Deprem fobisi tak etti

Suleymanin Hurremi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2018
3.797
7.708
Merhabalar
Konuya gireyim hemen. Benim aşırı derece deprem fobim var. Yani aklımı kaybedecek duruma geliyorum. 99depremini zemin katında ciddi bi sarsıntı kapının kazıklanması ve zor bir kurtuluş ile atlattık. Bu olay yaşandığında küçüktüm ama net hatırlıyorum evdeki hasarı sarsıntıyı ve hepimizdeki korkuyu. O günden beri korku kaldı üzerimde. Atlatamıyorum.
2015de Çanakkaledeki depreminin istanbulda hissedilmesinden sonra hepten bu korkularım arttı.
Biz hala aynı evde zemin katında yaşamaya devam ediyorduk. Haberlerde sürekli büyük istanbul depremi haberleri dolaşıyordu derken geceleri lambaya bakarak hareket etmeden sabahlıyordum. Zamanla yine yatıştı derken dün yaşanan deprem yine beni hoplattı.
Benim evim artık istanbulda değil ama annemlerde kalıyordum bir işim olduğu için. Annemler neyse ki artık yeni bir binanın en üst katındalar. Şans bu ya bana denk geldi yine deprem. Zeminde titreşim şeklinde hissettiğimiz deprem üst katlarda eşyaların hareketlenmesine sebep oluyormuş bilmiyordum. Evde tektim tv dahi çalışmıyordu uğultu ve dolabın üzerime gidip gelmesi bende tamamen şok etkisi yarattı.
Haberlerde görmüşsünüzdür. Bazı profesörler bu fayın harekete geçtiğini yakın bir tarihte olabilecek istanbul depreminin ayak sesi olduğunu söylüyorlar. Keza bir hanım var instagramda astrolog. İlk deprem uyarısını yaptıktan bir kaç saat sonra deprem olmuştu. Bugun yine bir story paylaşmıştı ve 10 gün içinde büyük deprem olabilir diye. Karıncaların üst katlara çıkması geceleyin köpeklerin havlaması havanın rengi yıldızların çok kayması bi gariplikler olduğu iddia ediliyor. Sizlerde böyle bir durum varmı?
Gitmek istiyorum evime korkuyorum uyuyamıyorum zor yazıyorum bunları. Ama iki günlük işim kaldı zaten döneceğim. Bu sürede kafayı yememek için zor duruyorum. Beni rahatlatacak yorumlarınıza ihtiyacım var....

Yani normalde nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum fakat orada deprem olmayacağının garantisi var mı?

Ciddi şeylet yaşamışsınız haklı olarak korkuyorsunuz. Belki bir destekle bu fobiden kurtulabilirsiniz.
İstanbula yakınım zaten ama istanbul kadar etkilenmem. İstanbul için felaket senaryoları yazılıp çiziliyor. Bu kaostan uzak olurum hiç değilse. Annemler sahile yakın yerdeler. 1.derece kırmızı bölge. İster istemez kendi evim daha güvenli geliyor.
Destek başka konularda alıyordum ama doktorumla görüşmeliyim haklısınız

Valla bacım geçen konuyu da sen mi açtın bilmiyorum. Korkmayan yoktur aklımıza getirip durma şunu. Sen yazdıkça rüyama giriyor kız benide etkiliyorsun başlıktan yani içeriği okusam ne olcak kim bilir:mad:
üzerinde durduğun levha toptan oynuyor. Batan gemide can yeleksiz duruyoruz neyine hala korkuyorum diyorsun. Korkulmayacak şey mi sanki normal

Korkuyorum ama oturudugum semt deprem için en guvenli olarak gosterilen semtlerden biri, oturudugum evde eski degil ve yuksek katlarda degilim. En son olan depremi hissetmedim bile o icimi rahatlatiyor.

Valla bacım geçen konuyu da sen mi açtın bilmiyorum. Korkmayan yoktur aklımıza getirip durma şunu. Sen yazdıkça rüyama giriyor kız benide etkiliyorsun başlıktan yani içeriği okusam ne olcak kim bilir:mad:
üzerinde durduğun levha toptan oynuyor. Batan gemide can yeleksiz duruyoruz neyine hala korkuyorum diyorsun. Korkulmayacak şey mi sanki normal
Ben ilk defa böyle bir konu açtım diğer konudan haberim yoktu üzgünüm korkuttuysam

Korkuyorum ama oturudugum semt deprem için en guvenli olarak gosterilen semtlerden biri, oturudugum evde eski degil ve yuksek katlarda degilim. En son olan depremi hissetmedim bile o icimi rahatlatiyor.
Biz sahile kıyısı olan bir ilçedeyiz ve mahallemizde yakın sayılır. 1.derece deprem bölgesi. Silivriye yakın olduğumuz için de aşırı hissettim depremi biraz daha uzun sürseydi bişeyler dökülebilirdi. Sizin durumunuzda olmak isterdim

Biz sahile kıyısı olan bir ilçedeyiz ve mahallemizde yakın sayılır. 1.derece deprem bölgesi. Silivriye yakın olduğumuz için de aşırı hissettim depremi biraz daha uzun sürseydi bişeyler dökülebilirdi. Sizin durumunuzda olmak isterdim

Yinede kedimin taşima çantasini yatagimizin yaninda hazir bekletiyorum. Allah korusun hepimizi hic belli olmaz.

99 depreminde sürüklenerek cikarildigim yazlık eve bir daha adim atamadım. Senelerce aynı sahne rüyalarıma girdi ve küçük bir deprem yasayayım yine en başa sarıyorum... böyle nereye kadar yaparım bilmiyorum ama bu korku birgün beni öldürecek...
Çok çok geçmiş olsun. Rabbim tekrarını yaşatmasın... Ben yıllarca aynı evde yaşamaya devam etmek zorunda kaldım. Hep tekrar başa sarıyor çok zor

Çok çok geçmiş olsun. Rabbim tekrarını yaşatmasın... Ben yıllarca aynı evde yaşamaya devam etmek zorunda kaldım. Hep tekrar başa sarıyor çok zor
Tesekkur ederim. Hepimize gecmis olsun. Allah canimizi korusun... o günden sonra aslında hayatin çok kısa olduğunu anlamıştım.
Tek başınalık elbette çok daha zor. Ev arkadaşı filan edinseniz?