bu işsizlik beni yiyip bitirdi

Bir arkadaşım tarih öğretmenliği mezunu 30 yaşında.
Aynen sizin gibi özelde ne kapıları aşındırdı hiç birinden ses çıkmadı.
Kaç yıldır kpss ye girdi ne şanssızlıklar yaşadı.
Hala da pes etmedi o sınava girmeye devam ediyor.
Dedim ki ben olsam çoktan vazgeçmiştim.
Diyor ki er ya da geç atancam bir gün ben.
Bu sene de 78 aldı.
Yine de ümitli.
Ben ondaki bu umutlu hallere hayranım doğrusu.
Senelerdir ücretli yapar, garsonluk yapar.
İş seçmez yeter ki bir işe yarayayım aileme yük olmayayım der.

Emeğinin karşılığını alamayan herkes için derinden üzüntü duyuyorum.
İnşallah hayat size bu günlerinizi unutturacak güzellikleri kısa zamanda sunar.

Valla canim seni o kadar iyi anliyorum kii.. bende mezun oldum ve dogru durust is bile bulamadim.. 2015 te mezunum hala issizim yani . bu sene de artik bulamayinca bari kpss ye calisayim dedim ya bakalim ne olacak.. bende annemlere issizim diye uzuluyorum ediyorum diyorum annem hic orali degil..sanki uzulup stress yapan ben misim gibi..off valla hayirlisi..yalniz degilsin arkadasm

Bende mezunum ve atama bekliyorum. Çevre illere bakmayı denediniz mi? başka bir hayat kurmayı? o çevrede iş bulamadıysanız belki kısmetiniz farklı yerde. kiraların görece ucuz olduğu yerlerde ve öğrenci yerleşkelerinde uygun fiyatlı ev,apart bulma imkanınız olur.
Kpss ye de çalışmayı hiç bırakmayın. sizin gibi azimli, aydınlık öğretmenlere çok ihtiyacı bu ülkenin. Umutzuzluğa kapılmak için erken. geçtiğimiz yıllarda güzel puanlar almışsınız. Bence biraz daha çalışırsanız olacak.
Cevre illerden aslında bir arkadaşımın arkadaşı iş önermisti ama sonradan caydilar daha doğrusu arkadaş benim branşimi yanlış söylemiş türkçe öğretmenleri varmış. Zaten İstanbul falan olsa aldığım kira parasına yetmez. Ufak şehirlerde de pek ilan görmüyorum ki basvurayim.

Valla canim seni o kadar iyi anliyorum kii.. bende mezun oldum ve dogru durust is bile bulamadim.. 2015 te mezunum hala issizim yani . bu sene de artik bulamayinca bari kpss ye calisayim dedim ya bakalim ne olacak.. bende annemlere issizim diye uzuluyorum ediyorum diyorum annem hic orali degil..sanki uzulup stress yapan ben misim gibi..off valla hayirlisi..yalniz degilsin arkadasm
Biliyorum yalniz olmadigimi canım. Bana kalırsa sen de benim gibi diğer memurluklari denemeye çalış bu sene. Ben bi umut öyle yapicam da. Başka carem kalmadı.

Bir arkadaşım tarih öğretmenliği mezunu 30 yaşında.
Aynen sizin gibi özelde ne kapıları aşındırdı hiç birinden ses çıkmadı.
Kaç yıldır kpss ye girdi ne şanssızlıklar yaşadı.
Hala da pes etmedi o sınava girmeye devam ediyor.
Dedim ki ben olsam çoktan vazgeçmiştim.
Diyor ki er ya da geç atancam bir gün ben.
Bu sene de 78 aldı.
Yine de ümitli.
Ben ondaki bu umutlu hallere hayranım doğrusu.
Senelerdir ücretli yapar, garsonluk yapar.
İş seçmez yeter ki bir işe yarayayım aileme yük olmayayım der.

Emeğinin karşılığını alamayan herkes için derinden üzüntü duyuyorum.
İnşallah hayat size bu günlerinizi unutturacak güzellikleri kısa zamanda sunar.
30 yaşıma kadar sanmiyorum ugrasacagimi, hoş ugrasmasam ne olacak. Belki polis falan olurim artik napiyim ya. Ama bu sene de denemek istiyorum şansımı. Belki başka bir memurluk olur ya da atanirim. Kısmet. Ama en azından bi ücretli öğretmenlik çıksaydı da en azından şu evden dışarı çıkmış olsaydım, kitabimi falab kendi paramla alabilseydim. Düşünün o bile çıkmadı.

Sadece dertlesmek icin açtım bu konuyu. Biliyorum yalniz degilim.

2015 yılında mezun oldum. O yıllarda büyük umudum vardı her yeni mezun gibi. Kpssye çok sıkı çalışıp atanacaktim. Haritadan yer begeniyordum. Her gün bunun hayalini kurarak şevkle ders çalıştım. Sonuç 2016 kpss 78 puan. Ve ortada kalış.

Bi sene daha çalışmak istedim. O arada da özel bir okula girip para kazanacaktım. Çok sevdigim öğretmenlik mesleğini yapacaktim iste parası az bile olsa. Birçok yere is başvurusu yaptım kapı kapı gezdim. Her yere cv biraktim. Evime 2.5 saat uzaklıkta bir kurumdan aradim, tabi başka yerler de aradılar. Oraya ulaşmak icjn giden taksi paralarına mi yanayım, kurumu bulamadigim için oturup sokakta aglamalarima mi yanayım, görüşme iyi geçtiği halde daha sonra o lanet kurumlardan ses seda çıkmamasına mi yanayim? Hangisine yanayım. Tabi ki ücretli öğretmenliğe başvurdum. Oradan da arandim. Ama son anda aksilik çıktı. Görev yeri değiştiren öğretmen vazgeçmişmiş de geri gelmişmiş de benim iş iptal olmuşmuş.

Neyse bir yıl daha çalıştım kpssye. Gözlerim bozuldu. Hastalık hastası oldum. Zaten eski konularimda da bahsetmistim bu durumdan. Sonuç :80 puan ve mülakata bile katilamadim. Hoş katilsam ne olacak, torpilim mi var?

Yine iş aramaya başladım. Ankaranin altını üstüne getirdim. Zaten daha önceden de ariyordum. Sekreter kız bile "hocam ihtiyaç yok ama siz yine de bi cv bırakın" diyordu umutsuzca. Ben de yine de birakiyordum cvyi. Ne arayan oldu ne soran. Yine kalakaldik issiz gucsuz.

Yalniz değilim dedim ya, evet biliyorum benim gibi bahtsız çok ülkede. Ama bazılarına bakıyorum da hayat onlara kiyak geçmiş hep. Adam 2 yıllık bitirmiş ertesi sene memur olmuş, ya da mezun arkadaşım ne kpss çalıştı ne bir şey. Tanidik vasıtası ile bankada iş buldu. Bir diğeri (torpili olmadığına adim gibi emin olduğum bir arkadaşım) cv bıraktı ve bir öğretmenin hasta olup işi bırakması üzerine direkt onu ise aldılar. Simdi musmutlu, az parası da olsa mutlu. Hayat bazılarına çok kolay be kızlar. Vallahi. Ya ben napiyim, ne yapsam olmuyor. Elimi attigimi kurutuyorum. Her zaman başkalarına yardim eden bir insan oldum. Kotu bir insan degilim , olsam derim ki ben zamanında şunun hakkini yedim benden aci aci çıkıyor. Ama o da yok.

Her gün başkalarının hayatlarına iç çekmekten, akrabalara "yok bu sene de olmadi" demekten, çoğunu gizli gizli mutlu etmekten Yoruldum. Evde oturmaktan Yoruldum. Liseyi bile bitirememis akrabalarimin altındaki arabaya, yaşadıkları hayata, imkanlara imrenmekten yoruldum.

Boyle böyle hasta olucam. Cidden. Artik geceleri balkonda gizli gizli ağlamaktan da yoruldum. Annem üzülmesin istiyorum ama o zavallı kadincagiz da benim yüzümden stres yaratıyor kendine. Kendimi köreltiyorum , bunca bilgiyi neden edindim, neden okudum ki ne gerek varmış, evde oturmak için mi o tuğla gibi kitapları yalayıp yuttum diyorum. O surede iyi bir dayı bulabilirdim araya araya. Ya da zengin koca bulup evlenebilirdim. Ha okumayan evlenen arkadaşlarıma laf atmuyorum lütfen kimse alınmasın. Onlar istediği hayati yasarken, ben neden bu haldeyim diyorum sadece.

Bu sistemde parmağı olan kim varsa , ömrünün bundan sonrasının hayrını göremesin inşallah. Gerçi inşallah maşallah diyerek ati alan Üsküdari geçiyor bizler de izliyoruz ama olsun.

Kafa sisirdigim için özür dilerim. Sadece içimi dökmek için yazdım.
canım seni o kadar iyi anlıyorum ki.Ben de 2.5 yıl beklemenin ardından nihayet atanabildim,darısı başına inşallah.Sen de atanırsın inşallah,üzme kendini.Çok haklısın,80 alıp mülakata kalamadığına çok üzüldüm.Gerçekçi olmak gerekirse Sen yine çalış ama bu iş uzarsa önüne çıkacak kısmetleri de kaçırma derim,şu an ki atanma şartları çok zor artık çünkü.Keşke elimden bişey gelse..Ben de ankaradayım,hangi semttesin

30 yaşıma kadar sanmiyorum ugrasacagimi, hoş ugrasmasam ne olacak. Belki polis falan olurim artik napiyim ya. Ama bu sene de denemek istiyorum şansımı. Belki başka bir memurluk olur ya da atanirim. Kısmet. Ama en azından bi ücretli öğretmenlik çıksaydı da en azından şu evden dışarı çıkmış olsaydım, kitabimi falab kendi paramla alabilseydim. Düşünün o bile çıkmadı.

Ücretli bile torpile döndü artık maalesef :KK43:
Benim eşim de tarih mezunu olup polisliğe yönelenlerden..
Ne yapsın yaş sınırı geliyordu onu da riske atamadı.
Mutlu mu?
Değil elbette.
Polis olacağını bilse direk meslek yüksek okulundan 2 yılda bitirirdi işi.
5 yıl okumazdı.
Şimdi başında kendinden küçük komiserler var.

Bu ülkede hayat zor..

canım seni o kadar iyi anlıyorum ki.Ben de 2.5 yıl beklemenin ardından nihayet atanabildim,darısı başına inşallah.Sen de atanırsın inşallah,üzme kendini.Çok haklısın,80 alıp mülakata kalamadığına çok üzüldüm.Sen yine çalış ama önüne çıkacak kısmetleri de kaçırma derim,şu an ki atanma şartları çok zor artık çünkü.Keşke elimden bişey gelse..Ben de ankaradayım,hangi semttesin
Tesekkur ederim çok sagolun ya. Bakalım kısmet artik, ugrasicam. En azından ücretli çıksa diye bekliyorum o bile ilaç gibi gelirdi doğrusu en azından bir yıl daha evde tıkılıp kalmazdim. Ama iste o da sans meselesi . ilginiz icin sagolun atanmaniza da çok sevindim darısı basıma inşallah.

Ücretli bile torpile döndü artık maalesef :KK43:
Benim eşim de tarih mezunu olup polisliğe yönelenlerden..
Ne yapsın yaş sınırı geliyordu onu da riske atamadı.
Mutlu mu?
Değil elbette.
Polis olacağını bilse direk meslek yüksek okulundan 2 yılda bitirirdi işi.
5 yıl okumazdı.
Şimdi başında kendinden küçük komiserler var.

Bu ülkede hayat zor..
Evet ben de bu yıl yonelecektim aslında, ama ömür boyu mutsuz olmaktansa bir yıl daha şansımı deneyim dedim. İsteği ile olanlara saygım sonsuz, müthiş zor bir iş yapıyorlar ama işe gönül bağim olmadığı icjn hep kacindim. Bakalım nereye kadar kacicam.

Cevre illerden aslında bir arkadaşımın arkadaşı iş önermisti ama sonradan caydilar daha doğrusu arkadaş benim branşimi yanlış söylemiş türkçe öğretmenleri varmış. Zaten İstanbul falan olsa aldığım kira parasına yetmez. Ufak şehirlerde de pek ilan görmüyorum ki basvurayim.
Bursa nın nilüfer ilçesi var, uludağ üni nin de bağlı bir ilçe ve adım başı özel okul kaynıyor. Oradaki okullarla görüşebilirsiniz. ilçeye bağlı görükle yerleşkesi var öğrenci köyü. Ucuza ev apart bulma imkanınız olabilir orada. Bilmiyorum oraya gidecek imkanınız ya da cesaretiniz olur mu? Size de uzak ama bence bir deneyin. Oradan bir şey çıkabilir.
En azından okulları arayıp böyle bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun.

Kızılcahamam bana çok uzak canım. İyi bir ücret verseler giderdim ama zateb asgari ücret verecekler ki ücretli öğretmenlikte asgari ücret bile lüks kimi zaman bin liradan aşağı bile düşüyor. Ve kafalarına gore kapının önüne koyabiliyorlar. Aldığım para ev kirasina bile yetmez. Hem ben yol parasıni gozden çıkardım artik bir saat yol cekebilecegim yerlere de başvurdum bakalım bu yıl çıkar inşallah.
bence bu yanlış bir düşünce. yanlış anlamayın yapılan haksızlığa çanak tutuyor gibi algılanmak istemem ama en azından kafanız dağılır, parası az bile olsa kendi işinizde kendi alanınızda deneyim kazanırsınız olmaz mı? girin, kapının önüne koyarsa koysun. çalıştığınız kadarı size deneyim olarak kar kalır. işsizlik psikolojisinden, dört duvar evde oturma psikolojisinden daha iyi bence. en azından zor da olsa bir deneyim almış olursunuz, bu da size birşeyler katar, ne bileyim olumsuz dahi olsa ben de bunu bunu gördüm böyle şeyleri denedim dersiniz. ücretli öğretmenlik olayını yabana atmayın kötü bile olsa bence önemli bir deneyim.

gözümün önünden film gibi gecti

adeta hayattan kendimi soyutlayarak test kitaplari arasında gecen bir senem oldu.
derece yaptim.kurumum hic kontenjan acmadi ve çöp oldu puanim.

Aradan 3 sene gecti.tabi bu arada durmuyorum.farklı bir sinava hazirlaniyorum.yine deli divane ders calisiyorum

derken son ogretmen atamasinda aklımın ucuna gelmeyecek kadar güzel bir şehre merkezi bir okula atandim.

Allah once seni imtihan ediyor sonra nimetinin en guzeli ile mukafatlandiriyor.
imtihan ne kadar agirsa nimet de o kadar güzel oluyor.

ben tam hayatımın 6 senesini eğitime adadim.bir vize finale bile aylarca calisirdim.

dönüp baktigim zaman gencligim bildiğin güme gitmiş.ne bir yer gezdim ne bir aktivite

ama sonunda en güzeli oldu,en istedigim oldu

ne cok ozenirdim atananlara hic olmicak sanirdim.buraya konu acardim hatta hangi isi yapsam diye

bi taraftan surekli igneleyen insanlar

of neyse baymicam :/

cok dağınık yazdim konuda kendimi gördüm de k.bakma
sakin pes etme.o gemi bi gün gelicek

bi gün sen d cok mutlu olacaksin

ama sakin pes etme...

bence bu yanlış bir düşünce. yanlış anlamayın yapılan haksızlığa çanak tutuyor gibi algılanmak istemem ama en azından kafanız dağılır, parası az bile olsa kendi işinizde kendi alanınızda deneyim kazanırsınız olmaz mı? girin, kapının önüne koyarsa koysun. çalıştığınız kadarı size deneyim olarak kar kalır. işsizlik psikolojisinden, dört duvar evde oturma psikolojisinden daha iyi bence. en azından zor da olsa bir deneyim almış olursunuz, bu da size birşeyler katar, ne bileyim olumsuz dahi olsa ben de bunu bunu gördüm böyle şeyleri denedim dersiniz. ücretli öğretmenlik olayını yabana atmayın kötü bile olsa bence önemli bir deneyim.
Ev kiralayim, maaş ev kirasina doğal gaza gitsin, 3.-4. Aydan sonra atanmış ogretmen gelsin ve beni yollasinlar. Sonra evden esyalari yüklenip yeniden baba evine döneyim. Mantıksız ya, bir de maaşı çok az asgari bile değil. Neyime yetecek. Hayır kendi evim olsa kesinlikle isterim ama ev kurmaya yetecek bir maaş almiycam orda.

gözümün önünden film gibi gecti

adeta hayattan kendimi soyutlayarak test kitaplari arasında gecen bir senem oldu.
derece yaptim.kurumum hic kontenjan acmadi ve çöp oldu puanim.

Aradan 3 sene gecti.tabi bu arada durmuyorum.farklı bir sinava hazirlaniyorum.yine deli divane ders calisiyorum

derken son ogretmen atamasinda aklımın ucuna gelmeyecek kadar güzel bir şehre merkezi bir okula atandim.

Allah once seni imtihan ediyor sonra nimetinin en guzeli ile mukafatlandiriyor.
imtihan ne kadar agirsa nimet de o kadar güzel oluyor.

ben tam hayatımın 6 senesini eğitime adadim.bir vize finale bile aylarca calisirdim.

dönüp baktigim zaman gencligim bildiğin güme gitmiş.ne bir yer gezdim ne bir aktivite

ama sonunda en güzeli oldu,en istedigim oldu

ne cok ozenirdim atananlara hic olmicak sanirdim.buraya konu acardim hatta hangi isi yapsam diye

bi taraftan surekli igneleyen insanlar

of neyse baymicam :/

cok dağınık yazdim konuda kendimi gördüm de k.bakma
sakin pes etme.o gemi bi gün gelicek

bi gün sen d cok mutlu olacaksin

ama sakin pes etme...
Tesekkur ederim, yani çok tesekkur ederim. Umarım o gemi benim için de gelir. Çok sagolun.

X