Derealizasyon ve bilinç bulanıklığı

Bugün tansiyonum düşer gibi bayılacak gibi diil de kendimi kaybeder gibi birşey oldu. İş yerinde. Amirimin söylediği şeyleri yazıyorum bilincim açık şükür. Algım tamam. Çarpıntı, nefes darlığı vb yok. Senede 3-4 kere başıma gelen bir durum. Yeni diil yıllardır var aslında ama sizce bu kesin panik atak mı :KK43: yüzümü yıkadığımda veya hava aldığımda düzeliyor. Değişik bi his kaplıyo, saniyeler sürüyor. Yoğun bi his basıyor :KK43: hiç belli etmezdim, wcye gidiyorum derdim dayanamayıp, belli ettim. Amirim de şeker mi , tansiyon mu var vb dedi :KK43: Allahım çaresiz dert verme öyle dua ettim ki geçsin diye içimden

Canım benim bende normalde şen şakrak esprili biriydim.Bu hastalık bitirdi beni.Xanax,cipralex ve zestat kullanıyorum.Akşamları kalabalıktan çok korkuyorum,avm gibi yerlerde kalamıyorum.Sürekli ölüm ve kalp krizi korkusuyla başa çıkmaya çalışıyorum.İşimiz çok zor😔
Geçtimi rahatsızlıgınız

Depersonalizasyon, derealizasyon, disosiyasyon,
yaşanılan, ağır gelen olaylara ya da kişiye ağır gelen bir ruh haline, zihnin bizzat kendini ve kişiyi korumak için verdiği tepkiler. Aslında vücuda virüs girince virüsü öldürmek için bağışıklık sisteminin vücut ısısını arttırması (ateş çıkarması) gibi bu da zihnin, sizi en sağlıklı ve güvenli şekilde hayatta tutmak için verdiği bir tepki, tepkiler.
Direkt ilaçtan ziyade, bu ruh halinin köküne inmek, psikoterapi, bilişsel davranışçı terapiler, emdr, hipnoz gibi yeniden programlama, duyarsızlaştırma tekniklerinin faydalı olma olasılığı yüksek.
Benzeri durumları olanlar, paylaşmak, konuşmak isteyenler özelden yazabilirler, detaylı konuşabiliriz.
Sizinle görüşebilirmiyiz

Arkadaşlar yeni üye oldum. Nasıl anlatacağım bilemiyorum. 10 yıldır panik atak ve anksiyete hastasıyım. Fakat son bir aydır başima hiç gelmeyen seyler gelmeye başladı. Anneme, abime, aileme yabancilasma. Kendi evime mahalleme bile yabancilasma o an ki kafamda bi basinc ve dusunceler silsilesi. 1 aydir bunu surekli yasiyorum. Panik atak olsa tamam diyecegim raziyim ama bu zihnimi yoruyo :KK43:
Kabuslar goruyorum, uyaninca kabusun etkisinde kaliyorum. Kafayi mi yiyorum diye dusunuyorum. Psikiyatriye gittim anksiyeteye bagli derealizasyon ve deperzalizasyon yasadigimi soyledi. Bu derealizasyon bunlari yapar mi? :KK43: bilincim bulaniyo sanki aklima gordugum kabuslar geliyo kalbime sikinti giriyo, sanki ortamdan zamandan koptum :KK43:
Ben de kendime yabancı hissediyorum gibi bişey oluyo,sanki rüyadaymışım gibi yaşadığım olaylar,ev işi yaparken kendimi tuhaf hissediyorum ve korkuyorum

X