Çalışan Ev Hanımı

Ahuse

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2009
23
0
Merhaba kızlar aslında sürekli yazılan bildik bir konu ama biraz içimi dökmek ve fikirlerinizi tavsiyelerinizi almak ve benim gibi olanlarla tanışmak istedim. Yeni evliyim ve çalışıyorum. Kimi gün mutlu kimi gün mutsuzum. Yoruluyorum ve evime eşime istediğim gibi yetişemiyorum. Akşamları eşim benden 45 dk ka sonra falan evde oluyor o gelen kadar yemek ev işi yetiştiremiyorum evime gidene kadar birde trafik yoruyor. Sadece pazar günüm var o günde gezip eğlendik arkadaşlarımızla bi iş güç yapamadım ve yorgunluk ile haftaya pek iyi başlamadım. Titiz düzenli biriyimdir hep sakin düzenli rahat bir ev ortamı isterim. Eve gidiyorum birde evde saatlerce yoruluyorum ve eşime vakit ayıramıyorum. Çalışmayan arkadaşlarıma bakıyorum öğlen işlerini yapmışlar dışarıdalar akşamda evde yemeklerini yapıp eşleri ile evde güzel vakit geçiriyorlar yada dışarıdalar benim çok zaman eşimle iki çift laf etmeye halim kalmıyor. Sürekli faal olmayı seven biriyim istiyorum ki evim hep düzenli olsun yemekler yapayım eşime ve gezelim birlikte ama bunlara hal kalmıyor elimden geldiğince yapıyorum sonrası yorgunluk uykusuzluk. İş yerimde diğer çalışan bayanlara bakıyorum genç annelr çocukları ya yuvada ya anneanne ya babaanne de çok zaman düşünüp üzülüyorum şartlara :sinifsinif: neden bebeği ve çocukları ile kendileri ilgilenemiyor neden evlerinde keyifli vakitler geçiremiyor diyorum kadınlar. İşimi sevmiyor değilim ortamım işim çok iyi ama kadınların bu yoğunlukta çalışmasını doğru bulmuyorum. Mutsuz olan bir ev hanımı mutsuz koca bir aile demektir aileyi toparlayan düzenleyen hep kadındır. Daha fazla uzatmak istemedim kızlar yoksa yazılacak çok şey var sizlerin bu konuda görüşleri neler merak ediyorum.

Sanırım yaptığın işlerinin bir planı programı yokç Ev işlerini planlı yapmış olan bu kadar yorgun bu kadar bezgin olmazdın. Daha yeni evlisin, mis gibi evin var. Çocuğun yok, dolayısıyla evini dağıtıp, duvarını, halını batıran kimse yok. Niye bu telaşen anlamadım.

Akşam yatmadan önce zaten dağınık olmayan odalarını şöyle bir topla. Yarının yemeğini bugünden yap gitsin. Ertesi gün sadece ısıtırsın.Zor yemekleri hafta sonuna sakla. Hafta içi pratik birşeyler olsun tercihinizde. Ütünü filan akşam kocanla sohbet ederken yap, biriktirip.Boş vaktinde dolaba köfte filan yapıp at. Yada ne bileyim buzlukta durabilecek pratik şeyler.

10 yılın tecrübesi olsa gerek artık zor gelmiyor bana. Herşeyim planlıdır.

Ayrıca her ev kadını, çalışan anneler kadar ilgilenmiyordur çocuklarıyla, emin ol. 2 çocuğum var, elimden geldiğince ilgileniyorum, herşeyleriyle.

Ve de şunu eklemek istiyorum, her ev kadını, mutludur, mesuttur, halinden çok memnundur diyemeyiz. Nasılki her çalışan mutludur diyemiyeceğimiz gibi. Yaptığı işten aldığı hazla alakalı tabi.

çalışıyorsanız ev hanımı olmak zorunda değilsiniz ki..evinizin işlerine de yetişmeyiverin ne olacak...
eşinize vakit ayıramıyorsanı bu karşılıklı... siz çalışmasanız dahi o çalışacak değil mi?...
bu sefer yorgun argın gelen o olacak... "yorgunum" diyecek... ve siz bütün gün ev işlerinden yorulsanız da "yoruldum" diyemeyeceksiniz...
hiç bir erkek ben karıma vakit ayıramıyorum işimi bırakayım demez...siz neden diyesiniz...
hele ki çalışma hayatınızdan memnunsanız... bence kesinlikle düşünmeyin ayrılmayı...
bir kadının erkeği memnun etme gibi bir görevi yoktur...
birde bir şeyi merak ettim...
eşiniz mi şikayet etti yoksa siz mi yetersizlik hissediyorsunuz?

Ahuse seni anlayabiliyorum çünki bende aynı durumdayım cnm.aslında iş ortamım iyi ama ben evimde vakit geçirmek istiyorum eşimle daha çok ilgilenmek istiyorum.fakat çoğu zaman kendimi yorgun hissediyorum.ağustosta 2 yıl dolacak bizim. bazen keşke çalışmasam işten çıksam diye düşündüğüm çok oluyor doğrusu...

esasında bazen banada böle karamsarlık çöküyo ama sora bi dur deyip şükrediyorum halime
bende sabah 8,30 akşam 7 çalışıyorum eve gidine kadar saat 8oluyo ve 8densora yemek hazırla kur kaldır 9,30da felan ancak oturuyorum
haftasonuda saten çok geç kalkan bi insan deilim eşim kalkana kadar işlerimi yapıyorum sora kahvaltı derken öledensora gesmemize çıkıyorus
canım faal olmak tamamiyle kendi elinde bence benimde tek 1pazarım var ve herşeyi sığdırmaya çalışıyorum hem temisliği hem gesmeyii

kuzumunda sölediği gibi baksana ona 2bebesi var bence bukadar karamsar olma

Valla işten gelince iş yapıcam, yemek yapıcam diye kendini paralarsan tabii ki eşine vakit ayıramazsın....
& ay işsiz kaldım gene ev işi yetişmiyordu... Şimdi tekrar çalışmaya başladım, inan çalışmadığım dönemde ev daha dağınıktı...
Pratik yemekler yap, dolaba at... Akşamları çözdürüp ısıtıp yyin.. Yaz geldi bir karpuz kes peynir ekmek.. Yada ortaya kocaman ton balıklı bir salata miss gibi...
Ev işi mi. Çoluk yok çocuk yok bütün gün dışardasınız ne ev işi olacak allah aşkına... Haftadan haftaya bi sil süpür tamamdır.. 15 günde bir de yardımcı bir kadın buldun mu tamamdır....
Haa dersen ki çalışmaktan sıkıldım bunaldım, evde oturup kocamın bana verdiği harçlığa talim etmek istiyorum diyorsan sen bilirsin tabiii... Ama öyle zor ki... 6 ay işsizdim, işsizlik sigortası aldım, 538 ytl...
Ama gene de yeri gelince eşimden para istemek zorunda kalıyordum alışveriş falan olunca... Öyle zr ki para ver param yok demek....
ınsanın çalışıp kendi parasını kazanması, bir kariyer sahibi olması her zorluğa her yorgunluğa değer bence...

Kesinlikle katılıyorum size bayanlar işsiz olmak asla istemem bu konuda bir şikayetim yok ama sanırım yeni evli olduğum için mi bilmiyorum kendi kendime çok sıkıntı yaptım bu durumu vaktimi planlı kullanamıyorum bu fikrinizede katılıyorum ama bütün günümün yorgunluğu yapmak istediğim çok şeye engel oluyor bazen buna kafamı çok takıyorum eşim yardımcı olmaya çalışıyor şikayeti benim kendimi yormamdan yana o daha rahat olmamı istiyor işi gücü boşver biraz diyor.

Yinede bir bayan olarak beni daha çok mutlu edecek şartlarda çalışmak isterdim mesela cumartesi günü çalışmamak yada daha erken işten çıkmak gibi.

Yinede bir bayan olarak beni daha çok mutlu edecek şartlarda çalışmak isterdim mesela cumartesi günü çalışmamak yada daha erken işten çıkmak gibi.

bende bazen aynen sen gibi düşünüyorum keşkem c.tesi çalışmasam diyorum ama sora çevremde onca işsiz insana bakıpp şükrediyorum halime varsın 1günümde olmasın izinli diyorum çalışıyorum
alışırsın ilk zamanlar zor gelir ama alışıyosun inan bi rayına otursun hele

planlı çalış kolay olur...çol yok çocuk yok yarın çocun olunca ice çıkmaza girersin..
kendini planlı çalışmaya yönelt ki izorlanma..
ben çalışırken hem iş hem ev hemede iki çocuk baktım
ama enin kadar şikayet etmedim..
evin eşyaların yeni pisleten yok dağıtan yok..
yemeğini akşam oturuken koy ocağa..
dolabında hazır pasta börek dolma aklına ne gelirse hazır bulundur
hemn çıkarır pişirir yersin..
sonra o geceden yaptın yemek ısnırken sen eşin gelene kadar 45 dakikada dünya iş yaparsın..
çamaşırını at makinaya otuturken yıkansın..sonra kalk iki dakkada as ..
sonra al eline şarzlı süpürgeyi süpür kırıntıları
al eline toz bezini hemen tozları al
planlı programlı bir düzenin olsun hiç bunalmassın...

Evet canım cumartesi çalışman kötüymüş ama
sırf bu yüzden de iş bırakılmaz doğrusu. ben asla
çalışmayan bir bayan omak istemezdim. tatillerde
bile canı sıkılan bir insanım ben çalışmaya o kadar
alışmışım ki! bence sen de biraz planlı olsan bu
sıkıntıların hepsini aşarsın. öncelikle eşinin de sana
yardım etmesini sağla. çalışmayan hanımlar bile
-haklı olarak- bunu bekliyorlar eşlerinden. bunu
ona anlat. sen daha yeni evlisin düzenini oturtamamanın
sıkıntıları bunlar. öncelikle yemekleri bir kaç çeşit ve çok
yapıp dolaba at. büyük temizlikler için ayda bir falan eve
yardımcı alabilirsin onun dışında akşam yatarken evi derli
toplu bırakırsan hiç sorun yaşamazsın. sen yemek hazırlarken
mesela kocan da eve bir süpürge tutsun. ya da yemekten sonra
bulaşıkları o toplasın sen de toz falan al ne bileyim bölüşün işte
böyle!! sıkma canını böyle küçük şeyler için iş bırakılmaz :1hug:

canım çok zorlanıyorsan,
haftada 1 veya 15te bir temizlik için yardımcı çağırabilirsin...
zaten çok kirlenmiyor olmalı evin...ama içine sinmiyorsa bu dediğimi deneyebilirsin...

yemek konusunda da arkadaşlara katılıyorum, zor yemekleri haftasonu yaparsın, hafta içi daha pratik yemekler denemeni öneririm...forumda çok guzel kolay tarifler var :))

kolay gelsin cnm.

kızlar birde sakıncası yoksa ne kadar maaşa çalıştığınızı yazar mısınız? çünki ben maaşımı az bulduğumdan işi bırakmayı düşünüyorum...

Güzelim insanlar bu devirde maaştan geçti artık sadece sigortası için çalışan bile var öyle deme. bir gün emekli olacaksın önemli olan sosyal güvencen. :eek:

güzel söylemişsin arkadaşımda emeklilik yaşıda çıktı 65 e .o yaşa kadar oooooo.göremeyiz emekliliği

Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum hergünüm farklı bazen öyle mutlu oluyorum dinlenmiş her istediğimi yapabilmiş biri olarak bazende sanırım yorgunluk uykusuzluk ve o an işin yoğun olması beni bunaltıyor. Ancak çalışan bir bayan olarak evime maddi anlamda katkıda bulunmak istediğimi gönlümce almak yapmak hiç bir şeye değişilmez.

eşine zaman ayır evi toplamadan yemek yapmadan :) bak bakalım eşin bu işten ne kadar memnun olacak ? çalışan bayanların asla zamanı yetmez hayat şartlarına heleki evli çocuklu ise beyler ne yapıyorlar eve gelip ne yemek var diolar yada bu evin hali ne diyorlar aman bana zaman ayırmıyon diye şikayet edeni daha ben duymadım acıkçası , he arada sen kendine bi bak kilo almışsın saç baş ne o öyle diyorlar ilgilenmek buysa tabi :))))()

güzel söylemişsin arkadaşımda emeklilik yaşıda çıktı 65 e .o yaşa kadar oooooo.göremeyiz emekliliği

65 değil canım 58. ayrıca istersen prim günün dolduktan sonra da emekliye ayrılabilirsin ama maaş alamazsın. zaman o kadar hızlı geçiyor ki bi bakmışsın kapında. üstüne üstlük de arkadaş yeni evli. Allah korusun bir şey olduğunda ne olacak?meslek altın bileziktir bırakılmaz :kahve:

X