Davranış Bozuklukları çok inat çok

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

beyaz toprak

çirkin ama tatlı cadı=)
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2007
4.888
26
44
hanımlar benim altı yaşında oğlum var çok akıllı çok sevimli yalnız bir inadı varki beni yıpratıyor kendine zarar geleceğini bilse bile olmasını istediği şeyden vaz geçmiyor ve onu herhangi bir şekilde ikna etmek mümkün değil ne ceza ne mükafat çok çıkmazdayım bana yardımınızın dokunabileceğini umuyorum önerilerinizi bekliyorum:a015::a015::a015:

allah bağışlasın çocukların çok güzel ama kelin ilacı olsa kendi başına sürer bende inadından vazgeçiremiyorum

hocam çocuğunuz sürekli mi böyleydi yoksa 6 yaşında mı başladı? 6 yaş ve 2 yaş çocuklar için en inatçı dönemdir çocuklar özerklik kazandığını ispatlamak için bunu yapıyor maalesef. siz problem çözme testini uygulayın çocuğunuza o sizin dediğinizi yapmadığı anda yapabileceğin başka bir şey düşünür müsün diyin? yaptığını onaylamak anlamında evet değil ama evet bu yapamayacağın birşey olabilir peki ne yapabilirsin buna benzer diyin belki işe yarar ? biz kreşte uyguluyoruz çocukların yaratıcılıkları da gelişiyor alternatifleri düşünüyorlar umarım işinize yarar :)

hocam çocuğunuz sürekli mi böyleydi yoksa 6 yaşında mı başladı? 6 yaş ve 2 yaş çocuklar için en inatçı dönemdir çocuklar özerklik kazandığını ispatlamak için bunu yapıyor maalesef. siz problem çözme testini uygulayın çocuğunuza o sizin dediğinizi yapmadığı anda yapabileceğin başka bir şey düşünür müsün diyin? yaptığını onaylamak anlamında evet değil ama evet bu yapamayacağın birşey olabilir peki ne yapabilirsin buna benzer diyin belki işe yarar ? biz kreşte uyguluyoruz çocukların yaratıcılıkları da gelişiyor alternatifleri düşünüyorlar umarım işinize yarar :)

ah beni bir dinlese çok güzel şekillerde ikna etmeye çalışıyorumama o anda sanki hiç bir şey duymuyor ve sadace istediği şeye odaklanıyor

ah beni bir dinlese çok güzel şekillerde ikna etmeye çalışıyorumama o anda sanki hiç bir şey duymuyor ve sadace istediği şeye odaklanıyor

simdiki cocuklarin hepsi boyle inat ve sinirleri hat safhada benim 9 aylik oglan bile elindekini al bogazini yirtarak oyle agliyo ustelik kendi sacini cekiyo sinirden

eyvah eyvah!desene benim cadıda öyle olacak daha 11 aylık valla dediğim dedik çaldığım düdük.ben bir pedegogla görüştüm6 ayından itibaren dediğini yapmazsak kendini ısırıyordu.şöyle dedi o bir şeyi istediğinde bırakın ağlasın ve evdeki herkes aynı tavırı takınsın,eğer sen kızarken baba güler ve gel yanıma gibi bir şeysöylerse işin iş dedi.yapıcaz mecburen biraz ağlayacaklar ama olgunluklarında istenmeyen insan olmalarından iyidir değilmi?kolay gelsin canım işimi zor gibi

Bence bazen bizim inat sandigimiz aslinda cocugumuzun bizi test ediyor olmasi sanki ne kadar ileri gidebilir sinirlari ne kadar zorlayabilir onu anlamaya calisiyor.0-6 yas arasi kisilik gelistirme dönemler yasaklari veya kurallari anlamakta zorlanabilirler diye düsünüyorum.
benim kizimda (3yasinda) bazen örnegin cikolata konusunda illaki ikinci cikolatayi istiyorum diye tutturur halbuki anlasmamiz var birden fazla cikolata yiyemez bunu biliyor ve cogu zamanda kabulleniyor ama böyle inat baslatinca ben bir defa daha hatirlatiyorum cikolatanin fazlasinin iyi olmadigini ve vermeyecegimi sonra kulaklarimi tikayip isime bakiyorum onun bagirip tepinmelerini ignore ediyorum :1closedeyes: en fazla bes dakika sürüyor susmasi.
Cocuklarin anne babayi kontrol altina almak icin cogu zaman aglamak tepinmek gibi yollara basvurdugunu biliyoruz.Kimi cocuklar anne veya babaya istedigini yaptirmak icin son ses bagirmaya aglamaya baslarlar ve cok sahit oluyorum anneler yeterki sussun düsüncesiyle istedigini yapiyorlar:eek:klava:

simdiki cocuklarin hepsi boyle inat ve sinirleri hat safhada benim 9 aylik oglan bile elindekini al bogazini yirtarak oyle agliyo ustelik kendi sacini cekiyo sinirden

ya benim yegenimde birbucuk yasinda oda kafasina iki elle vuruyor gülmemek icin kendimizi zor tutuyoruz görmezlikten geliyoruz bakiyor kimsenin umurunda degil canini acitmaktan vazgeciyor :1rolleyes:

eyvah eyvah!desene benim cadıda öyle olacak daha 11 aylık valla dediğim dedik çaldığım düdük.ben bir pedegogla görüştüm6 ayından itibaren dediğini yapmazsak kendini ısırıyordu.şöyle dedi o bir şeyi istediğinde bırakın ağlasın ve evdeki herkes aynı tavırı takınsın,eğer sen kızarken baba güler ve gel yanıma gibi bir şeysöylerse işin iş dedi.yapıcaz mecburen biraz ağlayacaklar ama olgunluklarında istenmeyen insan olmalarından iyidir değilmi?kolay gelsin canım işimi zor gibi

o ağladığında duymamazlığı ben 1'5 yaşından beri yapıyorum ama değişen bir şey yok olmıyacağını bile bile saatlerce ağladığını bilirim şimdi de olmuyor değil keşke 5 dakika sürse saatler diyorum yaaa hiçmi yorulmaz bu çocuk:kızgın:

Ben geldim bendede var bir inat .ama öyle böyle degil kök söktürüyor bize .inadından psikolaga götürmem tavsiye edildi sizin anlıyacagınız.küçükler ama bizi istedikleri gibi oynatıyorlar.ilerleyen yaşında nasıl olur bilemiyorum artık.4 yaşındaki ufaklıga sözümü geçiremiyorum ya. çatla istersen ortandan umrunda degil.dedigim dedik diyorlaelaelaelaelaelülülülülülü

Benim oğlumda 2 hafta sonra 1,5 yaşında olacak o da istediği olmadığında birden bire kendini yere atıyor başlıyor tepinmeye ve ağlamaya. İlk başlarda ne oluyo diye panik oluyodum istediğini yapıyodum ama şimdi yapmıyorum haline gülüyorum o da gülmeye başlıyo ve ne istediğini unutuyo, bazende gülüyorum diye sinir oluyo. Tabi unutmadığı zamanlarda var. O zaman yapmayı sevdiği bir başka şeyi beraber yapıyoruz,biraz önce tepinen çocuk değil sanki . Birde kucaktayken kendini geri atması var beli kırılacak bigün. Ayrıca kafasına vurması var onu özellikle mama sandalyesindeyken yapıyo. Bakalım daha neler görcez.

Bence bazen bizim inat sandigimiz aslinda cocugumuzun bizi test ediyor olmasi sanki ne kadar ileri gidebilir sinirlari ne kadar zorlayabilir onu anlamaya calisiyor.0-6 yas arasi kisilik gelistirme dönemler yasaklari veya kurallari anlamakta zorlanabilirler diye düsünüyorum.
benim kizimda (3yasinda) bazen örnegin cikolata konusunda illaki ikinci cikolatayi istiyorum diye tutturur halbuki anlasmamiz var birden fazla cikolata yiyemez bunu biliyor ve cogu zamanda kabulleniyor ama böyle inat baslatinca ben bir defa daha hatirlatiyorum cikolatanin fazlasinin iyi olmadigini ve vermeyecegimi sonra kulaklarimi tikayip isime bakiyorum onun bagirip tepinmelerini ignore ediyorum :1closedeyes: en fazla bes dakika sürüyor susmasi.
Cocuklarin anne babayi kontrol altina almak icin cogu zaman aglamak tepinmek gibi yollara basvurdugunu biliyoruz.Kimi cocuklar anne veya babaya istedigini yaptirmak icin son ses bagirmaya aglamaya baslarlar ve cok sahit oluyorum anneler yeterki sussun düsüncesiyle istedigini yapiyorlar:eek:klava:

sevgili eda ayni sorun bendede var ama herseye inat ve rekor 2 saat hic durmadan agladi.azdaha kizimi balkondan atacaktim bu arada kizim 3,5 yasinda ne yapabilirim bende sakin bir insan degilim simdiden tesekkürler.

benim oğlum dokuz yaşında ve aynı inatları onunla yaşıyorum sakin durmaya çalışıp sürekli onunla konuşuyorum hatta daha evelsi gün uzun bir inatlaşma sonrası ona şuan ergenlik döneminde olduğunu ve bu inatlarının sebebinin artık büyümek istediğini ama bu inatla kazanmak yerine hep kaybedeceğini çünkü o yaşlarda ben de onun gibi davrandığımı ama hep annemin kazandığını söyledim dinledi biraz duruldu bakalımnereye kadar

demek ki çocukların nerdeyse hepsinde inat var ve kontrolü ele alıp kendi dediklerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar, bilmiyorum bu sizde de var mı çok ağlayınca tıkanıyor ve kusuyor hatta mide sularına kadar bu nedenle bir şekilde sakinleştirmeye çalışıyoruz . sanki bizler kolay mı büyüdük bu nedenle annemin değerini şimdi çok daha fazla anlıyorum

demek ki çocukların nerdeyse hepsinde inat var ve kontrolü ele alıp kendi dediklerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar, bilmiyorum bu sizde de var mı çok ağlayınca tıkanıyor ve kusuyor hatta mide sularına kadar bu nedenle bir şekilde sakinleştirmeye çalışıyoruz . sanki bizler kolay mı büyüdük bu nedenle annemin değerini şimdi çok daha fazla anlıyorum

dimi canım boşuna demiyorlar annelerin hakkı ödenmez diye cennet annelerin ayağının altında rabbim bizede sabır vesin inşAllah evlatlarımızada bi durgunluk bir sakinlik Analarımızada sağlık sıhata.s

insan hayatında belirli dönemler vardır....inatlaşma evreside bunlardan biridir...eğer çocuk bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatamazsa ilerde bu durum onda kalıcı kişilik özelliği olacaktır...özellikle bebeklikten çocukluğa geçiş 2-3 yaş döneminde dikkatli olunmalıdır...sizde çocukla birlikte inatlaşmaya başlar adeta onunla bir yarış içine girerseniz emin olun ki yenilirsiniz...yada kişiliği düzgün oturmamış kendine güvenden yoksun pısırık çocuklar sahibi olursunuz...bırakın bu dönemleri gönüllerince yaşasınlar...

hanımlar benim altı yaşında oğlum var çok akıllı çok sevimli yalnız bir inadı varki beni yıpratıyor kendine zarar geleceğini bilse bile olmasını istediği şeyden vaz geçmiyor ve onu herhangi bir şekilde ikna etmek mümkün değil ne ceza ne mükafat çok çıkmazdayım bana yardımınızın dokunabileceğini umuyorum önerilerinizi bekliyorum:a015::a015::a015:

a.s.Güzelim Allah bağışlasın yavrunu ne zor değilmi inatçı olmaları hem kendilerini hem bizi yıpratıyorlar ben inatlaştığı zaman çözümü istediği birşeyi almıycağımı ve bu konuda kesinlikle kararlı olduğumu söylüyorum ve kendisine ciddi bir şekilde tavır koyuyorum:çok üzgünüm:İstersen sende dene?

X