bir iç dökme meselesi

kız kardeşi kazık kadar gitsin çalışsın parazit gibi besleneceğine. ben çalışıyor olsam çocuğumu bırakıp o da çalışın isterim. 1000 TL çok değil ama olsun. bu kız evlenirken ne olacak çeyizi size aldıracak. bence siz borca girin. ya da ben artık paramı vermiyorum diyin. çocuğuma birikim yapacağım diyin.

bunu teklif ettim arabasını yükseltelim diye. 2 erkek kardeşinin arabası var diğer erkek kardeşinin yok o da almak istiyor ama fiyatlar malum. onun arabası yokken ben daha yüksek arabaya nasıl bineyim dedi. senin kardeşin yok o yüzden bu duyguyu anlayamayabilirsin dedi bende sustum kaldım. ama arsa fikri aklıma gelmemişti açıkcası.
Laf konuşmuş bal kabağı...

Tabiki hesap kitap yapacaksınız hangi devirde yaşıyoruz? Onun ailesine mi çalışacaksınız? Ailesi de bi halısını perdesini bi zahmet alabilsin evine. Babasının piremsesi de girsin bi işe gerçi abilerden geçinmek gibi kolay yolu bulmuş. Siz kendi maaşınızla kendi ihtiyaçlarınızı giderin kalanına da altın mı alıyosunuz napcaksanız ufak ufak kenara atın. Evin geçimine karışmayın bakalım nolacak.

ben eşşek gibi çalışıp hesap yaptığım bir dünyada ailesi, benim alınterim ile sefa süremez. herkes çok yumuşak huylu yazmış ve aileye yapılan yardımlar için güzellemelerde bulunmuş. hatta ve hatta aile yardım etmemesi için yatırım önerilerinde (!) bulunmuşlar.
benim hayatım, eşşek gibi çalıştığım halde gırtlağa kadar borç içerisinde geçecekse o evliliği sürdürmenin bir manası yok. evliliği sonlandırıp tek başıma gırtlağıma kadar borca batarım. en azından borç sadece bana aittir. kendi alın terimin layığı ne ise onu yaşarım kraliçeler gibi. alnıma da led tabela ile enayi yazdırma külfetinden kurtulurum.

öncelikle yazarken bile içimin bayılacağı konuyu sabırla okuyacak olanlara şimdiden teşekkür ederim. danışacağım, fikir alabileceğim kimsem olmadığı için buraya yazıyorum. eşimle bir yılı geçkindir evliyiz. benim annem hayatta değil tek kardeşim babam hayatta. babamla evimizin arası arabayla 10 dakika bilerek ve isteyerek böyle tuttuk ona yakın olmak için. öncelikle eşim fazlasıyla merhametli,ev işlerine yardımcı, sakin karakterli biridir. ama bu merhameti doğru oranda mı kullanıyor onu bilmiyorum.
eşim 5 kardeş ; 4 erkek 1 kız hepsi de bekar. kız kardeşi çalışmıyor ( önce iş bulamadı bi süredir de kendisi istemiyor zaten kendisi 27 yaşında) evlendiğimizden ve eveliyatından beri eşim kardeşine her ay maddi destek çıkar(buna karışacak değilim elbette ayda 1.000 tl gönderiyor diğer erkek kardeşleri de aynı şekilde kız kardeşe harçlık veriyorlar). ben çalışıyorum eşim çalışıyor evimiz kira. evlenirken her şeyi yarı yarıya aldık benden 1 tl fazla harcama yapmamıştır belki ben daha çok yapmışımdır (ama eşim ne yazık ki hala ailesinin düğünde çok harcama yaptığını hala borç ödediklerini söyler onlara borçlu hisseder) bu arada hiçbirşeyde lükse kaçmadım bana şunu alın bunu yapın asla demedim dediğim gibi her şeyi eşit tutmaya çalıştım bütün masraf sürecinde. gelelim bende biriktikçe dert olan konuma.

sıkıntı bundan 8-9 ay önce yeni evli sayılırken ve borçlarımızı öderken ailesinin bağ evi yaptırmak istemesiydi. bana dert olan kısmı kayınpederimin ayda kendi de dahil 7-8er bin bütün çocuklarından destek isteyerek bu evi yaptırmak istemesi. o dönem benim evime giren para zaten 20 bin ve ben 4 bin kira ödüyorken bu teklif beni zaten sarstı. bu arada zaten evleri var yazları kalmak için düşünülen bir ev bu. sesimi çıkarmadım zaten bütçesel olarakta denk gelmedi iptal oldu Allahtan ama bu muhabbet 2-3 ay sürdü yapalım edelim,kredi çekelim vs. burda sıkıntı eşimin olur baba tabii ki diyerek hiç bana sormadan dahası hiç düşünmeden kabul etmesiydi zaten. (gereksiz ama bu bilgi de burda dursun benim evim var . babamla aldık %70 o ödedi %30 ben ödedim tapusu da benim üstüme ama kendi oturuyor ben o evden gelin çıktım, bana araba aldı(yeni model olmasa da ayağımı yerden kesiyor.) kendi aracı da var haricen çok şükür bekarken ki maddi durumumda kötü değildi bende babama nişan-düğün sürecinde para harcatmamaya gayret ettim her şeyimi kendim aldım çeyiz beyaz eşya vb.)

kardeşi askere gitti bedelli için kredi çekti çekerken hep beraber ödeyelim dedi eşim. kaynım kabul etmedi çok cüzi bir aylık taksidini ödedik helali hoş olsun zaten. ama üzüldüğüm konu kimsenin bizim ayrı bir ev olduğumuzu ayrıca giderlerimiz olduğunu düşünmemesi buna en çok eşimde dahil sanırım bana güveniyor çalıştığım için.)

bir diğer konu ailesinin evinin eksikleri. kayınbabam ne yazık ki elini taşın altına koymaz. benden bir şey bekleme der k.valideme borçlarım var der. kayınvalidemse her derdini her eksiğini bütün çocuklarına anlatır ama harekete sadece benim eşim geçer. fesatlık yapmak istemiyorum ama k.validem düğün için abiye beğenmiş ve almıştı (700 civarı birşeydi) bunu biz aldık. ağrı için doktora eşim götürdü ufak bi operasyon oldu 5-6 bin biz ödedik. ev 5-6 senedir boyanmamış evi boyattık yine biz ödedik. oturma odasının halısı eskimiş(ki gerçekten eskiydi) biz ödedik. şimdi ben zaten kardeşine destek oluyorum evet ayda belki 3-5 bin gönderemiyorum ama zaten öyle maddi durumum da yok ki.

daha detay veririm ama iyice baymak istemiyorum. bu arada babamla her yemekte bizdeyizdir eşim asla tek yesin istemez babamın hatta bizde kalsın der içi asla rahat göndermez babamı.babamda her yemekte bizde olduğu için gider her ay bi mutfak alışverişi yapar ( bir ay yağ alır diğer ay 5 kg salça alır vs. ) hiç istemesem de içi rahat etmez. eşimse ben hastalanırım veya mutsuz olurum yorgun olurum her şekilde beni mutlu etmek ister beni hiç üzmez bu konu haricinde. ütüsünü , kahvaltısını kendi hazırlar yapar, yeri gelir akşam yemeğini haftada 2 -3 gün o yapar (ben ondan daha uzun saatlerde çalışıyorum). annemi kaybedeli 4 sene oldu babam hala evlenmedi düşünmüyor da. annemi kötü bi şekilde kaybettik çok uzun ve sancılı bir süreçti zaten ikimizde büyük travma oldu. bundan dolayı yalnız bırakamıyoruz yemekte(bu kadar sık olması doğru olmayabilir ayrı olmamız da gerekebilir ama henüz bunu beceremiyoruz diyeyim.)

bu kadar her konuda iyiyken bu konuda kötü olmaktan yoruldum ve en son dayanamayıp bugün patladım çünkü mutfağa stor perde almış . annemin bir duası mutluluğu yeter elimde değil üzülüyorum diyor. artık bana maaşından bir şey verme kendin biriktir ne istersen aileme aldığım bir perde gözüne battı dedi bana. halbuki bir stor değil bu mevzu. evveliyatı var ama anlamadı beni ne yazık ki. Biz zaten borçları yeni bitirdik düğün-eşya bitti derken yan sokağa taşındık o ayrı masraf oldu borçlarımız yeni bitti ben 3 aydır ona maaşımdan destek veriyorum sırf birikim yapalım altın alalım diye(bu destekten önce zaten kendi masrafım bana,arada mutfak alışverişi aidat ödemesi falanda bana aitti zaten en başından beri bu destek ilaveten olan bir şey birikim amaçlı).ailesine alınanlar benim verdiğim paradan alınıyor gibi hissediyorum bencil miyim bilmiyorum. çocuk henüz düşünmüyorum bu arada. çok şükür bizim evimizin bir eksiği yok aldık her şeyi ama ben kendim çalışarak emek emek aldım her şeyi bizim var diye gidip onlara da devamlı bir şeyler alamam ki. toparlayacaksiz olursam babam git oğlum bana 100 bin çek arabamı yükselticem ama benden geri isteme dese ona da tamam der çünkü onun için aile çok önemli. (babam,biz,kendi ailesi hepimiz bir aileyiz onun gözünde buna daha değinmiyorum bile henüz kendi aile kavramımızı oturtamadı gözünde). ben bu konuda tartışıp da kötü olmak istemiyorum ama içim içimi de yiyor. sizce bencillik mi ediyorum yoksa haklı mıyım? veya bununla alakalı ne yapabilirim hiç bilmiyorum. (ailesinin de bu konu haricinde kötü huyları yok seviyorum asla saygısızlık etmedim onlar da beni kırmadı ama böyle yapınca içten içe üzülüyorum onlara kırılıyorum) .
Siz çok fedakar davranmissiniz.1000 lira neden veriyor.Her ay sürekli arada versin yada babası var diğer abileri var.Az sa çalışsın.Erkek evine bakmakla yükümlü.Evini o gecindirecek.Sorumluluk alacak fedakar olmayın.Fazla.miktar paranız olur annesine halı vs. alırsınız.Ve bu sürekli olmaz.İnsanlar bekler hep.

Seni çok iyi anlıyorum ama bunun önüne geçmezsen süreklilik olur. Erkeğin 2 kaşığı varsa 1ini kıracaksın derdi annem. Öyle ya da böyle borca sokacaksın. Yatırım mı yapmak istiyorsun arsa al araba en kötü git kredi çektir yatırım yap onun borcunu öde. Boğazını iyice sıkacaksın ki oraya buraya harcayarak parası olmayacak :KK48:

öncelikle yazarken bile içimin bayılacağı konuyu sabırla okuyacak olanlara şimdiden teşekkür ederim. danışacağım, fikir alabileceğim kimsem olmadığı için buraya yazıyorum. eşimle bir yılı geçkindir evliyiz. benim annem hayatta değil tek kardeşim babam hayatta. babamla evimizin arası arabayla 10 dakika bilerek ve isteyerek böyle tuttuk ona yakın olmak için. öncelikle eşim fazlasıyla merhametli,ev işlerine yardımcı, sakin karakterli biridir. ama bu merhameti doğru oranda mı kullanıyor onu bilmiyorum.
eşim 5 kardeş ; 4 erkek 1 kız hepsi de bekar. kız kardeşi çalışmıyor ( önce iş bulamadı bi süredir de kendisi istemiyor zaten kendisi 27 yaşında) evlendiğimizden ve eveliyatından beri eşim kardeşine her ay maddi destek çıkar(buna karışacak değilim elbette ayda 1.000 tl gönderiyor diğer erkek kardeşleri de aynı şekilde kız kardeşe harçlık veriyorlar). ben çalışıyorum eşim çalışıyor evimiz kira. evlenirken her şeyi yarı yarıya aldık benden 1 tl fazla harcama yapmamıştır belki ben daha çok yapmışımdır (ama eşim ne yazık ki hala ailesinin düğünde çok harcama yaptığını hala borç ödediklerini söyler onlara borçlu hisseder) bu arada hiçbirşeyde lükse kaçmadım bana şunu alın bunu yapın asla demedim dediğim gibi her şeyi eşit tutmaya çalıştım bütün masraf sürecinde. gelelim bende biriktikçe dert olan konuma.

sıkıntı bundan 8-9 ay önce yeni evli sayılırken ve borçlarımızı öderken ailesinin bağ evi yaptırmak istemesiydi. bana dert olan kısmı kayınpederimin ayda kendi de dahil 7-8er bin bütün çocuklarından destek isteyerek bu evi yaptırmak istemesi. o dönem benim evime giren para zaten 20 bin ve ben 4 bin kira ödüyorken bu teklif beni zaten sarstı. bu arada zaten evleri var yazları kalmak için düşünülen bir ev bu. sesimi çıkarmadım zaten bütçesel olarakta denk gelmedi iptal oldu Allahtan ama bu muhabbet 2-3 ay sürdü yapalım edelim,kredi çekelim vs. burda sıkıntı eşimin olur baba tabii ki diyerek hiç bana sormadan dahası hiç düşünmeden kabul etmesiydi zaten. (gereksiz ama bu bilgi de burda dursun benim evim var . babamla aldık %70 o ödedi %30 ben ödedim tapusu da benim üstüme ama kendi oturuyor ben o evden gelin çıktım, bana araba aldı(yeni model olmasa da ayağımı yerden kesiyor.) kendi aracı da var haricen çok şükür bekarken ki maddi durumumda kötü değildi bende babama nişan-düğün sürecinde para harcatmamaya gayret ettim her şeyimi kendim aldım çeyiz beyaz eşya vb.)

kardeşi askere gitti bedelli için kredi çekti çekerken hep beraber ödeyelim dedi eşim. kaynım kabul etmedi çok cüzi bir aylık taksidini ödedik helali hoş olsun zaten. ama üzüldüğüm konu kimsenin bizim ayrı bir ev olduğumuzu ayrıca giderlerimiz olduğunu düşünmemesi buna en çok eşimde dahil sanırım bana güveniyor çalıştığım için.)

bir diğer konu ailesinin evinin eksikleri. kayınbabam ne yazık ki elini taşın altına koymaz. benden bir şey bekleme der k.valideme borçlarım var der. kayınvalidemse her derdini her eksiğini bütün çocuklarına anlatır ama harekete sadece benim eşim geçer. fesatlık yapmak istemiyorum ama k.validem düğün için abiye beğenmiş ve almıştı (700 civarı birşeydi) bunu biz aldık. ağrı için doktora eşim götürdü ufak bi operasyon oldu 5-6 bin biz ödedik. ev 5-6 senedir boyanmamış evi boyattık yine biz ödedik. oturma odasının halısı eskimiş(ki gerçekten eskiydi) biz ödedik. şimdi ben zaten kardeşine destek oluyorum evet ayda belki 3-5 bin gönderemiyorum ama zaten öyle maddi durumum da yok ki.

daha detay veririm ama iyice baymak istemiyorum. bu arada babamla her yemekte bizdeyizdir eşim asla tek yesin istemez babamın hatta bizde kalsın der içi asla rahat göndermez babamı.babamda her yemekte bizde olduğu için gider her ay bi mutfak alışverişi yapar ( bir ay yağ alır diğer ay 5 kg salça alır vs. ) hiç istemesem de içi rahat etmez. eşimse ben hastalanırım veya mutsuz olurum yorgun olurum her şekilde beni mutlu etmek ister beni hiç üzmez bu konu haricinde. ütüsünü , kahvaltısını kendi hazırlar yapar, yeri gelir akşam yemeğini haftada 2 -3 gün o yapar (ben ondan daha uzun saatlerde çalışıyorum). annemi kaybedeli 4 sene oldu babam hala evlenmedi düşünmüyor da. annemi kötü bi şekilde kaybettik çok uzun ve sancılı bir süreçti zaten ikimizde büyük travma oldu. bundan dolayı yalnız bırakamıyoruz yemekte(bu kadar sık olması doğru olmayabilir ayrı olmamız da gerekebilir ama henüz bunu beceremiyoruz diyeyim.)

bu kadar her konuda iyiyken bu konuda kötü olmaktan yoruldum ve en son dayanamayıp bugün patladım çünkü mutfağa stor perde almış . annemin bir duası mutluluğu yeter elimde değil üzülüyorum diyor. artık bana maaşından bir şey verme kendin biriktir ne istersen aileme aldığım bir perde gözüne battı dedi bana. halbuki bir stor değil bu mevzu. evveliyatı var ama anlamadı beni ne yazık ki. Biz zaten borçları yeni bitirdik düğün-eşya bitti derken yan sokağa taşındık o ayrı masraf oldu borçlarımız yeni bitti ben 3 aydır ona maaşımdan destek veriyorum sırf birikim yapalım altın alalım diye(bu destekten önce zaten kendi masrafım bana,arada mutfak alışverişi aidat ödemesi falanda bana aitti zaten en başından beri bu destek ilaveten olan bir şey birikim amaçlı).ailesine alınanlar benim verdiğim paradan alınıyor gibi hissediyorum bencil miyim bilmiyorum. çocuk henüz düşünmüyorum bu arada. çok şükür bizim evimizin bir eksiği yok aldık her şeyi ama ben kendim çalışarak emek emek aldım her şeyi bizim var diye gidip onlara da devamlı bir şeyler alamam ki. toparlayacak olursam babam git oğlum bana 100 bin çek arabamı yükselticem ama benden geri isteme dese ona da tamam der çünkü onun için aile çok önemli. (babam,biz,kendi ailesi hepimiz bir aileyiz onun gözünde buna daha değinmiyorum bile henüz kendi aile kavramımızı oturtamadı gözünde). ben bu konuda tartışıp da kötü olmak istemiyorum ama içim içimi de yiyor. sizce bencillik mi ediyorum yoksa haklı mıyım? veya bununla alakalı ne yapabilirim hiç bilmiyorum. (ailesinin de bu konu haricinde kötü huyları yok seviyorum asla saygısızlık etmedim onlar da beni kırmadı ama böyle yapınca içten içe üzülüyorum onlara kırılıyorum) .
Ben her zaman maddi şeylerin gelip geçici olduğunu düşünüyorum.

Sonuçta birgün o anne baba ölecek ve sizin yanınıza yardımcı olduğunuz yalnız bırakmadığınız gönül rahatlığınız kalacak.
Ayrıca eşiniz sizin babanızı kendi babası gibi görüp onu yalnız bırakmamaya çalışıyor siz neden onun ailesine aynı özeni göstermiyorsunuz. Bence boşverin halıyı perdeyi sadece eşinizin güzel kalbini kırmamak için susun ve görmezden gelin.

Kardeşin arabası yok diye model bile yükseltmiyorsa ailecidir. Biraz fazla değil mi bu düşünce? Maaşınızı gondermeyin. Birikimi kendiniz yapın

ben kardeşim olmadığı için bir şey diyemem ama ben böyle bi harcama yapmıyorum kendim dışımda bir aile bireyime. ha babamla birlikteyiz yemeklerde o ayrı.
Manipüle edilmissiniz çok net. Babanizla akşam yemeği yemek eşinizi rahatsız etseydi eminim söylerdi. Ancak ediyorsa da sizin ohun ailesine yaptığı harcamalar karşılığında susmaniz, onunda bir yemeği yiyelime dönmüş olabilir

Öncelikle eşitlik istiyorsanız sizde babanızla bağları biraz gevşeteceksiniz. Allah rahmet eylesin annenize eminim çok zor bir süreçti ama olan oldu, giden geri gelmiyor bir yerden sonra babanızda eğer evlenmeyi düşünmüyorsa atıyorum haftada 1 yardımcı gelsin, yemeğiyle temizliği ile ilgilensin, ara ara siz bişeyler götürün ama her akşam yemek her akşam bir arada olma durumuna artık yavaş yavaş ara verin. Böylece bu anlamda eşinizden çekinmenize gerek kalmaz. Bak ben yaptım sende yapabilirsin demiş olursunuz.
Kız kardeş konusuna hiç girmeyeyim zaten herkes bu konuda doğrusunu yazmış.
O da dengeyi bulacaksa “senin önceliğin benim artık kardeşlerin, annen değil” demelisiniz bi kere. Ve bu konuda anlaşamaya varmazsanız ilerde daha büyük sıkıntılar yaşama ihtimaliniz olduğunu bilsin. Anne adaletli davranmıyor. Herşey tek çocuktan beklenilmez. Diğer çocuklarından istesin biraz da. Eşiniz taşıdığı yükün farkında değil ve istiyor ki sizde taşıyın o yükü.
Ben sizin yerinizde olsam “kardeşlerinle ya sen konuş ya ben konuşayım. Madem herkes çalışıyor, baban kira bile ödemiyor, herkes yardım etsin sırayla. Sen neden herşeyi üstleniyorsun, ayrıca banada sormadan hareket ediyorsun. Herkes elini cebine atacak, kardeşin de iş aramaya başlasın bir zahmet. Ben kira ödüyorum, oraya buraya senle tatile gideceğim, yeni evliliğimin tadını çıkaracağım yerde sürekli onlara çalışıyoruz” diye konuşun derim. Pasif agresyon daha kötü. Siz hasta olursunuz eşinizde sinirinizi görmezden gelir. Nasılsa bişey demiyorsunuz diye bu süreç katlanarak devam eder, onlar evde rahat rahat oturur olan sizin evliliğinize olur bence. Diğer kardeşler bi evlensin siz o zaman görün onları. Hiç zannetmiyorum başka gelin / damatların bu duruma ok diyeceklerini. O gün bile gene siz fedakarlık yaparsınız, onlar ellerini ceplerine atmazlar. “Abimle yengem yapıyor” derler. Bu işler böyle biraz.

X