Cidden aklınıza ihtiyacım var

Eee sizlerden biri alamıyor muydu?yoksa davayı açana öncelik mı veriliyor? Açık artirmaya çıkıyor diye biliyorum ben ama yanlış mı? Yatacak yeri yok bazı insanların.
alirdik teklifte ettik payini sat bize cekil ihtiyacin varsa dedik.
hatta abim ben ve annem cok ihtiyacin varsa bizim paylarida sana verelim amcamin karisina sat sen al paylari dedik yok ben komple satilsin istiyorum dedi sandik ki emlakciya verecek 3 5 kar edecek baskasina satmayiz dedik sonra bir baktik dava acmis biz dava yoluna gitmesine sinirlendik, cunku biz o arsayi babaannemin ne zorluklarla aldigini 4 cocugun bir malimiz olsun diye nasil yasadiklarini biliyorduk. sandik ki ihtiyaci var satacak ses cikarmadık kiyamadik ne hali varsa gorsun annesinin mali dedik ( diger paycilar gelinleri ve torunlariydi o kiziydi halam yani) davasini bile takip etmedik cunku satilsinda bizim paylarida verelim eli rahatlasin madem modundaydik
megerse ucuz yolla bizi aradan cikarmakmis derdi.

tabi zaten miras olan mallar icin aciliyor.
kayin peder vefat etti diyelim iki kardes o evde ortak payci oldu, biri satmak istedi digeri sattirmadi ve evin tamamini alip diger paycinin hakkini verip aradan cikaramadi diyelim, satmak isteyen kisi izalei suyu davasi acip mahkeme yoluyla evi satisa cikartabiliyor.
herkes davadan sonra eline ne para kalirsa onu alip cekiliyor.
ha itiraz sureci var bu davaya eger itiraz edeceksen de kendin aliyosun evi falan oyle bir seyler var.
yani bana miras kaldi hayatta kimse satamaz sattiramaz diye bir sey yok.
Hee Anladım..ama bu durumda da sattirmak istemeyen kişi diğer mirasçılara da haklarını vermek durumda ..ama böyle bir durumda uzlaşma olur nihayetinde sonuçta mahkeme yoluyla değerinden aşağı gidecek ev ne gereği var...sonuçta iki kişinin hakkı ya yabancıya satarlar bolusurler yada evin değeri neyse diğeri hakkını verir ona..olması gerekende bu bence ..neyse bunuda öğrenmiş oldum

alirdik teklifte ettik payini sat bize cekil ihtiyacin varsa dedik.
hatta abim ben ve annem cok ihtiyacin varsa bizim paylarida sana verelim amcamin karisina sat sen al paylari dedik yok ben komple satilsin istiyorum dedi sandik ki emlakciya verecek 3 5 kar edecek baskasina satmayiz dedik sonra bir baktik dava acmis biz dava yoluna gitmesine sinirlendik, cunku biz o arsayi babaannemin ne zorluklarla aldigini 4 cocugun bir malimiz olsun diye nasil yasadiklarini biliyorduk. sandik ki ihtiyaci var satacak ses cikarmadık kiyamadik ne hali varsa gorsun annesinin mali dedik ( diger paycilar gelinleri ve torunlariydi o kiziydi halam yani) davasini bile takip etmedik cunku satilsinda bizim paylarida verelim eli rahatlasin madem modundaydik
megerse ucuz yolla bizi aradan cikarmakmis derdi.
Keşke takip etseydiniz ve satışa katılsaydınız eli böğründe kalsaydı. Olan olmuş, geçmiş olsun. Miras bırakmak ve miras almak da zor iş.

Keşke takip etseydiniz ve satışa katılsaydınız eli böğründe kalsaydı. Olan olmuş, geçmiş olsun. Miras bırakmak ve miras almak da zor iş.
alacagini bilemedik ki biz.
ihtiyacim var demisti meger ihtiyaci milleti aradan cikarayim yok parasina satin alayim gidip emlak dukkanimin ilanina koyup iki katina satayimmiş.
kendince kâr etti bu dünyada!

Burada en karlı çıkan abla ki, siz onun kirasını ödeyeceksiniz, kadının aldığı para yanına kar kalacak. Annem der ki ortak moku köpek bile yememiş diye. Görümceniz yola çıkılacak birine benzemiyor belliki. Boşverin, iyi yapmışsınız

Ablamdan ben kira almam diyen esiniz ablasına dava açar mıydı sizce.
Açmazdı muhtemelen bende sinir olurdum iyice bu izaleyi şuyu davasınida bize yalan soyledigi ortaya cikinca bi arkadas dedi keske dava acsaydiniz onun payini o degerde alacak paraniz yokmus ama cok cok ucuza alirdiniz bi sekilde demisti onunda başına gelmis cunku sen dava aciyosun veya satmak isteyen anladigim kadari ile sonra mahkeme satisa cikariyormus arsayi yada malı neyse ve ilk once hissedarlara soruyormus almak isteyen varmi diye ve rayicinden daha uygun oluyormus fiyat eger hissedarlar almak istemezse baskalari alabiliyormus satışta

Ben de olsam bozulurum ama çok fena birisi diye düşünmem. Kardeşimi tanıyorsam öyle biri olduğunu biliyorsam bastan inanmam zaten. Bazı insanlar da karşıdakini kırmayayım diye sorun çıkmasın diye yalan söylüyor. Keşke direkt satıp saha iyi yerde alacağım veya ortak arsa istemiyorum satıp tek kendime.ait alacağım falan deseydi. Belki de eşiniz sorun çıkarır diye düşündü o zaman da, ihtiyacım var diyeyim.sorunsuz hallolsun demiş de olabilir. Siz de aynı civarlardan metrekaresi daha düşük bir yer alabilirdiniz aslında değerleneceginizi düşünüyorsanız.
Iste bizde bozulduk acikcasi ne bileyim koydu yani dürüst olsaydi yine ortak bir yol bulunurdu neyse bizde simdi verecegiz cevabimizi bizde ortak istemiyoruz diye bence bu içimizi sogutur biraz diye dusunuyorum ki birde anne baba ölünce kalacak mallar var o da ayrı bir dert keske kalmasa hic birsey de hic yuz goz olmasak

Kvniz o evi başkasına kiraya versin, kirayı da eşinizin ablası ve sizin aranızda bolustursun, en iyisi bence.

Hee Anladım..ama bu durumda da sattirmak istemeyen kişi diğer mirasçılara da haklarını vermek durumda ..ama böyle bir durumda uzlaşma olur nihayetinde sonuçta mahkeme yoluyla değerinden aşağı gidecek ev ne gereği var...sonuçta iki kişinin hakkı ya yabancıya satarlar bolusurler yada evin değeri neyse diğeri hakkını verir ona..olması gerekende bu bence ..neyse bunuda öğrenmiş oldum
mahkeme yoluyla daha ucuza satiliyor, mahkeme herkesin hakkini hesaplarina yatiriyor.
genelde degerinden assagi gidecegi icin mirascilardan biri satin aliyor durumlari musaitse

Kayınpeder evi alsın kiraya versin kirayıda sırayla bi siz bide abla alsın ilerde kayınpeder vefat ettiğinde evi satar abla kardeş arasında pay edersiniz sizinde birikiminize katkıda olur çünkü ortak ev olmaz

abla biraz fazla uyanik bir tip sanki yorumlarinizi okuyunca ilerde ortak bir miras kalmasi sıkınti olacak gibi.
kayinbabaniz olsam ev almak yerine o parayi ikiye bolup cocuklara verir evli evine koylu koyune derdim.
isteyen yer isteyen degerlendirir kimseninde başı ağrimaz boylece

Iste bizde bozulduk acikcasi ne bileyim koydu yani dürüst olsaydi yine ortak bir yol bulunurdu neyse bizde simdi verecegiz cevabimizi bizde ortak istemiyoruz diye bence bu içimizi sogutur biraz diye dusunuyorum ki birde anne baba ölünce kalacak mallar var o da ayrı bir dert keske kalmasa hic birsey de hic yuz goz olmasak
Bence kalan malları direkt ablaya verin zamanı gelince yüz göz olmazsınız. Keşke kalmasa hiçbir şey ile aynı şeye gelir. Bence mantıklı, size ve ablaya uyan bir çözüm olur.

Az önce de dedim keşke hiçbir şey kalmasa diye düşünüyorsanız hepsini ablaya verin.. Yani maddiyatla ilgili konularda şu soylemlere pek inanmıyorum ben. Böyle düşünen biri mirastan hicnir şey almıyorum der çekilir. Bir imza dışında da hicbir şey ile uğraşmaz.

Bir de siz kabul etmeyince o zaman direkt ablaya alayım ben dese kayınpeder ona laf etmez misiniz? O da keşke hiçbir şey kalmasa ile aynı. Yani ablaya da kalmasın bize de kalmasın deseniz mantıklı olurdu.

Kızlar merhaba hemen konuya gireyim
Şimdi şöyle eşim 2 kardeş ablası bekar bizde o da kiradayız. Kayınpederin durumu iyi geçen gün aradı dedi ki bir ev alacağım sadece 1 ev alabileceğim iki kardeşi ayıramam ev benim üstüme olacak ben ölene kadar satılamasın diye siz aile olduğunuz için içinde siz oturursunuz ablana evin rayiç kira bedeli neyse yarısını kira olarak ödersiniz dedi. Ablasıda de ne varsa ortak bugune kadar sattırmış birisi borcum var diye yarın öbür gün Allah gecinden versin birşey olsa anne babaya bizi kapının önüne koyar borcum var satalım diye öyle bi karakter hiç güvenmiyoruz birde soyle bisey var alacagi muhitteki evlerin kiralarinin yarisi zaten bizim kiramiz kadar yani hic birsey degismeyecek yine ben ayni kirayı ödeyeceğim biz eşimle bu teklifi reddetmeye karar verdik. zaten bugüne kadar biz hiç birşey talep etmedik onlar düşünmüşler cocuklar kirada böyle birşey yapalım diye. Reddetmekle sizce doğru mu yapıyoruz yada nasıl bir sey düşünülebilir bu arada bizde de biraz birikmis para var ayrıca cocuk icin biriktirdiklerimiz var belki ilerde ev alırız cocugumuz icin diyorduk ama şimdi böyle bir teklif geldi biz işin içinden çıkamadık açıkçası
Kayınpeder evı alacagın tutarın yarısını sıze versın .Acıkca belırtın guvenmıyoruz dıye .Doger cocugununda hakkını versın.Sızde bırıkmışle bırlestırıp sıze aıt bı ev alın.

Kayınpeder evı alacagın tutarın yarısını sıze versın .Acıkca belırtın guvenmıyoruz dıye .Doger cocugununda hakkını versın.Sızde bırıkmışle bırlestırıp sıze aıt bı ev alın.
Iyi niyetle ev teklif eden birine paranın yariisni bize yarısını ona verin denir mi?kayınpeder kendi üstüne yapacakmış belki o da dünyanın binbir türlü hali var deyip öyle yapacak. Yani insanlar kendisini garanti altına almadan zaten çocuklarına ev, araba, parayı direkt üstlerine yapmasın gorusundeyim. insanlar çiğ süt emmiş çünkü. Burda konuda böyle yazıp düşünen biri bile öyle olabilir. Zaten aklına kötülük gelmeyecek insanlar her olasılığı düşünüp hesap bile yapamıyor ve kaziklanihor ya öyle düşünün.

Iyi niyetle ev teklif eden birine paranın yariisni bize yarısını ona verin denir mi?kayınpeder kendi üstüne yapacakmış belki o da dünyanın binbir türlü hali var deyip öyle yapacak. Yani insanlar kendisini garanti altına almadan zaten çocuklarına ev, araba, parayı direkt üstlerine yapmasın gorusundeyim. insanlar çiğ süt emmiş çünkü. Burda konuda böyle yazıp düşünen biri bile öyle olabilir. Zaten aklına kötülük gelmeyecek insanlar her olasılığı düşünüp hesap bile yapamıyor ve kaziklanihor ya öyle düşünün.
O zaman dıger kardes o evde otursun dıze kırayı versin ama eger guvensız burıyse onu da yapmaz .Kayınpedere anlatırsanız bence anlar .Insanlar çocuklarını tanır .

O zaman dıger kardes o evde otursun dıze kırayı versin ama eger guvensız burıyse onu da yapmaz .Kayınpedere anlatırsanız bence anlar .Insanlar çocuklarını tanır .
Ben konu sahibi değilim kendi fikrimi söyledim. Ben olsam sadeve kabul etmiyorum, düzenimi böyle kurdum burda oturmaya devam edeceğim derim kabul ermeyeceksem. Sonuçta bana kendi parasıyla ilgili fikir sunmuş birine şöyle yap böyle yap demem. Sadece fikrini kabul etmem. Onun dışında eşime miras kalacak şey hakkında da pek inkar veya kabul cümleleri kurmam. Miraslar kişiseldir çünkü. Boşanma durumunda bile karşı tarafa verilmiyor onlar.

Ben konu sahibi değilim kendi fikrimi söyledim. Ben olsam sadeve kabul etmiyorum, düzenimi böyle kurdum burda oturmaya devam edeceğim derim kabul ermeyeceksem. Sonuçta bana kendi parasıyla ilgili fikir sunmuş birine şöyle yap böyle yap demem. Sadece fikrini kabul etmem. Onun dışında eşime miras kalacak şey hakkında da pek inkar veya kabul cümleleri kurmam. Miraslar kişiseldir çünkü. Boşanma durumunda bile karşı tarafa verilmiyor onlar.
Anladım .Sizide anlıyorum.Ben olsam boyle yapardım .Zaten herkes kendı bıldıgını yapıcak .

Bir de siz kabul etmeyince o zaman direkt ablaya alayım ben dese kayınpeder ona laf etmez misiniz? O da keşke hiçbir şey kalmasa ile aynı. Yani ablaya da kalmasın bize de kalmasın deseniz mantıklı olurdu.
Öyle demek istemiştim zaten keşke hiç malı mülkü olmasaydı anne babanın çünkü kavga oluyor kalpler kırılıyor insan üzülüyor benimde ailemde var mal mülk ve benimde kardeşlerim var daha kardesimde babamin arabasi benim asla vermem size evde ortak olur gibi sacma sapan bi laf etmisti bende kızmıştım ona sen neyin davasındasın annem babam ölmeden böyle konuşuyorsun ölseler daha mezara koymadan mal kavgasına girersin diye yani bu tarz durumlarda hep bi sıkıntı çıkıyor emin olun asla yapmaz denilen kişiler bile değişiyor para işin içine girince ve işler çirkinleşincede lanet olsun böyle mala paraya diyor insan işte

X