Çalışmayan bir kadin olmanin ezikliği

Ben lise mezunu olduğum halde normal bir işi bile çok zor buldum. Yaşım çok genç 23 üm ama beni bile almadı, markettir mağazadır falan. En son buldum bir yer. Yani özel sektör yaşı gözetiyor. O zaman mezun olduğunuz bölüm değil de normal bir işe bakın derim. Sonuçta ekmek parası. Çalışacak insan her yerde çalışır değil mi?

Tek sorun eşin!
Ne alaka öğretmenin çalışan anne çalışmayan anne ayırması. Herkes çalışmak zorunda değil. Evet kadınlar kesinlikle ayakları üzerinde durmalı tamamen kocaya güvenmemeli. Ama sen de durum farklı. Çalışabildiğin kadar çalışmışsın. Ara vermişsin tercih olarak ki eşin de birlikte karar vermiş. Şimdi iş bulamıyorsun kaldı ki eşinin durumu iyi. Eee ne yapacaksın? Kendi hayatının tadını çıkaracaksın. Kocanın kazandığı sizin paranız. İstediğini al. Sen de evdeki işleri hallediyorsun hayat müşterek. Rahat bırak kendini. Ayrıca o kadar tempolu işleri de kabul etme zaten.

Yıllarca özel sektörde öğretmendim. İlk çocuğum doğar doğmaz işe başlamayı düşünüyordum ama annem hasta olduğu için, kayınvalidem de istemediği için dönmedim. Oğlum iki yaşına geldiğinde ikinci oğluma hamile kaldım ve pandemi başında onu doğurdum. Bugün altı yol geçmek üzere. Ben kendi işimde çok kompleks yaptım, babam canımdır mesela o bana kompleks yaptırdı tamamen iyi niyetle. Geçen sene niyet ettim ama asla özel sektör düşünmedim. Sadece çok sevdiğim mesleğime dönmek için ama küçük oğlum 2 yaşındaydı ve hazır değildi; maddi olarak da idare eder durumdaydık ve ücretli öğretmenlik istemedim ama özel ders vermeye başladım. Önde kimseyi bulamam diye düşündüm. Sonra piyasanın yarı fiyatına ilan verdim; ilk ders alan öğrencimin başarısı o kadar yükseldi kiartık ben yetişemez oldum. Büyük oğlum artık annem öğretmen demeye başladı 😅 estetik operasyon öncesi ve sonrası ara verdim ama bunlarda tekrar başladım bir öğrenciyle. Demem o ki valla ben de özel sektörle uğraşamam. Ev birbirine girecek, çocukların düzeni desen ayrı büyüğü birinci sınıfa başlıyor. İşten gelicem iş yapıcam falan kendimi o kadar ezemem yapana da hayranım. Gerçekten çalışan anneler kadar kutsal kimse yok gözümde ama ben yapamam. Fakat ben evde de oturamam. O yüzden özel ders süper benim için:) günde iki üç saat kaçmak o kadar iyi geliyor ki valla aile bütçesine de katkı oluyor açıkçası onu da inkar edemem. Siz de kendinizi bana göre çok geliştirmişsiniz bence. Sadece özgüveniniz düşmüş iş bulamayacağınızı düşünüyorsunuz. Oğlunuza sığınıyorsunuz ama yarın öbür gün bir şey dediğinizde ben mi yap dedim diyecek. Çünkü bir evlat olarak em nefret ettiğim şey annemin ve babamın benim için yaptığı fedakarlıklardan bahsetmesi. Tabiki onlara teşekkür ediyorum ama o bahsetmedeki beklenilen minnet duygusundan hoşlanmıyorum. Bence sizde okul öncesi eğitimlere odaklanablirsiniz. Çocuk yogası olabilir. Alan çok geniş. Bu saatten sonra bence de tempolu ile gerek yok. Part time yemeklerinizle para kazanıp kazandığınızla sigortanızı dışardan ödeyip kalanı gezme tozma, kuaför kıyafet gibi alanlara bölebilirsiniz. Eşiniz de çok gıcık. Madem boşanmıyorsunuz kendisini bir şey sanmasına izin vermeyin. Götünden bok temizlerken git çalış demiş mi acaba? Ayrıca boşanmış olsanız bakıcı parası ödeyecekti, sise nafaka verecekti, temizlikçi tutacaktı, ütücü tutacaktı. Bütün bunların maliyetini hesaplayıp size maaş verdiğini düşünsün. Evlilikte aşka böyle bir şey olamaz olmamalı. Ama madem böyle pis bir düşünceye girmiş şuan karda beyefendi

Master derecesi olan bir feminist olarak evliliği ve anneliği seçmişsiniz.
Seçiminizin sonuçlarını yaşıyorsunuz. Bu bir tek sizi ilgilendirir. Yeterli çocuğuna bak diyen eşin bunun hesabını sorması haddi değil. Çocuğa biz bakarız diyemeyen aile çocuğumun parasını yiyorsun diyemez. O zaman onlar bakaydi ya da bakıcı parasi vereydi.
Simdi ne yapmak istiyorsan ona odaklan ve o yolda yürü.

Ben lise mezunu olduğum halde normal bir işi bile çok zor buldum. Yaşım çok genç 23 üm ama beni bile almadı, markettir mağazadır falan. En son buldum bir yer. Yani özel sektör yaşı gözetiyor. O zaman mezun olduğunuz bölüm değil de normal bir işe bakın derim. Sonuçta ekmek parası. Çalışacak insan her yerde çalışır değil mi?
İşkur dan basvursaydin a101 e hemen alırlardı.

Master derecesi olan bir feminist olarak evliliği ve anneliği seçmişsiniz.
Seçiminizin sonuçlarını yaşıyorsunuz. Bu bir tek sizi ilgilendirir. Yeterli çocuğuna bak diyen eşin bunun hesabını sorması haddi değil. Çocuğa biz bakarız diyemeyen aile çocuğumun parasını yiyorsun diyemez. O zaman onlar bakaydi ya da bakıcı parasi vereydi.
Simdi ne yapmak istiyorsan ona odaklan ve o yolda yürü.
Ben bu tür kayınbaba ve kaynanalarin ağzına çakmak istiyorum afedersiniz sen mi yiyeceksin o parayı oğlunun eşi çocuğu yiyecek tabiki.Lafa bak sinir oluyorum ya.Esine çocuğuna para vermekten gocunan adam erkeğim demesin.Benim babam yıllarca poşet poşet yiyecek aldı.Birgun anneme benim paramı yiyorsun demedi.

Tek sorun eşin!
Ne alaka öğretmenin çalışan anne çalışmayan anne ayırması. Herkes çalışmak zorunda değil. Evet kadınlar kesinlikle ayakları üzerinde durmalı tamamen kocaya güvenmemeli. Ama sen de durum farklı. Çalışabildiğin kadar çalışmışsın. Ara vermişsin tercih olarak ki eşin de birlikte karar vermiş. Şimdi iş bulamıyorsun kaldı ki eşinin durumu iyi. Eee ne yapacaksın? Kendi hayatının tadını çıkaracaksın. Kocanın kazandığı sizin paranız. İstediğini al. Sen de evdeki işleri hallediyorsun hayat müşterek. Rahat bırak kendini. Ayrıca o kadar tempolu işleri de kabul etme zaten.
Kadının eşi iyiyse çocuğu 6 yaşın altında ise bence bir süre çalışmasın.Cocugu kim yetistirirse çocuk onun ahlakını alır.

Ben bu tür kayınbaba ve kaynanalarin ağzına çakmak istiyorum afedersiniz sen mi yiyeceksin o parayı oğlunun eşi çocuğu yiyecek tabiki.Lafa bak sinir oluyorum ya.Esine çocuğuna para vermekten gocunan adam erkeğim demesin.Benim babam yıllarca poşet poşet yiyecek aldı.Birgun anneme benim paramı yiyorsun demedi.
Malesef bacım. Bu kadın da para getirmeli algısı yeni oluştu.
Sen adamın eşi ve çocuğunun annesisin. O çocuk için bu fedakarlığı yapmışsın. Sanki metressin de para yiyorsun. Üzülme

Kadının eşi iyiyse çocuğu 6 yaşın altında ise bence bir süre çalışmasın.Cocugu kim yetistirirse çocuk onun ahlakını alır.
Öyle birşey yok. Anne baba neyse o oluyor çocuk. Ben 2 çocuğumu da kreş bakıcı ile büyüttüm büyütüyorum. Benim öğrettiğimden başkasını almadılar

Herkese merhaba, o kadar gururum kırıldı ki o kadar siz hemcinslerimin görüşlerine ihtiyacım var ki...kisaca anlatmaya çalışacağım;
Genc kızligimda hep feministtim hatta iş kadını olup evlenmeyecegim derdim, üniversite okudum üstüne master yaptım .sonra büyük askla eşimle evlendim.Evliligin ilk yılları global bir firmada çalıştım, asla cocuk istemedim ,kariyerim önce geldi hep.. ama sonra 35 yaşıma gelince istemeye basladim bu sefer de olmadı. Olmayınca asiri takinti yaptım, is yerinde tedavim için izin almak zorlasinca hedefim doğrultusunda istifa ettim .kafamda en önemli şey çocuktu ve tedaviler sinrasi şükür hamile kaldım.cok zor elde ettiğimiz için kocam bana ve cocugun üzerine titriyordu, sen cocuga bak çalışma hiç önemli değil diyordu zaten onun ailesi benim ailem başka şehirlerde idi ve asla cocugumu bakıcıya emanet etmek istemiyordum. Kariyerim annelik duygumin ağır basmasiyla umurumda değildi artık ve eşimin pozisyonu iyiydi güzel para kazanıyordu.yillarca ise girmeyi düşünmedim, sonra cocugum kreşe başlayıp ta ise girmeyi düşündüğüm sırada da pandemi çıktı.neyse yıllar hızlıca geçti çocuğumun bana daha az ihtiyacı kaldı ama bu sefer de cok ara verdiğim için başvurduğu yerler dönmemeye baslardilar. Eskiden çok takmıyordum ama yavaş yavaş hem arkadaşlarım hem aile çevresinde ezik hissetmeye başladım. Esimin ailesi özellikle benim koca parası yediğimi ima ediyor her seferinde . Çalışan arkadaşlarım bile kendi işleriyle övünüp beni küçümser bir hal takınmaya başladılar, çocuğumun okul ogretmeni bile çalışan annelere daha farklı davranıyor görebiliyorum. Surekli iş arıyorum ama zamanında cocugum küçükken öyle annelik duygusuyla sarhoş olmuşum ki yaşım ilerleyince işsiz kalacağımı düşünmemiştim hiç.kendi kendime olayı kabullendim ,hobilerimle uğraşmaya başladım spor resim fotoğraf vs kimsenin ne düşündüğünü takmayacagim sorana da hayatımı yaşıyorum Esimin parası yetiyor cok şükür çalışmayı istemiyorum demeye karar verdim .içten içe üzülüyordum ama çevreye kuyruğumu dik tutmaya çalışıyordum..bir yandan da ekonomi gitgide kötüye gittikçe eskiden çalışma yeterki çocuğumuza iyi bir anne ol diyen kocam sen iş bulmayacak misin daha bu hayatta amacın ne hedefin ne niye kendini bıraktın? Tv de diziler ,magazin izleyen ev hanımlarından farkin kalmadı falan demeye başladı. Öyle huzursuz öyle mutsuzum ki..bir yandan ogluma asiri bağlandım, servise bile vermeye kıyamıyorum araba sohbetlerimiz eksik kalmasın diye ,evde ödevlerini yaptırıyorum ekstra çalışma planları yapıyorum, spor ,müzik kurslarına koşturuyorum..onun egitjm hayatı, mutluluğu benim için öyle önemli ki...çalışsam eve geç geleceğim bakıcı uğraşır mi benim gibi..oğlum öksüz gibi kalacak diye asiri üzülüyorum çünkü ogretmen değilim yarım gün çalışıp cocuguma vakit ayırayim ya da devlette insanca çalışma koşullarım bu saatten sonra olmayacak. Eski çalıştığım yer gibi özelde çalışabilirim o da benim posasını çıkarır ,eskiden 5.30 ta kalkıp yola çıkıp aksam 7.45 te eve geliyordum (evimiz cok sapa bir yerde ) ama o zamanlar cocugum yoktu ,simdi yas geldi 45 e ,enerjim düştü, son enerjimle evime cocuguma yetişmeye çalışıyorum ama bir yandan da kocam dahil herkes çalışmamı istiyor toplumda hor görülmeye başlandım...secmeyeceklerini bile bile iş başvuruları yapıyorum ne yaparsam yapayım kimse dönmüyor, en son bir yer mülakata çağırdı tanıdıkta vardi tam alacak gibilerdi olmadi ..orda çalışan arkadaşa niye olmadığını sorduğumda her şeyimi begendikleri ama son anda çok ara vermemden dolayı soru işareti olup var geçtiklerini söyledi. Bir yandan da Allah biliyor ya bu kadar ezilmeme rağmen cocugumdan ayrılmamak için iş bulamadığıma içten içe mutlu oluyorum. Genç kizken o kadar feministtim şimdi nasıl bu hayatı yaşıyorum inanın bilmiyorum. Cok duygusalim ve cocuguma asiri bağlandım. Bir yandan da kocamın eline bakmak istemiyorum çalışmadığım icjn hep eziklik hissediyorum, esim iyi maaş alsa da kendimde rahatça harcayacak hak bulamıyorum, ne arkadaşlarımla rahatça gezip disarda yemek vs yerim ne de güzel kaliteli kıyafetler alırım.bilinc altımda hak etmedigim düşüncesi var ,oysaki eskiden çalışırken en pahalı kozmetikleri alirdim, çeşit çeşit kıyafetler....inanın suan hiç bir şeyde gözüm yok yeterki ogluma iyi bir anne olayım diyorum ama artık esimde sesli bir şekilde çalışmam gerektiğini söylemeye başladı. Hatta bugun bana baktığını ima etti. O kadar ama o kadar üzgün ve mutsuzum ki...o kadar depresyona girdim ki...sizce bir kadın eşinin durumu iyiyse benim gibi okumuş olsa dahi çocuğuyla daha çok ilgilenmek için çalışmamış olsa bu cok mu anormal...siz benim yerimde olsanız ne yapardınız? En son esimin iğneleyici lafları sonrasi öyle içten dua ettim ki yavrumdan ayrılmak zor olsa da bu lafları yutarak omur geçmez, koşullara oğlum da ben de alismamiz gerekecek...Ne olur siz de dua edin iş bulayım...
Sevgili Eftelya,

Sanırım 78 doğumlusun. Temmuz ayı öncesi bir ay.

Sen kimse bir imada bulunmadan önce çok öncelerde suçlu hissetmiş olmalısın kendini. Oysa şimdi mutlusun. Suçlu değil.

Şimdi zamanı. Annelik evresine geçmek için işinden ayrıldığın zamandan beri kendi içinde yaşadığın eksiklik ve suçluluğu gör. Diğerlerinin sesleri belki senin iç sesinin yansımalarıdır. Gör.

İki uçta kendini hırpalama. Eşinin imkanları mevcut. Çocuğun biraz büyümüş. mix et her iki ucu. Ev uzakmış yaş geçmiş vs. Bahane bunlar.

Parttime
Homeoffice
Vs çalışabilirsin. Eticaret girişiminde bulunabilirsin. Aldığın yüksek eğitimin basic eğitimini verebilirsin. Vs falan filan.

En çok neyi yapmaktan hoşlanıyorsan onu bir iki sihirle işe çevirebilirsin.

Ne kariyeri
Mavisi beyazı yakası instası storysi için o güzel kalbinden geçme

Sanane başkalarından onlar senin sadece yoldaşın

Tabi anne olarak çocuğunuza elinizden geleni yapmanız çok normal ama şunu sezdim: Çalışmıyorsunuz diye çocuğa bunu yapayım, ona özen göstereyim, onunla daha çok ilgileneyim. Bu şekilde diye diye üzerine daha çok düşmüş ve bağlanmışsınız gibi geldi.
Dışarıdan bakan biri de der ki çalışmıyor ama çocuğuna çok iyi bakıyor.
Bilmiyorum tanımadığım için belki yanlıştır fikirlerim. Ama üretmek insan için önemli. İnsan kendini verimsiz hissettiği zaman mutlu olamıyor. Mutlaka size uygun işler vardır. Denemeye devam.

X