Deprem sonrası yaşayabileceğim bir şehir arıyorum :(

Deprem sonrası yaşayabileceğim bir şehir arıyorum :(

• Ankete Katılan
    170
Sarı sitede ümraniyede kiralar 8-12 bin arası.
daha 6 önce 5 bin tl'ye ev kiraladı arkadaşım ama suan imkansız.
Çıldırmamak elde degil.

Daha önceki konumda deprem bölgesinden başka bir ile gitme kararı almıştık onu yazmıştım fakat bazı durumlardan gidemedik. Hâlâ dışarda bir yerlerde kalıyoruz ramazandan önce en azından 1-2 aylık ramazanı güzel geçirelim ve kafamızı toplayalim diye iki şehir seçtik fakat neresi daha güvenli bilemiyorum Zonguldak ve Sinop düşünüyoruz ama hak verirsiniz ki o deprem korkusu içimizden bir an gitmiyor ve burdan kaçarken gittiğimiz yerde de depreme yakalanmak istemiyoruz.. bu şehirlerde yaşayanlar yardımcı olabilir mi hem deprem konusunda hem de insanları çevresi nasıl hangisinde daha iyi kafa dinleyebiliriz fikir verir misiniz ? Karadeniz taraflarinda veya başka yerde önerebilir misiniz şuan aklımızda sadece o iki yer var
Afetzede başka ile gittiğinde afetzede haklarından faydalanabilmesi için bir yere başvurması gerekiyor mu?

Daha önceki konumda deprem bölgesinden başka bir ile gitme kararı almıştık onu yazmıştım fakat bazı durumlardan gidemedik. Hâlâ dışarda bir yerlerde kalıyoruz ramazandan önce en azından 1-2 aylık ramazanı güzel geçirelim ve kafamızı toplayalim diye iki şehir seçtik fakat neresi daha güvenli bilemiyorum Zonguldak ve Sinop düşünüyoruz ama hak verirsiniz ki o deprem korkusu içimizden bir an gitmiyor ve burdan kaçarken gittiğimiz yerde de depreme yakalanmak istemiyoruz.. bu şehirlerde yaşayanlar yardımcı olabilir mi hem deprem konusunda hem de insanları çevresi nasıl hangisinde daha iyi kafa dinleyebiliriz fikir verir misiniz ? Karadeniz taraflarinda veya başka yerde önerebilir misiniz şuan aklımızda sadece o iki yer var
Ben samsun ve Çorum'dan fay hattinin gectifini biliyorum yanlış değilse. Bu durumda Sinop da Zonguldak da tehlikeli. En kafanızın rahat olacağı yer Artvin olabilir. Ama bu kadar uc sehirlerde ne yapacaksınız. Neden müstakil evler yapillmiyor ki şu sehirlere. Poff

Mersin'in küçük bir ilçesinde yaşıyorum. Güvenli bir yer. Özellikle geceleri bile sokakta rahatça gezebilirsiniz. Hele ki yaz aylarında daha güzel oluyor akşamları... Ama çok fazla depremzede geldi kiralık ev kaldı mı bilmiyorum.

Ben samsun ve Çorum'dan fay hattinin gectifini biliyorum yanlış değilse. Bu durumda Sinop da Zonguldak da tehlikeli. En kafanızın rahat olacağı yer Artvin olabilir. Ama bu kadar uc sehirlerde ne yapacaksınız. Neden müstakil evler yapillmiyor ki şu sehirlere. Poff
toprak kaldımı ki yapılsın. bende gecekondu tipi olsa isterim şahsen.

Mersinliyim, keşke bir tane daha evi olsa da gelin burda düzeninizi kurun rahat yaşayın diyebilsem. Yok olmadığı gibi kiralık daire bile bulamazsınız bulsanız kiralar almış başını gidiyor. 8 10 binden aşağı kiralık daire yok. Ev almak hayal zaten. Ve artık mersin kendi nufüsunu bile barındıramaz hale geldi, suriyeliler zaptetti nerdeyse her yeri o zaten ayrı bi konu. Yani rabbim yardımcınız olsun ama yanılıp şaşıp mersine gelmeyin gelenler kiralık daire bulmadı burda da çadırda kalıyorlar zaten

Biz hataydayız rabbim bidaha yasatmasın Esimide buraya göreve yolladılr bende onla ailemin yanına geldim biraz torun morun sevip moralleri düzelsin dedim. Karadeniz cok uzak degil mi biz normalde tayinciyiydik 1 sene daha uzattık seneye hatay toparlanırsa biraz hatayı yazıcaz. Kendi evimiz yıkıldı toki 2024 yeni ev teslimi yapacakmıs eger dogruysa ve 1 senede biterse. Hatayı yazar kendi evimde otururum diyorum. Sen terk edersen ben terk edersem kimmsahip cıkacak bu memleketlere canım benm. Zaten orada olamadıgım her saniye memleket yetim sahipsiz kalmıs gibi uzuluyorum. Esimde dayanamadı seneye kadr toparlanırsa yazarım dedi normalde hiç duzunmuyordu hatay. Ama 1 sene içinde evler teslim edilmezse konya kayseri aksaray nigde gibi memlelete yakın yerler yazarız. Siz hangi bölgedesiniz bilmiyorum da karadenizde cok uzak kalır ya bide arkadasım esinden ayrıydı ailesyle kalıyordu 2 cocuk 5 yetişkin 1 yaslı samsunda 1+1 daireyi zor bulmuslar depremzede diye ucuzada vermiyorlar 4800e kalıyoruz dedi onuda 7 ay boyunca yardım yazdıkları sayfada bir hayırsever odeyecekmiş. Gerci suan fiyatlar heryerde arttı ama allah bu insanların yasadıgınj yasatmasın onlara dımdızlak sokakta kalmak ne demek anlamıyorlar. İnşallah güzel bi hayatınız olur bugunden sonra

Zonguldak baya küçük bir şehir. Böyle sosyalleşeyim,gezeyim,tozayım derseniz eğer beklentilerinizi karşılayamayabilir söyliyim. Ama manzarası güzel,her yerinden deniz görünür nerdeyse. Yazın git denize gir,denize karşı otur manzarayı seyret. O konuda güzeldir.
He bu arada geçenki Bolu depreminde hafifte olsa bi sallandı. Yakınında Düzce,Bolu olunca haliyle arada sallanmalar hissediliyor. Ama bildiğim kadarıyla büyük bir deprem olmamış hiç.

Ben Sinop'u seçerdim. Zonguldak için kışın beyaz giy siyah çıkarsın diyorlardı hep. Ama deprem açısından bilemiyorum. Ayrıca çok geçmiş olsun. İnşallah kayıplarınız yoktur. her şey gönlünüzce olsun bundan sonraki hayatınızda.
O eskidendi ya doğal gaz geldi artık

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'nin nüfusu her aile için müstakil yaşama musaitmis. Konya Karaman
Devlet demişki 1senede modern binalar inşa edicez bizimkilerde toplanıl dediler biz artık bina mina istemiyoruz bu saatten sonra kim binada yasar herkese mezar oldu bizler mustakil isterse 2 odalı olsun evler istiyoruz falan ama izin vermemiisler. Bizim evde yıkıldı borcunuyeni ödemiştik ve esim hataydan ev almak istemiyordu ben zorla aldırttım bak hatay ucuz evler ucuz diye 3+1 i topraktan 255 e aldık kayalık zemindi bide evin zemini. Kolonlar patlamıs agır hasarlıydı 6.4lük depremdede komple yıkıldı.Kayalık zemin olan apartmanlar bile yıkıldı. tokiler annemler yasıyordu içi yerle bir oldu dısında bişey yok ama içi enkaz. Yeni evleri birbirine yapısık ve 2 3 katlı yapacaklarmıs. Ve dikdörtgen gibi yapacaklarmıs 1 katta 2 daire varsa simdi 1 kata 4 daire yapacaklarmıs. Sehri dag yaamclarına dogru inşa edeceklermiş 1 yılda bunlar nasıl mumkun olacak bilmiyorum ama elazıg depreminn izmir depreminin evlerini bile nerdeyse yeni teslim ettiler. Bunda yeni sehir kurulacak bakalım ne kadar sürer. Dediginiz gibi mustakil evler olsa hem daha az masraf daha kısa zamanda biterdi. Geriye kalan bahce mahce işlerini vatandas kendisi istedgi gibi yapar döşerdi yeterki bina olmasın diyoruz.

Devlet demişki 1senede modern binalar inşa edicez bizimkilerde toplanıl dediler biz artık bina mina istemiyoruz bu saatten sonra kim binada yasar herkese mezar oldu bizler mustakil isterse 2 odalı olsun evler istiyoruz falan ama izin vermemiisler. Bizim evde yıkıldı borcunuyeni ödemiştik ve esim hataydan ev almak istemiyordu ben zorla aldırttım bak hatay ucuz evler ucuz diye 3+1 i topraktan 255 e aldık kayalık zemindi bide evin zemini. Kolonlar patlamıs agır hasarlıydı 6.4lük depremdede komple yıkıldı.Kayalık zemin olan apartmanlar bile yıkıldı. tokiler annemler yasıyordu içi yerle bir oldu dısında bişey yok ama içi enkaz. Yeni evleri birbirine yapısık ve 2 3 katlı yapacaklarmıs. Ve dikdörtgen gibi yapacaklarmıs 1 katta 2 daire varsa simdi 1 kata 4 daire yapacaklarmıs. Sehri dag yaamclarına dogru inşa edeceklermiş 1 yılda bunlar nasıl mumkun olacak bilmiyorum ama elazıg depreminn izmir depreminin evlerini bile nerdeyse yeni teslim ettiler. Bunda yeni sehir kurulacak bakalım ne kadar sürer. Dediginiz gibi mustakil evler olsa hem daha az masraf daha kısa zamanda biterdi. Geriye kalan bahce mahce işlerini vatandas kendisi istedgi gibi yapar döşerdi yeterki bina olmasın diyoruz.
Gerçekten müstakil yapmayız mı demişler?

Köyle
Gerçekten müstakil yapmayız mı demişler?
Köylere falan mustakil yapılır muhtemelen köylerde de cok yıkım var cunku ama sehir merkezine mustakil olmuyormus. Tek mimari olacakmıs. Yani mesela hataya yapılscak konutlar ile,,marasa yapılacakların modeli farklı olacakmıs heryere tek düze degil. Kayalık zeminlere 3 4 katlıysa,yumusak zemine 2 3 katlı ve birleşik yanyana olacakmış. Cok detay bilmiyorum ama biz gercekten 1 seneye yetişsin istiyruz. Birde sunu merak ediyorum bizim evin yanında ozpınar apartmanı yıkıldı 5 katlı ve eskiydi baya 10 aile oturyordu orada sag kurtulan kimse olmamıs 12 gun boyunca herkesi cıkarmıslar sadexe 10 yasnda bir cocuk sag cıkmıs onunda akıbeti bilinmiyor apartmandan kimse kalmayınca hangi hastaneye gpturuldu falan bulamadı akrabaları muhtemelen yogun bakımda bilinci kapalı hala. Şimdi o apartmanda kimse sag cıkmayınca yerine yenisi yapılacak mı yapılacaksa teslim edecekleri ev sahipleri yok yasamıyor. Bunun gibi birsürü bina var acaba sag cıkan olmayınca o binaların yerine yenisi yapılacakmı ne olacak onu merak ediyorum allahtan rahmet dilerim tabi o ayrı bir acı

Köyle

Köylere falan mustakil yapılır muhtemelen köylerde de cok yıkım var cunku ama sehir merkezine mustakil olmuyormus. Tek mimari olacakmıs. Yani mesela hataya yapılscak konutlar ile,,marasa yapılacakların modeli farklı olacakmıs heryere tek düze degil. Kayalık zeminlere 3 4 katlıysa,yumusak zemine 2 3 katlı ve birleşik yanyana olacakmış. Cok detay bilmiyorum ama biz gercekten 1 seneye yetişsin istiyruz. Birde sunu merak ediyorum bizim evin yanında ozpınar apartmanı yıkıldı 5 katlı ve eskiydi baya 10 aile oturyordu orada sag kurtulan kimse olmamıs 12 gun boyunca herkesi cıkarmıslar sadexe 10 yasnda bir cocuk sag cıkmıs onunda akıbeti bilinmiyor apartmandan kimse kalmayınca hangi hastaneye gpturuldu falan bulamadı akrabaları muhtemelen yogun bakımda bilinci kapalı hala. Şimdi o apartmanda kimse sag cıkmayınca yerine yenisi yapılacak mı yapılacaksa teslim edecekleri ev sahipleri yok yasamıyor. Bunun gibi birsürü bina var acaba sag cıkan olmayınca o binaların yerine yenisi yapılacakmı ne olacak onu merak ediyorum allahtan rahmet dilerim tabi o ayrı bir acı
Gerçekten o kadar karman çorman bir durum ki.
Umarım bitişik yapmazlar ya kaç tane bitişik nizam ev yıkıldı. Hatta bi tanesinde eve duvar bile yapmamış adamla yan apartmanın duvarını kullanmışlar. Bitişik nizamda genelde öyle oluyormuş.

X