Derin Endometriozis (Çikolata Kisti) sebepli Rahimin bağırsaklara yapışması - Bağırsak Ameliyatı-Yapışıklıklar

Herkese uygulanmayabilir yada her doktor önermeyebilir, benim ilk tüp bebek tedavimde uygulanmamıştı yeni ameliyat olmuştum, ancak şimd, 1,5 cm kistim var.
Merhaba menopoz iğnesi neden yaptırdınız acaba bana doktorum rahım duvarı ınce bunu öneriyorum dedi .başka yolu yok mu acaba bu iğneden başka

Merhaba menopoz iğnesi neden yaptırdınız acaba bana doktorum rahım duvarı ınce bunu öneriyorum dedi .başka yolu yok mu acaba bu iğneden başka
Kisti baskılamak için yaptılar bana, bebeğin tutunma şansını artırmak için sanırım.

Kisti baskılamak için yaptılar bana, bebeğin tutunma şansını artırmak için sanırım.
Bana da önerdi doktor madem bu kadar masraflı bir şeye giriyoruz ,öncesinde yalancı menopoz iğnesiyle rahim duvarını kalınlastıralım dedi.Bebek tutunsun diye .Suan kullanıyor musun iğneyi , etkileri neler biraz bahseder misin lütfen

3 aylık tek iğne uygulandı bana, 15 gün sonra reglime daha zaman varken regl oldum, psikolojik olarak baya deprestiftim ilk 1 ay neredeyse, normalde adet öncesi de bir kaç gün olurdu benim ama bilmiyorum kötüydüm şu an daha iyiyim.
Şu an farkettiğim en bariz şey ise bildiğin menopozlu teyzeler gibi ateş basıyor, geceleri kan ter içinde uyanıyorum bu aşırı siniz bozucu. Geçici olduğunu bilip kendimi geçiştirsem de şimdiden menopoza epey uyuz oldum. Hakkımızda hayırlısı artık, Ocak ortası gibi iğnenin etkinliği bitecek o zaman regl olsan da olmasanda gel dedi doktorum, sanırım yumurta toplama öncesi iğnelere başlayacağız.
Sizin doktorunuz kim? Nerede tedavi oluyorsunuz?

O kadar benzerki şu an durumum, bir tüpüm tıkalı ve tüp bebek için gittim Ercan Hocaya bende ama bağırsak içinde olmam gerekiyormuş, 2 doktor girecekleri için ücret beni aşıyor, yeni bir doktora güvenemem artık, korkuyorum bağırsaklarım ya eskisinden daha kötü olursa, kesilmesi ürkütüyor beni.
bağırsaktan ameliyat olmanızı nasıl tespit ediyor

Merhaba çok geçmiş olsun bende sizin gibi gece yarısı çikolata kisti ameliyatına alındım benimde sol tüp ve yumurtalığım alındı. Ameliyat olalı 5 ay oldu benim, ilk ameliyat olduğum dönemde tuvalete çıkarken zorluk yaşamıştım bende. Doktorların önerisi ile kabız yapmayacak gıdalar yemeye ve ekmek yememeye çalıştım yinede zorluyordu tuvalete gitmek ama şuan iyiyim çok şükür inşallah sizde en kısa zamanda düzelirsiniz çok geçmiş olsun 🙏 doktorunuzun önerdiği diyete uyarsanız daha rahat atlatırsınız bu süreci
sizin neden sol yumurtalığı aldılar ki

bağırsaktan ameliyat olmanızı nasıl tespit ediyor
Konu başında anlatmış olmalıyım ama tekrar yazayım, adet dönemlerinde yaşadığım gaz sıkışmalari bagirsak sorunlarını zaten anlatmıştım doktoruma önce alttan elle muayene etti bir noktaya özellikle.baski yapıyor o anda hissettiğin ağrı ile anlıyor zaten rahim bagirsaga yapışmış. Bir de emar istemişti ama ben çekilemedim bir sorun çıktı doktor gerek yok dedi zaten ben muayene de yapışık olduğunu anladım dedi nitekim öyle de çıktı.

Merhaba, ilk çikolata kistimi 7 yıl önce öğrenmiştim. 3,5 cmdi. Yeni evliydim henüz bebek düşünmüyorum diye 6 ay visanne kullandım küçüldü ve ilacı bırakır bırakmaz hamile kaldım. Doğumdan 1 sene sonra ağrılarım tekrarladı lakin çok farklı şekilde ayrıca adetlerimde düzenliydi çikolata kistine hiç yormadım ben sıtma, ateş, eklem ağrısı, hamile gibi bir karın, mide bulantısı aşırı gaz, ishal ya da kabız, makat ağrısı ki normal günlerimde de ya kabızım ya ishal, sadece adet olunca değil diğer günlerde de sürekli karın, kasık ağrısı çekiyorum. Bir kez doktora gittim önce çikolata kistin var dedi sonra eveledi geveledi vitamin yazıp gönderdi beni, dedim yok demek bir şey. Ağrı kesicisiz günlerim yok denecek kadar az ama. Ben açıkçası hep bağırsak hastalıklarından şüphelendim resmen göğüs kafesime sırtıma bıçak saplanırcasına nefesimi kesen ağrılar yaşıyorum. Bağırsaklarım aşırı hareketli ama ben kabızım örneğin. En son 2 hafta önce ara kanama sebebiyle doktora gittim. 2 tane çikolata kistimin olduğunu söyledi biri 7,5 cm diğeri rahimin arka duvarında bağırsaklarına yapışık dedi. En son gittiğim doktor ise bağırsaklarında yapışıklık var mı? Onu ancak ameliyat esnasında görebiliriz dedi. Eninde sonunda ameliyat olacaksın dedi 2 doktorda, çaresiz ameliyat olacağım bu hafta, süründüren bir hastalık endometriozis, bu arada benim kuzenimde evlenene kadar çok ağrılı adetler yaşıyordu evlendi, doğum yaptı ağrıları hiç kalmadı bende hep ağrılı adeti genetik sanıyordum o yüzden, ailemde de var çünkü ama endometriozisli ailemde hiç yok.

Merhaba durumunuz nasıl acaba oldunuz mu ameliyat ? Ben başka bir şey araştırırken gördüm postunuzu biraz eski ama merak ettim inşallah olumlu sonuçlar almışsınızdır

Merhaba durumunuz nasıl acaba oldunuz mu ameliyat ? Ben başka bir şey araştırırken gördüm postunuzu biraz eski ama merak ettim inşallah olumlu sonuçlar almışsınızdır

Merhaba evet laparoskopi yöntemi ile operasyon geçirdim. Şuan iyiyim günlük hayatımda olan kasık ağrılarım, adet sonrası 1 hafta süren artı ağrılı kanamalar, gaz ve kabızlık şikayetlerim kalmadı.

Merhaba, ilk çikolata kistimi 7 yıl önce öğrenmiştim. 3,5 cmdi. Yeni evliydim henüz bebek düşünmüyorum diye 6 ay visanne kullandım küçüldü ve ilacı bırakır bırakmaz hamile kaldım. Doğumdan 1 sene sonra ağrılarım tekrarladı lakin çok farklı şekilde ayrıca adetlerimde düzenliydi çikolata kistine hiç yormadım ben sıtma, ateş, eklem ağrısı, hamile gibi bir karın, mide bulantısı aşırı gaz, ishal ya da kabız, makat ağrısı ki normal günlerimde de ya kabızım ya ishal, sadece adet olunca değil diğer günlerde de sürekli karın, kasık ağrısı çekiyorum. Bir kez doktora gittim önce çikolata kistin var dedi sonra eveledi geveledi vitamin yazıp gönderdi beni, dedim yok demek bir şey. Ağrı kesicisiz günlerim yok denecek kadar az ama. Ben açıkçası hep bağırsak hastalıklarından şüphelendim resmen göğüs kafesime sırtıma bıçak saplanırcasına nefesimi kesen ağrılar yaşıyorum. Bağırsaklarım aşırı hareketli ama ben kabızım örneğin. En son 2 hafta önce ara kanama sebebiyle doktora gittim. 2 tane çikolata kistimin olduğunu söyledi biri 7,5 cm diğeri rahimin arka duvarında bağırsaklarına yapışık dedi. En son gittiğim doktor ise bağırsaklarında yapışıklık var mı? Onu ancak ameliyat esnasında görebiliriz dedi. Eninde sonunda ameliyat olacaksın dedi 2 doktorda, çaresiz ameliyat olacağım bu hafta, süründüren bir hastalık endometriozis, bu arada benim kuzenimde evlenene kadar çok ağrılı adetler yaşıyordu evlendi, doğum yaptı ağrıları hiç kalmadı bende hep ağrılı adeti genetik sanıyordum o yüzden, ailemde de var çünkü ama endometriozisli ailemde hiç yok.
Merhaba tam olarak ameliyatta neler yapıldı? İyileşmemiş sevindim

Merhaba arkadaşlar ,
1 aralıkta geçirmiş olduğum derin endometriosiz , bağırsak rezeksiyonu , karın içi yapışıklıkların açılmasına dair ameliyatım hakkında benimle aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlarıma yol göstermesi için bilgiler paylaşmak istedim

32 yaşındayım 10 yıldır çikolata kisti hastasıyım , 3- 5 cm i hiç geçmedi boyutu sol overde 1 tane .
ne zamanki kist tanısı aldım adetlerim ağrılı geçmeye başladı ağrı dışında aslında çok daha büyük bir probleme sahip olmaya başladım
BAĞIRSAK GAZI SIKIŞMASI yani adet dönemerimde asla gaz çıkaramıyordum fakat bağırsaklarım gurul gurul çalışıyordu
bu gaz sıkışıyordu sırtıma kalbime alt karnıma kramplar girmesine neden oluyordu
özellikle son 5 yılda tüp bebek tedavilerimle brlikte daha da arttı tüm sosyal hayatımı etkiliyordu
Başlarda kisti aldırmayı çok istedim ama erken menopoza çok yakınım amh 0.25 lerde doktorum uygun görmedi yumurtalığımdaki kisti almayı zaten çözüm değilmiş kisti aldırmak.

bayramı düğünü tatili arkadaş görüşmesini keyifle yapacağım herşeyi eğer adet dönemime denk geliyorsa ertelemek zorunda kalıyordum hep
hele ki bazen misafirliğe gelmek isteyenleri sırf adet olacağım güne denk gelecek diye yalan söyleyerek kabul edemez hale gelmiştim

10 yılda 2 kolonoskopi yaptırdım herşey tertemizdi çok şükür
sayısız kadın doğum doktoruna gittim , devletten özele operatörden,doçentten ,profesöre birçok doktor ile görüştüm muayene oldum evet kistim var ama gerisi yok, neden gazım oluyor adet olunca bu sorunun cevabını hiç alamadım.
Hatta bazı doktorlar, Adet dönemlerinin BAZI kadınlarda bağırsak hareketini arttığını ve gaz yaptığını söyledi .!!!! Yani doğal bir süreç gibi bahsetti - bence o bazı kadınlarda benimle aynı hastalığa sahip- !!!!!
ama gaz vardı, öyle bir gerçekti ki hayatımı kilitleyecek kadar.

sonra bir doktor ile görüştüm ( görüşebilmemiz pandemiden dolayı çok uzun sürdü ama :)) bence harika bir doktor kendisi..

Acıbadem Fulya hastanesi
PROF. DR ERCAN BAŞTU
(KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI, TÜP BEBEK VE ENDOMETRİOZİS ÜZERİNE YOĞUN ÇALIŞMALARI OLAN BİR HEKİM)

tek muayene de teşhisimi koydu
derin endometriosiz , rahim bağırsaklara yapışmış yapışan bölümde nodül oluşmuş , overler karın içine yapışmış hepsi bu çikolata kisti belası yüzünden işte
doktor önce elle daha sonra usg ile muayenede çok rahat teşhis etti

tek çözüm ameliyat tabi benim için biraz sarsıcı oldu ameliyat bekliyordum tahmin ediyordum ama bağırsaklarımın kesilme ihtimali hiç aklıma gelmemişti .
fakat inanılmaz güvenyordum doktoruma 15 gün içinde karar verdim çünkü hayat kalitemi 10 yıldır benden alan bir hastalıktı bu daha fazla beklemek istemedim
şükürler olsun boşa da çıkmadı güvenim

1 aralık sabahı kadın doğum için yaklaşık 3,5 saatlik bir ameliyat (yapışıklıkların açılması amaaaaa ne yapışıklık karın için berbattı videoda , overlerin asılması, ameliyatta görünen sol tüpün işlevini kaybetmiş durumu ve sol tüpün alınması bağırsağın rahimden ayrılması)

sonrasında yaklaşık 1,5 saat genel cerrah ile devam eden bağırsakların 20 cm lık nodüllü kısmının kesilmesi tekrar dikilmesi vs

derken 2 doktor 6,5 saat süren bir ameliyat , 1 hafta hastanede yatış ve sonrasında taburculuk ve şimdi evde devam eden iyileşme sürecim ile devam etmekte .
ameliyattan hemen sonra adet oldum sıfır ağrı ile ama sebebi hastanede yapılan ağrı kesiciler olabilir
zaten doktorum ağrımın sıfırlanmasının mümkün olmadığını söyledi çünkü bu çikolata kisti belası rahim iç dokusuna yerleşerek birde ADENOMİYOSİZ oluşturmuş ve ona yapacak birşey yok ama ağrım 10 ise 3 olacak diye defalarca söyledi

15-20 gün sonra adetimi bekliyorum ozaman daha net anlayacağım herşeyi

ameliyat uzun , sonrası bağırsak rezeksiyonu dolayısı ile zorlu ve tedirgin edici zaten 1 haftalık hastane yatışı bağırsak ameliyatı nedeni ile oluyor
ama şükürler olsun geçiyor şuanda 14. günümdeyim toparlandım diyebilirim.

:KK200:17.01.2021
Ve ben hiç anlamadan adet oldum ne ağrı ne gaz sıkışması hala inanamıyorum
Bu ben olamam diyorum
10 yıldır çektiklerime bakıyorum
allahım keşke daha önce ulaşabilseydim canım doktoruma Ercan Baştu sayesinde yeniden doğmuş kadar oldum diyebilirim.
ŞÜKÜRLER OLSUN

:KK36::KK200:05.10.2021 -GÜNCELLEME

Ameliyatımın üzerinden tam 11 ay geçti , sanırım 13 defa adet oldum diyebilirim gecikmeler, erken olmalar vs fakat hiçbirinde ne bir ağrı kesici kullandım ( ki 10 yıl boyunca adet ağrıları ve gaz sıkışmları için acillerde serum yemiş avuçla ilaç yutmuş insanım ) ne de bir kere olsun adetten dolayı gaz sıkışması yaşamadım .

Binlerce kez şükür :KK200::nazar:

bu hastalığa ve benzer şikayetlere sahip olan arkadaşlarımın benim gibi 10 yıl çekmemelerini dilerim inşallah bu yazı yol gösterici olur
Merhaba arkadaşlar, ben ameliyat sonrası hala çok büyük adet sıkıntıları yaşamıyorum ama bir tık artmış durumda arada gaz sıkışmalarım olabiliyor çünkü tekrar bağırsak üzerinde küçük 1.5 cmlik bir nodül oluştu endometrizis sebepli
Yani şöyle bu endometrizis denilen zıkkım karın içinde kum tanesi gibi saçılmış olduğu için tekrar yapışıklık ve nodül üretmesi beklenen birşey tabi çok üzüldüm ama doktorum ameliyatlık birşey yok beklemede kalacağız dedi

Merhaba tam olarak ameliyatta neler yapıldı? İyileşmemiş sevindim

Merhaba,

Laparoskopi yöntemiyle operasyonum yapıldı. Kistler temizlendi. Ben zaten hep ağrılı adet olurdum. Yine oluyor ama hafif, ameliyat öncesi ağrılarım çok şiddetliydi. Gaz problemi, kabızlık, mide bulantıları da eşlik ediyordu. Ve adetime 1 hafta varken ağrılarım başlıyordu. Bittiğinde ise 1 hafta daha ara kanama ve kasık ağrısı oluyordu. Yani sanki adetim 1 ay sürüyormuş gibi sürekli ağrı çekiyordum. O yüzden şu an çok şükür ağrı kesici almadan atlatılabilecek şiddette oluyor.

X