Cenaze evi

Misafir34100

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2021
26
31
38
Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Gelenlere lokum cikolata gibi bir ikramlik ayarlanır mi?
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım

Yöreden yöreye gelenekler var bunun için. En mantıklısı varsa eşinizin halası teyzesi gibi birini arayıp ne yapılır diye sormanız. Sizde nasıl diye sorarsanız anlatırlar, ilk cenazeleri değildir.

Ayrıca benden bir tavsiye misafire kesinlikle yemek olayına girmeyin. Bulunduğum şehirde insanlar cenaze evini yemek evi olarak görüp özellikle yemek saatinde gidiyorlar. 3 ve 7ye 2 otobüs yemek yemeye gelen insan gördüm ben eski sitemizde. Yemek yiyip çay içip muhabet edip gidiyorlar. Abimin 3ünde sadece lahmacun mu var diyen bir lanet olduğu için cinnet geçirmiştim ben mesela. Çay yeterli , zaten covid var, oturmasınlar bir zahmet.

Başınız sağ olsun

İkram vs boş verin virüs daha da dolaşmasın ortada

Evde de mümkünse bir iki gün dışarıdan idare edin pide lahmacun vs ne popülerse oralarda

Hem zor durumdaki esnafa destek olur sadaka gibi hem de garip muhabbetlere muhatap olmazsınız

Yemek yaparsınız birisi bir şey der kendi acısı ile, tuzsuz olmuş der, tuzlu olmuş der, huzursuzluk çıkar, üzülürsünüz

Ya da patavatsızın biri yemek mi pişiriyorsunuz kırk gün Ocak yakılmaz der vs

Pişir yıka topla ağırla derken siz de yorulur yıpranırsınız

Bir iki gün sonra çorba vs yapılır hayat akmaya başlar da menü seçimi bile sıkıntılı

Zira bunu rahmetli çok severdi denir ağlanır, kimine bunu sevmezdi şimdi o yok diye kutlama gibi x yemek mi yaptın denir

Bu nedenle kv toparlanınca ona sorup yapın ya da en azından eşinize görünceye vs bir kişiye referans verin o dedi bunu yap diye şeklinde bir iki kişi ortak belirleyin menüyü

Yöreden yöreye gelenekler var bunun için. En mantıklısı varsa eşinizin halası teyzesi gibi birini arayıp ne yapılır diye sormanız. Sizde nasıl diye sorarsanız anlatırlar, ilk cenazeleri değildir.

Ayrıca benden bir tavsiye misafire kesinlikle yemek olayına girmeyin. Bulunduğum şehirde insanlar cenaze evini yemek evi olarak görüp özellikle yemek saatinde gidiyorlar. 3 ve 7ye 2 otobüs yemek yemeye gelen insan gördüm ben eski sitemizde. Yemek yiyip çay içip muhabet edip gidiyorlar. Abimin 3ünde sadece lahmacun mu var diyen bir lanet olduğu için cinnet geçirmiştim ben mesela. Çay yeterli , zaten covid var, oturmasınlar bir zahmet.
Ne insanlar var yahu.senin canından can gitmiş millet yemek derdinde.bizde de benzer durumlar oluyor maalesef.başınız sağ olsun bu arada.

biz babamın cenazesinde hiç yemekle falan uğraşmadık, gelen akrabalar vs saolsun evlerinde pişirip getirmişlerdi, gelenlerde çay vs içip başsağlığı dileyip gittiler ev halkı dışında kimseye yemek falan ikram edilmedi.

En pratiği pide ya da lahmacun oluyor. Bizim oralarda genelde cenaze sahibi değil de bir yakını yaptırır hayrına. Ama onun da olmadıgı durumlarda ev sahibi yaptırıyor mecburen. Aslında doğru birşey değil ama adet olunmuş artık. Ben de 1 ay önce ablamı kaybettim. İlk 3 gün yemek verdik, çay verdik. 3. Gün de helvasını kavurup dağıttık. Zaten 4. günden sonra pek gelen giden olmuyor. Meyve suyu verirsiniz artık 4. günden sonra gelen olursa.
Başınız sağ olsun. Allah rahmet eylesin. 🙏

Kağıt bardaklarla çay ikram edin , hatta mahalleden genç birinden rica edin , küçük bir çay ocağı gibi bir şey kurun , çocuk çay işiyle ilgilensin . Siz de ona sonradan bir miktar para verirsiniz .
Yemek mevzusu da en son babaannem öldüğünde görmüştüm ben, tabi o zaman korona vs yoktu . Babamlar 2 tane kısır koyun kestiler , haşlama ve kavurma yapıldı , bulgur pilavı , salata , ayran ikram edildi . Bir taraftan Gül suyu , lokum , çay derken bazı arkadaşların dediği gibi 10 gün boyunca bizim evden çıkmayan komşular vardı . Bir fırınla konuşuldu günde 80-90 tane ekmek getirdi bize .
Çok saçma gelmişti o zamanlar bana hala da saçma geliyor .

Başınız sağolsun. Cikolata lokum gibi seyler ikram edilmez cenaze evi sonucta. Cay ikram edilebilir. O kadar uzun kalacaklarini sanmam kimsenin. Ama ev halki birde yemek vaktine kalanlar icin pide pişi vs verilir bizde. Tencere yemegi olacaksa kuru fasulye olabilir isitip yenir. Sonucta o evde kalanlarda illaki birsey yiyor.

Ne insanlar var yahu.senin canından can gitmiş millet yemek derdinde.bizde de benzer durumlar oluyor maalesef.başınız sağ olsun bu arada.
Çok sağolun. 13 yıl oldu ve o zaman travma geçiriyormuşum, ilk 5 günü net hatırlamıyorum ama lahmacun salata ayran üçlüsü yeterli bulmayan o kadının suratını çok net hatırlıyorum. Hala sinirliyim ona. Benim 27 yaşında abim bir anda göçmüş gitmiş, bütün sülale perişan olmuş milletin derdi ne yemek var , ne tatlı var. Dedemde de yemek şirketiyle anlaştılar 🤦

Cenaze günü pide dağıtıldı zaten. Akrabalar sagolsunlar yaptırıp getirdiler. Benim aslında düşündüğüm ev halkına ne yapsam ne etsem biraz. Dışarıdan gelene artık yemek pide isine girmeyiz bugünden sonra. Dışarıya gelenlere cay düşünüyorum sadece. Kucuk cikolata aldirmistim ondan dağıttık dun yine. Bugünde vermeye devam etsem bayramda şeker tutulur ya hani, oyle gibi mi görünür diyorum. Ayıp olur mu. Dağıttirmasam aaa ne ayıp diyeceklerini sanmiyorum, ne bileyim üzüntüden ne düşüneceğimi şaşırdım.
Benim bildiğim de akrabalar yemek yapar getirir ama simdi getiren olur mu olmaz mı bilemem, en azından hazırlıklı olayim istiyorum kendi yemeğimiz konusunda.
Hadi bi sofra kuralım deyince hemen donanımlı sofra değil elbette ama pratik ısıtıp yiyebileceğimiz şekilde ne yapabilirim diye düşünüyorum
Corba yapicam kesin cocuklar çorbası olmuyor zaten
Bi pilav yapsam bi et haslasam yanına hem çok uğrasmamis olurum hem yeterli olur gibi geliyor. Et pişerken çok mu kokuturum ortalığı diyorum.

Normal zamanda bizde pide yaptırılır, ayranla ikram edilir. Çay demlemek uzun ve herkes birkaç bardak içiyor derseniz pide ayran olayı daha rahat olabilir maddi anlamda zorlamayacaksa.hazır kuru pasta aldırıp ortaya tabaklara koyabilirsiniz çayın yanı boş kalmasın derseniz. Ev için de tencere sebze yemekleri, çorba, pilav yapardım. Hem basit ve pratik hem de sıcak lokma girsin midenize. Başınız sağolsun

Ben etle ugrasmazdim hem soguyunca daha zor oluyor. Kuru fasulye nohut gibi mevlut yemekleri yapardim hem bereketli olur şişer fazla fazla. Pilav birde corba tamamdir.

Corba yapicam kesin cocuklar çorbası olmuyor zaten
Bi pilav yapsam bi et haslasam yanına hem çok uğrasmamis olurum hem yeterli olur gibi geliyor. Et pişerken çok mu kokuturum ortalığı diyorum.
Et değil tavuk haşlayın, varsa düdüklüye atın.

mercimek çorbası + tavuklu nohutlu pilav.

Hazır haşlanmış(pratiklik açsısından) nohut yada fasülye alıp yemek yapın, etli yaparsanız eti düdüklüde pişirip hazır nohut fasülye ekleyin

Eğer kalabalıksanız ve yakında ekmek fırını varsa 2 büyük tepsiyle tavuklu patates yapıp fırına verin + pilav

Kağıt bardaklarla çay ikram edin , hatta mahalleden genç birinden rica edin , küçük bir çay ocağı gibi bir şey kurun , çocuk çay işiyle ilgilensin . Siz de ona sonradan bir miktar para verirsiniz .
Yemek mevzusu da en son babaannem öldüğünde görmüştüm ben, tabi o zaman korona vs yoktu . Babamlar 2 tane kısır koyun kestiler , haşlama ve kavurma yapıldı , bulgur pilavı , salata , ayran ikram edildi . Bir taraftan Gül suyu , lokum , çay derken bazı arkadaşların dediği gibi 10 gün boyunca bizim evden çıkmayan komşular vardı . Bir fırınla konuşuldu günde 80-90 tane ekmek getirdi bize .
Çok saçma gelmişti o zamanlar bana hala da saçma geliyor .
Insanlar resmen yemek yemeye gelmisler size.Dugun mu cenaze mi belli değil..Acisini yasayamaz insan.

Hiç sormayın , 3 tane halam var per perişan oldular . Hatırlıyorum da küçük halam ,zayıf bünyeli biri , sürekli yorgunluktan bayılırdı .
Hay allah! Guler misin aglar misin? Annen ölmüş ve sen kazan kazan yemek yapmak zorundasin! Yazik ya!

X