Cenaze evi

Ben acim oldugunda yanliz kalıp acimi yasamak isterim.Allah korusun oyle birsey basima gelse kovalarım valla yemege gelenleri 😊

Aynen insanlar acılari varken birde market alışverisine kostular. Birde belki paralari olnayabilir değilmi.

Aynen insanlar acılari varken birde market alışverisine kostular. Birde belki paralari olnayabilir değilmi.
Aynen ya..Ölüm zamansiz geldiyse belki o donem paralari yok degil mi? Inanin cogu gelen de aci falan paylasmaya gelmiyor! Oturup koseye dedikodu derdinler!

Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Gelenlere lokum cikolata gibi bir ikramlik ayarlanır mi?
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım
Başınız sağolsun. Cenaze evinde çay bile olsa ikram kısmı bana hep saçma gelir. Heleki şu salgın döneminde maskeyi açtırmayı gerekecek hiç bir şey vermeyin insanlara.
Annem lhep "ayıp olur" mantığındaydı, dedem vefat etti, ertesi gün "ayıp olmasın" diye tavuklu pilav yapılması gerekiyordu, kimsenin eli varmadı o zaman ayıp olmayacağı aksine yük olacağını anladı. İnsanlar başa gelmeden bilmiyor maalesef.
Yemek olarakta klasiklerden yapabilirsiniz. Hatta kafanızda gün gün liste olursa daha rahat olur. Mesela kuru fasülye- nohut, çorba, makarna gibi kolay zaman almayan şeyler olabilir. Kasaptan Hazır yapılmış köfte alıp kızartabilirsiniz, fırına tavuk atabilirsiniz vb.

Başınız sağ olsun. Yöresel geleneklere göre değişiyor normalde ritüeller. Ama pandemiden dolayı zaten yapamazsınız şu an. Aile (teyzeler, büyükler vs) bu konuda bir istekte bulunsalar bile eğer kv m isterse pandemiden sonra hayrına yaparız elbette ama şu an yapamıyoruz mecburen deyin. Bunun dışında çay ikram edin, isterseniz yanına tek bir dilim kek, puaça koyun (alışılmış bir durum değildir ama aç gelen olduysa sevaptır gibisinden) Kuzenimin yakın akrabası vefat ettiğinde yapıp götürmüştüm ve çay ikram edildiğinde çoğu yenmişti. Bunun dışında zaten bu zamanda uzun süre oturmalarına yol açacak ikrama gerek yok. Ev ahalisine bir çorba ve yanında patates tavuk +pilav gibi yemesi kolay yemekler ilk günler iyidir. Devamında rutin ev yemekleri yaparsınız abartmadan. Misafirleri bahçede kabul etme düşünceniz çok doğru bence de. Tekrar sizlere baş sağlığı ve kp nize Allah'tan rahmet dilerim

M Misafir34100 başınız sağ olsun, sabırlar dilerim.
Gelenlere çay dışında bir şey yapmanıza gerek yok bence, kendinize de rutin bildiğimiz yemeklerden yapmanız yeterli, sevdiklerinizi toprağa verince boğazınızdan lokma geçmiyor zaten, önünüze ne gelse ayakta kalmak için birkaç kaşık atıp kalkıyorsunuz, ki o bile boğazınızda kalıyor daha ileri gitmiyor üzüntüden:KK43:

Abimin 3ünde sadece lahmacun mu var diyen bir lanet olduğu için cinnet geçirmiştim ben mesela.
Allah size de sabır versin, gencecikmiş abiniz:KK43:

Özür dilerim acıyı gerçekten paylaşmak için gelenleri tenzih ederim ama sırf yeme-içme derdine düşmüş, canım da helva çekmişti diyenler taziyeye gelmesin.

Babam vefat etti, biz bastığımız yeri bilemez haldeydik irmik helvasını seviyorum, çok yapın da bol bol yiyelim diyen mi ararsınız, anneannem vefat etti, kocam evde etli pilavla helva bekliyor şu tabağa koy da kocama götüreyim diyen mi dersiniz😔

Yemek faslı bitince kolunla dürtüp hadi bir çay demle boğazımız kurudu'cuları da unutmayalım.

Onların yaptığı ayıp değilmiş gibi siz delirince delirdi oluyor, cenaze evlerinde yiyip içemem boğazımdan geçmez, hele irmik helvası ölüm acısıyla bağdaştı aklımda, benim için onu yemek eziyet:KK43:

Başınız sağolsun öncelikle.
2 hafta önce babaannem vefat etti. Bireysel olarak evlere misafir almayacağımızı illa gelen olursa babaannemin kendi evine gelenleri aldık. Orada kimse yaşamıyor şuan kendimiz açısından düşündüğümüzde riski biraz daha azaltmış olduk. Yemektir caydır bu gibi ikramlar yapmadık çünkü vürüs ortamı onları yerken ve içerken maskeleri çıkartmaları gerekecek bu yüzden böyle bir riske girmek istemedik.
Kuranı için soranlar oldu. Herkesi davet ederek kuran okumayacagımızı bizler (yine herkes kendi evlerinde) torunları gelinleri çocukları olarak kendimiz okuyacağımızı eğer isterlerse olanlarında bireysel okuyarak fayda sağlayabileceklerini konuşmuştuk.

Corba - kuru - pilav
Ben olsam onu da yapmam gerci sadece corba yaparim. Disaridan lahmacun pide soyler gecerim. Veya ev yemekleri yapan bir yerle anlasin. Her gun tabldot getirsinler. Bir gun degil iki gun degil cunku nerden baksani bir ay surer bu karisik donem. Allah rahmet eylesin.

cenaze evlerinde yiyip içemem boğazımdan geçmez,

katıldım

insanlar bir de kıtlıktan çıkmış gibi yiyorlar

bir seferinde arkadaşın babası aniden vefat etti

işteydik birlikte gittik, akşam oldu ona zorla peynir ekmek yedirdim ki ilaç içebilsin

bana da koydular etli pilav, bitiremedim de bırakamadım da kimseyi de tanımadığım bir ortamda hayatımın en zor zamanlarından biriydi

bir baktım teyzeler oturmuş ", soralım, nereden söyledilerse biz de oradan söyleyelim, çok iyi oldu kocaman getirdiler vs" diye konuşuyorlardı, iyi de yapmışlar vs nidaları havada uçuşuyordu

ben mi çok gençtim çok etkilendim bilmiyorum ama ölen kişiyi hayatımda bir ya da iki kez görmüştüm kızı da 2-3 yıllık iş arkadaşımdı

o evde bulunan herkes benden daha yakın, benden çok paylaşımları olan yine yaşları gereği yakınlarını kaybedince ölümü daha yakınlarında hissetmeleri gereken kişilerdi

ben mi anlayamıyorum bilmiyorum da görümcemin kp i vefat ettiğinde de duanın en çok bol kazanç isteyen bölümüne amin demişti teyzeler

basınız sagolsun

benım buyudugum ve yetıstıgım bolgede guneydogu anadolu bolgesı yanı gazıanteplıyım
cenaze sahıplerı yemekle servısle ugrasmaz ugrastırılmaz
akraba tanıdık eş dost akraba cenaze sahıplerıne yemek gonderır gelen konuklarda dua okumaya gelenlerde ac kalmasın dıye fazla fazla gonderılır tepsı tepsı tencere tencere yemekler

cenaze evının kapısı acık olur bırı gırer mutfaga cayı koyar falan

ben burada 3 konu gordum boyle cenaze sahıbı bu sekılde konu acmıstı bu cok uzucu acınızı mı yasayacaksınız karnınızı doyurmayı akıl edemeyecek kadar uzgunken mılletın mıdesını mı dusuneceksınız bunu normalde baskaları sızın ıcın dusunmelı acısı olan evınde acı yasayan kısıler sızlersınız halbukı

sanırım bolgeden bolgeye degısen bırsey bu dısardan gelenlere sadece cay koyun gıtsın mıllet yemeye ıcmeye gelmıs resmen ayıp yahu bır allahın kulu 1 tepsı borek yapıp getırseymıs barı
en az 7 gun cenaze sahıbıne yemek dusundurtmemelıydı eş dost akraba...

öncelikle başınız sağolsun. taziye evine gelip yemek bekleyenleri hiç anlamam..ama yıllardır böyle bence hazır büskivi tarzı şeyler ikram edersin. çay yeterli olur

Başınız sağolsun.
Virüs var ne ikramı Allahaşkına..
Taziyeye gelmek bile uygun değil şu pandemi döneminde.
Telefon ya da mesaj ile başsağlığında bulunulabilir.

B
Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım
Başınız sağolsun canım.bizim yakın zamanda bı cenazemiz vardı pandemi var diye biz çok korktuk kalabalık olucak ne yapicaz gitmeyelim diye düşündük.cenaze evinde Kur'an okumayı 5 kişi yaptı sadece bir gün.diger günler herkes evde okudu.
Gelen gidene sadece çay ikramibyapildi.eve çok gelen olmadı zaten bahçeden baş sağlığı dilediler.
Yedisin de de herkes evde okudu.sadece gorumcemi biraz gözleme yapmış apartmana dağıtmış.dun öğrendim ki vefat edenin eşi korona yakalanmış.iyiki cenaze evine gitmedik diye düşündüm.
Gelenlere kalabalık zaten gelmeyin dedik.telefonla taziye diledi bazıları.aman dikkat edin.

Cenaze evine normalde yemek getirilir 7 gün, acıları varken bir de yemekle uğraşmasınlar diye. Herkes günlere bölüşür. Bir gün biri, başka gün başka biri.

ama şu korona ortamında dışarıdan yemek almak da, ikram yapmak da çok mantıklı değil.

gelenler için en mantıklısı çay olur bence. O da kağıt bardakta. Sakın cam bardaklarda vermeyin. Hem iş çıkar, hem de pandemide çok riskli. İçtikleri gibi atın. En fazla pastaneden bir tepsi börek istenebilir. Kağıt tabak ve plastik çatalla ikram edilir. O da çok elzem görüyorsanız. Çünkü kalabalık riskli. Çay içip gitsinler. Zaten üzüntünüz varken bir de korona olursanız çok zor olur.

eve sakın almayın insanları. Haberlerde Bir teyze vardı, korona olmuş. Sormuşlar son 72 saatte kimseyle görüştün mü diye. 5 tane cenaze evi gezmiş 😬

Şu anda en makbulü telefonda taziye vermek aslında.

ev halkına yemek yapmanız çok iyi olur ama bu konuda çok gerilecek bir şey yok aslınada. Bir gün et pilav salata yapın. Başka bir gün pilav kurufasulye cacık. Başka bir gün fırında patatesli tavuk. Başka bir gün biber dolması makarna. Mercimek, tarhana, yayla, domates çorbası da eklenir.

Yemekleri iki günlük de yapabilirsiniz eğer ev halkı günlük yemekte ısrar etmiyorsa. Bazıları yiyemiyor çünkü iki günlük. Ama gelenlere ikram etmeyin bunları.

sizin kendi aileniz olmadığı İçin, üzüntünüz bir nebze daha az. şu anda sizin için en güzeli onlara bu şekilde destek olmanız.

katıldım

insanlar bir de kıtlıktan çıkmış gibi yiyorlar

bir seferinde arkadaşın babası aniden vefat etti

işteydik birlikte gittik, akşam oldu ona zorla peynir ekmek yedirdim ki ilaç içebilsin

bana da koydular etli pilav, bitiremedim de bırakamadım da kimseyi de tanımadığım bir ortamda hayatımın en zor zamanlarından biriydi

bir baktım teyzeler oturmuş ", soralım, nereden söyledilerse biz de oradan söyleyelim, çok iyi oldu kocaman getirdiler vs" diye konuşuyorlardı, iyi de yapmışlar vs nidaları havada uçuşuyordu

ben mi çok gençtim çok etkilendim bilmiyorum ama ölen kişiyi hayatımda bir ya da iki kez görmüştüm kızı da 2-3 yıllık iş arkadaşımdı

o evde bulunan herkes benden daha yakın, benden çok paylaşımları olan yine yaşları gereği yakınlarını kaybedince ölümü daha yakınlarında hissetmeleri gereken kişilerdi

ben mi anlayamıyorum bilmiyorum da görümcemin kp i vefat ettiğinde de duanın en çok bol kazanç isteyen bölümüne amin demişti teyzeler
damdan vallahi içimden geçtiği gibi yazacağım herkesten çok özür dilerim, acı paylaşmak için gelenler asla üstüne alınmasın, niyetim cenaze evine gelip ölenin yakınlarını teselli eden insanlar değil, elbette kimse ölenin yakınları gibi yemeden içmeden de kesilemez yemek de bir ihtiyaç ama yani bazıları öyle şeyler söylüyor ki o anda baban ölmüş, kardeşini yitirmişsin, anneni gömmüşsün, acını dahi gözün görmeyecek şekilde nevrin dönüyor.

Babam da aniden öldü, beklenen bir ölüm değildi yaşadığımız şoku anlatacak kelimem yok, ben kendimi babamın öldüğüne inandıramaz, okunan sela babamın olamaz diye gerçeklikten kopmuşken helvayı bol yapın he fıstığı da bolca olsun, acıktık yemek olmadı mı daha sözleri beynimi kemirdi, deliyimdir kurulur kurulur dalarım, bir kere gözüm dönerse de kimse zaptedemez kızıma şükretsinler, yiyin kardeşim ama susun konuşmayın acılı insanlar sözlerinizi duyup yaralanmasın.

Et falan pişirmek sonra ısıtmak daha zor. Kurubaklagil pilav veya bir taze fasulye falan yapsanız. Herkes sanırım gelenlere yemek önerisi yazmış ama ben evdekilere ne yaparım diye sordunuz olarak anladım nedense. Konu komsuda bisiler getirdikce evde aç hisseden atistirir kimse sofra kuralim demez. Acıkan isitir yer kurubaklagili falan. Basiniz sagolsun, kalanlara sabir dilerim.

Hanımlar merhaba

Şu an cenaze evine başsağlığına gelen giden oluyor mu? Bizim de bir aile büyüğümüz vefat etti. Ev açmadılar kimse de gitmeye niyetlenmedi. Herkes telefonla maalesef.

Normal zamanda kavurma pilav ayran helva çay dağıtılır tabi.

Öncelikle basiniz sagolsun Rabbim kalanlara sabir ve metanet versin
Benzer surecten gectik ve babamın vefatinda acimizi yaşayamadan milletin isteklerine kosturmak yordu bizi diyebilirim
Aslolan konu komsu tanidik akraba kim varsa onların taziyeye gelirken birşeyler getirmesidir ama bizde daha millet yemeye icmeye geliyor taziye icin
Aslinda kimse gelmese daha iyi ve koronayi da bahane ederek cok izin vermemeniz hayriniza olur.
Bize köyün muhtarı ayarlamis belediyenin hizmeti varmış semaver karton bardak birer paket cay şeker konmuş kapinin önüne. Bahcede semaverden isteyen cayini aldi, ikramlik da komsular bahcede ekmek katmer falan yaptilar ki annem de bizzat ugrasti. Çayı ikramligi inanin bitmiyor, gelene ikram yapmayin kimse ölü evinden hizmet beklemesin bi zahmet

damdan vallahi içimden geçtiği gibi yazacağım herkesten çok özür dilerim, acı paylaşmak için gelenler asla üstüne alınmasın, niyetim cenaze evine gelip ölenin yakınlarını teselli eden insanlar değil, elbette kimse ölenin yakınları gibi yemeden içmeden de kesilemez yemek de bir ihtiyaç ama yani bazıları öyle şeyler söylüyor ki o anda baban ölmüş, kardeşini yitirmişsin, anneni gömmüşsün, acını dahi gözün görmeyecek şekilde nevrin dönüyor.

Babam da aniden öldü, beklenen bir ölüm değildi yaşadığımız şoku anlatacak kelimem yok, ben kendimi babamın öldüğüne inandıramaz, okunan sela babamın olamaz diye gerçeklikten kopmuşken helvayı bol yapın he fıstığı da bolca olsun, acıktık yemek olmadı mı daha sözleri beynimi kemirdi, deliyimdir kurulur kurulur dalarım, bir kere gözüm dönerse de kimse zaptedemez kızıma şükretsinler, yiyin kardeşim ama susun konuşmayın acılı insanlar sözlerinizi duyup yaralanmasın.

İnsanların yüzsüzlüğünü bir kenara bırakmak istiyorum. Bunları duymak görmek bilmek istemiyorum. Ama en yakınların bu yemek işini görmemesi gerekir.

Benim babaannem vefat etti. Evet annem babam değil.
Annelermiz babalarımız çok üzüntülüydü ağlıyorlardı kıllarını kıpırdatmadılar.
Biz kuzenler olarak güzel bir yerden kavurma pilav sipariş ettik. Bir kuzenim helva yaptı evinde getrdi. Zaten cenaze evinde ateş yanmaz derdi büyüklerimiz. Ayran vs derken hem babaannem için bizi ziyaret eden akrabaların hem de annelerimizin karnını doyurduk.

Annelermiz babalarımız bu sürece şahit olmadı. Eğer biz yetişkin torunlar olmasaydı muhtemelen komşuların akrabaların getirdikleri ikram edilirdi veya öyle olması gerekirdi.

eşimin ailesi küçük bir yerde yaşıyor. Cenazede onların adeti köydeki fırına pide siparişi veriliyor bahçede bir masaya yığılıyor. Yine ziyaret edenlerden acıkmış olan gidip oradan alabiliyor istediği gibi. Fakir aileler özellikle koşarak geliyordu gözlemlediğim. Sunum yok, tabak yok, servis, hizmet yok. Amaç sadece karın doyurmak.

Yani sizin böyle muhabbetler arasında kalmanız çok çirkin haklısınız.
Yine de bizim geleneklerimiz çok güzel. Çarpıtılmasa keşke. ❤️

X