Çocuk yapmayıp pişman olan var mı?

O kadar meşakatli bir süreçse zaten hiç mi hiç girişmem bir an doktor bunu basit bir sürecmiş gibi lanse etti
15 gün maks. iğne oluyorsunuz anestezi ile yumurta toplanıyor. Isteyip olduramazsanız daha büyük meşakkatlerle uğraşırsınız. En azından bunu istemeyecekseniz bile amh baktırabilirsiniz. Bu toplam rezervimizi gösteren bir hormon.

Çocuk yapmadim çocuk istemiyorum istemek zorunda değilim
Benim içinde çocuk isteyen herkes aklını kaçırmış olmalı hayır bide viek viek sabah akşam nedir yani abi uff, aynı soruyu bende soruyorum kendime pişman olur muyum ?

Çok doğru. Çocukluk travması gibi bir kalıp olması ihtimaline karşı psikolog arkadaşla hislerimin üzerine biraz çalışma yaptık açıkçası annelik=fedakarlık ve vazgeçiş seklinde kalıplarım var ancak çok da haksız bir kalıp sayılmaz galiba

Çocuk istemek ne kadar normal ise istememek o kadar normal..
Hiç bir zaman çocuklara düşkün biri olmadım ama bir zaman sonra belki de can sıkıntısından hadi yapalım dedik,olmayınca tedavi ile gebe kaldım ve bir kızım oldu . Keşke 3-5 sene önce yapsaydım diyorum.
Ki hamileyken ya da ilk doğduğunda hiç bir duygum yoktu ona karşı. Sokaktan bir çocuk vermişler gibiydi.. Şu an ise sevgimi ifade edebileceğim bir kelime, sözcük yok dünyanın hiç bir alfabesinde ..
Şimdi ise ikizlere gebeyim. Çocuklar ile uzaktan yakından ilgisi olmayan ben 32 yaşımda yoluma 3 çocuk ile devam edeceğim Allah nasip ederse şaka gibi…
Ama evlat çok başka, hani olduktan sonra pişman olunur mu bilmiyorum bence olunmaz ama herkes başkadır.
Fakat hiç istemiyorsanız yapmayın kimsenin saçma sapan davranmaya hakkı yok elbette.
Ama sizin yerinizde olsam ‘bir gün’ isteme ihtimalinize karşı, imkanım varsa yumurta/embriyo her neyse dondururdum. Size ne zararı olabilir ki..

Benim yakın çevremde, eşimin dostumun cocuklarina - anneliklerine, babalıklarına bakıyorum . Gerçekten çoğu insan çocuğunu sırf laf olsun, kısır demesinler, Instagrama fotosunu koyayım diye yapıyor. Öyle özensiz - hirpalayarak - ekranin eğittiği bir çocuk yetistirecegine hiç anne baba olma, bir sabinin de günahına girme daha iyi .
Ama yerinde olsam yumurtalarimi dondururdum.
Yani ne kaybedersin ki? En fazla bir ay vücudunu hormona boğacak ilaçlar içip kötü bir ay geçirirsin, operasyon sonrasında (bilmiyroum ama) canın yanabilir, bir de birkaç aylık maaşını bırakmak zorunda kalırsın. Ama buna karşılık bir ömür istersen anne olabileceğinin rahatlığını yaşarsın. Ben senin yerinde olsaydım çoktan kredi çekip dondurmustum yumurtalarimi:)
Ayrıca sana baskı yapan olursa "ne kadar kırıcısın, bilmemne problemim var ve anne olmam imkansız" de, yalandan böyle gözlerini belert,sesini titrer. Söyledikten sonra da ortamı terket
Birak tüm gece sağa sola dönsün üzüntüden,uykusu kaçsın insanların daha da konusunu açmazlar

Ben kararınıza saygı duyuyorum. Aynı duygularda biriyim bir kızım var eksik olmasın ama gerçekten ikinci çocuk sorduklarında asıl ben onlara öcü gibi bakıyorum. Ama şunu da tahmin ediyorum annelik içte olan bir şey kiminle bu 20sinde belli olur kimisinde 50sinde. Yani illa ki bu annelik duygusu bir gün hortlar gibime geliyor. Tabi karar sizin

O kadar meşakatli bir süreçse zaten hiç mi hiç girişmem bir an doktor bunu basit bir sürecmiş gibi lanse etti

Ben donduran bir kadın tanıyorum, sonra bir gazla çocuk sahibi olmak istedi yumurta rezervi çok kötü olmasına rağmen 39da doğal yollarla hamile kaldı

Neyse konuya geleyim yukardaki üye doğru söylemiş. Bolca iğne var, toplamadan önce iğne var, hormon var, o kadın bana prosedürden olumsuz etkilendiğini söylemişti. Hormonal dengesizlik yüzünden vücudu su toplamış, sık sık ağlamış vs vs zannımca vücuda bolca üreme hormonları enjekte ediliyor o da vücudun endazesini geçici bir süreliğin şaşırtıyor

N
Peki neden keşke daha evvel yapsaymisim diyorsunuz?

Beni hiç zorlamamıştı en ufak bi yan etki yapmamıştı.

Yumurta dondurma kısmı bile hiç içimden gelmiyor. Eşim insanlara açıklama yapmaktan hoşlanan biri değil soranlara kısır olduğumu söylüyor kestirme yol

Eşitlikçi ve yardımcı bir erkekle evli değilseniz gayet doğru. Kariyerimi seviyorum derseniz onu toptan çöpe kaldırıp atıyorsunuz, ilk 3 yıl sadece bebekle ve dertleriyle uğraşıyorsunuz, kahve içmeye bile vakit olmuyor, uyku zaten yok, sporluk hobilik vakit yok baba desen zaten 2 agu gugu yapıp babalık diyor çocuk bakımından oralı olmuyor ... Türkiyede annelik = kendini feda etme.

Bizden önceki kuşak zaten berbat adamlara, fiziksel şiddete, psikolojik şiddete, aldatılmaya , horlanmaya, aileye ezdirilmeye çocukları için katlanmış cefakar anneler topluluğu. Kime baksam b.k gibi 5 para etmez bir ayıya çocuklarına sebep katlanmış. 50+ annelerin hepsi cennetlik, eli değil ayağı öpülesi insanlar. Dedem kumarcıymış, anneannem 6 çocukla hayat mücadelesi vermiş resmen. Oturup bakıyorum kadının hayatına kumarcı bir kocaya sebep koskoca bir hiç.

Daha sonra nasıl bir insan olacak, eğitimi, mutlu olması, iyi bir insan olması, dürüst olması şusu busu derken 20 yıl boyunca kafa patlatıyorsun düzgün bir insan yetiştirmek için. Gamsız insanlar daha rahat bu işe giriyor bence, amann çocuk bu büyür işte diyenler planlama yapmayanlar ya da topluma iyi bir insan kazandırma derdi olmayanların başı daha rahat.

27-28 yaşlarımda iken ve bekarken hiç çocuk fikri aklımda olmadığı halde sürekli rüyamda mememden süt aktığını görürdüm.bu riya hep tekrarlardı.bazen de doğum yaptığımı.hep aynı rüya..hamile olduğumun farkında bile değilim ama aniden doğum yapıyorum..bu rüyalara anlam veremiyordum.rüya tabirleri gb safsatalara inanmam.kendimce şöyle yorumladım; hormonlarım bana çocuk yap diyor.vücudu dinlemek gerektiğine inanıyorum, hadi dinlesem dedim ancak o sıra ilişkim olmasına rağmen evlenme niyetinde değildim ve koşulları da uygun görmüyordum.o an evli olsam buna yönelirdim sanırım.sonrasında, 32 yaşımda evlendiğimde ve bugüne kadar bir daha böyle bir duygu yaşamadım.ama üzerinden yıllar geçtiğinde neden??? Dediğim oldu.neden yapmadım? Bunu da toplumsal baskıya bağlıyorum. Eğer dondurma şansın varsa sonradan pişmanlık yaşamamak İçin ben de yap derim.
Çocuk yapmak ileriki yaşlarda keşke bir dil öğrenseydim ya da bir enstruman çalabilseydim demeye benzemiyor biliyorsun.bunu beyin yaşlanmış da olsa ileriki yıllarda yapabiliriz ama çocuk İçin belli bir süremiz var maalesef

Bu süreçte çocuğum olsun diye iç giden insanlar bile zorlanirken, hic ama hiç istemiyorum ama olur da günün birinde pişman olur muyum diye girişilecek is gelmiyor bana.

Bu süreçte çocuğum olsun diye iç giden insanlar bile zorlanirken, hic ama hiç istemiyorum ama olur da günün birinde pişman olur muyum diye girişilecek is gelmiyor bana.

İstemeyen birinin gözü yemez tabi ki, yani hem bolca iğne, yan etki, üstüne para .. gerçekten çok çok motiveysen veya çok kararsızsan ya istersem diye bu yola girilir diye düşünüyorum. Bizim kadın doğal yolla çocuk sahibi oldu o para verdiğine pişman olmuş mesela

2.cocuk dusunmeyenlere de bencil diyorlar . Bu saydiklarinin neredeyse hepsini cevreden 2.cocuk icin duyuyorum bende suan 2.cocuk istegmz olmadgni soyledgmde.
Ileride insanlarin fikirleri degisebilir ama cocuk gercekten cok buyuk bir sorumluluk. Hakkiyla buyutmek, yetistirmek gerek .
Ben sizi asla yadirgamadim ama cevreyi bir kenara birakip, sizin gercekten ne istedgnze odaklanmanizi tavsiye ederim . Pisman olabilme ihtimalinize karsi da yumurta dondurma

Ayrica bir arkadas yazmis bu tarz soylemler hep kadina yapiliyor hic erkege baski kurmak yahut sormak yok. Surekli cocklaridan yakinan kendine bir vakit ayiramayip, esiyle karslikli bir kahve jcemedgni soyleyen kisiler bile yapta yap cocuk yap aman cok cocuk yap en azndan 2 kardes olsnlar diyor. Hiddetlendim gene yani icime bir cocuk istegi daha gelir, esimle karar verirsek denerim . Hayat benim, cocuk benim . Bir cocugum varken 1 tane daha istersem ve olmazsa da uzulmem gibi ama siz daha derince dusunmelisiniz .

Çokzel daha içerdeyken bile
Icerdeyken en guzel hali zaten merve

Tobe yahu saka yaptim tabiki cok guzel bir duygu Allah isteyenlere nasip etsin fakat cok agir bir sorumluluk ve kolay bir sey degil bir evlat yetistirmek, bak buyutmek degil yetistirmek ... Rabbim herseyn hayirlisini versin .

Ben ikinciyi yapmadigima pişmanım
Ben kızımla da hep gezdim her yere gittim bebekken kanguruyla biraz daha büyüyünce bebek arabasıyla
Ama cocuk bir milat hayatın tamamen değişiyor
O yüzden bu kararı siz vermelisiniz kimse değil ve herkes cocuk sahibi olmak zorunda da değil

Tabi ki öyle. Simdi keyifle hazırlanıp yatıp yuvarlanıyorum yaptığım bir şey yok. Sonrasına dair kaygılar listelendi bekliyor kenarda. Büyüdükçe zorlaştığını da artık daha keskin gözlerle gözlemleyebiliyorum. Öncesinde sadece ben de anne olabilir miyim korkum vardı.

Çokzel daha içerdeyken bile
Ah Mirve, sorma o his çok eğlenceli bişi ya, hep oynasın istiyor insan
Ama birazdan bikaç aylık bebekli ablalar gelir, muhteşem hevesimizi kursağımızda bırakan “ah bunlar iyi günler, doğsun zombi gibi gezecen! Uyuyamıycan. Bir büyüsün diyecen, ama her anı öncekinden daha zor, daha eziyetli.” Diyerek bizi dibe çekicekler ama olsundu, herkesin kendi görüşüydü.
Velhasılkelam kimsenin cocuguna hiç kimseler karışamaz Ben istiyorumdur, o istemiyordur. Ayrıca tek cocugu olan kişiye ikinci ne zaman? Kardeşsiz mi kalsın diyen teyzelere de ayrı gıcığım keşke insanlar birbirini bi salsa

Çocuk yaptım çünkü istiyodum sizin istememenizde gayet doğal... Çevremde çocuk yapmayanda var hiç pişman değiller niye olsunlarki.hem eğer ilerde öyle birşey olursa istersen evlatlık alırsın.insan evde beslediği hayvanına bile nekadar bağlanıyor.kaldiki bı insan yavrusu.biyolojik olman gerekmiyor bunun için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…