Cetvelciler hizaya girdi, iş başındalar;)))

image.jpg image.jpg Benim evim dubleks..in çık yapmayalım diye dolap yaptırdık 4 kapılı. Yazın sık giydiğimiz kıyafetleri burada tutuyorum. Yakalılar askıda,yakasızlar aşağıda:)
Zaten oğlum ve ben genelde istanbulda değiliz yazın. Biçok kıyafetimiz burda değil. Yazlığımız istanbula çok yakın eşim hafta sonları gelir. Bende buraya ayda bir bir kaç gün...durum bu olunca düzen biraz daha kolay oluyo tabi. Ama alışınca kışta aynı düzeni uyguluyorum mecburen.

Burdaki banyo küçük. Bende havluları sepette dolabın içşnde tutuyorum. Sepet içşnde olunca fazla dağılma şanslarıda olmuyo:)

G:KK73:N:KK73:Y:KK73:N
yeni düzen fotolarıyla geldim kızlar bu ara ev düzeniyle ilgili japon ablamız marie kondo nun "derle topla rahatla" adında kitabını okudum, adına konmari metodu dediği dikey katlama yöntemiyle dolap içi düzeni sağlıyor daha tabi pek çok detay var kitap da uyguladıkça onları da paylaşırım

bende bu sepetlerden almak istiyorum. kaça ve nerden aldınız. marie kondoyu henüz okuyamadım kitabı bulamıyorum. ama kafaya koydum eve bi düzen ve sadelik getirmeyi.

Eki Görüntüle 1865220 Eki Görüntüle 1865217 Benim evim dubleks..in çık yapmayalım diye dolap yaptırdık 4 kapılı. Yazın sık giydiğimiz kıyafetleri burada tutuyorum. Yakalılar askıda,yakasızlar aşağıda:)
Zaten oğlum ve ben genelde istanbulda değiliz yazın. Biçok kıyafetimiz burda değil. Yazlığımız istanbula çok yakın eşim hafta sonları gelir. Bende buraya ayda bir bir kaç gün...durum bu olunca düzen biraz daha kolay oluyo tabi. Ama alışınca kışta aynı düzeni uyguluyorum mecburen.

Burdaki banyo küçük. Bende havluları sepette dolabın içşnde tutuyorum. Sepet içşnde olunca fazla dağılma şanslarıda olmuyo:)
Eline sağlık, güzel olmuş. Güle güle kullan.

Benim banyoda dolabim yok yani sadece lavabo alti var Bir su resmini gonderdigimden var ama butun havlularda buraya mumkun degil sigmaz

ronnskar-shelf-unit-black__0381352_PE556093_S4.JPG
Bence raf ölçülerine uygun boyutta, çekmece tipi dekoratif "karton kutu ya da plastik sele" al böyle dantel desenli ya da benzeri şeylerden. Dürerek katlayıp da dizebilirsin içlerine havluları. Çekmece gibi çeker alırsın içinden, hem daha çok ürün alır, hem de derli toplu olur.

ÇEKMECE DÜZEN ÖRNEKLERİ

marie2.jpg
marie%2Bkondo.jpg

12724717_547121372115125_2075692211_n.jpg

03122014_cekmece_1.jpg

P1014870-624x468.jpg

019.JPG

samladolap2.JPG

konmari2-1024x775.jpg

%C4%B0%C3%A7-%C3%87ama%C5%9F%C4%B1r-%C3%87ekmece-D%C3%BCzeni-%C4%B0%C3%A7in-Kal%C4%B1c%C4%B1-%C3%87%C3%B6z%C3%BCmler-5.jpeg

%C4%B0%C3%A7-%C3%87ama%C5%9F%C4%B1r-%C3%87ekmece-D%C3%BCzeni-%C4%B0%C3%A7in-Kal%C4%B1c%C4%B1-%C3%87%C3%B6z%C3%BCmler-2.jpeg

RackMultipart20150914-27372-el3pjv.jpg

konmari-metodu-5.jpg

KonMari-fold.jpg

konmari3.jpg

Marie Kondo ile "hayatı sadeleştirmek için derle topla rahatla"

Marie Kondo, “derle topla rahatla” demiş ama önce atıyorsunuz! Yani kitabın adı “at, derle, topla, rahatla” olmalıymış. Evet, her şeyi atıyorsunuz, sonra kalan sağlarla yeni bir düzen oturtacağınız ve o düzenin devamlılığı vaat ediliyor kitapta. Her şeyi atmanın bin bir türlüsünün anlatıldığı uzunca bölümü okurken sık sık, “yav benim muhterem de atıp duruyor, at demek ne zamandan beridir üç milyon sattırdı” diyor, allah biliyor ya anlamıyordum. O kadar attıktan sonra yani evde tek çöp eşya kalmadıktan sonra düzenin bozulmasına imkan var mı? Yok! Yani olmaması lazım.
sadeleşir, detoks uygular, sonra yine şişerim. Kalabalıklar özellikle de eşya kalabalıkları feci yoruyor. Az, öz, yeterince… Tek isteğim bu.
Size de olur mu bilmiyorum, ben t-shirtleri, etek, pantolon ve şortları çekmecede üst üste koyarım. Evde Arca’dan İlker’e hepimiz, en alttakini almak için tüm çekmeceyi deşer, sonra da düzeltmek zor geldiğinden öylece bırakırız. Çekmece düzenlemede çok uğraş verdim, örneğin iş kıyafetleri, ev kıyafetleri, hafta sonu kıyafetleri ayrıştırması yaptım işe yaramadı. Kombinleyerek astım olmadı. Kombin-chart’lar oluşturdum olmadı.

Gardırop detoksu ferahlattı ama uzun ömürlü olmadı. Hemen her yıl tüm dolap-çekmeceleri indirip tekrar düzenlemek hiç olmadı. Yani ne yapsam işe yaramadı. Marie Kondo’nun dikine dizme yöntemini yazlıkta denedim ve bingo! Artık Arca alacağını alıyor ve çekmece dağılmıyor.
Çekmece düzenindeki bu yeni bakış açısı, Marie Kondo’nun diğer fikirlerini de ciddiye almamı sağladı. Yoksa neredeyse onlarca kişisel gelişim kitabının yanına şutlanıp unutulacaktı.
Ve dikkate değer önerilerini not aldım.
Öncelikle düşünce biçiminizi değiştirin diyor. Sanırım bu, atmaktan yana olmayan benim gibi istifçileri hedef alan bir öneri. Tamam, sadeleşmenin başlıca kuralı, fazlalıklardan kurtulmak, hemfikiriz.
Atmaya kıyafetlerle başlayın, kitaplar, kağıtlar, muhtelif ıvır zıvırlar ve duygusal materyaller ile devam edin, diyor. Kıyafetti, kağıttı, ıvırdı zıvırdı hepsine tamam da kitap hoşuma gitmedi. (Laf aramızda mesleki kitaplar dışında tek cilt atmaya niyetim yok!)
Neyi atacağına değil, neyi elinde tutacağına odaklan, diyor. O kadar at dedikten sonra tut demesi tuhaf ama bir şeyi atmaya karar verirken neden tutmak gerektiğini sorgulamak da mantıklı aslında.
Tüm atma işlemini tamamlamadan düzenlemeye başlamıyorsun. Hatta önce her şeyi yere yığıyorsun, üstelik –kıyafet örneğinden gidelim- bir dolap odan varsa, dolap odasından, yatak odasından, hatta portmantodan, kıyafetleri topluyorsun. Bulundukları yere göre ayrı ayrı işlem yapmıyorsun, hepsini aynı anda yere yığıyorsun. Böylece hem tam olarak eşyaların miktarını görebilirsin hem de her odada aynı uygulamayı yapmaktan kurtulursun. Mantıklı.
Benim en çok hoşuma giden kısım, kıyafetlerdi, çünkü bizde ciddi bir kaos var ve yukarıda bahsettiğim yöntem de şahane. Ben atma işlemini bu evde, derleme işlemini yeni eve yerleşirken yapmak istemedim. Derleyip toplayıp tam olarak ne kadar çekmeceye, dolaba ihtiyacım var, görerek yerleşmek istedim ve evde ne kadar kıyafet varsa hepsini yığdım.

Marie Kondo, atma işlemi bittikten sonra asılması gerekenleri derhal asın diyor, paltoları sola, sonra etek bluz şeklinde sağa doğru sıralayın diyor. Peki. Ha bir de mevsimlik değişim yapma diyor. Bu yeni bir öneri değil, bunu zaten tüm uzmanlar söylüyor. Ama şöyle de bir gerçek var ki, bizim dolaplar açık, dolayısıyla çok tozlanıyor ve tüm yaz giyilmeyen palto ve ceketlerin omuz kısımları çok kötü görünüyor. En azından palto ve takım elbiseleri korumak için elbise kılıflarına koydum.

Çorap meselesi de içimi açtı, ne yalan söyleyeyim, “çorapları top yapma!” dediğini okuyunca hay ağzını öpeyim deyivermişim. Hem top yapmaya hem de o topları açmaya sinir olurum. Çorap toplarının tek işe yaradığı şey Arca ile atmaca tutmaca oynamak. Çorap gibi ufak tefek eşyaları toplamak için ayakkabı kutusu öneriyor, Marie. Ben de geçen hafta yazlıkta mayolar için kullanmaya başladım. Her seferinde tıktığım torbadan çıkar, sonra hepsini geri koy, derken ne çok zaman kaybediyormuşum! Çok işe yaradı, aklınızda olsun.
Kıyafetleri fazla kategorize etmemeyi de önermiş. Evet sonra geriliyorum, ulen bu t-shirt işte de giyilir, hafta sonu da, nereye koysam diye kafa patlatıyorum. İlla kategorize edecekseniz, alt üst ve kumaş tipi olarak edin diyor. Peki.
Düzenli kalmak için, her eşyanın yerini belirlemek ve aldığımızı yerine koymak gerekiyormuş. Bakalım, önümüzdeki günler bize ne gösterecek?

Yazın mayolar ortalıkta duruyorsa, kışın bere eldiven duracak. Bunların bir yeri olacak, bir çekmece mesela, dönüşümlü kullanacaklar o çekmeceyi. Mevsimi değilse bir kutu ile kaldırılacak, mevsimi gelince çekmecedekiler kutuya, kutudakiler çekmeceye.
Dediğim gibi kitaplar konusunda kendisine katılamıyorum, zira okumuş olduğum pek çok kitabı ileride okusun diye Arca için saklıyorum. Hiç kusura bakmasın atamam. Ama mesleki kitapları şutladım. Yirmi senedir eminim kalorifer tesisatlarında gelişme olmuştur. (bu arada evvelden kitapların bir kısmından kurtulmuşluğum var, hepsini de saklamıyoruz yani cık cıkcık)
Fotoğrafları, annemin güzel sandığına güzelce yerleştireceğim, hala ona sıra gelemedi.
Kağıtların cümlesini atıyorum, en değerli evraklar dışında tek sayfa bırakmıyorum. Zaten faturalarınızı da bir zahmet adresinize postalatmayın, az biraz kesilen ağaçları düşünün, e-fatura talep edin!
Düzenlemenin bana düşen kısmı tamam. Arca'nın giysileri de düzenlendi. Meğer çekmecelerinde ne çok yer varmış. İlker'in giysileri kaldı ve asıl büyük bomba, Arca'nın oyuncakları.

Oynamadığı tek parça oyuncağı yeni eve götürmeye niyetim yok! Adam resmen evin kocaman bir odasını oyun odası haline getirdi, getirmekle kalmadı, oyuncakları yığdıkça yığdı. Yeni evin planı tamamen aynı olmasına rağmen Arca cücesine sadece büyük odayı vermeye, şimdi yatak odası olarak kullandığı odayı ise çalışma odası yapmaya karar verdik. Dolayısı ile oyuncak konusunda ciddi bir sadeleşmeye gidilmesi gerekiyor. Onu da başka bir yazıya bırakalım, az daha yazsam roman olacak:)

Alıntı

raflarım için geniş ölçüde sepet kutu gibi bişi arıyorum çok pahalı olmayanından. netten baktım henüz dışarı çıkamadım ama yok bulamadım

iheartorganizing

A properly organized space is the secret of perfect order. Step-by-step instructions can be found here.

abirdandabean

You can put all your things in baskets and label them so you definitely know what’s inside, as done here.

iheartorganizing

You can make your own fridge look as well organised as this if you follow these tips.

thesummeryumbrella

If you want everything to have its own place, you should aim to create what’s shown here.

livinglocurto

A basket and a double stand can save your out-of-shelves space, as you can see here.

thriftyandchic

To sort out all the stuff scattered around the room, you can make closed shelves. See the tutorial here.

jrlwoodworking

Step-by-step instructions for organizing your dreams can be found here.

jennaburger

To make your wash room look like this, see the tutorial here.

tidbitsandtwine

You need only add some acrylic containers and baskets, as shown here.

thehandmadehome

Your overflowing closet can become clean and organized thanks to additional baskets and shelves. The tutorial is here.

remodelandolacasa

Just follow the instructions shown here.

iheartorganizing

Now everything has its own place. Take a look at the tutorial here.

prettyprovidence

You can hang a fabric shoe rack on a door in order to store small cans, and you can add some drawers for other stuff, as was done here.

organizinghomelife

Here are tips on how to organize your pans. Forget about mess forever!

designdininganddiapers

The labeled baskets can save you time looking for different stuff. Read the advice here.

eatingrichly.com

Some big baskets can help keep your Tupperware in order. Just take a look.

majhofftakesawife.com

Make these simple partitions and your drawer will always look neat. Read instructions here.

Oleksandr Kovalchuk/shutterstock Africa Studio/shutterstock

To have easy access to all your small stuff like socks and such, make or just buy fabric drawer dividers.

Kaynak

https://brightside.me/creativity-ho...nging-things-at-home-in-perfect-order-134705/

Su dönen stand nasıl yapılır acaba.. ikeada 30 tl :KK51:

Selam kizlar burayi keşfettim ama kimsecikler kalmamis sanırım artik. 14 aylik bebeğim var ve br kac aya tasinacagim. Eski seyleri atmak istiyorum ve eve duzenli hale getirmek istiyorum yardimlasalim mi. Yeni ev daha modern olacak ona gore duzenleuiciler skmdi ki alsam tasinincami. Tarih belli degil daha ancak bir yerden baslamak istiyoum

Selam kizlar burayi keşfettim ama kimsecikler kalmamis sanırım artik. 14 aylik bebeğim var ve br kac aya tasinacagim. Eski seyleri atmak istiyorum ve eve duzenli hale getirmek istiyorum yardimlasalim mi. Yeni ev daha modern olacak ona gore duzenleuiciler skmdi ki alsam tasinincami. Tarih belli degil daha ancak bir yerden baslamak istiyoum
Merhabalar oncelikle Allah yardimciniz olsun oglum 15 aylikken tasindim yetmedi 4 ay sonra tekrar tasinmak durumunda kaldik(aceleyle ev buldugumuzdan siteden memnun kalmadik)
Ilk ciktigimiz ev 150 m2 idi fazlaliklari verdim attim 1 oda eksilttim en zor olan kolileme asamasiydi onceden kullanilmayanlari paketlemek iyi oluyo biri tasinma dedi mi mideme ağrı giriyo artik :KK70:

Merhabalar oncelikle Allah yardimciniz olsun oglum 15 aylikken tasindim yetmedi 4 ay sonra tekrar tasinmak durumunda kaldik(aceleyle ev buldugumuzdan siteden memnun kalmadik)
Ilk ciktigimiz ev 150 m2 idi fazlaliklari verdim attim 1 oda eksilttim en zor olan kolileme asamasiydi onceden kullanilmayanlari paketlemek iyi oluyo biri tasinma dedi mi mideme ağrı giriyo artik :KK70:
Simdi mi baslamak lazim ne zaman nasil yapicam bilmiyorum. Atma konusundada pek beceriksizim3 yillik evliyim yeni ev aldik evlenirken bekar esyalarinida kullandigimiz icin esimin yeni esyalar aldik yeni eve gelecek o yuzden burdan goturmeyeceklerimide satmak istiyorum. Oturma grubumu sattim masa ve konsol duruyor ha bide eski gardrop. Bakalim nasil nerden baslarim .anca düşünüyorum aktive edemedim

Kizlar aynali konsolu duzenlemek istiyorum hep birbirine giriyor kurutma makineleri taki toka kutular nasil duzenliyebilirim

X