Çocuğumun Gözleri Ne Renk Olur?

Merhaba, aklıma takılan dert ettiğim bir şeyi sizlere sormak istedim. Çocuğum olursa gözleri renkli olmasını çok istiyorum. Tabii olmasa da olur önemli olan sağlıklı olması.
Ben mavi gözlüyüm daha doğrusu turkuaz. Yeşil mi mavi mi anlaşılmıyor ama bakınca mavi olduğunu görürsünüz. Eşim orta kahverengi gözlü. Babasının gözleri ela gibi. Annesinin de eşim gibi.
Benim babamın tarafı hepsi renkli gözlü. Annemin gözleri ela ailesinde ela çok. Eşimin babaannesi renkli gözlüymüs.
Sizce çocuğumun gözleri renkli olabilir mi?
Çekilin muazzam biyoloji bilgimle cevap veriyorum. Ehem.
Şimdi sizin gözleriniz mavi. Mavi göz rengi çekinik genle taşınır. Göz geni genotipiniz homozigot çekinik olmalı. O yüzden sizin göz genotipiniz aa olsun. Eşinizinki kahverengi. Baskın fenotipte. Ama genotip homozigot baskın da olabilir, heterozigot baskın da. Homozigot baskınsa bu genotipi AA şeklinde kodlayabiliriz ki bu durumda çaprazlama yaptığımızda tüm karakterler heterozigot baskın çıkar. Çocuk renkli gözlü olmadı.
Ama olsun hemen üzülmüyoruz. Bir de diğer seçeneğer bakalım. Eşiniz heterozigot baskın genotipteyse bunu da Aa olarak kodlayalım. Çaprazlarsak homozigot çekinik genotipte yani aa olma olasılığı 1/2 olur. Yarı yarıya ihtimal. Tabi bu ihtimal de birçok olasılık içinden bir tanesi. Aktarılan diğer göz rengi genleri de etkili olacaktır. Sadece onlarca ihtimalden biri üzerine fikir yürüttüm.
Evet böylece liseden kalma temel biyoloji bilgimle bir derde daha derman oldum. Bu gece rahat uyuyabilirim.

Çocuğunuzun önemli olan gözlerinin sağlıklı doğmasıdır ,renkli göz güzel gelebilir ama çoğu renkli gözde sorunlu görmeler oluyor koyu gözlerde gayet güzeldir ben koyu kahve siyaha çalan gözlere sahibim gayette memnunum siyah gözükmesinden . Eğer sizin gözünüz baskınsa kızınıza geçebilir ama baba genu baskınsa babadan geçer siz çekiniksiniz renkli gözlüler çekinik olur.
Buradan Mendel ve bezelyelerinin ruhuna bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Cocuk dusunmuyoruz ama sirf eşimin ailesine benzer diye cocuk fikrinden iyice soguyorum. 😂

Kendim halama benziyorum (Allahtan halam guzeldir yeşil, göz acik ten, acik kumral saclar😂) kiz halaya benzermiş. Cocugumun gorumceme benzedigini hayal edemiyorum tobest...
Bu işler öyle hesapla olmuyor herzaman anne baba kahve gozluyken mavi gozlu cocuklari olanlari biliyorum ve anneanne, babannelerde de mavi göz yok. İlla 1. Dereceden etkilenecek diye bisey yok.

Annemin yesil babamin kahverengi. Esimin babasinin ve annesinin kahve tonlarinda. 2 kardesimin yesil buyuk ablamin kahve rengi. Benim gozlerim kahve rengi. Esimin biraz daha acik bir kahve. Buyuk oglumun ve ikizlerin kucugu kahve rengi. Ikizlerin kizi yesil gozlu. Ayrintili anlattim bak bakim ihtimal yuzde kac sizde.

Şimdi eşinizin ve sizin hangi genleriniz çekinik hangi genleriniz dominat ona bi bakmak lazım. İkinizde de çekinik koyu kahve göz varsa genlerde bir bakmışşın hooopppp kopkoyu gözlü çıkıvermiş. Annem ela gözlü babam yeşil. Anne tarafım full mavi gözlüdür baba tarafım ise yeşil. Benim gözlerim ne renk bilin bakalımm. Eveeet doğru cevap koyu kahverengi.

X