Çocuğa zeka testi ve sonrası

baloncuk13

şişko patates
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2013
1.497
636
Merhaba bayanlar sizlere bir konuda danışmak istiyorum. 7 yaşında bir oğlum var, 5 yaşında kendi kendine okuma yazmayı öğrendi, inanılmaz enteresan sorular soruyor ve verdiğimiz hiçbir cevaptan tatmin olmuyor, sürekli konuşuyor sürekli sorular soruyor, hafızası çok güçlü bi duyduğunu hemen aktarabiliyor falan, özel bir kurumda zeka testi yaptırmak istiyorum, eğer üstün zeka çıkarsa ona göre yönlendirilmek istiyorum. Çevrenizde varmı duyduğunuz üstün zeka olan ileride nasıl bir yol izlediler, genelde toplum kabul etmiyor bu tarz çocukları heder oluyor deniyor bir korku başladı bende. Gerçekten şuanda bile toplum yadırgıyor söylediği lafları davranışlarını. Haftaya yaotıracaz testi randevu aldık belki çıkmayabilir de üstün zeka bilmiyorum önden sizlere danışmak istedim. Teşekkür ederim yorumlarınız için.

üstün çıkarsa kimseden bir şey beklemeyip kendiniz destekleyeceksiniz özel kurslarla derslerle
bu kurslar akademik olmak zorunda değil ama sosyal içerikli olmalı
evet uyum sağlayamayacak ve çoğunlukla dışlanacak
bağlanacak bir alan bulması lazım spor sanat veya akademik olarak
yoksa liseyi bile bitiremeyen çocuklar var bu durumda olan
acı ama gerçek

Yani yani toplum neden hedef alsın ki .. Aksine iyi bir meslek + toplumda gayet saygın bir yer edinebilir, işine gücüne ailesine bakar, guzelce yaşar gider.

Toplum dışlamaz sizin bebeyi bence sizin bebe direkt kaçar. Toplumun çoğu cahil ve kaba insanlardan oluşuyor artık maalesef eğitim seviyesi yerlerde. Ben üst eğitimli biriyim mesela yüksek gelirli bir iş yapıyorum, toplum beni dışlamıyor, saygılı davranıyor ama gerçekten topluma karışmaktan rahatsız oluyorum çoğu kez. Sürekli siyaset kavgaları, kadın düşmanlığı, kadınlar hakkında Ortaçağdan kalma dangalakça yorumlar, saygısızca hitaplar, sokakta küfür-argo, sıra-kural tanımama .. yani bu topluma karışınca stresten ve sinirden başka bir şey elde etmiyorum, sosyalleşme keyfi yaşamıyorum. Onun yerine iyi anlaştığım 10 kadar arkadaşım var onlarla takılıyorum. Sizin çocuğu da kimse dışlamaz bence aklı varmış madem kendi toplumdan uzak durur emin olun :)

Eskiden hep üstün zekalı çocuğun aile için ne kadar onur verici bir şey olduğunu düşünürdüm. Şimdi ise üstün zekalıların eğitimleri , sosyal hayatta ki durumları ve yönlendirilmelerinin ne kadar zor olduğunu görünce normal bir çocuk bana yeter diyorum.
Bu arada üstün zeka tanısı koyulmamış sanırım. Belki de hiç öyle bir durum yok ortada.

öyle değil işte
öğretmeninden başlıyor akıllı çocuk şunu yapar mı böyle davranır mı diye öğrencilere kadar gidiyor maalesef
zaten eğitim sistemi bu çocuklara uygun olmadığı için raporlarında bile sınıfa uyum sağlayamaz yazıyor
sınıf ona yetmez değil de
rehber öğretmenler varsa açıklasın daha bir çok sorun maalesef
zeka yanında başka dertler de getiriyor

Bilmiyorum o kadar kötü mü yaf. Ex ex ex iş arkadaşım üstün zekalıydı IQ olarak bayağı üst dilimdeymiş, takım lideriydi. Normal yaşıyordu adam beraberce çalışmaktan da gayet keyif alıyordum. Öğle yemeğinde, langırtta normal takılıyorduk işte.

Benim büyük oğlum üstün yetenekli vs . Bilsem’e gidiyor . Uluslararası matematik sınavlarında gayet iyi şeyler yapıyor . Ama ben öyle aman aman zorluk yaşamıyorum. Aksine inatları da kırk kat oluyor .
Okula başlayınca zaten öğretmeni Bilsem sınavlarına yönlendirir . Gerçekten üstün yetenekli ise o zaman belli olur . Kursları vs araştırırsınız . Okulda öğretmeni ZEP uygular . Zaten gideceği kurumda bir sürü özel öğrenci olacağı için , kendini bir şey zannetmez . Aksine benim de çok öğrenmem gereken şey var diye düşünür.
Ayrıca benim üstün yetenekli olup , tam tersi şekilde davranan öğrencilerim de oldu . Üstün yetenekli tanısı konulmamış ama süper ötesi çocuklarım var .
Üstün yetenekli öğrenciler , genel yetenek , resim ve müzik dallarında seçiliyor ülkemizde . Sizin çocuk genel yetenekli olabilir .
Çok etrafa duyurmayın . Çocuğun üstündeki beklenti yükü artmasın . Farklı bir şekilde davranmanıza da gerek yok . Disiplinli çalışmanın önemini kavratın . Okulda öğretmenleri onu yönlendirir zaten .

umarım on yılda bir çok şey değişmiştir ama ben gördüklerim ve yaşadıklarımdan tecrübeyle söylüyorum ki çok zor
değiştiğine de inanmıyorum
zeka dedin mi bu ülkede akademik başarı matematik bilmek doktor mühendis olmak algılanıyor
kızım kıyafet çizdi diye matematik öğretmeni münafık mısın sen açık çiziyorsun dinsiz misin diye laf söyleme hakkını kendinde buluyor,resimci değilsin dinci değilsin sanane be adam
bunu gören öğrenciler neler yapmaz sen düşün
ahh ah dertliyim bu konuda

Bence de normaller . Eşim ve büyük oğlum halihazırda üstün yetenekli bireyler . Muhtemelen küçük oğlan da öyle olacak gibi . Biraz çok konuşuyorlar sadece o kadar .
Hatta benim cevaplarım belli bir yerden sonra Allah öyle yaratmış işte . Sen düşün nedenini oluyor .

Benim kuzenimin oglu da sizinki gibiydi.test falan yapildi ustun zekali cikti.bilseme gidiyor kolejde okuyor.ama ustun zekali diye butun derslerde super basarili falan degil.yani cok iyi dersleri ama falan arkadasim su derste benden daha iyi diyor mesela.
onun disinda normal bir cocuk diger cocuklardan bir farki yok yani.

Bir de artık uyaranlar çok fazla . Anneler çocuklarıyla ilgililer. Böyle olunca da erkenden okuyabiliyorlar . Normal olarak.
Üstün yetenekli bireyler yaşıtları arasında hem fiziksel hem de bilişsel yönden belli oluyor .
Daha çabuk büyüyorlar . Daha çabuk sıkılıyorlar , daha çabuk öğreniyorlar .

Vasat toplumda maalesef ki pek değer görmüyor. Ailenin her anlamda çok çabalaması lazım.

Benim yeğenime yapıldı test üstün zekalı çıktı üst seviyeden. Yani yaşı 5 ken zeka yaşı 9 10 civarındaymış. O da 4 5 yaşlarında okuma yazma öğrendi. Üstün yetenekliler için bir özel okul var ankarada ücreti aşırı uçuk. Üstelik veli yorumları da pek iyi değil. Neyse bunlar çocuğu normal bir özel okula verdiler ama çocuk zaten okuma yazma bildiği için yaramazlığa vurdu hep. Okul buna bişey katamadı. Öğretmen de uyuz oldu herşeye cevap veriyor ben bunu biliyorum diyor diye. Ama 2 dili aynı anda öğretiyor okul o konuda çocuk baya ilerledi yeteneğini o yönde kullanıyor. Bir de yüzüyor işte enerjisini atsın diye.
Velhasıl türkiyede yaşıyoruz çocuğunuzun en iyi öğretmeni sizsiniz. Üstün yetenekli çıksa bile en büyük rol sizin. Destekleyici şeyler yapacaksınız ve mümkün olduğu kadar üstüne gitmeyeceksiniz.

ZEP uygulara takıldım ZEP nedir hocam?

Çünkü sistemimiz, Öğretmenlerimizin aldığı eğitim bile bu çocuklar için yeterli değil.. O yüzden çocuk size normal geliyor..

Onların eğitim alabileceği, özgürce projeler yapabilecekleri ortamları olsa yaptıkları ile herkesi şaşırtırlardı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…