Cenazeden ne kadar sonra murvet yapilir?

En
Kizlar ablamin kaynanasi öldü. Enistemin annesi. Benimde bi söz kesme durumum olucakti. Simdi cenaze oldugu icin benim ailem kadinin 52 sini bekleyelim bize yakismaz diyorlar. Bu sefer yilbasindan sonraya kalmis olucak. Bende soyle dusunuyorum 40 ini bekleyelim de sonrasi yilbasina kaliyor 52si mi olmak zorunda zaten oynamali calgili bisey dusunmuyorum sadece aile arasinda söz kesilecek. Fakat ailem 52 sinden sonra yapariz diyor. Sizce ben mi yanlis dusunuyorum
Kendi aile bireylerimden yakın olduğum biri olsa beklerim ama ablamın kaynanasının vefatından dolayı niye erteleyeyim ,bana saçma geldi.

Kizlar ablamin kaynanasi öldü. Enistemin annesi. Benimde bi söz kesme durumum olucakti. Simdi cenaze oldugu icin benim ailem kadinin 52 sini bekleyelim bize yakismaz diyorlar. Bu sefer yilbasindan sonraya kalmis olucak. Bende soyle dusunuyorum 40 ini bekleyelim de sonrasi yilbasina kaliyor 52si mi olmak zorunda zaten oynamali calgili bisey dusunmuyorum sadece aile arasinda söz kesilecek. Fakat ailem 52 sinden sonra yapariz diyor. Sizce ben mi yanlis dusunuyorum
ablanın kaynanası basınız sağolsun sizin çok yakınınız değil

Ben ailenize hak verdim. Eğlenme olmasına gerek yok, daha çok yeni bir ölüm söz konusu, söz iki hafta daha bekleyebilir. Kan bağımız olmayabilir; ama ailemize giren gelinlerimiz eniştelerimiz de aile üyelerimiz oluyor. Ablanız ve enişteniz için erteleyin derim.

Benim babam ve dayım 20 gün arayla vefat etti. 2 hafta sonra da görümcemin isteme ve sözü oldu. İnsanlar konuşup anlaşmışlar gün belirlemişler. Konusu olunca ben lütfen iptal etmeyin dedim. Siyah bir elbise giydim saç makyaj 0. Bir köşede oturdum, ki damat tarafı babamla aynı memlekettendi. Rahmet dilediler ortak tanışlar falan çıktı konuşuldu söz kesildi bitti gitti. Ne babam ne dayım asla istemezdi kendileri nedeniyle bir şeyler dursun ne de annem ve ben.

52 gün boyunca kimse yiyip içmeyip sohbet etmeyip gülmeyecek mi?

40la 52 arası 12 gün, işten izin alma senelik izin kullanma gibi bir durum yoksa bu kadarcık zaman farkı için gerginliğe değmez. Ben de senesi geçsin falan dediler sandım okumaya başlarken. Bu kadar aceleye gerek yok 3 gün önce de gitsen 3 gün sonra da gideceğin yer yine bir koca, değişmeyecek yani

Bizimkilerle enistemin ailesi samimilerdi. Bide ani bir ölüm oldu genc yasta. Hepimiz cok uzuldukte 40 ini anladim ama 52 si yani cok bi fark mi. Bem bunu soyleyince suclu oldum kotu nankor oldum yemin ederim ya

E çok bi fark değilse rahatlıkla bekleyebilirsiniz o zaman. Gerçekten 12 günden ne olur, neden bekleyemiyorsunuz?

52’sini beklemek Sakarya’da da var. Olen kisinin burun kemiginin o gece dusecegi ve et ile kemigin artik ayrimin baslayacagina inanildigi icin vefatin 52. Gecesinde Yasin okunur. Lakin bu uygulamalarin dinde yeri yok. Yas dahi 3 gunden fazla tutulmamalidir. Eski Turk geleneginden kalan seyler.

Neyse; ozellikle evlenirken ebeveyn sozu dinlemek iyidir. Ailenizi ezip gecmek manasiz.

Dayimi kaybedeli 5 ay gecmesine ragmen ben yuzuk takmak icin bekledim. Cunku annemin acisi gozlerinden tasiyordu. Kaybettigim enistemin annesi olsa yine beklerdim. Hani bir soz var; hadi vefat eden hanimin sizde hatri yok tamam da; enistenizin de mi yok?

3 ay bekleyin enişteniz üzülür annem ölmüş keyfinde diyecek sonucta annesi yuzyuze bakiyorsuniz

Böyle şeyler bir günde olup bitiyor gibi görünse de bu bir süreç. Ve neşeli bir süreç.
Enişteniz acı içindeyken siz adamın karısıyla neşe içinde elbise, ayakkabı, far rengi mi seçeceksiniz mesela? O gün hangi psikolojiyle süslenip püslenip gelecekler, kakara kikiri yapabilecekler?
Bence 52 gün bile az bu yakınlık derecesi için ama toplumsal kabul buysa buna uyun bari. Bazı konularda marjinal olmanın anlamı yok.
Acil nişanlanmazsa ölecek hastalığına yakalamadıysanız 2-3 hafta geç nişanlanmakla bir şey kaybetmezsiniz.

Yani tutulmuş bir salon vs.yani hazırlığı yapılmış,ertelemesi zor bir organizasyon olsaydı beklemeyin diyecektim ama bikaç hafta geç nişanlansanız ölmezsiniz bence. Mevzusu yapılacak bir konu bile değil, ne kadar gerekiyorsa erteleyin.

Okuduğum bir yazıda bunun İslam öncesi şaman inanışı olduğu yazıyordu. Hatta 7'si 40'ı çıkması da şaman inancı.

Okumak isteyenler için;

40-7-52 Sayılarına Verilen Önem
Şamanizm inancında ruh fiziki bedeni 40 gün sonra terk etmektedir. Bu sayılar kozmolojik sayılardır ve ruhun diğer geçme süresini temsil etmektedir. İnsanlar ölen kişilerin ruhlarının eve geri dönmesinden korktukları için 7., 40., 52. gününde onları memnun etmeye çalışırdı. Bu zamanlarda bir takım ritüeller gerçekleştirilirdi.​

Ayrıca bugün insanlar bir kişi öldükten 7, 40 ve 52 gün sonra ve senesi çıktığında, bir araya gelerek ölü için mevlit okutur ve Kuran okur. Ama Kuran’da veya hadislerde bununla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Bunlar eski Türk inancı olan Şamanizm’den günümüze kadar gelmiştir.​

Okuduğum bir yazıda bunun İslam öncesi şaman inanışı olduğu yazıyordu. Hatta 7'si 40'ı çıkması da şaman inancı.

Okumak isteyenler için;

40-7-52 Sayılarına Verilen Önem
Şamanizm inancında ruh fiziki bedeni 40 gün sonra terk etmektedir. Bu sayılar kozmolojik sayılardır ve ruhun diğer geçme süresini temsil etmektedir. İnsanlar ölen kişilerin ruhlarının eve geri dönmesinden korktukları için 7., 40., 52. gününde onları memnun etmeye çalışırdı. Bu zamanlarda bir takım ritüeller gerçekleştirilirdi.​

Ayrıca bugün insanlar bir kişi öldükten 7, 40 ve 52 gün sonra ve senesi çıktığında, bir araya gelerek ölü için mevlit okutur ve Kuran okur. Ama Kuran’da veya hadislerde bununla ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Bunlar eski Türk inancı olan Şamanizm’den günümüze kadar gelmiştir.​

Kuran da ve hadislerde 7 ve 40 sayilari coklugu ifade etmek icin kullanilan sayilardir diye biliyorum. Su ameli isleyen 7 kat sevap kazanir gibi. Olumle ilgili bende birsey bilmiyorum samanizmden gecmis olabilir ama bizim niyetimiz de onemli. Kuran okuyup iyi niyetle aniyoruz olen kisiyi ameller niyetlere goredir sonucta.

Allah gecinden versin tam tersini düşünün. Annenizin öldüğünü ve kendinizin kayınvalide evinde isteme merasiminde bulunmanız gerektiğini. Zaten günü alınmış olsaydı ertelemeyin diyebilirdim belki ama 12 gün daha beklemek daha yerinde olur.

Bende uyduruldu sanmistim 40 i biraz daha uzatmak amaciyla ama anlami varsa demeleri normal geldi simdi siz soyleyince.
Ben de böyle şeylere pek inanmamakla birlikte sadece topluma mal olmuş gelenekler olarak kabul edip saygı duyarım. Bunlar en nihayetinde aslında bir yas sürecidir, bana göre de hayatta kalanların ölenler namına bir şeyler yapıp ruhen kendini rahatlatma ve bu süreci daha kolay atlatma sebepleridir. Bir şekilde maneviyat ve bir şeyleri paylaşmak güzeldir.

52.günün anlamı ise o gün vefat eden kişinin kemiklerinin ve etlerinin birbirinden ayrıldığına inanılan gün olmasıdır. Yapılan tüm dualar ya da başka şeyler aslında vefat eden kişinin huzur bulması sebebiyle yapılıyor. Eee bunu yaparak da sevdiğimiz birine bir faydamız dokunduğunu düşünüp psikolojik olarak da rahatlama sağlıyoruz. Konu sahibi de bekleyebilir ne olacak ki bir yakının acısını paylaşıp ona saygı duymak bence çok insanı bir davranış.

Yani ben mi yanlis dusunuyorum bilmiyorum. Dunurlerle cok samimiydi annemler 52 si olmadan murvet yapmak doğru degil dediler. Bende biraz tepki gosterdim eglenmiycez zaten niye bekleyelim diye. Bu sefer ben suclu oldum
Evet siz yanlış düşünüyorsunuz bunu da insanların yüzde 90ı yazmış. Ne var birinin acısına saygı duysanız? Biraz insanı bir tavır sergilemiş olursunuz. Sizi 15 gün sonra istemeye gelseler dünyanın sonu olmuyor. Ablan ve enişten de dahil olmayacak mı bu istemeye? Ben olsam çok kırılırdım sonuçta bir ailesiniz siz ablanın eşi yani. Ablamın düğününden 20 gün önce bizim hiç tanımadığımız sokağın en başında oturan bir yaşlı teyze vefat etmişti biz kapıda davullu zurnalı bir gelin çıkarması yapmadık insanların acılarına saygı duyduk sadece aynı sokağı paylaşmamız sebebiyle. Bir şey eksilmedi ablamdan.

X