Bu yaşıma kadar bir şeyin sahibi olamadım.

salincaksevdam

Bilemedim şimdi :))
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2010
1.906
934
33
Merhaba arkadaşlar bi konuda daha doğrusu hayatımın yönlenmesi açısından fikir almak istiyorum zira çok kararsız bi yapıda olduğumdan bu konuda da çaresizim.

En baştan anlatıyim ki net anlaşılsın. 24yaşındayim açıköğretimden Türk dili ve Edebiyat bölümü okuyorum nasipse bu haziranda mezun oluyorum.

Formasyon almak istiyorum kpss hazırlanıp öğretmenlik yapmak istiyorum ama şöyle ki ilkokuldan beri hep peşimde bi şanssızlık var ben ilkokulda orta okulda olsun hep başarılı bi öğrenciydim takdirlerle geçtim keza lisede de öyleydim. Orta okulda dersaneye gitmeden giden arkadaşlarımla lise sınavında aynı puanı aldım.

Gel gelelim anadolu liselerine öğretmen liselerine puanim yetiyordu ama tercihten dolayı kaybettim ki şöyle hocalarımin yaptığı tercih listesini vermedim. Bi tanıdığımızin ısrarıyla farklı bi tercih yaptım ve meslek lisesinde bilgisayar web tasarım okudum.

Daha sonra dersaneye gittim yurtta kaldım üniversite sınavına hazırlandım ama bilgisayar okumak istemiyordum. Sınava girdim bana yetecek puan aldım Konya Selçuk üniversitesi bilgisayar öğretmenliğine puanim yetiyordu ama istemediğim için gitmedim ve açıktan edebiyata yazıldım.Keşke örgünden okusaydim bu bölümü. Tercih kararsızlığından hep kaybettim.

Neyse sonra evlendim 2yıl oldu. Okuluma açıktan devam ediyorum eşim destekliyor bitir ve ne yapmak istiyorsan yap diyor. En son geçen sene kpss ye girdim çok hevesli başladım derslerim güzel gitti dersaneye gittim çok güzel gitmesine rağmen sınavda çok bocaladim. 68gibi bi puan aldım haliyle hiçbir şeye yetmiyor.

Şimdi son sınıftayim. Bu yaza bitiyor. Formasyon almak istiyorum kpss hazırlanıp atanmak gibi bi hayalim var ama yapabilir miyim bilmiyorum aslında inanıyorum ama geçmişteki başarısızlıklarim tercihten de kaynaklansa da hiçbir işimin düz gitmemesi beni yıldırıyor.

Şimdi de karşıma bi iş çıktı arkadaşım eczanede çalışıyor yanına birini alacaklar sen gel dedi ama hayalimden de vazgeçemiyorum o kadar okudum diyorum sonra onca atanamayan varken sen mi atanacaksin diyorum.

Arkadaşım da gel biraz çalış harçlığın olsun diyor ama o da çıkacak bi zaman sonra evleneceği için e hem ben hem arkadaşım eczaciyi zor durumda bırakacağız. Bu da içime sinmiyor. Yarı yolda bırakmak istemiyorum. Bi yandan da git çalış kpss formasyon halledene kadar sonra olmazsa bile bi meslek öğrenirim daha sonra başka yere girme şansım olur diyorum. Diyorum da diyorum anlayacağınız.

Işte karar veremiyorum. Psikolojik danışmanlıktan yardım mi alsam.Çünkü beni çok sıkıştırıyor bu iş bi türlü karar verip bir şeye başlangıç yapamıyorum. Sıkıştım kaldım. Kararsızlık çok kötü bir şey. Çok etkiliyor beni artık üzülüyorum ağlıyorum. Gülerken birden ağlamaya başlıyorum eşim dünyalık için ağlama. Hayırlısı de geç diyor ama inanın olmuyor 2senem bitti 3e girdim çocuk bile düşünemiyorum benim geleceğim belli değil nasıl büyütürüm ki onu.

Çok uzun oldu ama okuyanlara çok teşekkür ederim. Fikirlerinizi bekliyorum.

canım maddi sıkıntın yoksa hiç işe girip vakit kaybetme.
okulunu bitir, formasyonunu al ve atanmaya çalış.
hem iş hayatı hem dersler olmuyor ne yazıkki.
maddi sıkıntı varsa işe gir ama çok zorlanırsın hem iş hem ev hem dersler başedemezsin.

Merhaba arkadaşlar bi konuda daha doğrusu hayatımın yönlenmesi açısından fikir almak istiyorum zira çok kararsız bi yapıda olduğumdan bu konuda da çaresizim.

En baştan anlatıyim ki net anlaşılsın. 24yaşındayim açıköğretimden Türk dili ve Edebiyat bölümü okuyorum nasipse bu haziranda mezun oluyorum. Formasyon almak istiyorum kpss hazırlanıp öğretmenlik yapmak istiyorum ama şöyle ki ilkokuldan beri hep peşimde bi şanssızlık var ben ilkokulda orta okulda olsun hep başarılı bi öğrenciydim takdirlerle geçtim keza lisede de öyleydim. Orta okulda dersaneye gitmeden giden arkadaşlarımla lise sınavında aynı puanı aldım. Gel gelelim anadolu liselerine öğretmen liselerine puanim yetiyordu ama tercihten dolayı kaybettim ki şöyle hocalarımin yaptığı tercih listesini vermedim. Bi tanıdığımızin ısrarıyla farklı bi tercih yaptım ve meslek lisesinde bilgisayar web tasarım okudum. Daha sonra dersaneye gittim yurtta kaldım üniversite sınavına hazırlandım ama bilgisayar okumak istemiyordum. Sınava girdim bana yetecek puan aldım Konya Selçuk üniversitesi bilgisayar öğretmenliğine puanim yetiyordu ama istemediğim için gitmedim ve açıktan edebiyata yazıldım.Keşke örgünden okusaydim bu bölümü. Tercih kararsızlığından hep kaybettim. Neyse sonra evlendim 2yıl oldu. Okuluma açıktan devam ediyorum eşim destekliyor bitir ve ne yapmak istiyorsan yap diyor. En son geçen sene kpss ye girdim çok hevesli başladım derslerim güzel gitti dersaneye gittim çok güzel gitmesine rağmen sınavda çok bocaladim. 68gibi bi puan aldım haliyle hiçbir şeye yetmiyor. Şimdi son sınıftayim. Bu yaza bitiyor. Formasyon almak istiyorum kpss hazırlanıp atanmak gibi bi hayalim var ama yapabilir miyim bilmiyorum aslında inanıyorum ama geçmişteki başarısızlıklarim tercihten de kaynaklansa da hiçbir işimin düz gitmemesi beni yıldırıyor.
Şimdi de karşıma bi iş çıktı arkadaşım eczanede çalışıyor yanına birini alacaklar sen gel dedi ama hayalimden de vazgeçemiyorum o kadar okudum diyorum sonra onca atanamayan varken sen mi atanacaksin diyorum. Arkadaşım da gel biraz çalış harçlığın olsun diyor ama o da çıkacak bi zaman sonra evleneceği için e hem ben hem arkadaşım eczaciyi zor durumda bırakacağız. Bu da içime sinmiyor. Yarı yolda bırakmak istemiyorum. Bi yandan da git çalış kpss formasyon halledene kadar sonra olmazsa bile bi meslek öğrenirim daha sonra başka yere girme şansım olur diyorum. Diyorum da diyorum anlayacağınız. Işte karar veremiyorum. Psikolojik danışmanlıktan yardım mi alsam.Çünkü beni çok sıkıştırıyor bu iş bi türlü karar verip bir şeye başlangıç yapamıyorum. Sıkıştım kaldım. Kararsızlık çok kötü bir şey. Çok etkiliyor beni artık üzülüyorum ağlıyorum. Gülerken birden ağlamaya başlıyorum eşim dünyalık için ağlama. Hayırlısı de geç diyor ama inanın olmuyor 2senem bitti 3e girdim çocuk bile düşünemiyorum benim geleceğim belli değil nasıl büyütürüm ki onu.
Çok uzun oldu ama okuyanlara çok teşekkür ederim. Fikirlerinizi bekliyorum.

valla bende eczanede çalışıyordum,karar verdim kpss için,işten çıktım oturdum ders çalıştım, harçlığım olmadı ama çok şükür emeğimin karşılığını aldım, neyi çok istiyorsan onu yapmalısın

olumsuz yazıp moralınızı bozmak ıstemem ama çok zor bı bölum atanması çok zor.arkadasım 5 senedır atanamadı kaldıkı sız açıktan okuyorsunuz dahada zor.....hanı yureklendırıp çalış atan demek ısterım lakın bılıyorum puanları uçmuş vazıyette.sız daha formasyon alacaksınız bı suru rakıple sınava gıreceksınız.yerınızde olsam işte çalışmaya baslardım.çunku dığer hayalınız hayalde kalacak gbı....
gecmısınıze gelınce yanlış yönlendırmelerın kurbanı olan çok kişi var.....ama gecmışı gecmışte bırakmak gerek ...malesef kabullenmek.....

seni çok iyi anlıyorum.
2010 öğretmenlik mezunuyum bende.
inan ki tek öğrendiğim şu 4 senede;
hayatını öteleme bir sınav için.
çalış ama merkezi de olmasın.
ben geçen sene hem iş hem eş hem dershane yürüttüm. sonuç yine olmadı.
ve tükendim dedim.

paraya ihtiyacın varsa ve çalışma saatleri seni yormayacaksa bence hem eczanede çalışıp evde de kpss hazırlanabilirsin.

Yuzmus yuzmus kuyruguna gelmissin neyin kararsizligi bu arkadasim.elinin tersiyle iteceksin o teklifi.ve atanacaksin.atanacagim dersen atanirsin.yeterki ustunde dur.
Onca atanamayan var evet.ama yeterli puani alanda ataniyir.yapmaniz gereken yeterli puani almak ve azimle calismak.formasyon dedigin yarim donemde bitiyor zaten.
Bu kadar gozunde buyutme

canım maddi sıkıntın yoksa hiç işe girip vakit kaybetme.
okulunu bitir, formasyonunu al ve atanmaya çalış.
hem iş hayatı hem dersler olmuyor ne yazıkki.
maddi sıkıntı varsa işe gir ama çok zorlanırsın hem iş hem ev hem dersler başedemezsin.

Valla o da diğer bi konu canım ya maddi sıkıntı su anda var çünkü eşim ailesine verdiği kredi yüzünden maaşı elimize kalmıyor. Babam bana ev aldı uzak ama gidecektik ailesi bırakmadı mecburen su 3aydır onlarla birlikte yaşıyoruz eşyalarımi bi yere koyduk geçici olarak yuvami dağıttım yani.
Şimdi de eşyalarımizi koyduğumuz yer yazın başında alın diyorlar. Ne yapacaz bilmiyorum kiraya çıksak maaşından kalmıyor mecbur çalışmak zorunda kalacağım. Ama bi yandan da kazanmak istiyorum umudum pek olmasa da :KK43:

Ataması çok az olan bir bölümden atanmak için çabalamaktansa işe girip hayatınızı düzene sokmanızı tavsiye ederim. Yoksa üniversite mezunu işsiz tayfasına katılacaksınız.
Ama eside destekmis sonucta.bi insan isterse herseyi yapabilir.ben kpss ugruna bu sene sifirdan matematik ogrendim.dusunun.esimin destegiyle oldu.allahin izniyle bu yil atanacagim.
Oncesinde kolejde ogretmendim.ama icimde uhde kalmisti kpss.isi gucu herseyi biraktim eve kapandim hayalim ugruna.
Olmazssa allahin takdiri elimden geleni yaptim diyecegim.
Ama konu sahibi daha adam akilli hazirlanmamis sinava.77 gibi bir puanla atanir.buda imkansiz zor bi puan degil.yeterki gayret etsin.o kadar emek harcamis

Ise gir ve hem harçlığın çıkar kendini daha mutlu hissedersin hemde is öğrenip çevre edinirsin mezun olduğu işi yapan azaldı artık. Bende öğretmenlik mezunuyum geçen sene gece gunduzume kattim çocuğu erteledim derken sonuç 72 puanla yerlesemedim ama hayatımdan 1 yıl boşa gitti gelen işleri de reddettim şimdi çalışmış olsaydım 1 yıllık tecrubem olurdu. Atanacagin kesin değil keşke atan ama iş öğrenmede fayda var

Ataması çok az olan bir bölümden atanmak için çabalamaktansa işe girip hayatınızı düzene sokmanızı tavsiye ederim. Yoksa üniversite mezunu işsiz tayfasına katılacaksınız.
Ben deaslında öyle düşünüyorum yine elimden geleni yaparım diyorum olmazsa bile bi iş öğrenmiş olurum başka yer de olsa eczaneye girerim her türlü biraz tecrübe kazanırım diyorum.

Ama eside destekmis sonucta.bi insan isterse herseyi yapabilir.ben kpss ugruna bu sene sifirdan matematik ogrendim.dusunun.esimin destegiyle oldu.allahin izniyle bu yil atanacagim.
Oncesinde kolejde ogretmendim.ama icimde uhde kalmisti kpss.isi gucu herseyi biraktim eve kapandim hayalim ugruna.
Olmazssa allahin takdiri elimden geleni yaptim diyecegim.
Ama konu sahibi daha adam akilli hazirlanmamis sinava.77 gibi bir puanla atanir.buda imkansiz zor bi puan degil.yeterki gayret etsin.o kadar emek harcamis

Olmaz diye bir şey yok, sağlam çalışırsa olur ama çok zor yine de. Üstelik açıköğretim mezunu olacak, alan sınavında örgünlerle yarışacak. Öğretmenliklerle ilgili çok bir fikrim yok ama türk dilinin atamasının çok az olduğunu biliyorum. 8 senedir uğraşan 85le bu yıl atanamayan bir arkadaşım var. Sıkıntılı bir bölüm.

valla bende eczanede çalışıyordum,karar verdim kpss için,işten çıktım oturdum ders çalıştım, harçlığım olmadı ama çok şükür emeğimin karşılığını aldım, neyi çok istiyorsan onu yapmalısın

Kpss hazırlanıp öğretmenlik istiyorum ama o kadar okuyan var ki ve bütün şanssızlık bendeyken ümitsizliğe kapılıyorum canım. Sen ne güzel emeğinin karşılığını almışsın. Rabbim herkese nasip etsin içinde de bana inşallah.

Ben deaslında öyle düşünüyorum yine elimden geleni yaparım diyorum olmazsa bile bi iş öğrenmiş olurum başka yer de olsa eczaneye girerim her türlü biraz tecrübe kazanırım diyorum.
Anladim siz zaten yillardir yaptiginiz gibi hep kolaya kacmissiniz.bu dusuncenizden sonrada kpss isini unutun.eczacilik nerde ogretmenlik nerde.kendinizi kandirmayin.hem is hem ev hem calisma hem sinav bi arada yurumez.siz seciminizi yapmissiniz zaten.hayirlisi olsun hakkinizda

Olmaz diye bir şey yok, sağlam çalışırsa olur ama çok zor yine de. Üstelik açıköğretim mezunu olacak, alan sınavında örgünlerle yarışacak. Öğretmenliklerle ilgili çok bir fikrim yok ama türk dilinin atamasının çok az olduğunu biliyorum. 8 senedir uğraşan 85le bu yıl atanamayan bir arkadaşım var. Sıkıntılı bir bölüm.
Benimde bi arkadasim 75almisti.bi kac puan daha alsam atanacaktim dedi.edebiyat bolumu oda.tercihler farkli olabilir o zaman.pek bi fikrim yok

olumsuz yazıp moralınızı bozmak ıstemem ama çok zor bı bölum atanması çok zor.arkadasım 5 senedır atanamadı kaldıkı sız açıktan okuyorsunuz dahada zor.....hanı yureklendırıp çalış atan demek ısterım lakın bılıyorum puanları uçmuş vazıyette.sız daha formasyon alacaksınız bı suru rakıple sınava gıreceksınız.yerınızde olsam işte çalışmaya baslardım.çunku dığer hayalınız hayalde kalacak gbı....
gecmısınıze gelınce yanlış yönlendırmelerın kurbanı olan çok kişi var.....ama gecmışı gecmışte bırakmak gerek
...malesef
kabullenmek.....
ışte bunları düşününce ben de vazgeçip kararsız kalıyorum gönül tabi ki atanmak ister ama gerçekçi de olmak istiyorum.

Öncelikle bu yaşıma kadar yazmışsın da ben de dedim 35 falan herhalde :) Daha yolun başı...Atanmayı beklerseniz yaşınız 30 olur hiç onu beklemeyin. Çalışın bence aynı zamanda da ne yapmak istiyorsanız yapın.

Kpss hazırlanıp öğretmenlik istiyorum ama o kadar okuyan var ki ve bütün şanssızlık bendeyken ümitsizliğe kapılıyorum canım. Sen ne güzel emeğinin karşılığını almışsın. Rabbim herkese nasip etsin içinde de bana inşallah.

ama ben şu kadar kişi kpssye giriyor diye ümitsizliğe kapılmadım, hatta bana işten çıktığım için çok saçma davranmışsın diyenler oldu,beni vazgeçirmeye çalışanlar bile oldu,boşa bir sevdanın peşindesin diye, ama ben gerçekten çok istedim, ve hep çalıştım bir günümü bile boş geçirmedim, yani iki gün çalışıp üçüncü gün bırakmadım dersleri, demek istedğim şu neyi çok istiyorsan onun peşinde koş ve uygula, olursa çok iyi olur ama olmazsa da en azından gelecekte keşke deneseydim demezsin, en azında çabaladım olmadı dersin,ama tabi istemek önemli

X