bir iç dökme meselesi

27 yaşındaki kız hiç utanmıyor mu harçlık almaya. Üzgünüm ama bu düzen değişmez eşiniz de değişmez gibi. Ya büyük bir kazık yiyecek ya da bilemedim Allah sabır versin
değişmesi zor biliyorum farkındayım ne yazık ki. inşallah kazık yemez yapacak birileri değiller ama bu kadar verici olması iyi değil işte. bu arada kız kardeşi içinde bir şey diyemiyorum elbet gezip tozacak para lazım ama girip bi işe çalışabilir sadece buna kızıyorum kendimce.

Benim eski eşim de aynıydı ben sürekli bu konudan tartışırdım. Sonunda çok müdahale ediyorum diye de beni boşadı 😂 ya susup kabulleneceksiniz ve evliliğinizi devam erttireceksiniz ya da ipler kopabilir benim gibi.
çok müdahale etmiyoruz aslında doğrusunu belirtiyoruz kendimizce ama onlar öyle görmüyor. keşke gerçekten erkek ailesi evladının evlendiğini gerçekten idrak edebilse , erkek evlatta ayrı bir evi olduğunu.

Merhaba. Haklısınız, mesela babası zor durumda olur tabi ki tüm kardeşler toplanır bir süreliğine yardımcı olur ama hiçbiri elini cebine atmıyorsa eşiniz her şeyi yapıyorsa kusura bakmayın ama bunun adı enayilik.
Görümcenize de deli oldum. 27 yaşına gelmişsin insanların eline mi bakıyorsun? Hayatının sonuna kadar ilkokul çocukları gibi harçlık mı alacak bu kadın? İş bulamıyor da değil kendisi istemiyormuş artık, hayatının sonuna kadar evde boş boş oturup kardeşlerinin parasını mı yiyecek? O kadar istiyorsa babasından alsın.
Eşinize para vermeyin, haksız da olabilirim ama sizden gizli de verdiği çok oluyordur. Evin ihtiyaçları dışında kendi paranızı biriktirin. Belki biraz sinsice olacak ama paranızı oraya buraya yatırıp borca da girebilirsiniz öyle rahatça yediremez parayı.
Uzun yazmışsınız başını unuttum ama kiradasınız sanırım ev almak için para biriktiriyorum falan da diyebilirsiniz. Hem yarın öbür gün ne olacağı belli olmaz ihtiyacınız olur belki.
Stor perdeyi de abartmışsınız biraz ama sanırım birike birike patlamış. Kısacası durumları çok kötü değilse kendileri çalışıp kazansın bir zahmet ama minik şeylerde patlayıp kendinizi kötü göstermeyin <3
evet bende stor perde gibi basit bir şeyden patlamak istemezdim dedim ya kendim yazarken dahi utandım ama birikti gerçekten. inanın alınsın evlerin eksiği önemli değil herkes 200-300 versin 500 versin ama ortak olsun yine ona razıyım inanın. ama ev eksiği konusunda tüm küfeyi sırtlanmak zoruma gidiyor. gizli birikim konusu da hiç istemediğim bir durumdu ama ona döneceğim mecburen yarın bi gün çalışamayabilirim veya iyi kötü herhangi bir durumda bi param var diyebilmeliyim. görümcem konusunda da kızıyorum zaten kendisine , işte ben buldum geçen haftalarda kendisi istemedi. girmek istediği yerler almadığı için iş hayatına başlamadan küstü maalesef. insanlık olarak iyiler ama bu yönde eksiler benim için. ben yapamazdım 27 yaşında abimden babamdan harçlık alamazdım. bu arada kendimi kötü göstermek istemem evet teşekkür ederim ince mesajınız için . <3

değişmesi zor biliyorum farkındayım ne yazık ki. inşallah kazık yemez yapacak birileri değiller ama bu kadar verici olması iyi değil işte. bu arada kız kardeşi içinde bir şey diyemiyorum elbet gezip tozacak para lazım ama girip bi işe çalışabilir sadece buna kızıyorum kendimce.
Yani kızmakta haklısınız ama bu yaşına kadar böyle yaşamışsa rahatlığa alıştığı için değişmez. Gezme tozma parasını neden siz vercekmişsiniz ya onun yerine kendi geleceğiniz için biriktirirsiniz

Valla kardeşim benim babamda öyleydi yıllarca annem kıstı o hep kardeşlerine annesine verdi ama yaranamadı. Artık anlasada hatasını giden yıllar geri gelmiyor şimdiden önlemini al.

Annem zamanında ev alınabilecek bir miktar verdi babama(sürekli yedirdikleri borç olarak bile vermedi düşün) en ihtiyaci olduğu zamanda altınlarını bozdurup. Şuan geri ödüyor babam ama şuan evin dörtte 1'i bile alınmaz paraya öyle hiç oldu. Sakın daraldiginda falan büyük meblağlar verme anca maaşın kadar ver.
işte keşke herkes önce benim evim-bizim evimiz diyebilse. anneniz de kendisine göre iyilik yaptı eşine verdi sonuçta ama giden geri gelmiyor gelmediği gibi gelenin değeri kalmıyor ne yazık ki.

Şu an sabrettiginiz susup içinizde biriktirdiginiz herşey zamanla sizi tahammulsuz ve hasta biri haline donusturecek..eşinize hatta çocuğunuza bile tahammülünuz olmayacak mutsuz sinirli agrasif geçimsiz biri olacaksınız çok değil en fazla on yıl sonra....
Hayırlı evlat hastalıklı evlattir demişti gecenlerde bir psikolog. Çok doğru...
Eşiniz hayırlı olacağım diye hem kendini hemde için için sizi yıpratıyor farkında değil
Ama bu devran böyle geçmez ...
Bakın erkek çalışıp eve bakmakla mükelleftir kadının çalışması ise birikim yada keyfi harcamalardan ibaret olmalı
Aksi halde bunalirsiniz
Eşinize evin masraflarını kira ve faturaları odemesini market alışverişlerini hatta sizin kisisel harcamalarınızı da karşılamasını buna mecbur olduğunu üstüne basa basa belirtin arta kalan parayla ailesine ne yaparsa yapsın
Siz kendi kazancınızı dokunmadan biriktirin yada canınız nasıl istiyorsa öyle harcayın
Ancak bu şekilde huzurlu hissedersiniz
Eşiniz farkında değil ama yarın oburgun o destek çıktığı ailesi sizin hiçbir dar zamaninizda yanınızda olmayacak...hatta nankörlük edecekler kalbinizi rahatlıkla kiracaklar... kimseye yaranilmaz bu hayatta...bunu acı bir şekilde öğrenecek eşiniz ama bu arada siz yıpranmayin önemli olan bu
kendime söylemek istemediğim ama içten içe bildiğim bi çok düşünce var bu mesaj da. evet vermesi beni üzüyor henüz yıpranma seviyesine gelmedim ama devam ederse yıpranırım/yıpranırız da çok eminim. benim elimi ayağımı babama bu denli iyi davranması da bağlıyor ondan böyle en ufak bir uf duymadım bu konuda o yüzden kendimi bencil hissetmiştim bu konuda da içten içe ama değilim. sadece ölçüsü olsun harçlık veriyorsa orda sınırlı kalsın ilavesi olmasın ya da diğer ay ev eksiği alsın harçlık olmasın sadece denge nezdinde olsun illa olacaksa o yardım da.

Bende bu muhabbetleri hic anlamiyorum. Bizim kardesimle aramizDa hic para muhabbeti olmaz. O bana harcar ben ona. Kim kime ne vermis sorsan bilmeyiz. Eşimin de haberi yoktur pek bu durumdan. Konuda host dedigim tek nokta kv ye yazlik yaptirmak. Onun disinda bana normal geldi.

Esinizi cok guzel anlatmissiniz. Cok vicdanli ve eski yasamlarindan dolayi mantikli dusunemiyor.
Esinize anlatin durumu , ozel gun olur ,gercekten ihtiyac olur tabiki vermen normal. Ama biz aileyiz ve kendi birikimimizi cocuklarimiz icin de yapmaliyiz.
Kardeslerin hepsi bekar her seyi yapabilirler yani cok sacma gercekten.
Cok haklisiniz. Bu durum benim icin de buyuk bir problem olurdu.
bu mesajınızı alıp iletesim geldi :) çocuk düşünmüyorum diye bu kadar rahat davranıyor da olabilir ama düşünmediğim bir gün olmayacağı anlamına da gelmiyor ki. al koy kenara neyin nerde lazım olacağı hiç belli olmaz.hem kardeşleri de bir şeyler yapsalar belki bu kadar gözüme batmazdı.

Kız kardeşe harçlık vermeyi manasız buldum. Fakat anne babaya yapılanlar normal geldi. Şöyle düşünüyorum bazen bazı ailelere maddi olarak fedakarlık yaparsınız bazen manen.
Eşinizin ailesine maddi fedakarlıklar yaparken kendi babanıza eşiniz manen fedakarlık yapıyor. Her akşam kayınpeder ile yemek yiyor olmak oldukça büyük bir fedakarlık bence. Bir nebze dengeleniyor. Mesela eşimin ailesi uzakta ve emekli maaşı ile geçiniyorlar. Ben teklif ettim eşime her ay belli miktar para vermeyi. Ki kayınvalidem ile de küsüm buna rağmen. Ama benim ailemin durumu iyi. Onların da başka işleri oluyor. Örneğin anneanneme annem bakıyor ve ve tatile gitmek istediğinde biz gidip 1 hafta orada durup anneanneme bakıyoruz gibi.
evet o kadar doğru bir yorum ki. ben düşünüyorum her akşam kayınbabamla yemek yemek gerçekten büyük bir fedakarlık olurdu. kendi babam diye kayıramam bu durumu değiştirmiyor. üstteki mesajlarımda da belirttim ben sadece ölçülü bir düzeyde gitsin istiyorum bi sınırı olsun istiyorum.

E yuh. Kardeşinin araba alıp alamaması sizi neden etkiliyor ki.
Bakın başka konulara da yazdım eşimin ailesine de kendi aileme de elimizden geleni yaparız eşimle. Sizin de dediğiniz gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalışırız.
Ama bağ evi yaptırmakmış, yok kardeşinin araba almasıymış bunlar büyük şeyler oluyor artık. Siz çalışmıyor olsaydınız bunları yapabilecek miydi? Maaşı sizin 5 katınız falanda karışmayın. Yok dengeli kazanıyorsunuz ailesinin özel/lükse kaçan harcamalarına destek olmaya kalkmasın. Alınacaklar yapılacaklar bitmez. Neyin gerçek ihtiyaç olduğunu tahlil edemiyor eşiniz belli ki.
hayır maaşı benden 5 kat fazla değil keşke olsaydı ama maaşlarımız eşit ikimizinde 1.000 tl bile fark yok :) tahlil yapamadığı doğru onlara karşı kendini sorumlu hissediyor yapmam lazım etmem lazım mantığı var. ama belki bugün arabası olmayan kardeşi yarın bizimkinden daha iyi bir araba alacak (ki inşallah alır asla gözüm yok Allah daha çok versin herkese) alırkende abimin arabası diye düşünmeyecek. mantıklı olan zaten böyle düşünülmesi olur.

Makul vicdan diye bir şey var. Eşinizde olmayan şey işte bu.

Sizin eşinizin yaşlı versiyonunu var bir sürü. Hepsi de pişmanlıktan başlarını vuracak taş arıyorlar: Pardon ama 80 yaşına geldikten sonra anlayacaksa… yani.. iyi sabrediyorsunuz. Eşiniz sınırı bayağı aşmış.

Acaba oturduğunuz evi babası almış olsaydı, neler farklı olurdu?
makul vicdan diye bir şeyi duymamıştım ama konumuzun özeti bu iki kelime olurdu herhalde çok güzelmiş. nişan-söz zamanımızda zaten öyle bir beyanda bulunmuş babama, ne ben hiç konusunu açtım ne de babam açmadık. çünkü adamın bir mecburiyeti yok iki tane kazık kadar insanız gücümüz yeterse alırız yetmezse almayız. geride 4 evladı bir de eşi var ben zaten istemem. hoş maddi gücü zaten buna müsaitte değil de yine de herkes kendi geçimini eksiğini görsün bana kafi.

Eşiniz maddi olarak size güveniyor. Ya kardeşi gibi işten çıkıp çalışmadan maaş alın eşinizden yada maaşınızdan 1 lira bile vermeyin geleceğe yatırım diyerek. Maddi olarak tek başına ev geçindirmeye kalkarsa ve zorluğu görürse ailesini bu kadar takacağını sanmam..
maddi olarak güveniyor kesinlikle katılıyorum. çalışmamazlık yapamam bu beni de dara düşürür ama kendi maaşımı kendim biriktirme tarafına yöneleceğim. bizim hanemizle alakalı bir darlık durumunda elbet desteğimi esirgemem ama o zorluğu üzülsem de görmesi taraftarıyım artık bende.

Sanırım baştan taviz vermişsiniz kardeşe her ay neden para veriliyor ben orayı anlamadım paraya ihtiyacı varsa çalışsın haa ekstra bir durum olur o ayrı ama her ay para vermek saçma.
bir evin bir kızı 4 erkek kardeşin arasında bu mantıktalar. haklılar da ama sağlığı yerinde, yaşı genç girip bir işe çalışabilir. tercihte etmiyor olabilir bilmiyorum kendi penceremden bakınca benden gittiği için çalışması taraftarıyım ister istemez. çalışır işsiz kalır veya okuyor olur harçlık elbet verilir ama ben nasıl çalışıyorsam o da çalışabilir. bu kendi içinde daha iyi olur insanın kendi parası daha farklı oluyor bence.

bu mesajınızı alıp iletesim geldi :) çocuk düşünmüyorum diye bu kadar rahat davranıyor da olabilir ama düşünmediğim bir gün olmayacağı anlamına da gelmiyor ki. al koy kenara neyin nerde lazım olacağı hiç belli olmaz.hem kardeşleri de bir şeyler yapsalar belki bu kadar gözüme batmazdı.
Cocuk olmaz ama herkesin kenarda birikmisi olur.
Mesela yilda 1 degil 2 kere tatile gidersiniz. Ulke ulke gezmek istersiniz.
Normal dairede degil, luks sitede oturmak istersiniz.
Varda var yani . Ayri bir ailesiniz artik.
Bunu kabul etmeli.onceligi ikiniz olmalisiniz.

Herkes once kendini dusunmeli ki kayinaile tarafinizin hic dusunulecek yani yok.

Evde var 4 bekar cocuk. Onlar biri market biri kira ,biri fatura odesinler. O evde yasiyorlar sonucta.

Yani kızmakta haklısınız ama bu yaşına kadar böyle yaşamışsa rahatlığa alıştığı için değişmez. Gezme tozma parasını neden siz vercekmişsiniz ya onun yerine kendi geleceğiniz için biriktirirsiniz
haklı olduğuma hem sevindim hem üzüldüm bencillik etmediğimi duymak iyi geldi.

Bende bu muhabbetleri hic anlamiyorum. Bizim kardesimle aramizDa hic para muhabbeti olmaz. O bana harcar ben ona. Kim kime ne vermis sorsan bilmeyiz. Eşimin de haberi yoktur pek bu durumdan. Konuda host dedigim tek nokta kv ye yazlik yaptirmak. Onun disinda bana normal geldi.
ben kardeşim olmadığı için bir şey diyemem ama ben böyle bi harcama yapmıyorum kendim dışımda bir aile bireyime. ha babamla birlikteyiz yemeklerde o ayrı.

Cocuk olmaz ama herkesin kenarda birikmisi olur.
Mesela yilda 1 degil 2 kere tatile gidersiniz. Ulke ulke gezmek istersiniz.
Normal dairede degil, luks sitede oturmak istersiniz.
Varda var yani . Ayri bir ailesiniz artik.
Bunu kabul etmeli.onceligi ikiniz olmalisiniz.

Herkes once kendini dusunmeli ki kayinaile tarafinizin hic dusunulecek yani yok.

Evde var 4 bekar cocuk. Onlar biri market biri kira ,biri fatura odesinler. O evde yasiyorlar sonucta.
kayınbabam emekli zaten cok olmasa da bir emekli maaşı var sonuçta . benim evime girenden 2 kat fazla giriyor o eve Allah artırsın zaten. ama benim kira derdim var onların yok en basit örneği. 4 binle başladığım kiraya ben 4-5 aydır 8 bin lira ödüyorum bir emekli maaşı yani. hayat pahalılığı ortada zaten anca benimki bana kıt kanaat değilim geziyorum evet ama dediğiniz gibi ilave gezi olur ne bileyim ben anlıyorum da tek taraflı düşünmek yetmiyor umarım eşimde zamanla anlar. bundan 7-8 ay sonra benim kiram kaç olur Allah bilir. %25 zammı uygulayan ev sahibi yok ne yazık ki.

X