Cidden aklınıza ihtiyacım var

Bir de siz kabul etmeyince o zaman direkt ablaya alayım ben dese kayınpeder ona laf etmez misiniz? O da keşke hiçbir şey kalmasa ile aynı. Yani ablaya da kalmasın bize de kalmasın deseniz mantıklı olurdu.
Biz kabul etmedikten sonra ablasına alsa bize ne biz reddetmişiz bir kere gerisi bizi bağlamaz ki eşim ve ben kendi aramızda demiştik o otursun ve eşim ben ablamdan kira adı altında para alamam demişti bana yakışmaz demişti yani demek istediğim biz daha önce ortak olan maldan davranış olarak ağzımızın payını aldığımız için sorun çıksın istemiyoruz biz birikim yapıyoruz ki kimseye belde bağlamadık bu güne kadar birseyde istemedik kendileri teklif ettiler bizde kibarca reddedeceğiz sonrası bizi ırgalamaz kayınpeder içine nasıl siniyorsa öyle yapsın yalnış mı düşünüyorum

Miras konularında aslında 3. kişiler hiç renk vermemeli...çok kişisel birşey. Tabiki miras olarak kalan herşey eşit olarak bölünecek, ama henüz miras kalmadan yengelerin, eniştelerin, damatların, gelinlerin bu konuda fikir belirtmeleri çiğ oluyor.
En güzeli oğlunun babasına "babacığım sen bilirsin nasıl istersen o şekilde yapalim...ama benim düzenimi bozmam zor olur o yüzden taşınmayı düşünmüyorum" vb gibi bir cevap vermesi.

Miras konularında aslında 3. kişiler hiç renk vermemeli...çok kişisel birşey. Tabiki miras olarak kalan herşey eşit olarak bölünecek, ama henüz miras kalmadan yengelerin, eniştelerin, damatların, gelinlerin bu konuda fikir belirtmeleri çiğ oluyor.
En güzeli oğlunun babasına "babacığım sen bilirsin nasıl istersen o şekilde yapalim...ama benim düzenimi bozmam zor olur o yüzden taşınmayı düşünmüyorum" vb gibi bir cevap vermesi.
Tabiki de eşim konuşacak zaten ama sonuçta benim de hayatım etkilenecek bu durumdan illaki beraber karar vermek durumundayız ev olayı için sonuçta beraber yaşıyoruz yaşayacağımız ev söz konusu yani

Kızlar merhaba hemen konuya gireyim
Şimdi şöyle eşim 2 kardeş ablası bekar bizde o da kiradayız. Kayınpederin durumu iyi geçen gün aradı dedi ki bir ev alacağım sadece 1 ev alabileceğim iki kardeşi ayıramam ev benim üstüme olacak ben ölene kadar satılamasın diye siz aile olduğunuz için içinde siz oturursunuz ablana evin rayiç kira bedeli neyse yarısını kira olarak ödersiniz dedi. Ablasıda de ne varsa ortak bugune kadar sattırmış birisi borcum var diye yarın öbür gün Allah gecinden versin birşey olsa anne babaya bizi kapının önüne koyar borcum var satalım diye öyle bi karakter hiç güvenmiyoruz birde soyle bisey var alacagi muhitteki evlerin kiralarinin yarisi zaten bizim kiramiz kadar yani hic birsey degismeyecek yine ben ayni kirayı ödeyeceğim biz eşimle bu teklifi reddetmeye karar verdik. zaten bugüne kadar biz hiç birşey talep etmedik onlar düşünmüşler cocuklar kirada böyle birşey yapalım diye. Reddetmekle sizce doğru mu yapıyoruz yada nasıl bir sey düşünülebilir bu arada bizde de biraz birikmis para var ayrıca cocuk icin biriktirdiklerimiz var belki ilerde ev alırız cocugumuz icin diyorduk ama şimdi böyle bir teklif geldi biz işin içinden çıkamadık açıkçası
Çok kolay size kira desteği yapsınlar gönüllerinden geçiyorsa. Siz de birikim yapıp ev alın. Nasıl kira desteği yapacaklar geliri yok o kadar diyorsanız da evi alsın kiraya versin kirasını kızı ile size eşit bölüştürsün.

nereden baksan mantık dışı. hakkımdan neden çıkayım. ablası geçsin o versin kirayı bakalım mantıklımı değil mi carlamaya göre anlarsınız

Açmazdı muhtemelen bende sinir olurdum iyice bu izaleyi şuyu davasınida bize yalan soyledigi ortaya cikinca bi arkadas dedi keske dava acsaydiniz onun payini o degerde alacak paraniz yokmus ama cok cok ucuza alirdiniz bi sekilde demisti onunda başına gelmis cunku sen dava aciyosun veya satmak isteyen anladigim kadari ile sonra mahkeme satisa cikariyormus arsayi yada malı neyse ve ilk once hissedarlara soruyormus almak isteyen varmi diye ve rayicinden daha uygun oluyormus fiyat eger hissedarlar almak istemezse baskalari alabiliyormus satışta
evet yani en azından size kendisi söyleyebilirdi mahkeme aracılıgı ile satalım soyle yapalım boyle yapalım size de haksızlık olmasın diye. ama biraz artniyetliymiş gercekten

En mantıklısı alınan evi kiraya versinler 2ye bölüp paylaşsnlar
Değilse çok saçma yani yine kirada oturmuş olacaksınız ne değişecek
Tek karlı olan abla olacak iyiymiş valla

nereden baksan mantık dışı. hakkımdan neden çıkayım. ablası geçsin o versin kirayı bakalım mantıklımı değil mi carlamaya göre anlarsınız
Bi kaç gün içinde bir araya gelip konuşalım demiş eşime kayınpeder bakalım neler olacak cok merak ediyorum ablasının vereceği tepkiyi

gerek yok bence böyle şeylere
Beğendiğiniz evde kendiniz kiralayıp oturun.
Kimseye bağlı olmayın.

Kiradan çıkıp kiraya gideceksiniz garip bir iş. Üstelik ablasının kiracısı olacaksınız 🤔
Aynen kayınpeder üstüne yapsın zaten bizde aynı fikirdeyiz daha önce verdiginde neler olduğunu gördük üzülen biz olduk kayınpederde cok uzulmustu zaten adam sütten ağzı yandı daha vermez ki vermesinde yine piç eder ablası tek sıkıntı yine ortak birseyler olacak onun kiracısı olucaz birde her an çıkın benim ihtiyacım var diyecek korkusu

Bu teklifi çok mantıksız buldum açıkcası bence kp niz evi başkasın kiraya versin kira bedelini eşiniz ve ablası arasında paylaştırsın

Yorumları da okudum
Millet anlamamış
Kiranın yarısını verecek çok güzel adaletli
Baba çok adaletli
Kabul edin çünkü sizin kira gideriniz yarıya düşecek ve babanızdan sonra o evin yarısı sizin
Hatta paranızı biriktirin diğer yarısını kardeşşne verir evi tamamen satın alırsınız
Çok güzel düşünmüş kayınpeder
Sıkıntı yokk

Öncelikle Kayınpedere kayınvalideye bir şey olsa abla sizi neden kapının önüne koysun ki. Anldığım kadarıyla 2 ev 2 kardeş var. Kendi payına düşen evi satar ve sizin oturduğunuz ev size kalır.

Plan mantıksız gelmedi bana. Ama bazı değişiklikler yapılabilir.

- Kayınpeder ne kadar biriktirdiyse onu peşinat versin siz krediyi ödeyin ev komple sizin üzerinize olsun. Kimseye kira ödemeyin. Kayınpeder kendi oturduğu evi de hayattayken ablanın üzerine yapsın. Allah gecinden versin anne baba vefat ettiğinde o eve abla geçer. 2 kardeşi de susturmuş olur.

- kayınpeder birikimini iki kardeşe bölüştürebilir ne yapacağınıza birbirinden bağımsız iki kardeş kendi karar verir. Belki abla da kendine ev/araba almak istiyordur. Birikmiş bir miktara ihtiyacı vardır.

- kayınpeder aldığı 2. Evi ablaya verir o size yarım kira ödesin. Bu seçeneği elemişsiniz gerçi eşin kabul etmemiş.

X