Deprem sonrası yaşayabileceğim bir şehir arıyorum :(

Deprem sonrası yaşayabileceğim bir şehir arıyorum :(

• Ankete Katılan
    170
Devlet demişki 1senede modern binalar inşa edicez bizimkilerde toplanıl dediler biz artık bina mina istemiyoruz bu saatten sonra kim binada yasar herkese mezar oldu bizler mustakil isterse 2 odalı olsun evler istiyoruz falan ama izin vermemiisler. Bizim evde yıkıldı borcunuyeni ödemiştik ve esim hataydan ev almak istemiyordu ben zorla aldırttım bak hatay ucuz evler ucuz diye 3+1 i topraktan 255 e aldık kayalık zemindi bide evin zemini. Kolonlar patlamıs agır hasarlıydı 6.4lük depremdede komple yıkıldı.Kayalık zemin olan apartmanlar bile yıkıldı. tokiler annemler yasıyordu içi yerle bir oldu dısında bişey yok ama içi enkaz. Yeni evleri birbirine yapısık ve 2 3 katlı yapacaklarmıs. Ve dikdörtgen gibi yapacaklarmıs 1 katta 2 daire varsa simdi 1 kata 4 daire yapacaklarmıs. Sehri dag yaamclarına dogru inşa edeceklermiş 1 yılda bunlar nasıl mumkun olacak bilmiyorum ama elazıg depreminn izmir depreminin evlerini bile nerdeyse yeni teslim ettiler. Bunda yeni sehir kurulacak bakalım ne kadar sürer. Dediginiz gibi mustakil evler olsa hem daha az masraf daha kısa zamanda biterdi. Geriye kalan bahce mahce işlerini vatandas kendisi istedgi gibi yapar döşerdi yeterki bina olmasın diyoruz.
Söylemeyin toplu imza yapıp itiraz edin talep edin. Halen apartman pesindeler. Söyledikleri Özden korktum. Bizim bina da kayalık ustunde ve iki daireli 5 katlı. Bizimkini kpeder yaptırdı hep de ustalarla kavga ede ede yapmış. Dogru düzgün calismiyrolarmis mesela demir uçlarını baglamiyolarmis. Betonu düzgün atmiyolarmis. Ama yine de korkuyorum.
Rabbim tez vakitte yardımcınız olsun.

Gerçekten o kadar karman çorman bir durum ki.
Umarım bitişik yapmazlar ya kaç tane bitişik nizam ev yıkıldı. Hatta bi tanesinde eve duvar bile yapmamış adamla yan apartmanın duvarını kullanmışlar. Bitişik nizamda genelde öyle oluyormuş.
Evt antakyada o ev. Bilmiyoruz bekliyoruz hayırlısı artık

Söylemeyin toplu imza yapıp itiraz edin talep edin. Halen apartman pesindeler. Söyledikleri Özden korktum. Bizim bina da kayalık ustunde ve iki daireli 5 katlı. Bizimkini kpeder yaptırdı hep de ustalarla kavga ede ede yapmış. Dogru düzgün calismiyrolarmis mesela demir uçlarını baglamiyolarmis. Betonu düzgün atmiyolarmis. Ama yine de korkuyorum.
Rabbim tez vakitte yardımcınız olsun.
Amin sagolun. Kpeder dikkat etmiştir ailesini evladının canını thlikeye atmaz diye jmuyorum. Muteahittlerşn cogu zaten kendi yaptıgı evde oturmuyor bizim burda ronesans rezidans vardı antakyanın en öeshur ve tüm zenginlerin oturdugu yerle bir oldu ve sua 85 kişinin cenazesine ulasılmadk hala cıkmadılar enkaz kalktıgı halde kayıplar. Oranın Muteahitti mesela kendi yaptıgı rezidansta oturmuyordu bile o zenginlikte sanıyorum ailesiyle 3 katlı bir yazlık ev tarzında evde yasıyorlrmıs. Sen rezidans dik git normal evde otur. Kendi yaptıgı binada oturan Muteahitt varsa güvenlidir bence.

Sinop derim ama deprem riskini bilmiyorum.konya,ankara da düşünebilirsiniz deprem ihtimali azdı galiba. Ben güneyde memleketimde yaşıyorum memleketim dışında yasamak isteseydim tercihim konya olurdu, hala öyle mi bilmiyorum ama hem büyük şehirdi hem de sakindi her imkan var tam ortada güvenli şehir,tam bana göre konya.
ankara istanbula döndü trafik berbat günün her saati evler çok pahalandı kiralar uçtu yani gerçekten artık zor ankarada yaşamak

Amin sagolun. Kpeder dikkat etmiştir ailesini evladının canını thlikeye atmaz diye jmuyorum. Muteahittlerşn cogu zaten kendi yaptıgı evde oturmuyor bizim burda ronesans rezidans vardı antakyanın en öeshur ve tüm zenginlerin oturdugu yerle bir oldu ve sua 85 kişinin cenazesine ulasılmadk hala cıkmadılar enkaz kalktıgı halde kayıplar. Oranın Muteahitti mesela kendi yaptıgı rezidansta oturmuyordu bile o zenginlikte sanıyorum ailesiyle 3 katlı bir yazlık ev tarzında evde yasıyorlrmıs. Sen rezidans dik git normal evde otur. Kendi yaptıgı binada oturan Muteahitt varsa güvenlidir bence.
Bahsettiğimiz rezidansdan malesef ki haberimiz var. Demek ki durumun gayet farkındaydı adam ! Allah bunları kahretsin ne diyim mübarek gün.

Konya Ilgın'da tam şehir merkezinde, en nezih mahallede 2 katlı müstakil bahçeli evim var. Evi satılığa çıkarmıştım ama siz kendinizi hazır hissedene kadar satmam. Zaten satış için de çok gönülsüzüm.

Kaymakamlığa evi depremzedelere tahsis etmesi için dilekçe vermiştim, dilediğiniz zaman gelip yerleşebilirsiniz.

Ev 2 katlı ama 2 ayrı girişi olan altlı üstlü 2 daire. Alt katı maalesef kiracı yakıp yıkmış ama üst katta daha düne kadar teyze yaşıyordu..

Kaymakamlığa anahtarları teslim ettim, belki birileri yerleşmiş bile olabilir. Bu sebeple mutlaka öncesinde oradan bilgi almalıyım, anahtar şu anda bende olmadığı için oturan olup olmadığını bilmiyorum.

hiç bir kira talep ETMİYORUM, tek isteğim ata evinin bacası tütsün, sizler de mağdur olmayın.

Evler betonarme min 150 m2 sıcak suyu olan sobalı evlerdir. Konya ovası deprem konusunda güvenli kabul ediliyor.

Bu önerim tüm depremzedeler için geçerlidir.

Konu sahibi konuyu açtı bir daha da bu konu hakkında bir gelişme paylaşmadı.

Belki bu mesajı görüp umutlanan başka bir aile olur. Bu sabah itibari ile her iki daire içinde bedelsiz kira kontratı(elektrik ve su açılışı için) yapılmış ve daireler teslim edilmiştir.

Daha önceki konumda deprem bölgesinden başka bir ile gitme kararı almıştık onu yazmıştım fakat bazı durumlardan gidemedik. Hâlâ dışarda bir yerlerde kalıyoruz ramazandan önce en azından 1-2 aylık ramazanı güzel geçirelim ve kafamızı toplayalim diye iki şehir seçtik fakat neresi daha güvenli bilemiyorum Zonguldak ve Sinop düşünüyoruz ama hak verirsiniz ki o deprem korkusu içimizden bir an gitmiyor ve burdan kaçarken gittiğimiz yerde de depreme yakalanmak istemiyoruz.. bu şehirlerde yaşayanlar yardımcı olabilir mi hem deprem konusunda hem de insanları çevresi nasıl hangisinde daha iyi kafa dinleyebiliriz fikir verir misiniz ? Karadeniz taraflarinda veya başka yerde önerebilir misiniz şuan aklımızda sadece o iki yer var
Sinop yaşlı nüfuzunun en fazla olduğu il diye okumuştum, sakin ve güzel bir yer ve bol taze balık..

X