye hic harcama yapmadan adamin eline parayi vermis, sinmis yuvam yikilmasin diye.
Ailesi tasininca maasindan verince adamin gercek yuzunu gormus. Ya da bu olay bardagi tasiran son damla olmus.

Susan taraf her zaman kaybeder. İlişkide şartlar eşit olmalı siz edilgen olmayi gemileri yakmamak için olumlu bir eylemmis gibi algiliyosunuz. İki taraf da haddini bilmeli. O kocanizla bı konuşma yapmak zorundasınız

Bu yanlis bir dusunce. Bir kadin her zaman calismali, erkegin eline bakmamali. Dunyanin binbir turlu hali var. Iki gun sonra adam terk etse kadin cocuklarla ne yapacak peki?
Elinden adam maas aliyor diye is birakilmaz, gelecek cope atilmaz. Adam birakilir ama is birakilmaz.
Böyle çalışacaklarsa hiç çalışmasınlar bence çalışmak demek gelecek demek ekonomik özgürlük demek burda hani gelecek hani ekonomik özgürlük
Kadınlar sizde maaşlarınızı kaptırıyosunuz bari şu kadarı benim deyin en azından bu kaçıncı konu ya maaş kartları adamlarda olan

Evet ailem hassas noktam. Çünkü annemde babamda gerçekten çocukları için çırpınan önce çocuklarım diyen kendine almayıp bize alan insanlar. Haketmiyorlar asla canımı yakan kalbimi acıtan da bu
Aile hassas noktanız olsa onlara kötü muamele ettirmezdiniz. Neyin içinde olduğunuzun farkında değilsiniz malesef.

Böyle çalışacaklarsa hiç çalışmasınlar bence çalışmak demek gelecek demek ekonomik özgürlük demek burda hani gelecek hani ekonomik özgürlük
Kadınlar sizde maaşlarınızı kaptırıyosunuz bari şu kadarı benim deyin en azından bu kaçıncı konu ya maaş kartları adamlarda olan
Maasini adama vermesi bastan doru degil zaten de. Hata da hata ile duzeltilmez. Isten ayrilip temelli adamin eline bakmasi, adama muhtac konuma dusmesi de daha buyuk hata olur. Bu sefer omur boyu bu adami cekmek katlanmak kole olmak durumunda kalir. Yeri geldiginde gule gule diyemez adama. Oysa simdi cocuklarini da alip defol git ben sensiz de yasarim diyebilir. Cocuklarina tek basina da bakabilir.
Evet burada hepimiz kadinlarimiza evlendi diye adamlarin karsilarinda kisiliksizlesmelerine, kole olmalarina, maas kartlarina kadar adamlara vermelerine kiziyoruz. Yapmayin diyoruz. Adamlara bu kadar kole olmayin diyoruz. Bunu yaptiniz diye sizi daha cok sevmeyecekler diyoruz. Aksine sayginliginiz azalacak diyoruz. Diyoruz da diyoruz ama bu demek degil ki maasini kocasina kaptiran kadin isten ayrilsin. Bunu demek de dogru degil. Neden isten ayrilsin? Adamdan ayrilsin deseniz anlarim da, koca zor mu bulunan birsey? İs bulmak koca bulmaktan daha zor oysaki. Isten niye ayriliyor, kocadan ayrilsin. Yuklerinden kurtulur, huzur bulur, oh be der, ozgurlugunu yasar.

Maaş kartınızı eşinize verin de atm'ye kadar yorulmayın bari.
Hem çalışıp kazandığınızı harcayamıyorsunuz hem sizi büyüten, okutan insanlara verdiğiniz 3 kuruş para göze batıyor. Parayı taşıma hizmeti vermeyin en azından.
Verin kartı, doya doya çekip harcasın. Elle tutulur bir şey yokmuş nasılsa.

Anneme babama laf sokan adamın ağzını eline veririm ben. Elle tutulur bir şey olarak bu sayılır mı acaba?

X