Ortopedi Diz kireçlenmesi (Diz artrozu)

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.171
595.903
42
diz-kireclenmesi-tedavisi.jpg

Ortopedi hekimlerine en çok başvuru sebeplerinden birisi diz ağrısıdır.Gençlerin ve sporcuların ağrı nedenleri farklılık gösterir.Bunlarda travmalara bağlı menüsküs yırtıkları bağ kopuklukları ayrı bir bölümde incelenecektir.Genelde orta ve ileri yaşlarda görülen diz agrıları,eklemi oluşturan kıkırdak yapılarının bozulması ve deforme olmasıyla ortaya çıkar.

Diz artrozunda en başta görülen sebep,dizin kötü kullanımı dediğimiz zorlamalardır.Aşırı kilo,yer sofrası,alaturka tuvalet alışkankığı dizlerdeki kıkırdakları aşındırır ve kemik yüzeyinin ortaya çıkmasına sebep olur.Başlangıçta bacak aksı düz iken O bacak oluşur,genellikle iki taraflıdır.

Diz ağrıları ilk dönemlerde hareket halinde olurken giderek gece ağrılarına dönüşür.Hastalar hava basıncının düşmesine bağlı yağmur öncesi ağrılarının arttığını ifade ederler.Yürüme ve merdeiven inip çıkma zorlaşır.Erken dönemde kilo verme diz egzersizleri ve ilaç tedavisi verilir.İlerlemiş diz artrozunun de son seçenek total diz protezidir.Bu ameliyatla eklemin bozulan kısımları çıkarılarak Titanyum alaşımlarından yeni bir mafsal oluşturulur.

Genelde hastalar bu ameliyattan sonra ağrılardan kurtulur.Diz hareketleri bir miktar kısıtlanmakla birlikte günlük yaşamlarını çok rahatlıkla sürdürürler.

KAYNAK: doktor sitesi

kireçlenme midir bilmiyorum ama dizlerimi kütletmediğim zaman yaşadığım ağrının tarifi yok resmen :KK43:
her gün kütletmek zorunda kalıyorum bu iyi bişey değil biliyorum ama of of daha gencecik yaşımda neler yaşıyorum :)))

Merhaba kıkırdak dokuzu kalmamış 71 yaşındaki sürekli diz ağrısı çeken ve aşırı kemik erimesi olan bir hasta için önerebileceğiniz eklem içi hyaluronik Asit enjekte markası varmı? En az bir yıl ömrü olan

X