Cenaze evi

Çay dışında hiçbir şey vermeye gerek yok. Çikolata-lokum olayına da teker teker paketli değilse hiç girmeyin çünkü hijyenik değil.

pandemiden önce bir yakınım babasını kaybetmişti. belediye etli pilav ve ayran veriyormuş. yardımcı olmak için ben de dağıtıyordum. kadının birisi karabiber sormuştu bana. o anda o kadar sinirlendim ki ona o tabağı yutturmamak için zor tuttum kendimi.

mümkünse çay meyve suyu verin yeterli. restorana değil taziye evine geliyorlar. hoş pandemide gelmeseler daha iyi ama neyse.

Çok sağolun. 13 yıl oldu ve o zaman travma geçiriyormuşum, ilk 5 günü net hatırlamıyorum ama lahmacun salata ayran üçlüsü yeterli bulmayan o kadının suratını çok net hatırlıyorum. Hala sinirliyim ona. Benim 27 yaşında abim bir anda göçmüş gitmiş, bütün sülale perişan olmuş milletin derdi ne yemek var , ne tatlı var. Dedemde de yemek şirketiyle anlaştılar 🤦
Insanlar ne dusuncesiz boyle ya senin canın gitmis ne.yemegi insanin gozu bir sey.gormez ki..

Yöreden yöreye gelenekler var bunun için. En mantıklısı varsa eşinizin halası teyzesi gibi birini arayıp ne yapılır diye sormanız. Sizde nasıl diye sorarsanız anlatırlar, ilk cenazeleri değildir.

Ayrıca benden bir tavsiye misafire kesinlikle yemek olayına girmeyin. Bulunduğum şehirde insanlar cenaze evini yemek evi olarak görüp özellikle yemek saatinde gidiyorlar. 3 ve 7ye 2 otobüs yemek yemeye gelen insan gördüm ben eski sitemizde. Yemek yiyip çay içip muhabet edip gidiyorlar. Abimin 3ünde sadece lahmacun mu var diyen bir lanet olduğu için cinnet geçirmiştim ben mesela. Çay yeterli , zaten covid var, oturmasınlar bir zahmet.
Başınız sağ olsun, Mekanı cennet olsun inşallah. Çok üzüldüm . Densizler her yerde . Ateş düştüğü yeri yakar derler ya , aynen öyle olmuş sizinki .
Annenize babanıza ve size bol bol sabır versin Rabbim .

Hay allah! Guler misin aglar misin? Annen ölmüş ve sen kazan kazan yemek yapmak zorundasin! Yazik ya!
Bazı yörelerde konu komşu destek çıkıyormuş , bizim köyde o yoktu herhalde . Ben liseye gidiyordum , beni de lokumları külaha sarma işine vermişlerdi . Gazeteden külah yapıyordum , içine 3 lokum koyup kapatıyordum . Ama sabahtan akşama kadar yapıyordum . Ekmek kesme işi de bana aitti . Çuval çuval ekmek kestim . Çok zordu gerçekten. İnşallah yedirdiklerimiz içirdiklerimiz geçmişlerimizin ağzında bulunmuştur . Yoksa delilik bence .

bizde dısaridan pide dokturulur,ayran alinir birde cay yapilir.
gelenlere ikram edilir bir iki gun.
ev halki icinde corba, sebze yemekleri tarzi hafif seyler pisirebilirsiniz.
agir yemekleri yiyemezler zaten.

Cenaze günü pide dağıtıldı zaten. Akrabalar sagolsunlar yaptırıp getirdiler. Benim aslında düşündüğüm ev halkına ne yapsam ne etsem biraz. Dışarıdan gelene artık yemek pide isine girmeyiz bugünden sonra. Dışarıya gelenlere cay düşünüyorum sadece. Kucuk cikolata aldirmistim ondan dağıttık dun yine. Bugünde vermeye devam etsem bayramda şeker tutulur ya hani, oyle gibi mi görünür diyorum. Ayıp olur mu. Dağıttirmasam aaa ne ayıp diyeceklerini sanmiyorum, ne bileyim üzüntüden ne düşüneceğimi şaşırdım.
Benim bildiğim de akrabalar yemek yapar getirir ama simdi getiren olur mu olmaz mı bilemem, en azından hazırlıklı olayim istiyorum kendi yemeğimiz konusunda.
Hadi bi sofra kuralım deyince hemen donanımlı sofra değil elbette ama pratik ısıtıp yiyebileceğimiz şekilde ne yapabilirim diye düşünüyorum
Corba yapicam kesin cocuklar çorbası olmuyor zaten
Bi pilav yapsam bi et haslasam yanına hem çok uğrasmamis olurum hem yeterli olur gibi geliyor. Et pişerken çok mu kokuturum ortalığı diyorum.
Bence yayla çorbası yap , sonra tavuklu pilav yeter .

Başınız sağolsun.
Yemeği düşüp yemek saati geleniniz olabilir. Maalesef cenaze sahipleri hariç cenaze evi düğün evinden farksız oluyor.
Çok korkunç bir gerçek bu. Çünkü insanlar ayarsız.
Eve misafir kabul etmeme kuralını kim olursa olsun esnetmeyecekseniz, normal yemekler yapın.
Aksi halde nohutlu tavuklu pilav ayran ve plastik tabak kaşık bulundurun derim. Diğer türlü size yazık.

Y
Bazı yörelerde konu komşu destek çıkıyormuş , bizim köyde o yoktu herhalde . Ben liseye gidiyordum , beni de lokumları külaha sarma işine vermişlerdi . Gazeteden külah yapıyordum , içine 3 lokum koyup kapatıyordum . Ama sabahtan akşama kadar yapıyordum . Ekmek kesme işi de bana aitti . Çuval çuval ekmek kestim . Çok zordu gerçekten. İnşallah yedirdiklerimiz içirdiklerimiz geçmişlerimizin ağzında bulunmuştur . Yoksa delilik bence .
Aynen delilik.Aslinda cenaze evine 40 gun yemek götürülür diye biliyorum ben.Yani insanlar acili yemekle ugrasmasin diye..Ic anadolu da boyle yaparlarmis eski koylerde.Ama simdi pide yaptırıyor cenaze sahibi ayranla onu dagitiyorlar.

Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Gelenlere lokum cikolata gibi bir ikramlik ayarlanır mi?
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım

Basinız sağolsun anaannem vefat ettiginde istanbulda;belediyeden hazır kaplarda etli pilav ,tatlı ,börek ,ayran gelmisti . Biz sadece helva kavurmuştuk. ama köyde olsaydik genelde köylü evinde oranin ahalisi arasinda para toplayip malzeme alip sulu yemek pişirip dagitirdi. 2 türlüde ev halkı elini sürmüyor. Simdi virüs zamani bence sadece içecek yeter

Hay allah! Guler misin aglar misin? Annen ölmüş ve sen kazan kazan yemek yapmak zorundasin! Yazik ya!

Biz ananem öldügünde ilk gün belediyemiz yemek dağıttı sonrasinda biz yemek vermedik. Onun yerine torunları olarak aramizda para topladik lokma arabası kiraladik. Üniversite önünde 1000 tane ögrenciye lokma ayran dağıttık. kaynanamin kardesi öldüğünde 7 gün evde mevlüt okundu ve 7 gün deli gibi evde yemek yapıldı. Yemek yapmaktan kimse acısıni yaşayamadı. çok tuhaf gelmişti.

Sahsen pandemiden dolayi herseyi kisa tutun. Aslinda insanlarin gelmemesi lazim. Benim bir üniveriste arkadasimin teyzesi öldü. Taziyeye gelen giden oldu, ayni aileden 10 kisi corona oldu. Bu durumda kimseye "gelmeyin denilmez" diye bir durum yok.

Hanımlar merhaba
Kayinpederimi ani bir ölüm ile kaybettik malesef. Cenazemizi defnettik ve bugün cenazenin ertesi günü.
Acımız çok taze, hala şoktayız ve hala sanki cenazesi kalkan bizim babamız değilde başka biriymiş gibi. Çok zormuş hanımlar, Allah'ım herkese sıralı ve hayırlı olum nasip etsin inşallah
Ancak hayat geride kalanlar için devam ediyor yine. Aile büyükleri akrabalar sagolsunlar destek tabiki, ama nihayetinde kaldık gene kendi kendimize. Bir süre kayinvalidemde kalacağız bu süreçte. Koronadan dolayi taziyeleri bahçemizde kabul ediyoruz, eve aile dışında kimse girip çıkmıyor. Seveni çoktu kayinpederimi geleni mutlaka olacaktır oluyor.koronadan dolayi elimizden geldiğince tedbirli yaklaşmaya çalışıyoruz ancak gelene gelme denmiyor denemez.
Bu konularda çok tecrubesizim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, kayinvalidem ve gorumcem iyi değiller destek olmaya çalışıyoruz.
Benim sormak istediğim cenaze evinde gelenlere cay dışında birsey ikram etmek gerekir mi ? Arka planda bu tür işleri birinin yürütmesi düşünmesi gerekiyor ve birsey lazımmı diye bana soruluyor.Bunların hazırlıklarını ben yapıyorum. Cay şeker kagit bardak kolonya vs aldırdım dun bunların düzeneği kurduk, bugün de devam edilecek bu sisteme.
Evde yemek ayarlamam lazım kendimiz için. Pratik ne pisirebilirim yemek. İnanın beynim durdu, sağlıklı düşünemiyor gibiyim. Dun gelenlerin sagolsunlar getirdikleri yemekler yendi evde. Bugün artık kendi kendimizeyiz. Ne düşüneceğim şaşırdım. Bir taraftan diyorum yemek derdine düşmüş gibi olur muyum ama evdekilerin de ayakta kalması icin az da olsa birseyler yemesi lazım ki iyi kotu yeniyor, bir taraftan diyorum ne yemek yapılabilir abartmadan.
Cenaze evinde nasil olmalı ne yemekler yapılabilir bana bir akıl verin nolur. Kahvaltı yapıldı bitti öğleden sonrasını düşünmem lazım
başınız sağolsun. bizim buralarda genelde pilav gibi şeyler pişer durumu olan olmayan kendi tercihine göre tavuk koyar ikram eder üstüne, cenaze sahibi de yer. ruhuna helva kavrulur o da ikram edilir. bazı belediyeler talep ettiğiniz takdirde cenaze evine yemek gönderiyor. onun haricinde gelen herkes illaki bir kutu börekle falan gelir. çikolata lokum verilmez zaten pandemiden dolayı o biraz sıkıntı olur. bim, a101 gibi marketlerde küçük kolilerde satılan tekli ayranlardan alınır. hem herkese bir tane verileceği için bardak da kirlenmez.

Gecen hafta esimin teyzesi vefat etti.bi saatlik taziye evine gittik bahcede yaptilar.normalde olsa cenaze evi kurulur her ogun yemek yapilirdi ama koronadan dolayi sadece cay verdiler.ben icmedim hasta oluruz diye arada bir kolonya verdiler.sizde takmayin yemek isini normal hangi yemekler varsa onu yapin

Hanımlar merhaba
Gelenler kağıt bardaktan çay içse yeterli, heleki böyle bir dönemde toplanmak doğru değil, size tavsiyem destek olun onları anlayın, kırıcı birşey bile yaşansa hiç alınmayın, yemek konusunda pide verebilirsiniz fırına, lahmacun veya peynirli pide gibi, daha pratik ve kolay olur, sizde salata, ayran , çorba yaparsınız, başınız sağolsun ALLAH RAHMET ETSİN İNŞALLAH

Biz ananem öldügünde ilk gün belediyemiz yemek dağıttı sonrasinda biz yemek vermedik. Onun yerine torunları olarak aramizda para topladik lokma arabası kiraladik. Üniversite önünde 1000 tane ögrenciye lokma ayran dağıttık. kaynanamin kardesi öldüğünde 7 gün evde mevlüt okundu ve 7 gün deli gibi evde yemek yapıldı. Yemek yapmaktan kimse acısıni yaşayamadı. çok tuhaf gelmişti.
Ben acim oldugunda yanliz kalıp acimi yasamak isterim.Allah korusun oyle birsey basima gelse kovalarım valla yemege gelenleri 😊

Ev için çoluk çocuk da varsa yemeksiz olmaz.
Dört beş tane tavuk aldırıp haşlayın.
Didikleyip bir kaba koyar buzdolabına koyarsınız.
Büyük tenceyereye mercimek çorbası yapın.
Salata malzemelerini de doğrayıp soslamadan bir kaba koyarsınız.
Günlük de pilav yaparsınız.
Beş altı gün idare eder böyle.
Aç da durulmaz sonuçta.
Taziyeye kimse gelmese çok iyi olur aslında.
Eve almamanız iyi olmuş en azından.
Çay yeterli bana göre.

X