Cinselliğe olan ön yargım

Evet evet. Ben de bizzat çok kere tanık olduğum için söylüyorum bunu. Mesela bir kız arkadaşım vardı ortak tanıdığımız bir erkek arkadaşım daha vardı. Kız arkadaşım ona çok güveniyordu o asla benim arkamdan konuşmaz vs. Sonra kulağıma geldi meğerse o erkek neler neler diyormuş arkasından. Böyle bir sürü örnek gördükçe iyice sinirlendim. Bu bahsettiğim iyi eğitimli ve rahat yaşayan kişiden de patlak diye bir tabir duymak beni şok etmişti mesela.
erkeklerin eğitimlerini, mesleklerini, soyisimlerini gözünde fazla büyütüyorsun
yaş sanırım daha 25 filan
normal

bu konularda eğitimin mesleğin değil karakterin esas mesela olduğunu anlayınca bu kafa geçer.

yoksa evet, ne beklemediğimiz adamlardan ne hırbolar be kırolar ne neandertaller çıkıyor ohoooo (neden beklemiyoruz çünkü işte o eğitimle böyle rahat seküler hayatla kadına mal muamelesi yapmaz diye önyargılarımız oluyor var...bu da bir önyargı işte) geçiyor ama.

Merhabalar,
Başlıktan da anlaşılacağı üzere benim evlilik öncesi cinselliğe karşı bir ön yargım var (kendi adıma) bunun sebebi dini ya da kültürel olmaktan çok bağlanma korkusu diyebilirim. Romantik bir yapım var ve ilişkilerde cinsellik bana ulaşılabilecek en üst mertebe gibi geliyor. Biriyle cinsel birleşme yaşamam için o kişinin bana olan hislerinden emin olmalıymışım gibi.
Ama günümüzde ve belki önceki dönemlerde de böyledir; belli bir süre sonra konu illaki oraya geliyor. Öpüşme, koklaşma belki ön sevişme gibi durumlar belli bir aşamadan sonra okey. Ama tam birleşme ya da oral vs bunlar konusunda katıyım. Genelde arkadaşlarım ve çeşitli kaynaklar cinselliğin ilişkide çok önemli olduğunu hatta sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmaz olduğunu söylüyor.
Benim çoğu ilişkim yürümüyor ve bir hatam olmamasına rağmen anlamsızca son buluyor. Öz eleştiri yapıp farklı şekillerde davrandığım da oldu ama ı-ıh. Hep hüsranla sonuçlandı ve nedenine ben de dahil olmak üzere yakın çevrelerim de anlam veremedi. Şakasına sende büyü var galiba diyenler bile oldu o derece diyeyim.
Acaba yanlış düşüncelerde miyim yani işin özü cinsellik olabilir mi acaba? Bu gereken seviyede olmayınca karşı taraf için cazibemi mi kaybediyorum? Normalde her konuda esnek fikre sahibimdir ama bu noktada tıkanıyorum. Sizin de fikrinizi almak istedim. Şimdiden teşekkürler <3

Dipnot: Bu arada sanırım Türk erkeklerine de pek güvenemiyorum. Mesela gayet iyi okullardan mezun olmuş rahat bir yaşam tarzına sahip arkadaşımdan "patlak" diye bir tabir duymuştum. Yani dışarıdan baksanız bir şey sanacağınız çoğu erkek böyle abuk sabuk fikirlere temelde sahip olabiliyor. Bu yüzden cinselliği "yenilgi" olarak kodlamış olabilirim ve bu çok sağlıksız geliyor.
Ben de bu kafadayım. Tabi devir değişti. Ve çoğu erkek bunu bekliyor. Sen yanaşmayınca da kaçıyor 🤷‍♀️

Benimde ilk cinsel birlikteligim bana asık oldugunu emin oldugum en azindan o zaman icin benimde ona aşık olduğumu düşündüğüm biriyleydi. Sonra ben istemediğim icin yürümedi. Ben aslında pisman değilim. Ama turkiyede yasiyoruz eski sevgilim bakire değilim diye benden ayrilmişti 🙂 Yani birine aşık olursunuz bunu kabul etmez bunu kaldirabilecek misiniz bu var
pöfff
bakire kadın isteyen adamı ben ne yapayım ya
uyuşamam ki onunla

bak aşık olmam demiyorum, aşk mantıksız, belki anlık, kimyasal bir şey. aşık olunabilir. ilk görüşte vurulabilir bile insan.

ama yani yaş 16 değilse mantık diye de bir şey var her aşık olduğumuz (o da olursak tabi) insan ilişki yaşanabilecek insan değildir ki. hadi yaşadık sürdürübiliyor muyuz, uzun vadede uyuşabiliyor muyuz.
sevemem uyuşamam ki neticede ben o kafada bir kişiyle yapamam..aşık bile olsam. "hııı tırtmış ki bu" derim yani.
neden dert edeyim bunu mesela?

Dini nedenlerle sizin gibi düşünüyorum.

Evlilikten once cinsellik yasamamak kumardir diyenlerin mantigini anlayabiliyorum. Guclu bir arguman ama iki sorum var:
- asik oldugunuz adamla ten uyumu olmama gibi bir sey olabilir mi? (Ciddi soruyorum)

- diyelim ki deliler gibi seviyorsunuz, her sey cok yolunda. Sonra cinsellik yasadiniz ve ten uyumu yokmus ( bu mumkun mu bilmiyorum bkz 1. Soru). Gercekten ayrilabilecek misiniz yoksa denemeye deger belki duzelir mi diyeceksiniz? Sayet demeye degerse cevap, evlenmek de denemek olmuyor mu?

dini nedenle yaşamayanlara saygı duyuyorum ben de bu sebeple uzun süre yaşamadım mesela, anllıyorum yani

ama
evlenmek de denemek olmuyor mu?
diye ciddi mi soruyorsunuz gerçekten?

sevgiliyken cinselliği aşamayıp -anlaşamayıp ayrılmakla evlenince "kocamın şeysi kalkmıyor" ya da "karım ilişkiye giremiyor" diyerek (!) (kimse diyemez bunları zaten de yani bu sebpeler yüzünden)..ayrılmak bir mi? aynı şey mi?

çok seviyor bile olsan cinselliğin istediğin gibi olmaması büyük sorun..bu evlilikler "ama iyi insan" diye senelerce sürüyor hatta bazen olmayan cinsel hayata rağmen çocuk yapılıyor (kimse sevgiliyken bunu yapmaz). yazık değil mi? evlenmiş olmasa hiç bu tantana da olmayacak.

dini nedenle yaşamayanlara saygı duyuyorum ben de bu sebeple uzun süre yaşamadım mesela, anllıyorum yani

ama

diye ciddi mi soruyorsunuz gerçekten?

sevgiliyken cinselliği aşamayıp -anlaşamayıp ayrılmakla evlenince "kocamın şeysi kalkmıyor" ya da "karım ilişkiye giremiyor" diyerek (!) (kimse diyemez bunları zaten de yani bu sebpeler yüzünden)..ayrılmak bir mi? aynı şey mi?

çok seviyor bile olsan cinselliğin istediğin gibi olmaması büyük sorun..bu evlilikler "ama iyi insan" diye senelerce sürüyor hatta bazen olmayan cinsel hayata rağmen çocuk yapılıyor (kimse sevgiliyken bunu yapmaz). yazık değil mi? evlenmiş olmasa hiç bu tantana da olmayacak.
Iyi de insan sevgilisinden de cat ditye ayrilamaz ki seviyorsa... Onda da kalbi kirilir.
ayrica beraber yasayan insanlarda bazen tek eksik o belge oluyor. Avrupada yasiyorum. Burada evlenmeden cocuk da yapiyorlar. Yani eger bu kisi ayrilirsa evlenenden daha kolay ayrilacagini sanmiyorum.
cocuk evlilikte sorun varsa yapilmasin zaten.
benim senaryomda evlenen cift bilerek evlenmiyordu.

Benim çevrem evlenmeden evvel efendilikten sesi çıkmayıp evlenince sabahlara kadar döktürenlerle dolu😂 bilemiyorum altan 🤔 işte ben de başka açıdan baktım anlıyor musun, benim duyduklarım da bu yönde, bunlar da var yani. Sana hava atıyorlardır deme bu arada, en yakınlarım yani
yahu çevrenizin seks performansını nasıl bu kadar bilebiliyorsunuz?
sabaha kadar döktürmek?

burada libidom yüksek yazan kadınlara atma abartma diye yüklenen toplumda nasıl oluyor da çevrenin performansından haberdarsınız aklım alamıyor bunu

çevremde kimsenin seks hayatından haberim yok. sadece bebeği olanların 9 ay nce sevişmiş olduğunu anlıyorum :KK70:

benimkini de kimse bilmez

bir cinsel hayatım olduğunu bilen -yani bu konuda konuşabileceğim yakın arkadaş sayım bile 1-2 kişidir. (bir kısmı da bir cinsel hayatım olduğunu tahmin ediyor olabilirler ama konusu olmaz, kalan iş arkadaşı filan zaten ne münasebet)

cinselliği tabu olarak görmüyorum. bence gayet de iyi bir cinsel hayatım var. sevgilimle her yönüyle konuşabilirim seksi, ortalama 3-4 sefer olmadan da ben uyku moduna geçemem mesela, ama çevremin neden niye bilgisi olsun yahu sabahlara kadar performanstan...

Mal değneklerine donunu koklatmak istememekte o kadar haklısın ki.
Siz ve yengeç arasında kararsızım, şöyle beni tokatlayarak hayatıma bir şekil verseniz (farklı açılardan bakıyosunuz ama öyle inanarak ki insan işte şüpheye düşmeden tarzını, tavrını ortaya koyunca mutlu oluyor demek) her şey yoluna girecek gibi 🙄😁 (yengeci de etiketleyemedim de anlaşıldı heralde)

Iyi de insan sevgilisinden de cat ditye ayrilamaz ki seviyorsa... Onda da kalbi kirilir.
ayrica beraber yasayan insanlarda bazen tek eksik o belge oluyor. Avrupada yasiyorum. Burada evlenmeden cocuk da yapiyorlar. Yani eger bu kisi ayrilirsa evlenenden daha kolay ayrilacagini sanmiyorum.
cocuk evlilikte sorun varsa yapilmasin zaten.
benim senaryomda evlenen cift bilerek evlenmiyordu.
ben de Avrupa'da yaşıyorum ama burada bile evlilik farklı görülüyo yani sevgililiğe göre.
mesela Slav ailelerde üstelik epey de erken yaşta evleniyorlar gayet.

(belki bu konuda görece Fransa farklı diyebiliriz, orada epeyce normalleşmiş evli olmadan birlikte yaşamayı devlet de normal evlilik gibi kabul ediyor).

ve fakat bizde Avrupadakine göre fark var.
doğu toplumu farkı islam farkı, kadının sosyal statüsü farkı...

en önemlisi siz duygusal yük olarak bakıyorsunuz sadece
tabii ki insan seviyorsa partnerinden ayrılması her türlü zordur evli değil fark etmez
ama evlilikte bakın en sevmeyen en alışkanlık olarak sürdüren bile boşanınca afallıyor
ben de evli değilim ama sanıyorum ki ne olursa olsun sevgili olmakla evli olmak arasında bir fark oluşuyor. belki rutinler bile can acıtıyor bilmiyorum.

ha o dediğiniz maddi yük, Tr'de toplumun evliliği fazla abartması bence de doğru. gereksiz büyütülüyor bence de.

fakat "evlenmem lazım" diye değil de gerçekten sevdiği, birlikte yaşlanmak istediği, torun sevmek istediği için vs. evlenmiş olduğnu farz ediyorum mesela 2 insanın. 20 kişiyle sevgili olabilirsin ama belki 1 kişiye anca bu kadar güçlü şeyler hissedersin.

Siz ve yengeç arasında kararsızım, şöyle beni tokatlayarak hayatıma bir şekil verseniz (farklı açılardan bakıyosunuz ama öyle inanarak ki insan işte şüpheye düşmeden tarzını, tavrını ortaya koyunca mutlu oluyor demek) her şey yoluna girecek gibi 🙄😁 (yengeci de etiketleyemedim de anlaşıldı heralde)
Konu aç, Y yenGEnC olur diğer hatunlar olur hep beraber araya alır bi güzel tokatlarız seni ahahah.

işte bi şekilde senin karşına hödükler çıkıyor
asıl problem bu
bu salaklarla nereden tanışıyorsan acilen bu çevreyi değiştirmen lazım
bi de böyle cümleler kuran kişiye ne cevap verdin onu merak ettim ben?
böyle hıyarca bi laf ettiğinde sen de üzerine alındın ve demedin mi bu kıroya, sen ne demek istiyorsun? ne anlatıyorsun biraz aç bakayım? diye

bi de şeyi merak ediyorum
şu kafe muhabbetinde seni ghostlayıp sonra salakça bi cevapla uyumuşum yazmayı unuttum diyen kekoyu ne yaptın?
Düzgünce böyle bir şeye engel olamayacağını önemli olanın iyi yetiştirmek ve kendini bilen bir birey olması diye açıkladım. Öncesinde de böyle bir muhabbet geçmişti orda sert çıkmıştım neyi ima ediyorsun diye. Cevap vermedi geçiştirdi. Ben de onunla bir şey yaşamadım tabii ki. Aynı kişi sosyal medya hesabımdaki beğeni sayısına bile laf yapmıştı. Ki öyle fenomen falan değilim normal bir takipçi sayım var. Dışına baksanız dövmeli gayet marjinal bir tip.

yahu çevrenizin seks performansını nasıl bu kadar bilebiliyorsunuz?
sabaha kadar döktürmek?

burada libidom yüksek yazan kadınlara atma abartma diye yüklenen toplumda nasıl oluyor da çevrenin performansından haberdarsınız aklım alamıyor bunu

çevremde kimsenin seks hayatından haberim yok. sadece bebeği olanların 9 ay nce sevişmiş olduğunu anlıyorum :KK70:

benimkini de kimse bilmez

bir cinsel hayatım olduğunu bilen -yani bu konuda konuşabileceğim yakın arkadaş sayım bile 1-2 kişidir. (bir kısmı da bir cinsel hayatım olduğunu tahmin ediyor olabilirler ama konusu olmaz, kalan iş arkadaşı filan zaten ne münasebet)

cinselliği tabu olarak görmüyorum. bence gayet de iyi bir cinsel hayatım var. sevgilimle her yönüyle konuşabilirim seksi, ortalama 3-4 sefer olmadan da ben uyku moduna geçemem mesela, ama çevremin neden niye bilgisi olsun yahu sabahlara kadar performanstan...
Yakın arkadaşlarınız yok mu? Çevreden kastım konu komşu değil tabii ki.

Sevişmeden önce bir erkek muhabbet arasında "kız çocuk istiyorum falan diyip başkasının evine gitmesine izin vermezdim" falan gibi türlü irite edici laflar söylediğinde üstünüze alınıp bir şey yapamıyorsunuz. Çok saçma hissettim mesela o an. Elimde olmadan geri çekildim
Resmen sana namusuz iması yapmış bu ya. Böyle dingillerden uzak dur. Bunlarla evlensen nolacak ki. İki gün sonra çocukla boşanmaya çalışacaksın. Çöp

Merhabalar,
Başlıktan da anlaşılacağı üzere benim evlilik öncesi cinselliğe karşı bir ön yargım var (kendi adıma) bunun sebebi dini ya da kültürel olmaktan çok bağlanma korkusu diyebilirim. Romantik bir yapım var ve ilişkilerde cinsellik bana ulaşılabilecek en üst mertebe gibi geliyor. Biriyle cinsel birleşme yaşamam için o kişinin bana olan hislerinden emin olmalıymışım gibi.
Ama günümüzde ve belki önceki dönemlerde de böyledir; belli bir süre sonra konu illaki oraya geliyor. Öpüşme, koklaşma belki ön sevişme gibi durumlar belli bir aşamadan sonra okey. Ama tam birleşme ya da oral vs bunlar konusunda katıyım. Genelde arkadaşlarım ve çeşitli kaynaklar cinselliğin ilişkide çok önemli olduğunu hatta sağlıklı bir ilişki için olmazsa olmaz olduğunu söylüyor.
Benim çoğu ilişkim yürümüyor ve bir hatam olmamasına rağmen anlamsızca son buluyor. Öz eleştiri yapıp farklı şekillerde davrandığım da oldu ama ı-ıh. Hep hüsranla sonuçlandı ve nedenine ben de dahil olmak üzere yakın çevrelerim de anlam veremedi. Şakasına sende büyü var galiba diyenler bile oldu o derece diyeyim.
Acaba yanlış düşüncelerde miyim yani işin özü cinsellik olabilir mi acaba? Bu gereken seviyede olmayınca karşı taraf için cazibemi mi kaybediyorum? Normalde her konuda esnek fikre sahibimdir ama bu noktada tıkanıyorum. Sizin de fikrinizi almak istedim. Şimdiden teşekkürler <3

Dipnot: Bu arada sanırım Türk erkeklerine de pek güvenemiyorum. Mesela gayet iyi okullardan mezun olmuş rahat bir yaşam tarzına sahip arkadaşımdan "patlak" diye bir tabir duymuştum. Yani dışarıdan baksanız bir şey sanacağınız çoğu erkek böyle abuk sabuk fikirlere temelde sahip olabiliyor. Bu yüzden cinselliği "yenilgi" olarak kodlamış olabilirim ve bu çok sağlıksız geliyor.
Yaş kaç bence bu önemli. 20li yaşların başında eyvallah. Ama 30dan sonra erkekler cinsellik olmayan bir ilişki istemiyor.

tabii ki yakın arkadaşlarım var ama belirttiğim gibi ayrıntısına girmeden cinsellik konuşabileceğim 1-2 kişi var.
kaldı ki benim konu komşum iş arkadaşlarım yabancı hep şu anda -genelde de öyle oldu- bu ortamda da kimse cinselikle ilgili konuşmaz...

Düzgünce böyle bir şeye engel olamayacağını önemli olanın iyi yetiştirmek ve kendini bilen bir birey olması diye açıkladım. Öncesinde de böyle bir muhabbet geçmişti orda sert çıkmıştım neyi ima ediyorsun diye. Cevap vermedi geçiştirdi. Ben de onunla bir şey yaşamadım tabii ki. Aynı kişi sosyal medya hesabımdaki beğeni sayısına bile laf yapmıştı. Ki öyle fenomen falan değilim normal bir takipçi sayım var. Dışına baksanız dövmeli gayet marjinal bir tip.
yani açıkçası ben bdvdeki konularda geçen erkeklere baktıkça
hiç böyle tiplere rastlamadım diyorum sık sık
bu noktada sana tavsiyem şu olacak
ya flört aşamasına geçmeden önce bir süre arkadaş olacaksın gözüne kestirdiklerinle
arkadaşça görüşeceksin bu sayede karakteri hakkında fikir sahibi olursun ve
hoşuna gitmeyen bişeyler gördüğünde en azından flört ederek zaman kaybetmemiş olursun

yada fazla anlam yüklemeden
flört edeceksin
ki ben bunu tavsiye etmiyorum herifler leş çünkü
böyle beğeni sayısına laf etmek falan
nerden buluyorsunuz nerden denk geliyorsunuz böyle kompleksli tiplere
sen çevreni değiştir
konu cinselliğe bakış açın falan değil

Kardeş gibi büyüdüğüm kuzenimin var ama lafin gelişi değil cidden öyle buyuduk çocukluk, ergenlik hep birlikte yedik içtik uyuduk. Birbirimize ağda yapmışlığımız bile vardı yani mesafe hic yoktu.😀
Her türlü sevgili, ilk öpüşmelerimiz.vs paylaşırdik, anlatırdik
Cinsellik uzerine genel konusma olabilir ama ikimiz de evliyiz ve oturup kocalarımizi birbirimize anlatmiyoruz sabaha kadar bilmem ne diye.

Çevremden kimsenin de kocasının yataktaki hallerini dinlemek istemezdim.
Bu bana garip geliyor

tabii ki yakın arkadaşlarım var ama belirttiğim gibi ayrıntısına girmeden cinsellik konuşabileceğim 1-2 kişi var.
kaldı ki benim konu komşum iş arkadaşlarım yabancı hep şu anda -genelde de öyle oldu- bu ortamda da kimse cinselikle ilgili konuşmaz...
Muhtemelen yabancı olduğu içindir. Açık açık olmasa da Türk insanı bu konuda rahattır. Ben memleketimden üni için ayrıldım orda başladı 😂nasıl gidiyor evlilik, nasılsınız Soner’le, Serpil nasıl? sorularına çok yoğun ihihi, beklediğimden farklı çıktı, uykuyla geçiyor yeaa, Serpil de arayışta instaya koyduğu fotoları görmedim deme ifadeleri açık konuşma değil ama gayet de fikir veriyor. CiRiLLA CiRiLLA ha sonra doğuya atandım orda yoktu. Memlekete döndüğümde 25 yaşına gelmiştim yaşıtlarım evli-bekar karışıktı. Yeni arkadaşlarım ve lise arkadaşlarım böyleydi. E gençler işte evlilik, sevgililik önemli konulardı. Kuzenlerle ben de girmem bunlara ama arkadaş arkadaşın p..z.dir derler 😂

Son düzenleme:
Merhabalar,

Kesinlikle yanlış düşünmüyorsunuz. Ben de sizin gibi düşünenlerdenim. Cinsellik özeldir herkesle yaşanmaz . Bana göre tek kişiyle yaşanmalı o da eşim olmalı .. ama bunun aksini düşünenlere de asla farklı gözle bakmam, saygı duyarım. bizim
gibi düşünen ama düşündüğünün aksine gidip birisiyle birlikte olan arkadaşlarım ben nasılböyle bir şey yaparım diye depresyona girdi. Cinselliğe yüklediğimiz anlam çevreye göre çok fazla çünkü ve birisiyle cinsel birleşme yaşadığnda bu yükün altından kalkamıyorlar.

X