Çocuğu böyle olup büyüyünce düzelen var mi acaba?

Pinkyy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2010
196
29
Merhaba artık yilmis durumdayım bitigim yani , 3.5 yaşında çocuğum var baş edemiyorum resmen. 2 yaşından sonra böyle oldu. çocuğum evde daha iyi ama dışarı çıktığında, bir ortama girdiğinde, ya da yanımıza / evimize biri geldiğinde çıldırıyor. Çığlık çığlığa ağlamalar gözleri kıpkırmızı oluyor burun akıyor resmen katılıyor çocuk.
Alışsın istiyoruz mesela örnek oyun parkini çok seviyor diye arkadaşlarla oyun parkina gidelim dedik onların da yaşıt çocuğu var. Bizimki onları görür görmez ciyaklamaya başladı ama nasıl ağlıyor ikna edemiyoruz telefon falan verip baya 1 saat konuşuyoruz öyle duruyor ama o da kucağımda yani asla kimseye gitmiyor onlar baktığında bile bağırıyor. Oyun parkina gittik o kadar bayılır aslında (çok kişinin olmadığı zamanlarda seviyor) insanlar var diye girmek bile istemedi yine katıla katıla ağladı herkes gelip nesi var falan diye soruyor yani. Telefon verdik son çare onu bile istemiyor ata ata agliyor.
Not: herkes otizm olabilir yazmış ama otizm olduğunu düşünmüyorum göz teması var , ismine bakar, komut alır, yuksek sesten rahatsız olmaz vb gibi.
Travmatik bir şey falan da geçirmedi , psikiyatriye başlıyoruz ona bile girmediği için biraz ara verdik en baştan çünkü kendini paraliyor doktor tam olarak daha muayene bile edemedi az az getirin bir bakalım dedi. Her yerde yüzümü her yerimi yoluyor evden cikmayalim desem e hiç mi ortama girmeyecek kreşe başlatmayı düşünüyorum evden çıkalım desem gerçekten dayanılarak gibi değil artık ben stresten panik atak oldum.
Duyusal problemleri var diye düşünüyorum terapi alacağız ama ya fayda etmezse diye çok korkuyorum çünkü çevremde o kadar çocuk var ilk kez böyle bir şey gördüm. Çocuğu böyle olan var miydi inat, çığlık çığlığa ağlayan vs kendi kendine büyüyünce düzeldi mi hani terapi etki etmese bile büyüdükçe geçer mi onu bilmek istiyorum :KK43:

Son düzenleme:
Ergoterapi tavsiye ediyorlar böyle durumlar için. Benim oğlan eskisi kadar olmasa da hoşlanmadığı durumlarda hâlâ ciyak ciyak ağlar. İnattır, kendince prensipleri vardır. Evet 2,5 yaşında kendince prensipleri var ve dışına çıkılmasından hoşlanmıyor. Bir yıl önce daha kötüydü kreşe başlayınca biraz törpülendi. Önceden markete falan bununla girmek kabus gibiydi yine şükür benle geliyor genelde ağlamadan alışverişe katılıyor. Önceden herhangi bir şeye takılıp deli gibi ağlardı. Hoş hâlâ öyle ama daha az. Bir tık daha ikna edilebilir oldu. Ağlarken bir süre sonra sakinleştirebiliyorum. Büyüdüğü için işte. Bir de bir şekilde kreşin etkisi oldu. He düzelmezse bana da terapi yolu göründü gibi 😢

Duyu bütünleme bozukluğu olabilir mi acaba? Sizinle iletişimi, dil gelişimi nasıl? Evde ne yapıyor gün içinde nelerle ilgileniyor

Merhaba Pinkyy
Aşırı kontrolcü bir birey olabilir misin?
İfadelerinden tespitim böyle.
terapi almalısın.
Eft aile dizini de olabilir.
Sen rahatlayınca bebiş düzelir hemen.
Kolaylıklar diliyorum.

Otizm olduğunu düşünmüyorum. Benim oğlum da 3 yaşında yüksek sesten hiç hoşlanmıyor çünkü pandemi bebeği doğduğundan beri hep sakin, insanlardan uzaktık bu sene daha kalabalığız..

Kreş iyi gelecektir.. Tam zamanı 8 - 10 kişilik bir sınıfta sakin, sevgi dolu bir öğretmeni olsun. Yaş grubuyla aktivitelerle güzel anlar yaşayacağına , uyumuna destek olacağını düşünüyorum.

Otizm olduğunu düşünmüyorum. Benim oğlum da 3 yaşında yüksek sesten hiç hoşlanmıyor çünkü pandemi bebeği doğduğundan beri hep sakin, insanlardan uzaktık bu sene daha kalabalığız..

Kreş iyi gelecektir.. Tam zamanı 8 - 10 kişilik bir sınıfa sakin, sevgi dolu bir öğretmeni olsun. Yaş grubuyla aktivitelerle güzel anlar yaşayacağına , uyumuna destek olacağını düşünüyorum.
Evet otizm olmadigini düşünüyorum bende çünkü göz teması var, ismine bakar, evde sosyal, mesela yüksek ses müzikten rahatsız olmaz tam tersi hoşuna gider dans eder gibi vb.

Duyu bütünleme bozukluğu olabilir mi acaba? Sizinle iletişimi, dil gelişimi nasıl? Evde ne yapıyor gün içinde nelerle ilgileniyor
Bende onu düşünüyorum zaten terapiye ondan başladım ama ona da göturemediğimiz için çok üzgünüm gerçekten umudum oydu. Oyun grubuna gidiyordu o kadar hafta baya gitti ona rağmen alışmadi ağlaya ağlaya duruyordu en son aldık artık:KK43:

Son düzenleme:
Evet otizm olmadigini düşünüyorum bende çünkü göz teması var, ismine bakar, evde sosyal, mesela yüksek ses müzikten rahatsız olmaz tam tersi hoşuna gider dans eder gibi vb.
Otizm zor teşhis edilir. Birden fazla durum gözlemlemiş olmanız lazım.

Dediğim gibi kreş iyi gelecektir. Bunun yanında artık algısı yüksek yanında bu durumu ima bile etmemelisiniz. İlginizi üzerinde tutma çabası bile gösteriyor olabilir..

Merhaba Pinkyy
Aşırı kontrolcü bir birey olabilir misin?
İfadelerinden tespitim böyle.
terapi almalısın.
Eft aile dizini de olabilir.
Sen rahatlayınca bebiş düzelir hemen.
Kolaylıklar diliyorum.
Aile dizimi gibi şeylere inanmıyorum ama en kotu denerim nasıl yapılacak?

Otizm zor teşhis edilir. Birden fazla durum gözlemlemiş olmanız lazım.

Dediğim gibi kreş iyi gelecektir. Bunun yanında artık algısı yüksek yanında bu durumu ima bile etmemelisiniz. İlginizi üzerinde tutma çabası bile gösteriyor olabilir..
Mesela otizm olsa ne bileyim 1 yaşından beri bile belki anlardım bir yerde diye düşünüyorum. Bu huyu büyüdükçe aklı ermeye başladıkça çıktı

Bende onu düşünüyorum zaten terapiye ondan başladım ama ona da görmediğimiz için çok üzgünüm gerçekten umudum oydu. Oyun grubuna gidiyordu o kadar hafta baya gitti ona rağmen alışmadi ağlaya ağlaya duruyordu en son aldık artık:KK43:
Duyu bütünleme bozukluğu da yok..

3 yaş çok küçük hemen alışmasını beklemeyin. Önce haftada 1 gün 40 dk ile başlayın sonra 3 gün 40 ile devam edin o sevdikçe saati öğretmeni ile arttırın.

Mesela otizm olsa ne bileyim 1 yaşından beri bile belki anlardım bir yerde diye düşünüyorum. Bu huyu büyüdükçe aklı ermeye başladıkça çıktı
Aslında 2 - 2,5 - 3 yaş civarı anne bağımlılığı yükseliyor pik yapıyor özellikle 2 yaşına kadar sizi emmişse..

zamanla ve size doydukça bağımlılığı azalacak. Her çocuk bir değil. Bir de bu çocuklar Pandemi de doğdular inanın bunların hepsi etkili düzelecek mutlaka.

Aslında 2 - 2,5 - 3 yaş civarı anne bağımlılığı yükseliyor pik yapıyor özellikle 2 yaşına kadar sizi emmişse..

zamanla ve size doydukça bağımlılığı azalacak. Her çocuk bir değil. Bir de bu çocuklar Pandemi de doğdular inanın bunların hepsi etkili düzelecek mutlaka.
Ay umarım ya, zaten hiç çocuk gormeden büyüdü nerdeyse. Pandemide sadece bizi görüyordu zaten, dışarıda da sürekli gezdiririz ama hiçbir çocukla gidip oynamaz mesela sosyalleşmek hep kendisi ya da bizden birini istiyor oynarken

Duyu bütünleme olmadığını neyden dolayi dediniz peki🤔
Aslında sosyal, dans eden, sese karşı ve durumlara tepkisiz değil.. Her dönem bir moda ortaya çıkar duyu bütünleme vs. İnsanların kafaları karıştırılır

Zaten duyu bütünleme problemi olan çocuklarda yada benze teşhiş konan çocukların mutlaka başka sıkıntıları da vardır hada hastalıkları..

Ay umarım ya, zaten hiç çocuk gormeden büyüdü nerdeyse. Pandemide sadece bizi görüyordu zaten, dışarıda da sürekli gezdiririz ama hiçbir çocukla gidip oynamaz mesela sosyalleşmek hep kendisi ya da bizden birini istiyor oynarken
Ama bu yaşlar daha sosyal olmaz benmerkezcidir seneye ve okul öncesi dönemi sosyalleşmesine çok şaşıracaksınız.

X