Aile Planlaması Dogum Kontrol Hapi ??

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

UquRboCuqu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2011
90
0
Arkadaslar ben cinsellik bölümüne henüz konu acamiyorum o yüzden buraya actim..

ben bi kac gündür dogum kontrol hapi kullaniyorum..malum bi ay sonra dügünüm var..

ben bu hapla ilgili bi kac sorum olacak..kagitta yaziyor ama sanirim burda bi cok arkadasin tecrübesi var ondan sorularimi burda paylasmak istedim :KK6:

1. Haplar tüylenme felan yapiyor mu yüzde..cünkü haplar genellikle sivilce ve tüylenmeyi engelledigini yazyior
2. kilo konusu arkadaslar.. simdi ben cok zayifim dügüne kadar biraz kilo almak istiyorum ama sonrasinda kilonun basima dert olmasini istemiyorum.. sizde nasildi acaba ? :18:

Dogum kontrol hapı hormonları mahvediyor.

Ben yeni evliyken kullanayım dedim 7 ay önce filan adet günüm olmadıgı halde 5-6 güne adet görmeye başladım.

Sonra 20 gün kullandıktan sonra hapı çöpe attım.

Kendime zarar verecektim bu haplar yüzünden vucüdumun dengesi bozulacaktı.

Kısa bir tecrrübe belki ama kullanmasan daha iyi olur.

Benim eşim korunuyor.

Böylesi daha sağlıklı bence.

Dogum kontrol hapı hormonları mahvediyor.

Ben yeni evliyken kullanayım dedim 7 ay önce filan adet günüm olmadıgı halde 5-6 güne adet görmeye başladım.

Sonra 20 gün kullandıktan sonra hapı çöpe attım.

Kendime zarar verecektim bu haplar yüzünden vucüdumun dengesi bozulacaktı.

Kısa bir tecrrübe belki ama kullanmasan daha iyi olur.

Benim eşim korunuyor.

Böylesi daha sağlıklı bence.

aa gecmis olsun canim ya.. iste herkeste farkli oluyor benim görümceminde tam aksine haplar cok fayda etti :S

bende hani basta kararsizdim öle olunca mecbur nisanlimla konustum oda kendisi korunmak istemiyor..kendi korunmayada güvenemiyorum daha 19 yasindayim bide cocuk olursa eyvah eyvah :KK50:

sivilce , kilo vs kisiden kisiye farkli etkiler gosteriyor. Bende kullaniyordum fakat yan bir etkisini gormedim..

ben de adetim 10 gün kadar sürdüğü için doktora gittim. hormonlarımda büyük bir sorun çıkmadı ama yinede verdi diane 35. kullanyorum 1 haftadır biraz mide bulantısı yaptı. 3 ay kullanıcam. inş. bi zararı olmaz

ben de adetim 10 gün kadar sürdüğü için doktora gittim. hormonlarımda büyük bir sorun çıkmadı ama yinede verdi diane 35. kullanyorum 1 haftadır biraz mide bulantısı yaptı. 3 ay kullanıcam. inş. bi zararı olmaz

ins canim bi zarari olmaz..benim kaldigim ülkede recetesiz vermiyorlar hapi..bende daha kiz oldugum icin doktora gitmedim ne olur ne olmaz diye cünki kimi kontrol ediyor kimi öle bakiyor sirf yani her ihtimale karsi gitmedim..eczaneye doktorum bugün yok bi ayligina alabilirmiyim dedim verdi..

arkadasim bana madonella al demisti onu aldim..yasmin bana cok agir gelir diye düsündüm bünyem zayif cünkü..ya umarim fazla yan etkisi olmaz..kime faydasi dokunuyor kimede zarari :S tedirginim biraz

ins canim bi zarari olmaz..benim kaldigim ülkede recetesiz vermiyorlar hapi..bende daha kiz oldugum icin doktora gitmedim ne olur ne olmaz diye cünki kimi kontrol ediyor kimi öle bakiyor sirf yani her ihtimale karsi gitmedim..eczaneye doktorum bugün yok bi ayligina alabilirmiyim dedim verdi..

arkadasim bana madonella al demisti onu aldim..yasmin bana cok agir gelir diye düsündüm bünyem zayif cünkü..ya umarim fazla yan etkisi olmaz..kime faydasi dokunuyor kimede zarari :S tedirginim biraz

bende de var tedirginlik ama yinede belki adet günü düşer diye kullanıyorum. İnsanın içinde oluyo tabi korku. dua ederek içiyorum:)

ben yasmin kullanıyorum.kıllanma yapmadı galiba.yani ben farketmedim.kilo da aldırmadı.ben de zayıfım almak isterim ama aldırmıyor.gerçi bana çocuk doğurmak bile kilo aldırmadı da neyse

ben yasmin kullanıyorum.kıllanma yapmadı galiba.yani ben farketmedim.kilo da aldırmadı.ben de zayıfım almak isterim ama aldırmıyor.gerçi bana çocuk doğurmak bile kilo aldırmadı da neyse

anladim canim..ozaman demekki herkesin bünyesine göre degisiyor..annemde yasmin mesela cok bas agrisi yapmisti yillar önce..

ama sen doktoruna söyleyebilirsin kilo icin sana belki ona göre bi hap yazabilir canim ya

evlemeden önce sağlık ocagına gitmemiz gerekmişti, orda anlattılar doğum kontrolü. yasmin önermişti doktor, kullandım herhangi bir yan etkisini görmedim. kutu bitince 3-5 gün sonra adet oluyordum. adette de bi sorun yaşamadım. biraz pahalı diğer ilaçlara göre, ucuzlarıda var, tercih sana kalmış..

evlemeden önce sağlık ocagına gitmemiz gerekmişti, orda anlattılar doğum kontrolü. yasmin önermişti doktor, kullandım herhangi bir yan etkisini görmedim. kutu bitince 3-5 gün sonra adet oluyordum. adette de bi sorun yaşamadım. biraz pahalı diğer ilaçlara göre, ucuzlarıda var, tercih sana kalmış..

anladim canim..ya dedigim gibi ben doktora gidemedim daha evli olmadigimdan..hani öyle birden yasmin almak istemedim..simdi diyorum evlenene kadar bunu kullanayim..sonra doktora gidim..

Doğum kontrol haplarının hiçbir zararı yok canım. Bence eğer korunacaksan en etkili yöntem bunu doktorlar her zaman üstüne basa basa söylüyorlar tabii çok çok uzun süreler yani senelerce kullanma arada ara ver o arada eşin korunsun. Doğum kontrol hapı öncelikle yumurtalık kanserinden korur, kullandığın sürece düzenli regl görürsün, ayrıca hormonlarında bir dengesizlik varsa onu da yoluna koyar. Sana tavsiyem yine de evlendikten sonra önce bir kadın doğum doktoruna git reglinin geldiği günü 1. günü say, 3. günü doktora git ilk muayeni yaptır, smear aldır bu rahimde kötü huylu birşey var mı onun tespiti için inan çok kolay bir işlem. Hormonlarına da bakılır. Hormonlarında birşey olmasa bile korunmak amacıyla kullanırsın doktorun yazar. yasmin öneririm mesela. Ama doğru kullanmakta çok önemli. Birçok kadın hiç ara vermeden kullanıyor çünkü doktora gitmeden kafasına göre alıyor bu yanlış. Reglinin ilk günü başlayacaksın zaten içinde 21 tane hap var bunun böyle olmasının bir nedeni var çünkü 21 gün içiyorsun kutu bitiyor 7 gün ara veriyorsun zaten bu 7 gün içinde de reglini oluyorsun. Mesela hap bittikten 3 gün sonra reglini oluyorsu reglin bitmiş oluyor zaten 7 gün dolduğunda ama uzun bile sürse ya da akıntı bile geliyor olsa 7. günde sonra mutlaka öbür kutuya başlamalısın canım öyle işte bilmen gerekenler bunlar doktorda sana anlatacaktır.

anladim canim..ya dedigim gibi ben doktora gidemedim daha evli olmadigimdan..hani öyle birden yasmin almak istemedim..simdi diyorum evlenene kadar bunu kullanayim..sonra doktora gidim..

yakınında bi sağlık ocagı varsa oraya bi git. söyle "ben yakında evlenicem ama hemen çocuk istemiyorum" diye. "etrafımdaki arkadaşlar 3-4 ay önceden kullanmaya başlamış" faşlan de, elinde bununan doğum kontrol hapını göster, "bu nasıl" de. "bana ne önerirsiniz" de. belki kan testi falan isterler, bişi olur. sen yinede danış.

ilerde çocuk sahibi olmak istediğinde sorun çıkabilir. bayan olarak daha dikkatli ol bu tarz konularda. tüp bebek merkezlerinde bebek diye gözyaşı döken birsürü kadın var. zayıfmışsında, ne biliyosun yumurtalıklarında bi sorun olmadığını. bence bi kadın doğuma git, zayıf olduğunu belir, ilerde bana sorun olacak bişeyi kullanmak istemem falan de. nikah için bi sürü sağlık raporu istemişlerdi ben o zaman çok araştırdım, ben mi korunayım, eşim mi korunsun diye.

ya bi kadın doğum uzmanına git yada en yakındaki sağlık ocağına..

Doğum kontrol haplarının hiçbir zararı yok canım. Bence eğer korunacaksan en etkili yöntem bunu doktorlar her zaman üstüne basa basa söylüyorlar tabii çok çok uzun süreler yani senelerce kullanma arada ara ver o arada eşin korunsun. Doğum kontrol hapı öncelikle yumurtalık kanserinden korur, kullandığın sürece düzenli regl görürsün, ayrıca hormonlarında bir dengesizlik varsa onu da yoluna koyar. Sana tavsiyem yine de evlendikten sonra önce bir kadın doğum doktoruna git reglinin geldiği günü 1. günü say, 3. günü doktora git ilk muayeni yaptır, smear aldır bu rahimde kötü huylu birşey var mı onun tespiti için inan çok kolay bir işlem. Hormonlarına da bakılır. Hormonlarında birşey olmasa bile korunmak amacıyla kullanırsın doktorun yazar. yasmin öneririm mesela. Ama doğru kullanmakta çok önemli. Birçok kadın hiç ara vermeden kullanıyor çünkü doktora gitmeden kafasına göre alıyor bu yanlış. Reglinin ilk günü başlayacaksın zaten içinde 21 tane hap var bunun böyle olmasının bir nedeni var çünkü 21 gün içiyorsun kutu bitiyor 7 gün ara veriyorsun zaten bu 7 gün içinde de reglini oluyorsun. Mesela hap bittikten 3 gün sonra reglini oluyorsu reglin bitmiş oluyor zaten 7 gün dolduğunda ama uzun bile sürse ya da akıntı bile geliyor olsa 7. günde sonra mutlaka öbür kutuya başlamalısın canım öyle işte bilmen gerekenler bunlar doktorda sana anlatacaktır.

evet canim ya bunlarin hepsi hapinin kullanimindada yaziyor..iste o testi yapiyorlar felanda ben yinede korktum simdi evlenmeden bide bisey olursa sorunlar cikar diyede korktum..hani dedim artik 2 ay kullanimda sonrasinda hemen bi doktora kosim cünkü hani doktora gitmeden aldigim icin tedirgin oldum zaten..benimde hormonlarim ne bilim yüzümde tüyler felan cikiyor hormonlari düzene koymasida cok sevindirici bisey benim icin burdaki doktorlar hap felan vermiyorlar hormon icin en iyi yöntemde dogum kontrol hapi zaten.. o 7 gün hap kullanmiyorsun simdi adet genelde 28 günde bi geliyor..adetin ilk günü aliyorsun 21 hap var icinde..ozaman haplari almaya basladigin zaman 21 günde bir mi adet görülüyor??

bu arada cok tsk verdigin bilgiler icin canim:KK54:

yakınında bi sağlık ocagı varsa oraya bi git. söyle "ben yakında evlenicem ama hemen çocuk istemiyorum" diye. "etrafımdaki arkadaşlar 3-4 ay önceden kullanmaya başlamış" faşlan de, elinde bununan doğum kontrol hapını göster, "bu nasıl" de. "bana ne önerirsiniz" de. belki kan testi falan isterler, bişi olur. sen yinede danış.

ilerde çocuk sahibi olmak istediğinde sorun çıkabilir. bayan olarak daha dikkatli ol bu tarz konularda. tüp bebek merkezlerinde bebek diye gözyaşı döken birsürü kadın var. zayıfmışsında, ne biliyosun yumurtalıklarında bi sorun olmadığını. bence bi kadın doğuma git, zayıf olduğunu belir, ilerde bana sorun olacak bişeyi kullanmak istemem falan de. nikah için bi sürü sağlık raporu istemişlerdi ben o zaman çok araştırdım, ben mi korunayım, eşim mi korunsun diye.

ya bi kadın doğum uzmanına git yada en yakındaki sağlık ocağına..

ya iste bende aslinda doktora gitmeyi tercih ettim..1. daha hic gitmedigim icin cok cekindim öle bacaklarimi acmak felan bide erkek hani kadin olsada fark etmiyor bilmiyorum yapamadim..bide korktum bana iste kizligin zarar görebilir muane ediyorlar felan demislerdi o korkuttu beni baya :S ama evlenince ilk isim doktor olacak..benim ablamda trden yasmin almisti sonra iltihaplanma felan oldu yumurtaliklarinda cok sorun yasadi..yani cocugu olmuyor su an süt dozu diye bisey varmis o cok yüksekmis onda onun inmesi lazimmis ama cocuk olmasi gerekiyormus bi an önce :S

X