Ölüm korkusu

Bundan iki yıl önce bu felaketin geleceğini bilerek sizin gibi deli gibi ağlıyordum Elazığ depreminden çok etkilendim marasta deprem diyorlar ne olur taşınalım diye eşime yalvarıyordum korkudan benimle dalga geçiyorlardi hep olacak diyorlar ama bak yok diyorlardi ve 6 şubat geldi evimiz beşik gibi sallandı kabus gibiydi annemlerdeydim evlerimiz sağlamdı ama olmayanların çoğu öldü lütfen evinize baktırin bunu asla ihmal etmeyin lütfen ev ve zemin çok önemli benim ailemin çoğu k maras çocuk hastanesi civari oturuyordu bi tane yıkılan bina yok çok eski binalar bile ayakta ama aşağıda olanlar hep yıkıldı.insallah sizler yaşamazsınız
inşallah. size de çok geçmiş olsun. ben kiracıyım, ev sahibine bunu ileteceğim aklımda zaten ama kadın daha camlarımıza silikon çektirmedi 3 kuruş para verecek diye. en ufak rüzgarda perdeler havalanıyor. deprem denetimi hayatta yaptırmaz gibime geliyor.

Hepimizin başı sağ olsun... herkes gibi bu deprem beni de psikolojik olarak derinden etkiledi.

peki, ben neden ölümden bu kadar korkuyorum?

hayatımda ölümle tanışmam 16 yaşındayken oldu. Büyükbabam gözümün önünde son nefesini verdi, ölümünü izledim, iç çekerek can vermesini, gözünden akan feri ve gözlerinin griye dönmesini asla unutamam. Gece yarısıydı ölümü, aylarca “ben de gece mi ölücem” diye geceleri uyuyamadım.

sonrasında bu yaşıma kadar yani 15 sene içinde 2 eniştem, büyük teyzem, anneannem ve dedem öldü. anneannemin naaşını severken daha bedeni soğumamıştı ve sıcacıktı. Onun da son nefesini gördüm diyebilirim. dedemi bu yaz koronadan kaybettik. Geri kalan herkesin naaşını da tabutta beyaz/mor gördüm. Çenelerinin bağlı oluşu gitmez gözümün önünden. Hepsi 60-70 yaşın üstündeydi ama ateş düştüğü yeri yakıyor.

bi felaket ya da ölüm haberi aldığımızda saat genelde gece yarısıydı. Bu sebeple gece uykularından çok korkarım. Yatakta Dua ederken mutlaka “allahım sağ Salim yatıyoruz, sağ Salim kalkmayı nasip eyle” derim.

99 depreminde 8 yaşındaydım, olayı net hatırlamasam da korkusu hala içimde. İstanbul’a uzak değiliz ve biz de beşik gibi sallanmıştık. üstüne bunca yıldır süregelen diğer depremler… şimdi de Maraş depremi. Profların ısrarla İstanbul depreminden bahsetmesi… trakydayız (4.derece deprem bölgesi, diğer bölgelere göre bi nebze daha güvenli) ama olası İstanbul depreminde ne hale geleceğiz bilmiyorum. Psikolojik olarak çökmüş durumdayım. Geceleri uyuyamıyorum. Bir oğlum var 1 yaşına girmek üzere ve ben hamileyim. her gün her gece düşündüğüm şey deprem olursa nasıl sığınırız, nereye yatarız, eşimle ayrı düşer miyiz, yanımızda Su yok, yemek yok, deprem çantamız yok, annemler başka ilçede, onlar ne olur gibi gibi düşünceler beynimi yiyor. Çanta hazırlayıp kenara koysam ne zaman yakalanıcaz belli değil, yaz mı kış mı, hep o çantayı düzenlemek gerekecek ve acım taze kalacak gibi geliyor. Akşam da bunları düşünmekten uyuyamadım sonra kalktım baş ucuma 2 tane su koydum, onları koyunca rahatladım ve öyle dalmışım.

Bir yandan da günlük rutinimize dönmek zorundayız ama gülsem kendimi suçlu hissediyorum. Sanki bu son depremle içim, ruhum öldü arkadaşlar. Annesi ölen bebekler, bebekleri ölen anneler… o kareler gitmiyor gözümün Önünden.

depremi yaşamaktan ayrı, ölmekten ayrı korkuyorum. Ne zaman ölücez bilmiyorum, elbet bir gün bu dünyadan göçücez ama erken olmasından, evlatlarımın bensiz kalmasından ya da birimizin ölüp birimizin sağ kalmasından filan korkuyorum. Eşime bahsettiğimde bu durumu soğukkanlı cevaplar veriyor. Yapısı Gereği öyle bir adamdır. Dramatize etmez, bense tam tersi her şeyin en kötüsünü düşünürüm. O, yaşayıp göreceğiz kafasında.

(şurada bir paragraf daha yazmıştım ama dini içerikli anlaşılmasın diye düzenledim.)

psikiyatri ya da psikolog olayına giremiyorum, eşime göre bu durum geçici. Eşimden izin almak gibi bir durum söz konusu değil yanlış anlaşılmasın ama ben de neden bilmiyorum gitmek istemiyorum, sanırım hazır hissetmiyorum bu duygularımı açmak için ama böyle de ne kadar yaşanır bilmiyorum.

inanılmaz bir korku içindeyim. Sizlerle dertleşmek istedim.

öyle işte…
Bende 18 senedir hep olumlerle ugrasiyorum ilk etapta babami kaybettim sonra 2 dedem babannem ve en son 2.5 sene oncede ablami kaybettim 😭kizi o zaman 2.5 yasindaydi gunlerce agladim uyumadim ama giden gelmiyor malesef ki.Maras depreminden bende cok etkilendim oyleki sicacik evde otururken yemek yerken bile utaniyorum elimizden geldi kadar yardim yaptik o bi nebze rahatlatti gel gelelim geceleri uyuyamiyorum oyleki her an tetikteyim nasil olacak bilmiyorum

Dini içerik neden yasak merak ettiğim için soruyorum din hakkında yanlış şeyler soylemedigimiz halde neden bu konuda yorum yapamıyoruz hepimiz müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve İslam gibi mükemmel bir hakkında konuşmak neden yanlış
Gereksiz bir tartışmaya yol açtığı için. Kimileri dini inancın dışına çıkabiliyor. Farklı ve yanlış bilgiler verebiliyor. Ayrıca herkes müslüman değil bu sayfada tamda bu söylediklerinizden dolayı konunun açılması sakıncalı.

Öyle bir korku yok gerçekten birdaha asla böyle birşey olmasını istemiyorum her gece bir anda fırlayıp masanın üzerine koyduğum suya bakıyorum acaba bir hareketlenme varmı diye uyumak bile haram oldu .

Sizi anlıyorum bende çok endişeliyim ölmekten değil de ya İstanbul depreminde enkaz altında kalırsam acı çekersem yada sevdiklerim ölür arkada kalırsam korkusu yaşıyorum. Depremi yaşamayan insanlarda 2. derece travma yaşıyor bir uzmanın dediğine göre. Bu duyguları yaşamakta haklıyız kaygılıyız maalesef deprem ülkesi olduğumuz halde asla hazır bir ülke değiliz. Halbuki bir sürü acı deprem yaşamışız… Herkesin psikolojisi alt üst oldu o şehirlerin yıkılışı insanların enkaz altında kalmaları, yitip giden yarım kalan hayatlar…
İnançlı olduğunuz için birşey söylemek isterim. Herşey Allah tan. O istemese olmazdı. Yanlış anlaşılmasın tedbir insandan takdir Allah’tan. Artık yapmamız gereken milletçe bu yaraları sarmak. Maalesef ki hayat devam ediyor bunuda aşacağız… 😣

Ülkelerin dini yoktur. Vatandaşlar her dinden olabileceği gibi tamamen inançsız da olabilir.
Ülkelerin ilan ettikleri resmi dinleri olur. Bu o ülkedeki herkes o dindendir anlamına gelmez zaten. Mesela İsrail'in resmi dini yahudiliktir . İran'ın resmi dini islamdir... Bunun gibi ülkelerin ilan edilen yasalarla belirlenmiş dinleri vardır. Türkiye'de de dini islamdir ibaresi anayasadan sonradan kaldırılmıştır. Burda da arkadaşın demek istediği çoğunluğu Müslüman olduğu bilinen bir ülkeyiz bunu kastediyor. Elbette farklı inançta insanlar olabilir . İnsanlar her konuda çeşitlilik gösteriyor. Hiçbir konuda hiçbir ülke tekdüze insanlarla dolu değil. Forumda dini konularin yasak olması bence de çok saçma .

Ülkelerin ilan ettikleri resmi dinleri olur. Bu o ülkedeki herkes o dindendir anlamına gelmez zaten. Mesela İsrail'in resmi dini yahudiliktir . İran'ın resmi dini islamdir... Bunun gibi ülkelerin ilan edilen yasalarla belirlenmiş dinleri vardır. Türkiye'de de dini islamdir ibaresi anayasadan sonradan kaldırılmıştır. Burda da arkadaşın demek istediği çoğunluğu Müslüman olduğu bilinen bir ülkeyiz bunu kastediyor. Elbette farklı inançta insanlar olabilir . İnsanlar her konuda çeşitlilik gösteriyor. Hiçbir konuda hiçbir ülke tekdüze insanlarla dolu değil. Forumda dini konularin yasak olması bence de çok saçma .
Geneli müslüman bir ülkede yaşıyoruz demek istemiştim zaten yanlış anlaşıldı bende biliyorum ülke laik bir konumda ama geneli müslüman çok şükür e tabi istisnalar var ama istisnalar kaideyi bozmazmiş .

Bende 18 senedir hep olumlerle ugrasiyorum ilk etapta babami kaybettim sonra 2 dedem babannem ve en son 2.5 sene oncede ablami kaybettim 😭kizi o zaman 2.5 yasindaydi gunlerce agladim uyumadim ama giden gelmiyor malesef ki.Maras depreminden bende cok etkilendim oyleki sicacik evde otururken yemek yerken bile utaniyorum elimizden geldi kadar yardim yaptik o bi nebze rahatlatti gel gelelim geceleri uyuyamiyorum oyleki her an tetikteyim nasil olacak bilmiyorum
Ben de elimden gelen her yardımı yaptım, deprem bizim suçumuz değil ama zorda kalan insanlara el uzatmamak insanlık suçu olur. Herkesin bi acısı var maalesef. Allah hepimize sabır versin 🤲🏻
Öyle bir korku yok gerçekten birdaha asla böyle birşey olmasını istemiyorum her gece bir anda fırlayıp masanın üzerine koyduğum suya bakıyorum acaba bir hareketlenme varmı diye uyumak bile haram oldu .
Of ben de eşim koltukta ayak sallasa deprem mi oldu diye hemen lambalara bakıyorum. Rüyalarımda sürekli deprem olmuş, zorda kalmışız diye görüyorum. normalde oğlumu yatırır çok geçmeden biz de yatardık, şimdi mümkün olduğunca geç yatmaya çalışıyoruz. Bazen zaten istesek de uyuyamıyoruz, kaçıyor uykumuz 😔
Sizi anlıyorum bende çok endişeliyim ölmekten değil de ya İstanbul depreminde enkaz altında kalırsam acı çekersem yada sevdiklerim ölür arkada kalırsam korkusu yaşıyorum. Depremi yaşamayan insanlarda 2. derece travma yaşıyor bir uzmanın dediğine göre. Bu duyguları yaşamakta haklıyız kaygılıyız maalesef deprem ülkesi olduğumuz halde asla hazır bir ülke değiliz. Halbuki bir sürü acı deprem yaşamışız… Herkesin psikolojisi alt üst oldu o şehirlerin yıkılışı insanların enkaz altında kalmaları, yitip giden yarım kalan hayatlar…
İnançlı olduğunuz için birşey söylemek isterim. Herşey Allah tan. O istemese olmazdı. Yanlış anlaşılmasın tedbir insandan takdir Allah’tan. Artık yapmamız gereken milletçe bu yaraları sarmak. Maalesef ki hayat devam ediyor bunuda aşacağız… 😣
Bende de geride kalma ve geride bırakma korkusu çok fazla. Hep o bebekleri düşündüm. Allahım ne olacak şimdi, anneleri Yok, babaları yok ya da bir ebeveyn vefat etmiş öksüz ya da yetim kalmış, nasıl devam edecekler, bizim başımıza gelse nasıl devam ederiz diye düşünüyorum sürekli.

çok şükür dini anlamda inançlıyım evet ama bunca acıya sebep olanların adli yönden yargılanacak olmasına da inanmak istiyorum. para ödeyerek, iyi hal indirimi alarak, bilmeM neye göre cezası düşülerek değil de en üst sınırdan uzun yıllar ceza alacak olmalarına da inanmak istiyorum 😔

Anayasada böyle bir şey yok, laik bir ülkeyiz. İran şeriat ülkesi din ile yönetiliyor. İnsanları yalan yanlış bilgilendirmeyin.

Geneli müslüman bir ülkede yaşıyoruz demek istemiştim zaten yanlış anlaşıldı bende biliyorum ülke laik bir konumda ama geneli müslüman çok şükür e tabi istisnalar var ama istisnalar kaideyi bozmazmiş .
Konu sahibine saygısızlık olmaması adına burada bu konuyu uzatmanın anlamı yok. Dinin bireyleri bağlayan kurallar topluluğu olduğunu kabul ediniz. Ülkenin geneli adına konuşup yasalarda olmayan şeyi var edemezsiniz. Türkiye Cumhuriyeti laiktir. Resmi bir dini yoktur. Tekil insanların dini olabilir; devletlerin, kurumların dini olamaz.

Ben de elimden gelen her yardımı yaptım, deprem bizim suçumuz değil ama zorda kalan insanlara el uzatmamak insanlık suçu olur. Herkesin bi acısı var maalesef. Allah hepimize sabır versin 🤲🏻

Of ben de eşim koltukta ayak sallasa deprem mi oldu diye hemen lambalara bakıyorum. Rüyalarımda sürekli deprem olmuş, zorda kalmışız diye görüyorum. normalde oğlumu yatırır çok geçmeden biz de yatardık, şimdi mümkün olduğunca geç yatmaya çalışıyoruz. Bazen zaten istesek de uyuyamıyoruz, kaçıyor uykumuz 😔

Bende de geride kalma ve geride bırakma korkusu çok fazla. Hep o bebekleri düşündüm. Allahım ne olacak şimdi, anneleri Yok, babaları yok ya da bir ebeveyn vefat etmiş öksüz ya da yetim kalmış, nasıl devam edecekler, bizim başımıza gelse nasıl devam ederiz diye düşünüyorum sürekli.

çok şükür dini anlamda inançlıyım evet ama bunca acıya sebep olanların adli yönden yargılanacak olmasına da inanmak istiyorum. para ödeyerek, iyi hal indirimi alarak, bilmeM neye göre cezası düşülerek değil de en üst sınırdan uzun yıllar ceza alacak olmalarına da inanmak istiyorum 😔
Insallah bu gunleride atlatacagiz ama baya bi zaman alacak sanki evlerimizde guvenli ve rahat degiliz 3 sene once kovid basladi herkes eve dediler simdide deprem var kimse eve girmesin dediler iyice aptallastik Allah yardimcimiz olsun insallah

X