Bu konu hakkında son kez yazıyorum

ama bunları kaç konudur yazıp soruyorsunuz. herkes de bilgi veriyor yardımcı olmak amacıyla. siz hala asıl çözüm olan tıbba dönmüyorsunuz. bu yüzden eleştiriliyorsunuz.
yoksa sabaha kadar hepimiz yazalım, fikriniz ve tutumunuz değişmiyor.
Yok emin olun deiişiyor. Eğer internetten ynalış bilgiler alıp kendimi korkutmuşsam burda bu hastalığı yaşayan ua da eşi annesi babası çpcuğu hasta olan birileri yazarsa tecrübesi olanların yorumu internette yazılanlardan daha değerli benim için . Daha evvelde konumaçtım ve gerçelten faydalı oldu içim rahatladı hurda yazılanlardan sonra.

İnternette hiç burda yazdıklarınız gibi değil o yüzden endişelendim. En ciddi hastalıkların başında olduğu yazılıyor her yerde
Artık çocuklar bu hastalıkla doğuyor
Sokaktaki 10 insandan 8 i tip1diyabetli
Bir batağın içine sokmuşsunuz kafanızı boğuluyorsunuz biraz kafanızı kaldırın da insanlara bakın kim nasıl ne şartlarda yaşamına devam ediyor
Yok kavga edersek de üzülürse de insülinini yapmazsa.....bu nasıl bir kafa. İnsülini geciktirdiği anda çat diye kimse ölmüyor bu bir. İkincisi birbirimizi boğmayalım kavga etmeyelim demelisiniz. Üçüncüsü de adam sizinle kavga etti üzüldü diye niye insülini yapmayacak salak mı? Sizle ne ilgisi var bunun? Alttan alta kendinizi ne kadar önemli zannediyorsunuz dünya sizin etrafınızda dönmüyor adam sizinle kavga etti diye hayatını tehlikeye atmaz-intihar etmez.
internette herşey yazıyor, madem çok düşüncelisiniz gidip bir doktorla konuşup doğru bilgi öğrenin.
Adama da aids olmuş-kanser olmuş muamelesi yapmayın

Eşimde evlendikten iki sene sonra çıktı üstelik 29 yaşındaydık o zaman, yani insanın başına ne geleceği belli olmuyor sadece yediklerini içeriklerine dikkat etmeli, ölümcül bir durumu yok ki biraz abartılı buldum hastalığa yaklaşımınızi.
Başkasıyla evlenip sonradan da başka hastalıklar çıkabilir Allah korusun,insan herşeyi planlayıp,ongoremiyor hayatta
Eşinizde mi tip1?

Artık çocuklar bu hastalıkla doğuyor
Sokaktaki 10 insandan 8 i tip1diyabetli
Bir batağın içine sokmuşsunuz kafanızı boğuluyorsunuz biraz kafanızı kaldırın da insanlara bakın kim nasıl ne şartlarda yaşamına devam ediyor
Yok kavga edersek de üzülürse de insülinini yapmazsa.....bu nasıl bir kafa. İnsülini geciktirdiği anda çat diye kimse ölmüyor bu bir. İkincisi birbirimizi boğmayalım kavga etmeyelim demelisiniz. Üçüncüsü de adam sizinle kavga etti üzüldü diye niye insülini yapmayacak salak mı? Sizle ne ilgisi var bunun? Alttan alta kendinizi ne kadar önemli zannediyorsunuz dünya sizin etrafınızda dönmüyor adam sizinle kavga etti diye hayatını tehlikeye atmaz-intihar etmez.
internette herşey yazıyor, madem çok düşüncelisiniz gidip bir doktorla konuşup doğru bilgi öğrenin.
Adama da aids olmuş-kanser olmuş muamelesi yapmayın
Konuştum doktorla da . Dikkat etmesi lazım dedi. Tam olarak dikkat edilmezse şimdi ya da daha çok ileride böbrek göz gibi rahatsızlıkları olur dedi. Şekerli yiyecekler yemesin olay bitti demedi yani. Her şeyi anlattı bu bahsettiği rahatsızlıkların da çıkabilecrğini bunları bilerek davranmam gerektiğinisöyledi

Öyle olsa ayrılırım niye sürdüreyim ki sizce ? Mantığıma uysa bile maddi sıkıntım yok onınki kadar benim de iyi bir işim var . Ha dış görünüş olarak dakötü değilim beni isteyen tek kişi o onu da kaçırmayayım gibi bir sorunım da yok . Evet haklısınız o izlenimi veriyorum size demek ki . Ama ben ona zarar gelecek mi diyemkorkuyorum sadece ve bu beynimi meşgul ediyor. Evet örneklernize baktım amatam tersi örnekler de çok denk geldim doktor yazıları da okudum öyle bir anlatoyorlar ki sanki bi öğün yemeğini aksatsa zarar görecekmiş gibi . Yok normal insanlarw göre 20 yaş daha kısa ömürleri, yok tüm hastalıklar içinde böbrek göz ayak gibi rahatsızlıkların büyük çoğunluğu bundan kaynaklıymış , yok dikkate alınmıyor olsa da en ciddi rahatsızlıkların başındaymış. Ben bunlwrı okudum nasıl korkmayayım?
Senin 90 yaşına kadar sağlıklı yaşama garantin mi var?
Sadece bir hastalığı olanlar genç yaşta ölmüyor
Gerçekten kötü hastalıkları olup yaşlanıp yatağında huzurla ölenlerde var
Ona zarar gelecekse gelecek kim ne yapabilir, sana da zarar gelebilir.....kader denen birşey var hiç mi duymadın?
Tip 1 diyabetim yok ama 6 tane çok ciddi hastalığım var, 3ünün tedavisi yok. Keşke tip1 diyabetim olsaydı.
Bence sen bu adamı artık rahat bırak. Vakti zamanı gelince huzur içinde ölsün. Sen de bundan sonraki eş adayından önce sağlık raporu iste check up raporunu incele, sonra da fanusa koy onu hastalık filan bulaşmasın

Yok emin olun deiişiyor. Eğer internetten ynalış bilgiler alıp kendimi korkutmuşsam burda bu hastalığı yaşayan ua da eşi annesi babası çpcuğu hasta olan birileri yazarsa tecrübesi olanların yorumu internette yazılanlardan daha değerli benim için . Daha evvelde konumaçtım ve gerçelten faydalı oldu içim rahatladı hurda yazılanlardan sonra.
Değişmeyen şey kaygınız.. Bakın bu sadece ilişkiniz değil hayatınızın her alanı için problem. Sizin bu sorunu çözmeniz lazım. Yani kaygınız için tedavi olmanız lazım.

Omurleri 20 yaş daha kısaysa o zamaaaan 80 yaş omru varsa 60'ta, 100 yaş omru varsa 80'de, 120 yaş omru varsa 100'de. E kolaymış böyle hesaplaması.

Allah akıl, fikir, mantık ve sağlık versin.

Konuştum doktorla da . Dikkat etmesi lazım dedi. Tam olarak dikkat edilmezse şimdi ya da daha çok ileride böbrek göz gibi rahatsızlıkları olur dedi. Şekerli yiyecekler yemesin olay bitti demedi yani. Her şeyi anlattı bu bahsettiği rahatsızlıkların da çıkabilecrğini bunları bilerek davranmam gerektiğinisöyledi

ahahah işin özü paketli ve şekerli gıda yememek zaten :)

Arkadaşlar merhaba daha evvelde bu konu hakkında konu açtığımdan dolayı bana kızacak arkadaşlar olacaktır . Şimdiden kusura bakmayın.
Daha evvel bahsetmiştim şimdi özet geçeceğim. Bir çocukla tanıştık 6-7 ay oldu . Başta mantıklı şekilde düşündüğüm için her şeyi uygun diyerek başladım. Fikirler görüşler yaşam tarzı her şey aynı sayılır . İyi bir insan olduğuna da inandım hissettim artık.
Tip 1 diyabet rahatsızlığı var 12 seneden beri, başlarda mantıklı açıdan düiündüğüm için evlenince neler yaşarım neler olur diye düşünüyordum. Şimdi ise onu çok özlüyorum ve sürekli vakit geçirmek istiyorum . Birlikte çok keyifli vakit geçiriyoruz . O yüzden onunla devam etmeye ve bu şekilde iyi giderse evlenmeyi düşünüyorum . Buna engel bir durumumuz yok çünkü maddi manevi bir pürüz yok şimdilik.
Ama şimdide bende kaybetme korkusu oluştı. Aslında hastalığını aşmıştım. Ama son bir haftadır ne olduysa uyuyamaz oldum sürekli aklıma kötü şeyler gelmeye başkadı. İleride daha da alışırsam ve allah korusun kaybedersem nasıl dayanırım gibi saçma sapan düşünceler beynimi kemirmeye başladı . ( evet hastalık olmasa da üç gün sonra ne olacağını bilemeyiz bunun da farkındayım ama hastalık olunca kaygılarımı tetikledi sanırım)
Bu arada bilmeyenler için söyleyeyim tip 1 diyabet sürekli şeker ölçüp yediklerine dikkat etmesi gerekşyor. İnsülin kullanıyor ve ömrünün sonuna kadar bu şekilde devam edecek .
Ben kesinlşkle onunla devam etmek istiyorum , ama korkularım yüzünden kendimi çok fazla mutsuz ediyorum ve bununla başa çıkamazsam onu da mutsuz edeceğim . Kısaca bir örnek vereyim mesela, instagramda tesadüfen bir kadının paylaşımını gördüm eşini kaybetmiş küçük bir şocığu var . Profilini inceledim eşi vefat etmedn önce nasıl mutlu olduklarına baktım şimdi nasıl üzgün olduğuna baktım ve tüm gece ağladım sanki aynı şey benimde başıma gelecekmiş gibi hissedip iki gün kendime gelemedim. Mesela güzel mutlu evli çiftleri görünce bir anbizde böyle olabilecek miyiz o hep yanımda olacak mı diye düşünmeye başkıyorum. Umarım anlıyorsunuzdur..
Sizce bu korkularım abartılı ve yersiz mi? Ve bunun için ne yapabilirim? Psikolojik destek diyeninizde olscaktır evet araştırıyorum bir haftaya halledeceğim kaygı problemim için destek alacağım. Sizler ne düşünüyorsunuz acsba ? Benim gibi olanınız var mı? ( bu arada ailem henüz bilmiyor ve onların ne düşüneceğini demkafamda kötü şekilde kurgulayıp kendimi üzüyorum. Ve sürekli erteliyorum anlatma durumunu ) . Bu arada 28 yaşında iş güç sahibi ailesine bağımlı olmayan biriyim . Elbette kimse karışamaz hayatıma böyle bir konuda . Ama ailem konusunda o kadar hassasım ki en ufak kötü yorumları bile beni epey üzer ve bu yüzden erteliyorum . Takımtılıyım ve kafama fazlasıyla takarım, bu halime bir de onun mutsuzluğı eklenir. Lütfen yardımlarınıza ihyacım var
Kesinlikle bir uzman desteğine ihtiyacınız var. Eminim erkek arkadaşınız kendisi için bu kadar endişe etmiyordur. Bu takıntılarınız şu an size ilerde de hem ilişkinize hem de eşinize zarar verir. Siz özetlemişsiniz zaten. Kimsenin sağlığının bi garantisi yok. Ama buna takılı kalarak kendinize eziyet etmenize gerek de yok. Birlikte geçirdiğiniz güzel zamanın tadını çıkarın.

şuna inanabilirsiniz, eşimle 5 yıl sevgili kaldım bu süre zarfında ailesindeki tüm fertlerin sağlık durumlarını didik didik ettim. benim ailemde de genetik bir problem yoktu ve biz bunu hep konuştuk zaten eşimle. ikimizin de anneanne/babaanne/dedeleri 85 üzerinde ve ırsi bir hastalık olmadan yaşadılar hep.
doğuracağım çocuk için sağlıklı genler benim için önemli. tabi ki doğum esnasında veya sonrasında da bir sürü sıkıntı olabilir bunlar her daim kabulümüz ama kendi elimizde olabilecek ve kontrol edebileceğimiz şeyler varken bunları gözardı etmek bana makul gelmiyor. bu da benim görüşüm.
örnek vermeden geçemeyeceğim, bir komşumuz karı koca talasemi taşıyıcısı olduklarını bile bile evlendi ve 3 çocuk yaptı, çocukların 3ü de hasta. şimdi hangimiz daha makul bunu bi düşünelim.
6 tane ciddi hastalığım var. 3ü genetik bozukluğa dayanıyor. Ama benim sülalemde hiçkimsede bu hastalıklar yok. Sülalemde genetik hastalığı olanların hastalıkları da ben de yok. Benim hastalıklarım oğlumda yok.
Anneannem ve dayım Talasemi hastası. Anneannemin diğer çocuklarında torunlarında talasemi yok, dayımın çocuğunda torununda yok.
Eşimin dedesinde genetik aktarımlı bir göz hastalığı var, aynı hastalık halamın oğlunda da var, sülalelerde yalnızca ikisi görmüyor başka kimsede bu hastalık yok.
Kul plan yapar kader gülermiş

ahahah işin özü paketli ve şekerli gıda yememek zaten :)
O konuda demedim. Sizde biliyorsunuz. Çoğu insan bu rahatsızlığı bilmiyor şeker hastalığı diyip ne var ki şekerli yemezsin olur biter diyor ama sen benden daha iyi biliyorsun ki öyle değil. Emek harcıyorsunuz , çabalıyorsujuz . Meselw biri size şeker yemezsin olur biter derse zoruna gitmez mi? Çünkü sizler ölçülü uaşamaya çalışıyorsunuz çabalıyorsunuz . Öyle basite indirgendiğinde eminim ki sizin de zorunuza gidiyordur . Ondan bahsediyorum.

Omurleri 20 yaş daha kısaysa o zamaaaan 80 yaş omru varsa 60'ta, 100 yaş omru varsa 80'de, 120 yaş omru varsa 100'de. E kolaymış böyle hesaplaması.

Allah akıl, fikir, mantık ve sağlık versin.
Kahkaha omru uzatır derler. Bir kahkaha 1 kilo pirzolaya bedelmis. Pirzola kolestrolu yükseltir. Ahanda paradoksa girdim. Sağlık konuları beni aşıyor.

O konuda demedim. Sizde biliyorsunuz. Çoğu insan bu rahatsızlığı bilmiyor şeker hastalığı diyip ne var ki şekerli yemezsin olur biter diyor ama sen benden daha iyi biliyorsun ki öyle değil. Emek harcıyorsunuz , çabalıyorsujuz . Meselw biri size şeker yemezsin olur biter derse zoruna gitmez mi? Çünkü sizler ölçülü uaşamaya çalışıyorsunuz çabalıyorsunuz . Öyle basite indirgendiğinde eminim ki sizin de zorunuza gidiyordur . Ondan bahsediyorum.
Zoruma gidecek birşey yok, tanı konduğunda bana da artık tatlı yemeyeceksin dediler. Zira bir profiterol partisi sonrası fenalaşmıştım ve tanı öyşe konmuştu.
Hiç de gücüme gitmedi.
Bu arkadaşın tahlil sonuçları iyiymiş, zaten nasıl besleneceğini biliypr ki sonuçları iyi.
Zayen diyabette beslenme ve spor dışında yapacak ekstra birşey yok.

Sabrınıza hayran kaldım. Gerçekten. Güzel günler diliyorum. ❤

Malesef insanlar bilinçsizce diyabetli olanlardan bu şekilde bahsedip kaçındıkları için kendimi nefer gibi hissediyorum.
Geçmişte bir erkek arkadaşım çocuğum olmayacağı fikri ile ilgili konuşunca jinekoloğa götürmüştüm.
Sonuç: herşey çok düzgün..
Bizim toplumsal bilinçaltımız bu. İsterse ömründe bir daha bir dilim üzüm yemesin şekerli diye, her şeker hastasına ölümcül hastalık sahibi gibi bakılıyor.
Oysa Hacettepeli çok önemli bir diyetisyenin çalışmaları var, değerleri normal ve ilacını düzenli kullanan bir diyabetli belirli ölçüde çikolata dahi yiyebilir.
Bu yüzden her bayram kahve yanında ince bir madlenim vardır benim :)

Anlattım anlamadınız sanırım. Ben bıraksam mı hasta diye bir konu açmadım. Üzüldüğümğ kaygılandığımı belirttim bunun için neler yapabilirm dedim .
Önceki konunu da hatırlıyorum, sürekli bir şikayet durumun var. Zaten bu konu aklını kurcalamasa burada böyle konular açmazdın. Hasta birisini istemiyorsun hayatında, devam edersem de ne yaparım ne ederim kafasındasın.

Erkek arkadaşın buraya yazdıklarını görse emin ol seni hemen terkeder. Sen en iyisi bu adamdan ayrıl ve biriyle sevgili olmadan önce onu bir check uptan geçir, ondan sonra sevgili ol.

6 tane ciddi hastalığım var. 3ü genetik bozukluğa dayanıyor. Ama benim sülalemde hiçkimsede bu hastalıklar yok. Sülalemde genetik hastalığı olanların hastalıkları da ben de yok. Benim hastalıklarım oğlumda yok.
Anneannem ve dayım Talasemi hastası. Anneannemin diğer çocuklarında torunlarında talasemi yok, dayımın çocuğunda torununda yok.
Eşimin dedesinde genetik aktarımlı bir göz hastalığı var, aynı hastalık halamın oğlunda da var, sülalelerde yalnızca ikisi görmüyor başka kimsede bu hastalık yok.
Kul plan yapar kader gülermiş

gereksiz kaderci olmanın manası yok. bile bile lades başka bir şey temkinli olmak başka bir şey. ben kimseye kendi fikrimi dayatmıyorum farkındaysanız bu da benim görüşüm ben elimden geldiğince herhangi bir sıkıntının benden kaynaklanmaması için çaba gösteriyorum, benim dışımda gelişebilecek her şey de sonuna kadar kabulümdür.
en basitinden devlet talasemi testini neden yapıyor? bu genetik bir hastalık ve olasılığı vatandaşına bildirmek durumunda.
biz hamileliğin ilk haftalarında neden testler yaptırıyoruz? olasılıkları bilmek için. her olasılığı kötü çıkan gebeliği sonlandırmadığı gibi bazıları da sonlandırıyor.
özlü sözle bitireyim eşeğini sağlam kazığa bağla sonra allaha havale et. benim çocuk doğurma ile ilgili görüşüm budur.
başkalarınını fikirlerine nasıl saygı gösteriyor ve eleştirmiyor sadece yorum yapıyorsam aynı saygıyı beklemenin benim de hakkım olduğunu düşünüyorum.

X