Çocuklar böyle midir?

Onu meyve suyu konusunda yaptım geçen gün kuzum, “bebekler pişik oldu, onlara sıkmıyorum şimdi sen içersen içmek isterler, başka sefere beraber içersiniz” dedim. Annesini darladı baya ama sıkmadım. Ben kendi bebelerime de istediklerini makul değilse o an vermiyorum açıkçası o yüzden biraz kararlıyım ama kendini kapatıyor çocuk sadece o an almaya odaklanıyor :/
o zaman demek ki inatci ve huysuz bir cocuk ..sen sadece kararli olmaya devam edeceksin bence baska secenek yok yapilacak 🤷🏻‍♀🙈

o zaman demek ki inatci ve huysuz bir cocuk ..sen sadece kararli olmaya devam edeceksin bence baska secenek yok yapilacak 🤷🏻‍♀🙈

Ben ha böyle devam edeyim o zaman. Evet huysuz biraz, inatçı olduğunu da şimdi sayende anlamış oldum 🙈 güzel olan tüm 4,5 yaş grubunun böyle olmadığını öğrenmem oldu 🙈🤣

bu arada ikizlerim uc bucuk yasinda. yiyecek degil ama istedikleri bir sey olmayinca iki saat bagiriyor kizim .oglan 5 dk ya unutur gider de kiz bizim saatlerce ugrasir istedigini elde etmek icin

Aaa kaderdaşmışız 🙈

Benim oğlan öyle, kızım en son “al al al” diye eline tutuşturuyor dayanamayıp 🤣 daha küçükler ama mesela misafirlikte de yapıyorlar mı yoksa size mi sadece? Benim oğlan şimdilik evde yapıyor, ailelere gittiğimizde sık görmedikleri için çekiniyor sanırım daha sakin tepkiler veriyor

Ben ha böyle devam edeyim o zaman. Evet huysuz biraz, inatçı olduğunu da şimdi sayende anlamış oldum 🙈 güzel olan tüm 4,5 yaş grubunun böyle olmadığını öğrenmem oldu 🙈🤣
kiz erkek bile degisiyor inat durumu ..benim kiz 6 yasinda inatlasdigina hic sahit olmadim en buyuk oglumda oyle

ama ortancs oyle inattir illalah edip agzina tikarsin istedigini :KK70:

Anne isteyince gayet de çocuğuyla düzgün iletişim kurup,dizginleyebiliyor.(Çocuğun yaş grubu önemli)
Kimisi misafirliğe gittiğinde çocuğundan sorumlu değilmiş gibi onu tanımıyormuş gibi rahat davranıyor.
İsteyince,çocuğun anlayacağı dilde konuşunca olur bence.
Olmuyorsa da misafirlik sayısını azaltacak.Karşındaki insan arkadaşın da olsa bir yerden sonra kimse kimsenin çocuğunun kahrını çekmek zorunda değil.
Annesi düşünmeyip yeterli müdahaleyi yapmıyor, sizi zor durumda bırakıyorsa tabiki kendinizi düşüneceksiniz önce.

Ailenin yetiştirme tarzıyla alakalı bir durum maalesef ve inan çocukta olsa sevmiyorum gerçekten. Ki hiç kimse zaten gelen misafiri hele ki çocuğu olduğunda ikramsız bırakmıyor, olabilir de ama hiç görmedim bırakanı. E çocuğu da misafirliğe hiç yedirmeden gitmiyordur herhalde. Kuzenim de böyleydi midesi değil gözü açtı. Yırtınıyordu onu yiyip içeceğim diye ki sizin de dediğiniz gibi tam anlamıyla yese içse üzülmem. Sütü açıyor bir yudum alıp atıyor, bisküviyi açıyor bir tane alıp kenara atıyor. Normal değil ama ailesi öğretmediği sürece ileride daha sıkıntı yaratacaktır.

kiz erkek bile degisiyor inat durumu ..benim kiz 6 yasinda inatlasdigina hic sahit olmadim en buyuk oglumda oyle

ama ortancs oyle inattir illalah edip agzina tikarsin istedigini :KK70:

Bizim oğlan öyle. Babaannesine çekmiş😒 hemen ağlıyor. Eşim de “kime çekti bu çocuk anlamıyorum” diyip duruyor. “Anana anana” diyemediğimden “bilmeeeem” diyorum dkfkfkf

Ailenin yetiştirme tarzıyla alakalı bir durum maalesef ve inan çocukta olsa sevmiyorum gerçekten. Ki hiç kimse zaten gelen misafire hele ki çocuğu olduğunda ikramsız bırakmıyor, olabilir de ama hiç görmedim bırakanı. E çocuğu da misafirliğe hiç yedirmeden gitmiyordur herhalde. Kuzenim de böyleydi midesi değil gözü açtı. Yırtınıyordu onu yiyip içeceğim diye ki sizinde dediğiniz gibi tam anlamıyla yese içse üzülmem. Sütü açıyor bir yudum alıp atıyor, bisküviyi açıyor bir tane alıp kenara atıyor. Normal değil ama ailesi öğretmediği sürece ileride daha sıkıntı yaratacaktır.

Yok asla boş göndermem, en basiti tezgahta sürekli kekim olur, dolapta birkaç çeşit yemeğim vardır çünkü 2,5 saatte bir falan yemek yemek istiyor çocuklarım onlar da mutlaka 1 öğüne denk geliyor. Teklif ediyorum kendim mesela “kek yaptım şahane yer misin, sana da meyve tabağı hazırlıyorum hadi meyvelerini sen seç” şeklinde.

Ama evet tam olarak dediğin gibi yemek istediği için değil, istemiş olmak için istiyor. Yoksa havalar ısındı, apartmandaki çocuklar bahçede oynuyor, alıştılar artık camda görseler “abla kekin var mı?” diye sorup kapıma gelirler asla yediğinde içtiğinde değilim ama “yok” kısmından anlamayıp diretmesi rahatsız etmeye başladı.

Geçen gün ortalıkta kraker yok, 1 paket kalmıştı onu da çıkarmadım açıkçası benimkilere anca yeter diye. Tutturdu kraker de kraker, evde olmadığını söyledim, annesine “ama var” diyor.

Ben çocuklarım olmadan önce anormal bulduğum birçok şeyin aslında normal olduğunu anne olunca öğrendiğim için bu da mı normal, ben mi abartıyorum acaba diye düşünmüştüm ama yok, değilmiş.

Dükkanımızın olduğu bir dönem vardı, arkadaşımın kardeşi geldi 10 yaşında kendisi. Nezaketen çocuk olduğu için sevdiğin birşey alabilirsin demişti eşim ve çocuk abartmıyorum dükkanı topladı her raftan poşet poşet aburcubur.. Ablası falan da bişey demedi biz de hadi çocuktur bu defalık bişey olmaz dedik.. Ama sonra aynı sizin hesap çocuk haftada 4 5 gün ablasına geliyor sürekli dükkanda bişeyler istiyor. Bana geliyorlar oturmaya, çekmeceleri kurcalıyor, misal bisküvi gördü markası x.. Canım x bisküvisindwn istedi diyor. Yolcu ediyorum gidiyorlar, çocuk 5 10 dk sonra geri gelip zile basıyor şu çekmecede şunu görmüştüm alabilir miyim diyor.. Valla hatırladım Bi tuhaf oldum yine. Umarım başıma gelmez....

Kızlar selaaaam, öncelikle belirtmek isterim ki, bu konu kınama, ayıplama, eleştiri içermeyip sadece merak ettiğim için açma gereği duyduğum bir içeriktir.

Benim çok sevdiğim bir akrabam yakınıma taşındı, 5-6 ay önce. 4,5 yaşlarında bir kızı var, 2 aydır falan sıkça geliyor bana burada tanıdığı yok başka, severek de davet ediyorum. Çocuğunu da seviyorum aslında çocuklarım da seviyor güzel vakit geçiriyorlar.

1 aydır falan dikkatimi çeken bi konu var, çocuk bana geldiğinde sürekli bir şeyler istiyor. Hemen örnekliyorum;

1. Bir defasında meyve suyu saatinde gelmişlerdi, ona da doldurdum bir sonraki gelişlerinde hep meyve suyu istedi, annesi “hayır, yok” dese de diretti kendini yerlere attı.

2. Cici bebe denk gelmişti bi gün, o da aynı şekilde.

3. kraker, muz gibi çeşitli şeylerle uzar gider bu liste.

Ben sormaktaki niyetimin belli olması için belirtmek isterim ki, gerçekten eli açık biriyimdir, sevmediğim komşuma bile kokmuştur diye tabak tabak kek, börek taşırım, eşime yemek koyduğumda bir arkadaşı da yer diye 2 kişilik koyarım, parka hemen her gidişimizde evden kraker, bisküvi götürüp çocuklara dağıtırım

Ama bu çocuk beni sinir etti. Belki yanlış düşünüyorum, o yaşlarda öyle krizler vardır bilemiyorum ama normal mi? Siz nasıl bir tutum sergilerdiniz bu durumda?

Mesela dün meyve suyu diye tutturdu çocuk, hazır almıyorum, açıkçası sıkmak istemedim de çünkü makinenin parçalarını temizlemek ayrı iş, zaten sabah kullanıp temizlemiştim.

Mesela benim çocuklar yoğurt yiyor, istiyor ona da koyuyorum ama bir kaşık bile yemiyor çöpe gidiyor.

Bir şey de diyemiyorum bir yerde yeğenim sayılır. Ailesinin durumu iyi, çocuğa da alıyorlar yani hani sadece bizde görmüyor.

Siz napardınız? Mesela dün cici bebe diye tutturdu, verdim. Her yer kırıntı oldu, zaten lopezimin 💩 konusu vardı temizlemiştim odayı bi daha süpürge tutmak zorunda kaldım. Bende açıkçası 2 bebeyle yoruluyorum, görüşmeyi azaltmak seçeneklerim arasında değil bu arada.

Bunun dışında siz olsanız napardınız, çocuk bir şeyler istediğinde? O yaşlarda normal mi? Hepsi mi böyle?
Bence normal ya.örtu ser üstünde yedir.yogurt vb şeylerde de çok çok az koy bitirirsen devamini veririm de.

Yok asla boş göndermem, en basiti tezgahta sürekli kekim olur, dolapta birkaç çeşit yemeğim vardır çünkü 2,5 saatte bir falan yemek yemek istiyor çocuklarım onlar da mutlaka 1 öğüne denk geliyor. Teklif ediyorum kendim mesela “kek yaptım şahane yer misin, sana da meyve tabağı hazırlıyorum hadi meyvelerini sen seç” şeklinde.

Ama evet tam olarak dediğin gibi yemek istediği için değil, istemiş olmak için istiyor. Yoksa havalar ısındı, apartmandaki çocuklar bahçede oynuyor, alıştılar artık camda görseler “abla kekin var mı?” diye sorup kapıma gelirler asla yediğinde içtiğinde değilim ama “yok” kısmından anlamayıp diretmesi rahatsız etmeye başladı.

Geçen gün ortalıkta kraker yok, 1 paket kalmıştı onu da çıkarmadım açıkçası benimkilere anca yeter diye. Tutturdu kraker de kraker, evde olmadığını söyledim, annesine “ama var” diyor.

Ben çocuklarım olmadan önce anormal bulduğum birçok şeyin aslında normal olduğunu anne olunca öğrendiğim için bu da mı normal, ben mi abartıyorum acaba diye düşünmüştüm ama yok, değilmiş.

Bence çocuğa çok böyle verici şekilde davranmayın. Ölçülü talep etmeyi anlayacak yaşta değil. 1 verilince 20 verileceğini bekleyecek yaşta. Teklif etmeyin, önüne koyun. Sürekli gelen çocuğa misafir gibi davranmayın, önüne kekle sütü koyun.

Çok talebi olursa annesi getirsin evinden. Herhalde çocuğunun huyunun farkındadır.

Annesinin tepkisi nasıl merak ettim

“Hayır kızım, evde yedik geldik” diyor, bir de çocuk benim haricimde 1-2 yakınının evinde böyle yapıyormuş sadece onu söylüyor. Sessiz kalan, rahatsız eden bi yanı yok kadının

Bence normal ya.örtu ser üstünde yedir.yogurt vb şeylerde de çok çok az koy bitirirsen devamini veririm de.

Açıkçası ben haftanın 2-3 günü bu şekilde çocuk ağırlayamam. Benim bir buçuk yaşında iki bebeğim var, zaten gün içinde sürekli yedirip topluyorum, bulaşık makinesi 3 kere çalışıyor bizde mesela.

Oyun esnasında kraker vs. istediğinde çocuklarım gezerek yiyor ama bunun bizde saati var, mesela öğleyin 2-3 gibi süpürge tutarım, ondan önce çocuklarım orayı burayı bisküvi, kraker yapsa da önemsemem ama süpürge tuttuktan sonra tekrar aynı telaşa düşmek beni yıpratıyor, yardımsız bakıyorum çocuklarıma.

Geçenlerde bisküvi diye diretti, benim bebeklerim de istedi ama karınları toktu, bu defa bisküvi kırıp dağıttı benimkiler, 2. defa süpürge açmak zorunda kaldım.

Zaten irrite olduğum şey o, mesela kimse bir şey yemiyor ama annesine gidip “geçen gün şunu vermişti ondan istiyorum” diye diretiyor

Dükkanımızın olduğu bir dönem vardı, arkadaşımın kardeşi geldi 10 yaşında kendisi. Nezaketen çocuk olduğu için sevdiğin birşey alabilirsin demişti eşim ve çocuk abartmıyorum dükkanı topladı her raftan poşet poşet aburcubur.. Ablası falan da bişey demedi biz de hadi çocuktur bu defalık bişey olmaz dedik.. Ama sonra aynı sizin hesap çocuk haftada 4 5 gün ablasına geliyor sürekli dükkanda bişeyler istiyor. Bana geliyorlar oturmaya, çekmeceleri kurcalıyor, misal bisküvi gördü markası x.. Canım x bisküvisindwn istedi diyor. Yolcu ediyorum gidiyorlar, çocuk 5 10 dk sonra geri gelip zile basıyor şu çekmecede şunu görmüştüm alabilir miyim diyor.. Valla hatırladım Bi tuhaf oldum yine. Umarım başıma gelmez....

Ay o fenaymış ya gerçekten

Bence çocuğa çok böyle verici şekilde davranmayın. Ölçülü talep etmeyi anlayacak yaşta değil. 1 verilince 20 verileceğini bekleyecek yaşta. Teklif etmeyin, önüne koyun. Sürekli gelen çocuğa misafir gibi davranmayın, önüne kekle sütü koyun.

Çok talebi olursa annesi getirsin evinden. Herhalde çocuğunun huyunun farkındadır.

Yani aslında evet, biz onlara gidemiyoruz ama ben dışarı çıkarken kraker, bisküvi falan alıyorum yanıma. Sanırım öyle olması gerekiyor ama annesi şaşırıyor çocuğunun durumuna gerçekten, normalde mesela cici bebe yemiyormuş asla, bize gelince bisküvi diye ağlıyor

Açıkçası ben haftanın 2-3 günü bu şekilde çocuk ağırlayamam. Benim bir buçuk yaşında iki bebeğim var, zaten gün içinde sürekli yedirip topluyorum, bulaşık makinesi 3 kere çalışıyor bizde mesela.

Oyun esnasında kraker vs. istediğinde çocuklarım gezerek yiyor ama bunun bizde saati var, mesela öğleyin 2-3 gibi süpürge tutarım, ondan önce çocuklarım orayı burayı bisküvi, kraker yapsa da önemsemem ama süpürge tuttuktan sonra tekrar aynı telaşa düşmek beni yıpratıyor, yardımsız bakıyorum çocuklarıma.

Geçenlerde bisküvi diye diretti, benim bebeklerim de istedi ama karınları toktu, bu defa bisküvi kırıp dağıttı benimkiler, 2. defa süpürge açmak zorunda kaldım.

Zaten irrite olduğum şey o, mesela kimse bir şey yemiyor ama annesine gidip “geçen gün şunu vermişti ondan istiyorum” diye diretiyor
Sizin için durum çok zor. O zaman kesin bir dille veremeyeceğini belirt. Annesi de vurdumduymaz değilse anlar heralde. Ya da görüşmek zorundayım dersen de çocuklarının döktüğü saatlerde çağır. Allah yardımcın olsun.

Çocuk muhtemelen sınırlarınızı deniyor, bir de sizin de çocuklarınız var ya belki kendince onlar yemiyorken bile ortamda bi şekilde kendi varlığını hissettirmeye falan çalışıyordur.

Ama kınamak gibi olmasın da, ben de sevmem öyle misafir çocuğunu. Biraz sizin de daha sert olmanız lazım galiba.

Çocuk muhtemelen sınırlarınızı deniyor, bir de sizin de çocuklarınız var ya belki kendince onlar yemiyorken bile ortamda bi şekilde kendi varlığını hissettirmeye falan çalışıyordur.

Ama kınamak gibi olmasın da, ben de sevmem öyle misafir çocuğunu. Biraz sizin de daha sert olmanız lazım galiba.

Sert değil de, kararlı bir duruşum var, açıkçası pek çocuk sevmezdim kendim doğurana kadar. Bir şey benim için “hayır” ise, 70 yaşındakine de, 5 yaşındakine de aynı davranırım ama başkasının çocuğuna sert davranamam, çünkü benim çocuklarıma biri sert davransa asla sessiz kalamam.

Arsız gibi bir şey tövbe yarabbim.
Mesela bir şey istiyor, yok diyorum ama “hayır, var” diye sızlanıyor. Asla geri adım atmıyorum

uygun bir dille geriçevirebilirsiniz, çocuklar böyle evet, benim oğlum da işyerinde çikolata, şeker veren arkadaşlar oluyor, ağzıyla istemese de bekliyor, hareketlerinden anlaşılıyor :)

X