Çok uzun olacak, hakkınızı helal edin.

İyi akşamlar hanımlar. Yeni konu açmak istedim çünkü nefes alamıyorum, çünkü içime bir bıçak sokup çeviriyor gibiler, anksiyetemle çok zor mücadele ediyorum ve hastanedeyim çünkü annem beynindr pıhtı attığı için üç gündür hastanede!

Parça parça anlatıcam, esas sorunuma konunun sonunda gelicem, durumu olmayanlar okumasın nolur ben hiç iyi değilim sitem okutmayın bana bir de….

Annem psikolog doktor babam işçi emeklisi ben tek çocuğum. Babam kişilik bozukluğu olan narsist, nobran bir adam. Tüm hayatım onun kendini Allah zannedip koyduğu kurallara isyan ederek geçti. Ama şimdi bana yaptıkları değil anneme yaptıkları mevzu. Annem demişken annem bu adamı iyi etmeyi bırak öyle bir kral gibi muamele etti ki adam gerçekten kral kompleksine kapıldı.

Evde sözünün üstüne annem dahil söz edilemez, yani söz konusu bile olmaz bu. Önce 20 sene evimize gelen temizlikçiyi kaçırdı, sonra evde 30-40 senelik artık paramparça olmuş eşyaları attırmadı evi eşyayla doldurdu, herşey kırık herşey bozuk, pislik içinde yaşamaya başladılar. Eve bir tek çivi dahi çaktırmadan deniz kıyısında mis gibi evden bir çöp ev yarattı. Yaşlılar yapamıyor olabilirler ama herşeyin çözümü vardır ama babamın lugatında olmaz.

TLC’deki Kadir’lerin gittiği evler gibi artık evleri, kendileri kirin bokun içinde yaşamaya alıştılar. Annem 6 ay önce gene bir fenalaştığında yalvardım eşyaların yarısını at, yenileri alalım monte ederiz biz, bir boya sürelim şu ev mis gibi olsun otur diye ama ne oldu? Fıs. Bakın abartıyorsam şuradan şuraya gitmek nasip olmasın ki ben temiz biriyim ama titiz değilim ama ev artık bitmiş. Kapıdan girince kıraathane gibi sigara kokusunu mu, eskiyen eşyaları mı, atılmayan tüplü tvleri mi, kedi kakası bulaşmış küçük tuvaletin duvarları mı HANGİLERİNİ sayayım!!!!

Bakın ailemi küçük düşürmek için yazmıyorum çok da utanıyorun yazarken ama yazmam lazım.

Bu evin üstüne artık eski haline dönmesi uzun zaman alacak bir de hasta annem var özel bakım gerektiren ama babam evime yabancı sokmam diyor. Aklımı yitirmek üzereyim. Annemi alıp bakmak istiyorum annem baban yalnız kalamaz diyor çünkü kalamaz bu sabah ketılı açıp çay demleyememiş ÇÜNKÜ SEN ALIŞTIRDIN KÖLELİK YAPARAK!!!!

Apartmanımızda ihtiyacı olan bir kadın var ama babam kadının kocasının üstüne yürümüş ve o kadını da eve istemiyor.

Ben annemi alamıyorum, ikisini alacak yerim yok zaten dört kedim var biri yakın zamanda hastalık atlattı, onların kedisi falan imkansız.

Kadın istemiyor eve eeeee? Kendi ketıl açamıyor. Annemi kaderine bırakıcaz o zaman?

Bu arada annemin refakatçisi benim, eşim Anadolu- Avrupa yakası şöförlüğümüzü yapıyor babam bu sabah onun da garip bir insan olduğunu söyledi. Hiçbir şekilde yaranamıyoruz.

Bakın ben 42 yaşındayım senelerce kendimi suçladım, iyi bir evlat oldum mu, ikisine de duyduğum bu öfkede haksız mıyım, annemin bu hastalıklarına sebep ben miyim diye ama bu sabah babam eşimi kötülediğinde ve annem de davetime baban perişan olur yalnız diyip hayır dediğinde anladım ki bu hikayede en masum benim. İyi bir baba olamamış bir adam ve artık aşkından mı, zayıflığından mı pasifize edilmiş bir kadın var ortada.

Annemin iyi olmasını elbette isterim ama hastaneden çıktıktan sonra olacaklar artık kendi seçimleri oluyor.
Çok geçmiş olsun anneciğine, Allahım hayırlı şifa versin🙏 konuya gelince maalesef yapabilecek çok şeyin yok, annen eğitimli, bilgili, görgülü bir kadın, tüm yaşadıklarının farkında, babanla bu şekilde yaşamak onun bilinçli tercihi maalesef. Emin ol senin gördüklerini o yıllar önceden gördü ama bazı kadınlarda hayatı yıkıp yeniden yapacak güç olmuyor. Baban artık emir komuta zincirinin başı olacak zamanı geçmiş, bu eve bir yardımcı alınacak de ve kesip at, annenin iyi bakılması, evin hasta biri için daha hijyenik hale getirilmesi onun inadından önemli. Ben böyle bir süreci ablamla yaşadım, değiştiremedim, evde ki kedi sayısı 30 u bulunca evden ayrılmayı seçtim. Bu konularda vicdan yapma, sende hayatını ayakta tutmak zorundasın, toplumun ve çocukluk çağlarında ailenin ruhumuza kazıdığı evlatlık misyonunun sonucu bu azap. Ebeveyne tabi ki destek olunur ama kendi bile isteye yaşadığı hayatın yükünü kimsenin sana yüklemeye hakkı yok, bunu anlayana kadar ömrümün 40 yılı gitti, ona koş buna koş anlamadan en güzel yıllarım bitti, o yüzden kendine bunu yapma, biraz nefes al🌼

Sizin konularınız birbirine benziyor genelde ve anne/babanız hakkında benim şöyle bir kanaatim oluştu,60 yaş ve üzeriler siz 42 yaşında olduğunuza göre ve artık ipleri elinize alın.
Yerinizde olsam babam ve annem evde yokken çağırır birilerini çer çöp ne varsa attırır evi temizletirdim. Zaten aranız kötü,babanız dünya iyisi olsanız dahi laf ediyor,anneniz babanızın ağzına bakıyor. Ne yaparsanız yapın yaranamıyorsunuz madem,yapın bunu istedikleri kadar söylensinler. Birşey dediklerinde annem bu ortamda kalamaz,ben bu şekilde uygun gördüm,doktoru da hijyene dikkat edin,bağışıklığı düşük dedi der geçersiniz.
Bakın yaşlı insanlar zor oluyor,değişmeleri de pek mümkün olmuyor bu sebeple temizletin diyorum zira üzerine koya koya gidiyor bu istifçilik hali,gece eşyalara takılıp düşerler bu kez pişman olursunuz yada pislikten hastalanırlar yine üzülen siz olursunuz.
Düzenli temizleyecek birini de bulun,haftada 1 de olsa gitsin evi toparlayıp temizlesin. Gidecek kişiye de söyleyin yaşlı,aksi insanlar sen idare et ben arkandayım diye,alınip kırılmadan,onları dikkate almadan işini yapıp gitsin.
Bir düzen oturana kadar yapın bunu ciddiyim.
Annenize acil şifalar diliyorum.

Kiz ben de baban yirmi yıllık hizmetcinizi kaçırdı (kız kaçırma olarak), annen affetti zannettim :)
Annen nasıl bir psikolog yaa,daha en yakınına teşhis koyamamis.
Bence annenin güzel bir mesleği olduğu için (hele ki 1970ler, 80ler için) baban aşağılık kompleksiyle onu elestire elestire, kendini yucelte yücelte anneni manipüle edip kendini kral ilan etmis. Benim eski müdürüm de, kadın yurtdışında Erasmus yapmış, iki dil bilen, genç yaşta koca şirketin insan kaynakları uzmanı olan, çok da güzel biriydi. Kocası da ondan yaşça büyük,vasifsiz, yalancı ve çok da çirkin, kısa boylu bir adamdı. Ama adam öyle şeyler diyordu ki kadına, camiş - hayvan gibi sistin- sen de kadın diye dolasiyorsun - yanıma yakışmıyorsun - elinden ne iş gelir - sen beceremezsin , falan... Kadın öyle manipüle olmuştu ki gerçekten bri seyleri beceremeycegini,gerçekten çirkin olduğunu ve adamın ondan pekcok konuda daha iyi olduğunu zannediyordu. Sizin annenizin durumu da bu .
İşiniz gerçekten zor, Allah sabır versin
Ama çok da müdahil olmamaya çalışın. İki yetişkin insan. Madem her şeyi çok biliyorlar,o evde yaşamayı da bilirler. Siz evlatlık göreviniz kadarını yapın yeter. Fazlasına gerek yok

İyi akşamlar hanımlar. Yeni konu açmak istedim çünkü nefes alamıyorum, çünkü içime bir bıçak sokup çeviriyor gibiler, anksiyetemle çok zor mücadele ediyorum ve hastanedeyim çünkü annem beynindr pıhtı attığı için üç gündür hastanede!

Parça parça anlatıcam, esas sorunuma konunun sonunda gelicem, durumu olmayanlar okumasın nolur ben hiç iyi değilim sitem okutmayın bana bir de….

Annem psikolog doktor babam işçi emeklisi ben tek çocuğum. Babam kişilik bozukluğu olan narsist, nobran bir adam. Tüm hayatım onun kendini Allah zannedip koyduğu kurallara isyan ederek geçti. Ama şimdi bana yaptıkları değil anneme yaptıkları mevzu. Annem demişken annem bu adamı iyi etmeyi bırak öyle bir kral gibi muamele etti ki adam gerçekten kral kompleksine kapıldı.

Evde sözünün üstüne annem dahil söz edilemez, yani söz konusu bile olmaz bu. Önce 20 sene evimize gelen temizlikçiyi kaçırdı, sonra evde 30-40 senelik artık paramparça olmuş eşyaları attırmadı evi eşyayla doldurdu, herşey kırık herşey bozuk, pislik içinde yaşamaya başladılar. Eve bir tek çivi dahi çaktırmadan deniz kıyısında mis gibi evden bir çöp ev yarattı. Yaşlılar yapamıyor olabilirler ama herşeyin çözümü vardır ama babamın lugatında olmaz.

TLC’deki Kadir’lerin gittiği evler gibi artık evleri, kendileri kirin bokun içinde yaşamaya alıştılar. Annem 6 ay önce gene bir fenalaştığında yalvardım eşyaların yarısını at, yenileri alalım monte ederiz biz, bir boya sürelim şu ev mis gibi olsun otur diye ama ne oldu? Fıs. Bakın abartıyorsam şuradan şuraya gitmek nasip olmasın ki ben temiz biriyim ama titiz değilim ama ev artık bitmiş. Kapıdan girince kıraathane gibi sigara kokusunu mu, eskiyen eşyaları mı, atılmayan tüplü tvleri mi, kedi kakası bulaşmış küçük tuvaletin duvarları mı HANGİLERİNİ sayayım!!!!

Bakın ailemi küçük düşürmek için yazmıyorum çok da utanıyorun yazarken ama yazmam lazım.

Bu evin üstüne artık eski haline dönmesi uzun zaman alacak bir de hasta annem var özel bakım gerektiren ama babam evime yabancı sokmam diyor. Aklımı yitirmek üzereyim. Annemi alıp bakmak istiyorum annem baban yalnız kalamaz diyor çünkü kalamaz bu sabah ketılı açıp çay demleyememiş ÇÜNKÜ SEN ALIŞTIRDIN KÖLELİK YAPARAK!!!!

Apartmanımızda ihtiyacı olan bir kadın var ama babam kadının kocasının üstüne yürümüş ve o kadını da eve istemiyor.

Ben annemi alamıyorum, ikisini alacak yerim yok zaten dört kedim var biri yakın zamanda hastalık atlattı, onların kedisi falan imkansız.

Kadın istemiyor eve eeeee? Kendi ketıl açamıyor. Annemi kaderine bırakıcaz o zaman?

Bu arada annemin refakatçisi benim, eşim Anadolu- Avrupa yakası şöförlüğümüzü yapıyor babam bu sabah onun da garip bir insan olduğunu söyledi. Hiçbir şekilde yaranamıyoruz.

Bakın ben 42 yaşındayım senelerce kendimi suçladım, iyi bir evlat oldum mu, ikisine de duyduğum bu öfkede haksız mıyım, annemin bu hastalıklarına sebep ben miyim diye ama bu sabah babam eşimi kötülediğinde ve annem de davetime baban perişan olur yalnız diyip hayır dediğinde anladım ki bu hikayede en masum benim. İyi bir baba olamamış bir adam ve artık aşkından mı, zayıflığından mı pasifize edilmiş bir kadın var ortada.

Annemin iyi olmasını elbette isterim ama hastaneden çıktıktan sonra olacaklar artık kendi seçimleri oluyor.
Çok zor bir durum ALLAH yardımcınız olsun. Anne baba atsan atılmaz satsan satılmaz en doğru tabirle..
Babanız evin temizlenmesine yanaşmıyorsa gizlice belediyeye şikayet edin ve zabıtaları dayayın kapısına ki mecbur kalsın.
Evet biraz acımasızca ama bir şekilde kendilerine gelmeleri lazım onların iyilikleri için.
Mekan değişirse enerjisi de değişir belki.

Kolaylıklar diliyorum.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Konu anne baba olunca haksız dahi olsalar maalesef vicdan yapıyoruz. Çok zor bir durum. Açıkcası ne yapılır bilmiyorum ama süreci en hafif şekilde atlatmanızı temenni ediyorum.

Beyinde iki yerde kanama var, düzelecek ama 3-4 ayı bulacak. Yarım şu an annem konuşması vs iyi ama bir süre bakıma ihtiyacı olacak.
Şimdi düzelse bile zamanla daha da yaşlanacaklar hiçbir iş yapamayacak hale gelecekler vivelamour 🥺 o zaman ne olacak? Ya isteye isteye ya da zorla kabullenmeleri lazım yardıma ihtiyaçları olduklarını.

Müdirem vallahi ilaç gibi geldi yazdıklarınız hem senin hem diğer arkadaşların. Benim sorunum çok vicdanlı ve hakkaniyetli olmam; hem insanlara hem hayvanlara karşı “elimden geleni yaptım mı, daha iyisini yapabilir miyim?” düşüncesi kafamdan gitmiyor.

Babamı ve kedilerini malesef evime alma durumum, yerim yok ama dediğinde çok haklısın adım kadar eminim ki gelmezler. Bana gel demediler üstü kapalı olsa da ki zaten gidemem. Ben iki gündür duş alacak yer aradım, baba evime gidip alamıyorum duş annem de babam da gel demiyor zaten düzende kirin pasın içinde alamam da.

Şimdi diyeceksiniz ki sen bu evden nasıl çıktın? Ben evlenmeden önce yani 8 sene evel düzenli kadınımız vardı, ev tertemizdi tabii yine eşyalar eskiydi ama bu kadar köhnememişti. Babam gelrnen kadını kaçırınca ipin ucu kaçtı malesef.

Bugün düne göre daha iyiyim, malesef çok vicdanlı olmam buna sebep ama kendimi suçlamayacağım artık.

Eksik olma müdirem hep bir abla olgunluğuyla yanımızdasın ❤️

Sizler de eksik olmayın, maksat yorulduğumuz zamanlarda birbirimizin hayatının yükünü hafifletmek.

Bu mesajından sonra annenle babanı daha net anladım galiba, onlar kendilerine bir hayat kurmuşlar ve hayatlarının merkezinde yalnızca kendileri var, çocukları da olsan hayatlarına düzenlerine müdahale etmenden hoşlanmıyorlar demek ki.

Vicdanlı olmak bir insanda olabilecek en güzel özellik ama vicdan bazı insanların üzerine oynadığı en büyük zayıflığımız da aynı zamanda, ne yazık ki özellikle ailelerin oynadığı bir duygu.
Şu saatten sonra vicdan yapma bence, annenle baban kendi seçimlerini yaşıyor, annen tercihini evinden ve babandan yana yapmış bunu değiştiremezsin, sen elinden geleni yapmış mısın? Yapmışsın, annene evinde bakmak istediğini söylemiş misin? Söylemişsin, buna rağmen evine gidecek, babanla başbaşa yaşamına devam edecekse kendi bileceği şey, seninle veya vicdanınla ilgili bir sorun yok ortada.

Annenle baban için yapabileceğin bir şey yok onlar böyle yaşamayı seviyorlar, annen istese her şeyi değiştirebilir ama yapmıyor, annenin yapmak istemediğini senin yapman imkansız, ailenin yaşam biçimi, ev ve senin o evde nasıl yaşadığın kısmını da bizlere açıklamak zorunda değilsin, bunun için de kendine vicdani duygular yükleme, çöp evde de yaşıyor olabilirdin, anne babalarımız nasıl karakterlere ve yaşam tarzına sahip olursa olsun bizler ailelerden bağımsız bireyleriz, hiçbirimiz doğacağımız evi aileyi seçme hakkına sahip değildik, tercih yapma çağına gelince nasıl yaşamak istediğimize karar verdik.

Vicdanını seviyorum ama arada kendi iyiliğin için susturmalısın😌

Yaşadığın üzüntüyü çok iyi anlıyorum,öncelikle anneciğine çok geçmşler olsun.
Annen ve baban böyle bir hayatı tercih ettilerse sende bir noktadan sonra onlara karşı savunmasız kalabiliyorsun.
Bir evlat olarak sen zaten görevini yapıyorsun,üzülüyorsun daha fazlasını yapamıyorum diye.
İnsanları helede yaşlılarımızı bir yaştan sonra değiştirme imkamlarımız maalesf olmuyor.
Sakın vicdanınla hesaplaşma sen zaten elinden gelnin en güzelini yapmaya gayret ettin .

Annen ne durumda şu an fiziki olarak sadece konuşuyor mu yuruyebilio mu biraz biraz tuvalete de olsa? Cok gecmis olsun zor bi durumda kalmissin. Senin ne suçun var en ufak sucun varsa zaten senelerce bunlarin arasinda gidegele cezani çekmişsindir :)

Ah bu kadinlar işte su adamlari tepelerine cikarmakla ne buyuk eziyet ediolar kendilerine. Elden ayaktan dusmeden de fark edemiolar. Bence ikisi de iyi degil. Ben olsam o babayi huzur evine koyar annemi yanima alirim muhtemelen.

AAma ne var bilio musun. Birbiriyle bu kadar didisen tezat olan çiftler aslinda zamanla cok alisiolar bu idare etmeye bagimli hale geliolar biri gidince diğerine cok fazla koyuyor.

O eve gerekirse belediye çağirttırır zorla temizlettirirdim ben kudursun baban 😑
aynı seyı dusundum ozellıkle beledıyeyı ararım gelsın ekıpler babamda sınır krızı gecırsın adamın o halını goren saglık ekıplerını cagırır sakınlestırıcı verır gerekırse hastaneye gotururler ısabet olur anormal oldugu hasta oldugu da netlesır

evde temızlenmıs olur ıkısı de aradan cıkar ustune de annenızle ılgılenebılırsınız uzuldum annenıze

bırde annenız psıkologmus bu daha da uzucu ...nasıl kocasına yardım edemedı

bırde sız bır uzmana gıdıp aynen buraya yazdıgınız gıbı anlatıp nasıl davranmanız gerektıgını ne yapmanız gerektıgını anlatırsanız sıze yol gosterecektır

Bu olayda en şaşırdığım şey annenizin pskolog bir doktor olarak babanızın kişilik yapısını çözememiş olması.Anneniz cahil bir insan olsa sizi bir nebze anlayacağım ama kadın okumuş etmiş psikolog olmuş birde üstüne.
Yapabileceğiniz hiçbirşey yok.Onlar yetişkin insanlar ve maalesef ki bu annenizin seçimi birşey yapamazsınız.

Planlanan annemin bugün (Cumartesi) çıkmasıydı ancak bugün de kalması gerekebileceği ihtimali var. Babam senle kalsın, ben de bir evime gidip dinleneyim seni gelir çıkartırız dedim yarı yolda bırakan, aniden fikri değişen hayırsız evlat oldum. Ama hiç umurumda değil o kadar büyük aydınlandım ki artık beni vicdanımdan vuramazlar.

Annen ne durumda şu an fiziki olarak sadece konuşuyor mu yuruyebilio mu biraz biraz tuvalete de olsa? Cok gecmis olsun zor bi durumda kalmissin. Senin ne suçun var en ufak sucun varsa zaten senelerce bunlarin arasinda gidegele cezani çekmişsindir :)

Ah bu kadinlar işte su adamlari tepelerine cikarmakla ne buyuk eziyet ediolar kendilerine. Elden ayaktan dusmeden de fark edemiolar. Bence ikisi de iyi degil. Ben olsam o babayi huzur evine koyar annemi yanima alirim muhtemelen.

AAma ne var bilio musun. Birbiriyle bu kadar didisen tezat olan çiftler aslinda zamanla cok alisiolar bu idare etmeye bagimli hale geliolar biri gidince diğerine cok fazla koyuyor.

Ancak yazabildim. Annem yardımla yürüyor, tuvaletini kendi başına yapıyor ve düzgünce konuşuyor. Tabii mükemmel değil sonuçta bu bir hasar ama ufak bir destekle max bir ayda eskiye döneceğini söyledi doktor.

Planlanan annemin bugün (Cumartesi) çıkmasıydı ancak bugün de kalması gerekebileceği ihtimali var. Babam senle kalsın, ben de bir evime gidip dinleneyim seni gelir çıkartırız dedim yarı yolda bırakan, aniden fikri değişen hayırsız evlat oldum. Ama hiç umurumda değil o kadar büyük aydınlandım ki artık beni vicdanımdan vuramazlar.

İlaveten de fizik tedaviye başlayacaksın babam getirip götürecek artık taşın altına elini koysun dediğimde de beni kin tutmakla suçladı.

Sizin konularınız birbirine benziyor genelde ve anne/babanız hakkında benim şöyle bir kanaatim oluştu,60 yaş ve üzeriler siz 42 yaşında olduğunuza göre ve artık ipleri elinize alın.
Yerinizde olsam babam ve annem evde yokken çağırır birilerini çer çöp ne varsa attırır evi temizletirdim. Zaten aranız kötü,babanız dünya iyisi olsanız dahi laf ediyor,anneniz babanızın ağzına bakıyor. Ne yaparsanız yapın yaranamıyorsunuz madem,yapın bunu istedikleri kadar söylensinler. Birşey dediklerinde annem bu ortamda kalamaz,ben bu şekilde uygun gördüm,doktoru da hijyene dikkat edin,bağışıklığı düşük dedi der geçersiniz.
Bakın yaşlı insanlar zor oluyor,değişmeleri de pek mümkün olmuyor bu sebeple temizletin diyorum zira üzerine koya koya gidiyor bu istifçilik hali,gece eşyalara takılıp düşerler bu kez pişman olursunuz yada pislikten hastalanırlar yine üzülen siz olursunuz.
Düzenli temizleyecek birini de bulun,haftada 1 de olsa gitsin evi toparlayıp temizlesin. Gidecek kişiye de söyleyin yaşlı,aksi insanlar sen idare et ben arkandayım diye,alınip kırılmadan,onları dikkate almadan işini yapıp gitsin.
Bir düzen oturana kadar yapın bunu ciddiyim.
Annenize acil şifalar diliyorum.

İşte benim kimselere anlatamadığım kimsenin de - siz de dahil- anlamadığınız nokta bu. Ben o evden çöp atsam babam ortalığı öyle bir yıkar öyle bir olay çıkartır ki annemin tansiyonu 30’a çıkar üzüntüden. Babam makul bir insan değil, iki gün önce eski bir komşumuzu yardımcı bulsun diye aradığımda bana kendi başına iş yapma diye annemin yanında söylendi. Makul biri olsa ben neden yapmayayım dediklerinizi. Ayrıca çok da haklısınız örneğin yürümesi için tutacak mı yürüteç mi ondan alacağız ama evde adım atacak yer yok mesela. Ama o kısmı babam düşünecek artık.

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş böyle birşey herhalde
Anneniz psikolog ama babanıza zerre faydası olmamış, iyileştirmek istememiş, davranışlarıyla babanızın davranışlarını katlayarak arttırmış ve bunu bilinçli yapmış
Onu da geçtim anneniz de ciddi anlamda rahatsız, hiç bir normal insan babanız durumundaki birine bu kadar yanlış davranmaz, hele bir de bunun için yıllarca eğitim almış biri
Kendi kendilerine yazık etmişler
Hatanın en büyüğü annenizde, şimdi de hatalarının ceremesini çekiyor
Hala aymamış aman baban aman kocam diye bik bik ediyor
Yapabileceğiniz birşey olduğunu sanmıyorum tercihlerini yaşıyorlar
Son olarak şunu anlayamadım, eski eşyalar kırık eşyalar atılmayan eşyalar tamam anlarım da kedi pisliğiyle kaplı tuvalet nedir ya, annenizin hijyen sorunu mu vardı? Tamam adam hiçbirşeyi attırmıyorda kedi pisliğini de mi saklıyor? Bir maşrapa su dökememişler mi yıllardır

İşte benim kimselere anlatamadığım kimsenin de - siz de dahil- anlamadığınız nokta bu. Ben o evden çöp atsam babam ortalığı öyle bir yıkar öyle bir olay çıkartır ki annemin tansiyonu 30’a çıkar üzüntüden. Babam makul bir insan değil, iki gün önce eski bir komşumuzu yardımcı bulsun diye aradığımda bana kendi başına iş yapma diye annemin yanında söylendi. Makul biri olsa ben neden yapmayayım dediklerinizi. Ayrıca çok da haklısınız örneğin yürümesi için tutacak mı yürüteç mi ondan alacağız ama evde adım atacak yer yok mesela. Ama o kısmı babam düşünecek artık.
Yaw tansiyonu çıkar da bir kez çıkar, çıktığı gibi de iner
Zaten hastanedeler
Neden bukadar gözünüzde büyütüyorsunuz babanızı? Kopardın kıyameti, ne olacak yani?
Assın kessin birkaç ay küssün görüşmesin siz köklü bir temizlik yaptıktan sonra
Birkaç sene herkes rahat eder tertemiz evde
Hastanede olmaları çok büyük avantajmış elinizin tersiyle itmişsiniz

Kiz ben de baban yirmi yıllık hizmetcinizi kaçırdı (kız kaçırma olarak), annen affetti zannettim :)
Annen nasıl bir psikolog yaa,daha en yakınına teşhis koyamamis.
Bence annenin güzel bir mesleği olduğu için (hele ki 1970ler, 80ler için) baban aşağılık kompleksiyle onu elestire elestire, kendini yucelte yücelte anneni manipüle edip kendini kral ilan etmis. Benim eski müdürüm de, kadın yurtdışında Erasmus yapmış, iki dil bilen, genç yaşta koca şirketin insan kaynakları uzmanı olan, çok da güzel biriydi. Kocası da ondan yaşça büyük,vasifsiz, yalancı ve çok da çirkin, kısa boylu bir adamdı. Ama adam öyle şeyler diyordu ki kadına, camiş - hayvan gibi sistin- sen de kadın diye dolasiyorsun - yanıma yakışmıyorsun - elinden ne iş gelir - sen beceremezsin , falan... Kadın öyle manipüle olmuştu ki gerçekten bri seyleri beceremeycegini,gerçekten çirkin olduğunu ve adamın ondan pekcok konuda daha iyi olduğunu zannediyordu. Sizin annenizin durumu da bu .
İşiniz gerçekten zor, Allah sabır versin
Ama çok da müdahil olmamaya çalışın. İki yetişkin insan. Madem her şeyi çok biliyorlar,o evde yaşamayı da bilirler. Siz evlatlık göreviniz kadarını yapın yeter. Fazlasına gerek yok

Tespitin çok güzel çünkü aynı durum var sadece bizimki çirkin değil yakışıklı bir adam. Keşke eciş bücüş ama huyu güzel olaydı. O kadar gerçekten kopuk ki şu durumda bile bu kadın eve hasta gelecek, ne yapabiliriz de koşulları iyileştiririz diye düşünmüyor. Ben durayım olaylar benim dışımda gelişsin istiyor bu hastalık olayında bile aynı işte, ben kalamam ben yapamam edemem sürekli bir korku sürekli kendine acındırma.

bazen bazı şeyleri oluruna birakmak gerek . kendinizi boşuna bu kadar uzuyorsunuz evet anne baba atılmaz tabiki. madem kendi tercihlerini o evden yana kullanıyorlar sizde elinizden gelenin fazlasıyla değil minimum düzeyde yardımcı olmaya devam edin . yapacak bişey yok bu saatten sonra değiştiremezsiniz belliki. keşke anneniz kabul etse başka temiz bir ortamda bakılsa ama olmuyorsa ne yapilirki . . ancak şikayet edeceksiniz belediyeye gelip temizleyecekler evi

X