Cenaze evi

Y
Aynen delilik.Aslinda cenaze evine 40 gun yemek götürülür diye biliyorum ben.Yani insanlar acili yemekle ugrasmasin diye..Ic anadolu da boyle yaparlarmis eski koylerde.Ama simdi pide yaptırıyor cenaze sahibi ayranla onu dagitiyorlar.

Evet bizim oralarda öyledir. Cenaze evine en azından 1 hafta boyunca konu komşu yemek getirir ama yine de ev sahipleri çok yorulur. Benim kendi ailemdeki cenazelerde henüz küçüktüm o işlerle uğraşmazdım ama birkaç sene evvel kayınvalidem vefat etti. Akrabalar komşular sürekli yemek getirdiler ama biz yine de hiç dinlenemiyorduk. Ev resmen çay ocağına dönmüştü yani öyle söyleyim. Hani gelenlerin beklentisi oluyor mu olmuyor mu bilmen ama kayınlarım sağolsun bizi çaycı yerine koymuşlardı yani.

İnsanların yüzsüzlüğünü bir kenara bırakmak istiyorum. Bunları duymak görmek bilmek istemiyorum. Ama en yakınların bu yemek işini görmemesi gerekir.

Benim babaannem vefat etti. Evet annem babam değil.
Annelermiz babalarımız çok üzüntülüydü ağlıyorlardı kıllarını kıpırdatmadılar.
Biz kuzenler olarak güzel bir yerden kavurma pilav sipariş ettik. Bir kuzenim helva yaptı evinde getrdi. Zaten cenaze evinde ateş yanmaz derdi büyüklerimiz. Ayran vs derken hem babaannem için bizi ziyaret eden akrabaların hem de annelerimizin karnını doyurduk.

Annelermiz babalarımız bu sürece şahit olmadı. Eğer biz yetişkin torunlar olmasaydı muhtemelen komşuların akrabaların getirdikleri ikram edilirdi veya öyle olması gerekirdi.

eşimin ailesi küçük bir yerde yaşıyor. Cenazede onların adeti köydeki fırına pide siparişi veriliyor bahçede bir masaya yığılıyor. Yine ziyaret edenlerden acıkmış olan gidip oradan alabiliyor istediği gibi. Fakir aileler özellikle koşarak geliyordu gözlemlediğim. Sunum yok, tabak yok, servis, hizmet yok. Amaç sadece karın doyurmak.

Yani sizin böyle muhabbetler arasında kalmanız çok çirkin haklısınız.
Yine de bizim geleneklerimiz çok güzel. Çarpıtılmasa keşke. ❤️
Babamın vefatında yemek yapmadım zaten yapacak durumda değildim akrabalar yaptı ama nasıl desem eve sığamadım, bir odaya gidiyorum bir sürü insan, başka odada yine bir sürü insan, sağ olsunlar sevip sayıp geldiler ama psikolojim o kalabalığı kaldıracak durumda değildi, birkaç saat önce konuştuğum babamın öldüğünü kabul edemedim, yaşadığım ilk ölüm acısı değildi ama ani oluşu beni mahvetti, kendimi mutfağa atıyordum bu seferde mutfağa gelip hadi helvayı kavurun fıstığını bol koyun, acıktık ne zaman yiyeceğiz diyenlere denk geliyordum.

Evet güzel gelenekler lakin kimse alınmasın yanlış bir şey söyleyip de kimseyi de incitmek istemem fakat ben acılı insanların evinde yemek yenmesini kaldıramıyorum, çok insanımı kaybettim anneannem vefat ettiğinde de kapı komşularının evlerine tabak tabak etli pilav ayran helva taşımaları beni iyice çıldırttı, ben cenaze eviydim oysa, ki anneannem vefat ettiğinde 12 saat yoldan gittim cenazeye, ne uyudum ne oturdum ne yiyebildim ne içebildim, ister benim acım olsun ister başkasının, ben acıyı hissedince yemek yiyemem, benim de yapım bu:KK43:

Babamın vefatında yemek yapmadım zaten yapacak durumda değildim akrabalar yaptı ama nasıl desem eve sığamadım, bir odaya gidiyorum bir sürü insan, başka odada yine bir sürü insan, sağ olsunlar sevip sayıp geldiler ama psikolojim o kalabalığı kaldıracak durumda değildi, birkaç saat önce konuştuğum babamın öldüğünü kabul edemedim, yaşadığım ilk ölüm acısı değildi ama ani oluşu beni mahvetti, kendimi mutfağa atıyordum bu seferde mutfağa gelip hadi helvayı kavurun fıstığını bol koyun, acıktık ne zaman yiyeceğiz diyenlere denk geliyordum.

Evet güzel gelenekler lakin kimse alınmasın yanlış bir şey söyleyip de kimseyi de incitmek istemem fakat ben acılı insanların evinde yemek yenmesini kaldıramıyorum, çok insanımı kaybettim anneannem vefat ettiğinde de kapı komşularının evlerine tabak tabak etli pilav ayran helva taşımaları beni iyice çıldırttı, ben cenaze eviydim oysa, ki anneannem vefat ettiğinde 12 saat yoldan gittim cenazeye, ne uyudum ne oturdum ne yiyebildim ne içebildim, ister benim acım olsun ister başkasının, ben acıyı hissedince yemek yiyemem, benim de yapım bu:KK43:

Allah rahmet etsin ölmüşlerinize 🙁

Öncelikle başınız sağolsun.
Gelene gidene bir şey yedirmeyin lütfen, bu adet niye yerleşti böyle ben bilmiyorum. Uzaktan gelene falan verilir yemek onu da başkaları ayarlar, ama şu an cenaze evleri davet var gibi oluyor, çok çirkin.
Bir iş arkadaşımızın babası vefat etmişti, sanırım cenazeden sonraki gün toplanıp gittik, çok da yakındık mesafe olarak, işten çıkıp yürüyerek gittik hani öyle uzun yoldan falan da gitmedik.O acılarının içinde bize tek tek tabaklarda börek, sarma, tatlı vs ikram ettiler sanki misafirliğe gitmişiz gibi. Hayatımda çok az o derece utanmışımdır sanırım.
İnsanlar acısıyla boğuşuyor bir taraftan da yeme içme telaşı. Tez zamanda bitip gitmesini diliyorum bu durumun.

2yil once dedemi kayb ettik dayimlar bizim taraflara gore en uygununu yapmaya calistilar. Ama gelenekler cok kotu gercekten 3gun kazan kazan yemekler yapildi helva yapildi yufkaya sarip cayla dagittik. Bir suru ekmek sicak sicak gelirdi kesip posetliyoduk. Sabahin 6da kalkiyodukki yetissin hersey. Bu geleneklerin bir an once kaldirilmasi lazim. Benim dedem yatakdaydi ev halki zaten kac aydir cok yorgundu bide 40na kadar gelen giden hic bitmedi. Bikeresinde o kadar cok bulasik yikadimki belim kopacak gibi olmustu. Dedem icin ne yapsam az o baska
Kağıt bardaklarla çay ikram edin , hatta mahalleden genç birinden rica edin , küçük bir çay ocağı gibi bir şey kurun , çocuk çay işiyle ilgilensin . Siz de ona sonradan bir miktar para verirsiniz .
Yemek mevzusu da en son babaannem öldüğünde görmüştüm ben, tabi o zaman korona vs yoktu . Babamlar 2 tane kısır koyun kestiler , haşlama ve kavurma yapıldı , bulgur pilavı , salata , ayran ikram edildi . Bir taraftan Gül suyu , lokum , çay derken bazı arkadaşların dediği gibi 10 gün boyunca bizim evden çıkmayan komşular vardı . Bir fırınla konuşuldu günde 80-90 tane ekmek getirdi bize .
Çok saçma gelmişti o zamanlar bana hala da saçma geliyor

2 sene önce bir köylümüzün kocası vefat etti. Dayım gittiğinde kadın ağlıyormuş ama kocası için değil, ben gelene ne yedireceğim, hiç para yok ki diye. Dayım gidip yemek yaptırmış. Sonra gelenler güya paraları yoktu bak yemek yaptırmış diye dedikodu yaparken yakalamış dayım ve çıldırdı. Resmen eve geldiğinde sinirden mordu.

Birkaç kişi daha toplandılar aynı konudan muzdarip olan. Gidip en yakındaki dedeyi buldular. Bizim köyler alevi köyleri, hepsinde ufacık cem evi,taziye evi karışımı binalar var. O buldukları dede köy köy gezip, cemevlerinde toplantı düzenleyip, oy birliğiyle her köyde iptal ettirdi bu adeti. Hemen arkasından pandemi girdi zaten, cenaze falan yapılmadı. Bundan sonra bizim o tarafta olmaz diye umuyorum. Çünkü o mutfağa gelip şunu yapın acıktık, millet bekler ,çay yapın diyenlerden birini bıçaklayacak birgün birisi. O birisi ben olabilirim mesela 😒

Bizde 7 gün gelen herkese yemek verilir. Sağ olsun bazı teyzeler tabak tabak taşır evine.. En son abartmıyorum 11. Etli pilav tabagı alamadığı için küstü bi teyze 🤷‍♀️ İstemiş 11.yi yakınımda demiş herkese verelim kalan olursa yine vereyim sana diye. Eli boş döndürülmüş diye küsmüş teyzenin biri! İlk 10 u 3 er 5 er taşıdı 11.kendi yicekmiş..

2 sene önce bir köylümüzün kocası vefat etti. Dayım gittiğinde kadın ağlıyormuş ama kocası için değil, ben gelene ne yedireceğim, hiç para yok ki diye. Dayım gidip yemek yaptırmış. Sonra gelenler güya paraları yoktu bak yemek yaptırmış diye dedikodu yaparken yakalamış dayım ve çıldırdı. Resmen eve geldiğinde sinirden mordu.
İşte işin bir de bu boyutu var, tamam gelenektir uzaktan gelenlere bir şeyler yapmak gerekiyordur belki ama artık öyle bir beklenti oluşmuş ki cenaze evinde gelen mutlaka yedirilir içirilir, yapmazsanız ayıpmış, e peki söylediğiniz kadıncağız gibi parası olmayan ne yapsın:KK43:

Babamın ölümünde 3 gün kafam yerinde değildi, 4. günden itibaren yaşananları daha net hatırlıyorum, evde herkes aynen şu moddaydı gelenlere bugün ne ikram edeceğiz, çaylı bir ikram mı yapalım yemek mi yapalım, helva bitmiş x'i gönderelim tatlı aldıralım, ne yaşıyoruz diye düşündüm, dedim ya ben babamın ölümünü kaldıramadım mezarlığa bile gitmeyi yüreğim kaldırmadı, zaten en son kendime geldiğimde cenaze arabasından ayırmaya çalışıyorlardı, bugün ne ikram etsek onu mu yapsak bunu mu yapsak, çay da kuru kuru verilmez çayın yanına da tatlı ikram edelim diye düşünmek yerine acımı yaşamak istiyorum, eminim herkes bunu istiyordur.

Eniştem öldü ki öldüğünde 51-52 yaşındaydı, teyzem ve kuzenlerim nasıl perişan, acıdan ayakta duramıyorlar orada da adetmiş mezarlıkta yemek dağıtılırmış :KK43: yani bilmiyorum gerçekten bu topiğe yazdığım tüm mesajlar için özür dilerim ama bu kadarına da pes dedim, evin bahçesinde kazan kazan yemekler yetmezmiş gibi mezarlığa catering şirketi elemanları geldi etli pilav ayran tatlı dağıttı, yoldan geldin deyip bana da uzattılar dedim gidin Allah aşkına, ben teyzemin kuzenlerimin gözyaşını silmeye mi geldim boğazıma mı geldim, teyzem mezarın başında ağlarken gırtlağımı mı düşüneceğim, kimse açlıktan ölmez.

Babaannemin komşusu da yıllar sonra bize “ Allah rahmet etsin , bereketli kadındı . Cenazeden sonra bile kurbanının eti filanca köyden gelen bacıma nasip oldu .” Dedi . Ben de teyze o etleri biz kavurup pilav yapmıştık , sizde nasıl kaldı dediğimde halan bana bir tencere verdi demişti . Halalarıma sordum yok kuzuum biz o durumda tencereyle eti niye dağıtalım dediler .
İnşallah koronavirüs bazı gelenekleri ortadan kaldırır .

Bizde sadece çok uzaktan gelmiş akrabalara yemek yapılır evi yakın olan o şehirde bulunanlara genelde yemek verilmez.Şu dönemde çay bile verilmesi çok münasip değil aslında mutasyon aldı başını gidiyor

İşte işin bir de bu boyutu var, tamam gelenektir uzaktan gelenlere bir şeyler yapmak gerekiyordur belki ama artık öyle bir beklenti oluşmuş ki cenaze evinde gelen mutlaka yedirilir içirilir, yapmazsanız ayıpmış, e peki söylediğiniz kadıncağız gibi parası olmayan ne yapsın:KK43:

Babamın ölümünde 3 gün kafam yerinde değildi, 4. günden itibaren yaşananları daha net hatırlıyorum, evde herkes aynen şu moddaydı gelenlere bugün ne ikram edeceğiz, çaylı bir ikram mı yapalım yemek mi yapalım, helva bitmiş x'i gönderelim tatlı aldıralım, ne yaşıyoruz diye düşündüm, dedim ya ben babamın ölümünü kaldıramadım mezarlığa bile gitmeyi yüreğim kaldırmadı, zaten en son kendime geldiğimde cenaze arabasından ayırmaya çalışıyorlardı, bugün ne ikram etsek onu mu yapsak bunu mu yapsak, çay da kuru kuru verilmez çayın yanına da tatlı ikram edelim diye düşünmek yerine acımı yaşamak istiyorum, eminim herkes bunu istiyordur.

Eniştem öldü ki öldüğünde 51-52 yaşındaydı, teyzem ve kuzenlerim nasıl perişan, acıdan ayakta duramıyorlar orada da adetmiş mezarlıkta yemek dağıtılırmış :KK43: yani bilmiyorum gerçekten bu topiğe yazdığım tüm mesajlar için özür dilerim ama bu kadarına da pes dedim, evin bahçesinde kazan kazan yemekler yetmezmiş gibi mezarlığa catering şirketi elemanları geldi etli pilav ayran tatlı dağıttı, yoldan geldin deyip bana da uzattılar dedim gidin Allah aşkına, ben teyzemin kuzenlerimin gözyaşını silmeye mi geldim boğazıma mı geldim, teyzem mezarın başında ağlarken gırtlağımı mı düşüneceğim, kimse açlıktan ölmez.
Ama orda cenaze evinde yedirilen yemekler , ölmüşlerin ağzında bulunur diye düşünüyorlar . Sevap diyorlar .
Benim gencecik bir öğrencim vefat etmişti . Annesi kaç kere bayıldı , babası cenazede iki adamla zor yürüyordu , 12-15 yaşındaki kardeşleri perişan . Biz onlarca kişi ağlamaktan mahvolduk .
İlk defa mezarlıkta yemek dağıtıldığını gördüm , herkese 2 lahmacun bir ayran verdiler . Geride kaldık biz öğretmenler , öğrenciler olarak lahmacun alamayan komşuların arasında kaldık . Maalesef patavatsız bir komşuyu sınıf rehber öğretmeninin elinden zor aldık .

Başınız sagolsun mekani cennet olsun.
Bizim orda etli ekmek ve ayran dağıtılıyor. Yemek dağıtan da var ama insanlar acisiyla mi yemekle mi uğraşsın.
Bir de herkeste aynı mi bilmem ama ben cenaze evinde yemek yiyemiyorum boğazıma diziliyor sanki ağır geliyor ama insanlar nasıl iştahla gidip oturuyor aklim almıyor.

annemin teyzesinin kızı, annemin 40ını beklemeden (ha elbette beklemek zorunda değil ama güya kardeşler) kızına söz yaptı. 40ında, akşam dönerken de beğendiği herşeyi poşetlere doldurup evine götürdü.
ki biz her mevlütte, günde, gittiğimiz yere birşey götürürüz yardım olsun diye. taa nerelerdeki komşular, aile dostları arabalarla ev yapımı şeyler taşımışlardı. onlarım tabaklarını doldurup veremedik onun yüzünden.
3,5 sene geçti hala dokunur içime.
alsın alsın da, sormadan doldurmak vs..
anneannem yaşıyor yahu! 90 yaşında kadın 57 yaşındaki tek evladının acısını yaşadı ! 40 gün olunca acı bitmedi.
saygı kimsede yok !

cenazede çay ikram ederken ben demli cay içmem az açta getir diyen o kadını
ve
Pide yanına cola meyve suyu verilirken ben şeker hastasiyim bana ayran yyap diyen o kadını asla.unutmuyorum üstünden 10 yıl geçmesine rağmen

sinirimden ağlamıştım ...saygısızlık dengesizlik adına derseniz o

Konu sahibi başınız sağ olsun.
Ben taziye evine yemek götürülmesi, cenazesi olanların bir de yemekle aşla 7 mahalleyi doyurmaya uğraşmaması gerektiğini biliyorum. Ev halkı için bir şeyler yapın yeter, günlük neler yenebilirse yapın, maksat karın doysun.
Gelen giden ise kendi karnını doyursun gelsin bir zahmet.
İlla bir ikram yapacaksanız çay gayet yeterlidir.

Ve yemekli yorumları okudum; size bir şey söyleyeyim hanımlar sıfır şaka; cenaze-mevlüt vb. durumlarda nerede ne yemek dağıtılıyor, saat kaçta, menüde(!) ne var diye paylaşanların face grupları vardı bir ara ve gizliliklerini koruyamayıp haber olmuşlardı.

Hala daha devam ediyor mudur bilmem ancak böyle daha lokal, küçük ve gizli tutulan haberleşme grupları tahminimce vardır. Pandemide tabii bedavaya(!) kapı bulmaları zor oluyordur, kişi azlığından. Kalabalık içine karışıp böyle yemeye gelen acayip insanlarla dolu etraf.

Son düzenleme:
Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Gelenlere lokum cikolata gibi bir ikramlik ayarlanır mi?
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım
Cenazede ikram yapılmaz siz ev halkına yapın yeter

Ben Trabzon da yaşıyorum kesinlikle cenaze evinde yemek dağıtılmaz aksine o eve cenaze sahiplerine destek olunur ..
Yesinler ,ayakta durmaları gerek geride kalanlar diye düşünülür ..komşular anlaşır kimi yemek yapar kimi çevre düzenlemesi temizlik ,bunlardır sevap olan,yani bencede...

Bizde uzaktan gelenlere yemek verilir yakından gelenlere çay ikram edilir
Kp vefat ettiğinde ilk gün bir akrabamız lahmacun salata ayran getirtti onlar yendi
Yine eş dostta yemek getiriyordu
Diğer 3 gün yemek şirketi ile anlaşıldı öğlen ve akşam yemek getirdiler tek kullanımlık tabak kaşık catal sofrabezi v. s
Pratik oluyor

Allah rahmet eylesin 🤲

Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Gelenlere lokum cikolata gibi bir ikramlik ayarlanır mi?
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım
Hicbirsey dagitilmamali ve kabul edilmemeli..virus aldi basini gidiyor...yas evinde lokummu yenir yaa...cok ilginc..

X