Disaridan basarili gorunen ama aslinda basarisiz hissettigim kariyerim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Başarısızlık diye düşünmeyin
İleri de ki başarılarınız için tecrübe gibi düşünün

Yolunuz açık olsun🙏biran önce feraha ermeniz dileğiyle ☺️

Haklisiniz zaten edindigim tecrubelere bakinca basarisizlik olarak nitelendirmek de yanlis, farkindayim. Bu daha cok benim icimdeki bir yetersizlik hissi, oyle ki ben birkac tane daha ortalama pozisyona basvurmustum ve bu sizin icin uygun degil su pozisyona uygunsunuz degerlendirelim dediklerinde bile icime sindirememistim ilk basta. Sorun benim hislerimde ve her isim tek duze gitmedigi icin katlanamamamda sanirim.

Hayir tabii ki once burslu aldim sonra da evlendim her seyi esimle ikimiz yaptik

E ozaman ailenizi neden bukadar dert ediyorsunuz?
İsterseniz herşeyi bırakır başka bi iş yaparsınız, isterseniz çalışmazsınız. Sizin hayatınız, sizin kararınız. Bukadar etrafı dert etmeyin.

Ben yurtdışında doğdum yaşıyorum. Eğitimimi bitirdim, master yaptım farkli bi ülkede. Ama şuan çok çok farklı bi işle meşgulüm. Kime ne?

Önemli olan benim mutlu olup keyif almam.

Yaşım gelmiş 32ye, yaşayacak belki bi 32 senem daha yok. O ne demiş bu ne demiş. Yok kariyerim olmadı yok ailem ne dedi.

Bence kendiniz için yaşayın ve bukadar dert edip hesap yapmayın. İşiniz asla istediğiniz gibi olmaz. Hayat bu.

Bence başarısız olarak düşünülecek bir durumunuz yok. Biraz mükemmeliyetçilikten kaynaklanan bir endişe hali gibi geldi bana. Ben de kariyerimde tam yükselmiş orta düzey yöneticilik unvanı almışken Türkiye'den yurtdışına göçtüm. Haliyle burada o seviyeden başlamam mümkün değil hala daha dil bariyeriyle boğuşuyorum. (aynı yaştayız sizinle) Ben geç kalmışlık vs gibi düşünmüyorum bazen riskler alıp bir şeyler yapmak isteyebiliriz hayat böyle bir yer çünkü. Olmazsa da yine başka bir yol bulur toparlamaya çalışırız. Benim size tek tavsiyem şu olacak, şehir ülke vs değiştirirken çok para harcamayacak şekilde ilerlemeniz. Mesela, eşinizle taşınmayın öncelikle kendiniz gidin, oda kiralayarak ilerleyin bakın ortam ve iş size uygun mu? Değilse kaybedecek bir şey yok direkt çıkıp dönersiniz. Ortam ve iş akışı size uygunsa bir süre sonra eşiniz de gelsin. İşten ayrıldığınızda da cv 'nize bu kısa süreli iş deneyimlerini yazmayın, bazen talihsizlik oluyor deneme süresinde karşılıklı olarak olumlu olmayabiliyor, ben o işyerlerini cv'me hiçbir zaman yazmam. Yolunuz açık olsun kendinize güvenin endişe yapmayın :)

Simdi oncelikle buraya konu acilmis olmasi sizin istediginiz uslupla cevap verebileceginiz anlamina gelmiyor. Uslubunuza dikkat etmenizi rica ediyorum.

Hanimefendi ben doktorada kendimden kaynakli sorun yasamadim. Yurtdisinda doktora yapmak hakkinda bir bilginiz oldugunu dusunmuyorum, benden kaynakli olmayan sebeplerin, danismanin yonlendirmesinin, ve en onemlisi burs durumunun ne kadar onemli oldugunu bildiginizi de sanmiyorum. Ben 5 senenin sonunda tezimi vermek ZORUNDA kaldim, cunku bursum bitti ve benim senelik 100000$ verecek durumum yoktu. Ayrica benim isim laboratuvar ortaminda yapilacak bir is, oyle doktora pesinde kos bitir durumu olsa zaten yapabilirdim. Bu saatten sonra yapilacak hicbir sey yok zaten dunyanin obur ucunda yasiyorum.

Ayrica is yerinde gunde 7-8 mail ile surekli kontrol altinda tutmaya calisan, en ufak bir potansiyel yanlista disiplin sorusturmasi ile tehdit eden, her gelenin ekipte dayanamayip 7-8 ay icinde ciktigi ve is yerinde herkes tarafindan oyle bilinen biri ile calismaya baslayacagimi nereden bilebilirdim? Siz bilebiliyor musunuz onceden mobbinge ugrayacaginizi?

Projeyi sevmemek benim hatam evet, ayrintili dusundugumu saniyordum ama yanilmisim. Bu konuda daha dikkatli olmak istiyorum zaten.

Ayrica dedigim gibi remote calisilacak bir isim yok, bilimle ugrasiyorum ben. Cok ezbere yazmissiniz ve yardimci olma gibi bir amaci da yok. Ve ben dusuk maasli bir isle baslamam, su andan sonra basladigim her is senior pozisyonunda, 3 ulkede is tecrubesi ve konumumdan dolayi. Benim anlatmaya calistigim kendi icimdeki basarisizlik hissiydi ama gercekte gorunen durum bu. Zaten o yuzden kendimi disaridan gorunen kadar yeterli hissetmiyorum.

Ben sana saygısızca bir şey yazmadım. Ama bu yazdığın yazı saygısızlık. Git önce iletişim konusunda kendini geliştir, yoksa bu beceriksiz halin devam eder. Hayatında her girdiğin alanda işini yarım bırakamazsın.

Böyle bu yazınla aşağılamaya kalktığın kişi hem mühendislik hem temel bilimler mezunu bir araştırmacı, hem lab.'da, hem de bir mühendislik firmasında çalışıyor. Sen 30 küsür yaşına gelip hem doktorayı bitirememişsin, hem iş konusunda daha deneme süresinde kovulacak hale gelmişsin, sonra hıncını gel benden almaya kalk. Git önce bir otur kendi yaptığın yanlışlara bak. Saygısız.

Simdi oncelikle buraya konu acilmis olmasi sizin istediginiz uslupla cevap verebileceginiz anlamina gelmiyor. Uslubunuza dikkat etmenizi rica ediyorum.

Hanimefendi ben doktorada kendimden kaynakli sorun yasamadim. Yurtdisinda doktora yapmak hakkinda bir bilginiz oldugunu dusunmuyorum, benden kaynakli olmayan sebeplerin, danismanin yonlendirmesinin, ve en onemlisi burs durumunun ne kadar onemli oldugunu bildiginizi de sanmiyorum. Ben 5 senenin sonunda tezimi vermek ZORUNDA kaldim, cunku bursum bitti ve benim senelik 100000$ verecek durumum yoktu. Ayrica benim isim laboratuvar ortaminda yapilacak bir is, oyle doktora pesinde kos bitir durumu olsa zaten yapabilirdim. Bu saatten sonra yapilacak hicbir sey yok zaten dunyanin obur ucunda yasiyorum.

Ayrica is yerinde gunde 7-8 mail ile surekli kontrol altinda tutmaya calisan, en ufak bir potansiyel yanlista disiplin sorusturmasi ile tehdit eden, her gelenin ekipte dayanamayip 7-8 ay icinde ciktigi ve is yerinde herkes tarafindan oyle bilinen biri ile calismaya baslayacagimi nereden bilebilirdim? Siz bilebiliyor musunuz onceden mobbinge ugrayacaginizi?

Projeyi sevmemek benim hatam evet, ayrintili dusundugumu saniyordum ama yanilmisim. Bu konuda daha dikkatli olmak istiyorum zaten.

Ayrica dedigim gibi remote calisilacak bir isim yok, bilimle ugrasiyorum ben. Cok ezbere yazmissiniz ve yardimci olma gibi bir amaci da yok. Ve ben dusuk maasli bir isle baslamam, su andan sonra basladigim her is senior pozisyonunda, 3 ulkede is tecrubesi ve konumumdan dolayi. Benim anlatmaya calistigim kendi icimdeki basarisizlik hissiydi ama gercekte gorunen durum bu. Zaten o yuzden kendimi disaridan gorunen kadar yeterli hissetmiyorum.
siz kadıncağıza neden bu kadar sert bir dille ve üstten bakan bi havada yanıt verdiniz ki ?
biraz sakin mi olsanız acaba ?
hatalarınız olabileceğini düşünmüş siz de hataların sizden kaynaklığı olmadığını kavgadan uzak bir dille ifade edebilirdiniz
veya sadece teşekkür edip geçebilirdiniz
hiç yakışmadı.

Bir yerde kısa çalışmak bazı ülkelerde sorun olabilir, bazılarında ise hiç sorun olmaz. Biraz da sebebine bağlı, en kötü ihtimalle eşimin işi dolayısıyla taşınmamiz gerektiği için iş değiştirdim dersin, kimse de bir şey diyemez buna.

Ben de ise alım yaptığım için sizin durumunuzu ekstra iyi anladım. Bazı kişiler kağıt üstünden bakınca x pozisyon için çok uygun görünse de aslında x-1 bir pozisyon ile başlayıp sonrasında x e yükselmek onları hem konfor alanında hissettiriyor hem de teorik bilgilerini pratiğe dökme aşamasında daha çok şey öğreniyorlar. Ama gelin görün ki bu işten anlamayan ik elemanları kağıt üstünde x olan kişiye bu fırsatı hiçbir zaman sunmazlar. Ben sunuyorum, benim için çok daha zahmetli olsa da o kişi için doğru bir adım oluyor. Yetememe korkunuzu anlıyor ve hak veriyorum. Bir tavsiyem, cvnizi azaltmanız, diğeri ise beklentileri daha düşük ülkelere yogunlasmaniz. Atıyorum singapur yerine almanya gibi. Cv kendini parlatma sanatidir ama o parlaklık sizi istemediğiniz yere çekiyorsa, biraz dozu azaltmanın zararı olmaz.

Hayir tabii ki once burslu aldim sonra da evlendim her seyi esimle ikimiz yaptik
durumunuz ailenizi hiç ilgilendirmiyor bence
isterseniz bütün paranızı saçar savurursunuz
eğer babanızın önerilerini beğenmiyorsanız ona iş hayatından bahsetmeyebilirsiniz
ben olsam öyle yapardım
kendi paranızla kendi kararlarınızla yaptığınız şeyler hakkında 31 yaşından sonra baba eleştirisi çekmek zorunda değilsiniz

Doktora tezimi verdigim donemde yine yurtdisinda baska bir ulkede is basvurusu yapmistim ve kabul edildim. Su an geldim ve burada calisiyorum. Buraya maddi olarak inanilmaz buyuk bir yatirim yaptim tasinma asamasinda. Ama malesef su an dogru bir karar verip vermedigime emin degilim hem proje hem de mobbing uygulayan supervizorum yuzunden

Hatanız bence burada. Gidip işi deneyimlemeden hemen oraya yatırım yapmak mantıksız olmuş. 1 sene bir şekilde idare edip eğer tamamsa hayatınızı gittiğiniz yerde kurmaya başlardınız.

Taşındığınız yerde iş kolunuza ait işleri araştırıp işinizden ayrılsanız bile o ülkede devam etmeye çalışabilirsiniz.

Bir yerde kısa çalışmak bazı ülkelerde sorun olabilir, bazılarında ise hiç sorun olmaz. Biraz da sebebine bağlı, en kötü ihtimalle eşimin işi dolayısıyla taşınmamiz gerektiği için iş değiştirdim dersin, kimse de bir şey diyemez buna.

Ben de ise alım yaptığım için sizin durumunuzu ekstra iyi anladım. Bazı kişiler kağıt üstünden bakınca x pozisyon için çok uygun görünse de aslında x-1 bir pozisyon ile başlayıp sonrasında x e yükselmek onları hem konfor alanında hissettiriyor hem de teorik bilgilerini pratiğe dökme aşamasında daha çok şey öğreniyorlar. Ama gelin görün ki bu işten anlamayan ik elemanları kağıt üstünde x olan kişiye bu fırsatı hiçbir zaman sunmazlar. Ben sunuyorum, benim için çok daha zahmetli olsa da o kişi için doğru bir adım oluyor. Yetememe korkunuzu anlıyor ve hak veriyorum. Bir tavsiyem, cvnizi azaltmanız, diğeri ise beklentileri daha düşük ülkelere yogunlasmaniz. Atıyorum singapur yerine almanya gibi. Cv kendini parlatma sanatidir ama o parlaklık sizi istemediğiniz yere çekiyorsa, biraz dozu azaltmanın zararı olmaz.

Cok tesekkur ederim, cok iyi anladiniz 🤩 Sanirim en buyuk hata bu oldu. Ben aslinda dumduz yaptiklarimi yaziyorum ve ise oncelikle daha ortalama pozisyonlarda basvurdum. Hepsinden Senior pozisyonunda degerlendirelim teklifi aldim ve sonunda oyle ise alindim.

Eger doktora tezi gecmezse su an (pending oral defense) olan kismi Mastera cevirip, enstitudeki is tecrubesini birakmayi dusunuyorum. PhD'yi duyunca herkes bir adim ustte yaklasiyor gibi cunku.

Bence sabredip işe devam etmelisiniz, deneme süresi sonrası çıkarılırsanız bunu o zaman tekrar düşünürsünüz, zate eşiniz uzaktan çalışıyor. Doktoraya şu an olduğunuz ülkede devam etme şansınız var mı?

siz kadıncağıza neden bu kadar sert bir dille ve üstten bakan bi havada yanıt verdiniz ki ?
biraz sakin mi olsanız acaba ?
hatalarınız olabileceğini düşünmüş siz de hataların sizden kaynaklığı olmadığını kavgadan uzak bir dille ifade edebilirdiniz
veya sadece teşekkür edip geçebilirdiniz
hiç yakışmadı.

Haklisiniz haftasonu yuksek ihtimalle hamile oldugumu ogrendim, uzerine bu hislerle basedemiyorum karmakarisigim bi anda sert ciktim, hos olmadi.

A Aystkaramelmahkiyato kusura bakmayin arkadasim, hem kirici oldum hem de bana yakismayan bir uslup oldu.

Haklisiniz haftasonu yuksek ihtimalle hamile oldugumu ogrendim, uzerine bu hislerle basedemiyorum karmakarisigim bi anda sert ciktim, hos olmadi.

A Aystkaramelmahkiyato kusura bakmayin arkadasim, hem kirici oldum hem de bana yakismayan bir uslup oldu.
bence sakin olun her şeyin çözümü var. iş, çocuk, okul hepsi halledilebilir. Bu kadar üzülmeyin. ben de hırslı bir insanım, çok iyi okullarda okudum, yurt dışında çalıştım vs. ama bazen kariyerinizde öyle bir noktaya geliyorsunuz ki boşuna mı çabaladım diye insan kendine soruyor. ama gelip geçici, illa ki tekrar yükseliş dönemine geçersiniz siz de.

dışarıdan nasıl göründüğünüzle ilgilenmeyin bence. babanız işinize ne kadar hakim bilemiyorum.
onay arama ihtiyacınız neden bunu mu sorgulasanız acaba?
bu arada her zaman sıfırdan da başlanabilir.
depremden sonra hayata bakışım çok değişti benim..

Ben akademik kariyer hicbir zaman istemedim. Benim alanimda doktora sonrasi akademik kariyere devam edilmiyor genelde unvan alinip sirketlerde daha iyi pozisyona geciliyor.

Alan degistirmiyorum zaten paralel alanlar. Ayrinti versem bile anlasilmayacagi icin projeleri anlatamiyorum :) Yine de IK'nin gozune batabilecek bir degisiklik. Bilmiyorum... Ama is degistirmek istiyorum o da su asamada daha cok yeni oldugu icin sebatsiz gorunecek.

Bebişim olmuyorsa olmuor bırak burayı. Mobbingle anca hasta olursun başka iş bak. CVn iyiyse iş bulursun zaten.Niye başarısız olasın??? Burayı da cvne yazmazsın olur biter.

Yazan kişi ben sandım bu arada, bu konuya özellikle yazmak istedim çünkü hayatlarımız bire bir aynı. Ben de aynı şekilde doktorada bir ara motivasyon kaybettim, çok da iyi bir iş buldum taşındım. O sırada da doktoramı askıya aldım. Neyse başladım ilk işime beim açımdan çok güzeldi sonra takım lideri yvşamaya başladı baktı ki ben namusluyum işten kovuverdi. Kaldım mı sokakta ... ikinci işimi 4 ay aradaım Almanyada yabancı olarak iş bulmak hiç kolay değil. 4 ayda birikmiş param da suyunu çekti. O sırada ben de çok depresiftim, başarısızlık hissi yaşadım ama geriye dönüp bakıyorum da benimle hiç ilgisi yokmuş adamın biri yavşadı kovuldum işte.

Bulduğum 2.iş o kadar süper çıktı ki vınlayıp gittim. Şimdi ünlü bir ABD şirketinde çalışıyorum, süper iş, süper takım arkadaşları her şeyle mutluyum :halay: PhDyi de sonra tamamladım bitti gitti.

Sana yaptığın yanlışı söylyeyim fazla drama yapıyorsun, kendine fazla yükleniyorsun. Bu iş kötüyse bırakıp iyisini bulana kadar arayacaksın, o kadar. Her şirket iyi değil, her takım iyi değil, araya araya en optimali buluyorsun. Madem başka işlerden de kabulun var atla gitsin, sana diyorum 4 ay iş bulamadım ama senin kadar karamsar olmadım asla. Çok yanlış sulardasın böyle kendini aşağı çekersin ancak. Diğer işlerden birini seç ve başla acilen.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X