Doğum sonrası depresyon. Yardımınıza ihtiyacım var.

Sibel Arslan 799

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2022
82
2
Kızlar Merhaba. 2,5 ay önce normal doğum yaptım. Ama doğumda oldukça zorlandım suni sancı verildi doğumum oldukça uzun sürdü bebeği sezeryanla almaya karar verdiler ameliyat odasında son anda doktor normal doğurtmaya deneyelim dedi ve vakumla doğum yaptım. Vakumla doğum yaptığımı bile bilmiyordum bebeğimin kafasındaki şişliği görünce anladım. Ama çok şükür bebeğimde bir sıkıntı yok kafası düzeldi ve bebeğimiz gerçekten çok seviyorum.
Ama ben kendimi halâ çok kötü hissediyorum, doğum yaptığımdan beri uyuyamıyorum. Doğumdan ikinci derece yırtıklarım vardı ilk başta yaramı görünce çok ağladım, sonra kilolarım yüzünden ağlamaya başladım çünkü 53 kiloydum hamilelikte 90 kilo falan doğuma gittim neyseki zayıflamaya başladım şu an 66 kiloyum. Ama en çok kafama taktığım konu doğum sonrası vajina bolluğu. Vajinamın çok genişlemiş olduğunu düşünüyorum ve sezeryan doğum yapmadım diye sürekli kendimi suçluyorum. 2 gün gün önce ilk defa eşimle ilişkiye girdik ve ben kendimi aşırı geniş hissettim. Eşim normal olduğunu bebek doğurduğumu zamanla düzeleceğini söyledi. Önceden çok dar olduğumu ve şimdi normal olduğumu söyledi. Eskiden ilişkiye girdiğimizde çok ağrım oluyodu çünkü aşırı dardım o yüzdenmi bilmiyorum sürekli çok geniş olduğumu hissediyorum ölmek istiyorum, uykularım kaçıyo sürekli ağlıyorum birinizin başına böyle bir olay geldi mi doğumdan sonra??

Bu kadar sorun ettiyseniz vajina daraltma ameliyatı var.
Normal doğum her zaman için tercih edilmesi gereken bir doğumdur. Adı üstünde “normal” Bizim ülkemizde sezeryan gereksiz yere çok yapılıyor. Ben yaşımdan dolayı sezeryan oldum. Hiç kolay değil. Karnını 7 kat kesiyorlar. Vajinal doğumda 500 ml kan kaybederken sezeryandan 1000 ml kaybediyorsun.
Vakumla çekmelerini bilmiyorum. O biraz acemice geldi.

Normal doğum her zaman için tercih edilmesi gereken bir doğumdur. Adı üstünde “normal” Bizim ülkemizde sezeryan gereksiz yere çok yapılıyor. Ben yaşımdan dolayı sezeryan oldum. Hiç kolay değil. Karnını 7 kat kesiyorlar. Vajinal doğumda 500 ml kan kaybederken sezeryandan 1000 ml kaybediyorsun.
Acemice değil bebek kanalda kalıyor mecburen yapılan bir işlem

Kızlar Merhaba. 2,5 ay önce normal doğum yaptım. Ama doğumda oldukça zorlandım suni sancı verildi doğumum oldukça uzun sürdü bebeği sezeryanla almaya karar verdiler ameliyat odasında son anda doktor normal doğurtmaya deneyelim dedi ve vakumla doğum yaptım. Vakumla doğum yaptığımı bile bilmiyordum bebeğimin kafasındaki şişliği görünce anladım. Ama çok şükür bebeğimde bir sıkıntı yok kafası düzeldi ve bebeğimiz gerçekten çok seviyorum.
Ama ben kendimi halâ çok kötü hissediyorum, doğum yaptığımdan beri uyuyamıyorum. Doğumdan ikinci derece yırtıklarım vardı ilk başta yaramı görünce çok ağladım, sonra kilolarım yüzünden ağlamaya başladım çünkü 53 kiloydum hamilelikte 90 kilo falan doğuma gittim neyseki zayıflamaya başladım şu an 66 kiloyum. Ama en çok kafama taktığım konu doğum sonrası vajina bolluğu. Vajinamın çok genişlemiş olduğunu düşünüyorum ve sezeryan doğum yapmadım diye sürekli kendimi suçluyorum. 2 gün gün önce ilk defa eşimle ilişkiye girdik ve ben kendimi aşırı geniş hissettim. Eşim normal olduğunu bebek doğurduğumu zamanla düzeleceğini söyledi. Önceden çok dar olduğumu ve şimdi normal olduğumu söyledi. Eskiden ilişkiye girdiğimizde çok ağrım oluyodu çünkü aşırı dardım o yüzdenmi bilmiyorum sürekli çok geniş olduğumu hissediyorum ölmek istiyorum, uykularım kaçıyo sürekli ağlıyorum birinizin başına böyle bir olay geldi mi doğumdan sonra??
Doğum yapalı daha 2.5 ay olmuş, parmağım çatladı da 3 ayda iyileşti, bir sakin olun
Elbette toparlanacak, 3-4 çocuk doğuran var sandığınız gibi olsa fırt diye çıkar bebeler dimi
Kilolar gidecek dokular iyileşecek ne bu acele

En çok kafana taktığımda zaten o vakum olayı. Hem yırtıklara sebep oldu hemde vakumlu doğum yapan kadınlarda daha çok genişleme görünüyomuş. Doğumdan sonra zaten 6 gün hastanede kaldım ağrılardan öldüm öldüm dirildim. Doğumun ikinci akşamı ateşim çıktı kanımda iltihaplanma oldu ve 4 gün boyunca damardan antibiyotik verildi😫. Yaramda iltihap vardı 28.10.2022 doğum yaptım yaramdaki iltihap 12.12.2022 tarihinden sonra geçti. Antibiyotik aldım, mehlem kullandım bir sürü şey yaptım geçene kadar. 50 gün boyunca kıçımın üzerine oturamadım bebeğime bile doğru düzgün bakamadım ağrılardan hep annem ve eşim ilgilendi😭😭😭😭 Eşim zaten bana eskisinden biraz daha bolluk var oda normal çocuk doğurdun ve üzerinden sadece 2,5 ay geçti dedi . Kendime zaman vermemi ve zamanla herşeyin normale döneceğini söyledi. Hatta herşeyin normal olduğunu benim fazla kafama taktığımı eğer okadar rahatsızlık duyuyorsan ameliyat olursun dedi ama benim kafam basmıyor mu anlamıyorum.

çok geniş olduğumu hissediyorum ölmek istiyorum
Ölmek mi istiyorsunuz ? Dogumum cok zor gecti diyorsunuz o kadar acı cektiniz kolay mıydı . Daha cok yeni vucudunuz toparlayacaktır. Ustelik şuan genislemeden ziyade hormonlardan kaynakli fazla ıslanma durumu olur ondan genis sanarsın.Yani genis olsa bile daraltma gibi seçenekler var çözümü olan seyler ustelik eşinde problem etmemis. 3 bucuk ay öncede ben dogum yaptım ölü dogum yaptm ustelik ve pskolojim acayp bozuldu cektgm acilar geldi hep aklima ölüm korkusu basladi, vajinanin genisligi vs umrumda bile degil. Suan bebegine odaklan zamanla vucudun kendini toparlar.

Doğum yapalı daha 2.5 ay olmuş, parmağım çatladı da 3 ayda iyileşti, bir sakin olun
Elbette toparlanacak, 3-4 çocuk doğuran var sandığınız gibi olsa fırt diye çıkar bebeler dimi
Biliyorum. Eşimde kendime zaman vermemi söylüyor. Ama bu saçma sapan düşünceleri aklımdan çıkaramıyorum. Neden böyle anlamıyorum. İlk defa doğum yaptım o yüzden mi yada doğumun çok zor geçti ve 22 saat sürdü o yüzdenmi bilmiyorum. Beni çok zorladılar normal doğumda. İlk önce suni sancı. Suyum patladıktan sonra ağrı kesici, sonra kahkaha gazı verildi, ardından epidural anestezi sonra yine sancı verildi en sonunda doktor annein ve bebeğin hayatını riske atıyoruz dedi ve ameliyata yatırdılar. Narkoz verildi ameliyata hazırlandım ardından vakumla doğurttular. Bu arada almanyada doğum yaptım. Piskolojimi bozdular resmen😭

Keşke normal doğum yapsaydim da en buyuk derdim vajina genisligi olsaydi bende 12 saat suni sanci cektim normal dogum olcakti 8cm acilmam oldu ama bebegime kordon dolandi apar topar sezeryana alindim genel anestezi yapildi bebegimi ilk kucagima alisimi bile inan hatirlamiyorum ameliyathanede temas ettik mi beni hissettimi bilmiyorum bende hamileyken 30 kilo aldim zamanla veriliyor hiç dert degil dogumdan 3 4 gun sonra dikislerim patladi ayri ayri gunde 5 antibiyotik kullandim sabah aksam pansuman yuruyemedim aç kaldim heryerim ödem topladi ama zamanla hersey duzeldi senin gibiydim hergun agladim psklojim bozuldu ama oglumun yanina uzanip kokusunu icime cekince herseyi unuttum geciyor canim hersey bebegine odaklan onunda seninde en buyuk ilaciniz sevgi kendini onemseme simdilik tıbbi olarak cozumu olan bir durum vajina genisligi .. ama sen kendini byle uzmeye devam edersen psklojik olarak cokersen daha zor olur hersey

Ölmek mi istiyorsunuz ? Dogumum cok zor gecti diyorsunuz o kadar acı cektiniz kolay mıydı . Daha cok yeni vucudunuz toparlayacaktır. Ustelik şuan genislemeden ziyade hormonlardan kaynakli fazla ıslanma durumu olur ondan genis sanarsın.Yani genis olsa bile daraltma gibi seçenekler var çözümü olan seyler ustelik eşinde problem etmemis. 3 bucuk ay öncede ben dogum yaptım ölü dogum yaptm ustelik ve pskolojim acayp bozuldu cektgm acilar geldi hep aklima ölüm korkusu basladi, vajinanin genisligi vs umrumda bile degil. Suan bebegine odaklan zamanla vucudun kendini toparlar.
Başınız sağ olsun gerçekten çok üzüldüm😞😞😞Tabi sizin yaşadığınız durumun yanında benimki hiç bir şey. Eşim piskolojik olduğunu söylüyor zaten ama benim kafam buna nedense basmak istemiyor. Bana diyo bunları yaşıycanı bilsen yinede oğlumuzu doğururmuyun hiç düşünmeden evet diyorum eşimde diyo bak işte seninki psikolojik ama beynim algılamıyo. Zaten bebeğimi gerçekten çok seviyorum ona her baktıkça iyiki doğurmuşum diyorum. Sürekli kafamı dağıtmak için bişeyler yapıyorum. Gündüzleri bebeğimle ilgileniyorum, gelişimi için yapman gerekenleri için araştırıyorum. Ama geceleri bebeğim uyuyunca kafam yine bozuluyo. Uykusuzlukta ölüyorum resmen bebeğim uyuyunca bende yatıyorum gözümü kapadığım anda kendimi aşırı derecede kötü hissediyorum ve bu saçma düşünceler aklıma geliyo uykum kaçıyo.

Tabi sizin yaşadığınız durumun yanında benimki hiç bir şey. Eşim piskolojik olduğunu
Hayır hayır oyle demek istemedim. Doğumda yeterince acı cekmissiniz ölmeyi bu kadar kolay istemeyin diye söyledim. Herkesin problem ettigi seyler farkli olur siz eger mantiken dogru yaklasip icinize kabul ettiremiyorsaniz bir uzmana gitmelisiniz. Pskologa gidin bir takinti yaptiginizi anlatın. İlerleyen zamanlarda baktiniz cok problem oluyor daraltma ameliyati olursunuz.

Keşke normal doğum yapsaydim da en buyuk derdim vajina genisligi olsaydi bende 12 saat suni sanci cektim normal dogum olcakti 8cm acilmam oldu ama bebegime kordon dolandi apar topar sezeryana alindim genel anestezi yapildi bebegimi ilk kucagima alisimi bile inan hatirlamiyorum ameliyathanede temas ettik mi beni hissettimi bilmiyorum bende hamileyken 30 kilo aldim zamanla veriliyor hiç dert degil dogumdan 3 4 gun sonra dikislerim patladi ayri ayri gunde 5 antibiyotik kullandim sabah aksam pansuman yuruyemedim aç kaldim heryerim ödem topladi ama zamanla hersey duzeldi senin gibiydim hergun agladim psklojim bozuldu ama oglumun yanina uzanip kokusunu icime cekince herseyi unuttum geciyor canim hersey bebegine odaklan onunda seninde en buyuk ilaciniz sevgi kendini onemseme simdilik tıbbi olarak cozumu olan bir durum vajina genisligi .. ama sen kendini byle uzmeye devam edersen psklojik olarak cokersen daha zor olur hersey
Benimde öyleydi 12 saat suni sancı çektim, 10 saat doğum sancısı. Beni çok zorladılar. İlk önce suni sancı. Suyum patladıktan sonra ağrı kesici, sonra kahkaha gazı verildi, ardından epidural anestezi sonra yine sancı verildi en sonunda doktor annein ve bebeğin hayatını riske atıyoruz dedi ve ameliyata yatırdılar. Narkoz verildi ameliyata hazırlandım ardından vakumla doğurttular. Bu arada almanyada doğum yaptım. Bebeğimi zaten çok seviyorum iyiki doğurmuşum diyorum dünyalar tatlısı bir oğlum var çok şükür sağlığıda yerinde. İlk başta zaten ona şükür ediyorum evladımı sağlıklı bir şekilde doğurdum diye. Çünkü okadar zorlamadan sonra çok korktum ona bişey olucak diye doğumdan bir kaç saat önce panik atak bile geçirdim. Beni maffettiler resmen.

Kendinize zaman verin. Doğumdan sonra bakmamak gerekiyor. Ben de çok kötü hissetmiş kendime kızmıştım görünce. Bolluk olayını da yaşadım. Rahatsız hissettiğim için doğumdan 6 ay sonra lazerle daraltma yaptırdım. Şimdi de çok dar. Lazerle bu kadar daralmış olamaz demek ki onun daralacağı varmış ben müdehale etmekte aceleci davranmışım diye düşünüyorum.

Bu arada vajina genişlemesi doğumdan değil hormonlardan dedi doktor bana ama teselli etmeye mi çalıştı bilmiyorum.

Hayır hayır oyle demek istemedim. Doğumda yeterince acı cekmissiniz ölmeyi bu kadar kolay istemeyin diye söyledim. Herkesin problem ettigi seyler farkli olur siz eger mantiken dogru yaklasip icinize kabul ettiremiyorsaniz bir uzmana gitmelisiniz. Pskologa gidin bir takinti yaptiginizi anlatın. İlerleyen zamanlarda baktiniz cok problem oluyor daraltma ameliyati olursunuz.
Ama dediklerinizde haklısınız gerçekten. Sonuçta bebeğimi sağlıklı bir şekilde doğurdum. Allah korusun herşey olabilirdi. Eşim bunları hep tekrar ediyor bana. Belkide ilerleyen zamanda bu halime gülücem ama şu anda bu düşünceler resmen beynimi sulandırdı. Böyle doğum yapmış bayanların fikrini alınca rahatlıyorum.
Ve bebeğiniz için gerçekten çok üzüldüm.😣 Sizin yaşadıklarınızın yanında benimli gerçekten hiç birşey. Dertsiz başıma dert çıkarıyorum bende yemin ederim.

Kendinize zaman verin. Doğumdan sonra bakmamak gerekiyor. Ben de çok kötü hissetmiş kendime kızmıştım görünce. Bolluk olayını da yaşadım. Rahatsız hissettiğim için doğumdan 6 ay sonra lazerle daraltma yaptırdım. Şimdi de çok dar. Lazerle bu kadar daralmış olamaz demek ki onun daralacağı varmış ben müdehale etmekte aceleci davranmışım diye düşünüyorum.
İşte o bakma hastasını yaptım bende. Kız arkadaşımla konuştum o hiç bakmamış. Ve dediki ben bolluk değil ağrı hissettim demekki okadar bolluk olmuyor dedi kız arkadaşımda normal doğum yaptı. Normalde zamanla toparlanıyomuş herkez öyle söylüyo ama doğum psikolojisii mi desem aptallık mı desem bu düşüncelerime ne desem bilemedim.

Çok haklısınız. Herşeyin ilacı zaman. Bunun piskolojik olduğunuda biliyorum. Ama bu saçma sapan düşüncelerden kurtulamıyorum😫😫😫 ilk zamanlarda doğum yaram için ağladım çok kafama taktım ikinci derece yırtıklarım vardı, sonra kilolarım için ağlamaya başladım şimdi vajinada bolluk için😣Oğlum ilk defa pişik olunca ağladım iyi bir anne değilim diye. Doğum depresyonu mu yaşıyorum anlamadım. Kilolarım zaten yavaş yavaş gidiyo onları artık sıkıntı etmiyorum. Ama bi yandanda çok alıngan oldum her şeye ağlıyorum. Kafayı sıyırdım sanırım.

Öncelikle sağlıkla büyüt bebeğini🥰 normal doğum yada sezaryan fark etmiyor vücut doğuma hazırlanırken üretilen hormon yüzünden çok genişlemiş hissetmişsin 6 ay sonra düzelir.....ilk doğum sonrası gerçekten kilo alımı çatlaklar gibi şeyler mutsuz ediyor ama bebeğin büyüdükçe onlar azalacak inan bana kendine biraz zaman ver

Öncelikle sağlıkla büyüt bebeğini🥰 normal doğum yada sezaryan fark etmiyor vücut doğuma hazırlanırken üretilen hormon yüzünden çok genişlemiş hissetmişsin 6 ay sonra düzelir.....ilk doğum sonrası gerçekten kilo alımı çatlaklar gibi şeyler mutsuz ediyor ama bebeğin büyüdükçe onlar azalacak inan bana kendine biraz zaman ver
Çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz içinde teşekkür ederim 🥰🥰 Eşimde kendime zaman vermemi söylüyo ve bende biliyorum ki herşey zamanla iyileşiyor ve çok sabırlı bir insan olmama rağmen bu defa nedense herşey şıp diye olsun istiyorum. Aslında vicudum oldukla toparlandı ve eski halini almaya başladı. 53 kilodan 90 kiloya yaklaşmama rağmen hiçbir yerimde çatlak olmadı. Ama kafa işte doğum sonrası hayvan gibi böğürdüm çok şişkoyum diye. 2,5 ayda 66 kiloya düştüm çok hızlı zayıflamanında iyi olmadığını biliyorum vücut için iyi değil. Hatta Program indirip Kegel egzersizleri yapıyorum, evde spor yapmaya başladım. Kafamı dağıtmak için herşeyi deniyorum. İnşallah bu hastalıklı düşünceden en yakın zamanda kurtulurum.
.

Benimde öyleydi 12 saat suni sancı çektim, 10 saat doğum sancısı. Beni çok zorladılar. İlk önce suni sancı. Suyum patladıktan sonra ağrı kesici, sonra kahkaha gazı verildi, ardından epidural anestezi sonra yine sancı verildi en sonunda doktor annein ve bebeğin hayatını riske atıyoruz dedi ve ameliyata yatırdılar. Narkoz verildi ameliyata hazırlandım ardından vakumla doğurttular. Bu arada almanyada doğum yaptım. Bebeğimi zaten çok seviyorum iyiki doğurmuşum diyorum dünyalar tatlısı bir oğlum var çok şükür sağlığıda yerinde. İlk başta zaten ona şükür ediyorum evladımı sağlıklı bir şekilde doğurdum diye. Çünkü okadar zorlamadan sonra çok korktum ona bişey olucak diye doğumdan bir kaç saat önce panik atak bile geçirdim. Beni maffettiler resmen.
Benide mahvettiler özel hastanede dogum yaptim ama keske diyorum devlete gitseydim dedigin gibi benimde dogumdan 5 saat once suyum patladi bisey olmaz dediler epidural yapildi 2 kez agrim dinsin diye prenses dogum olur dediler onada ek ucret talep edildi verdi esim alttan muayene belki 20 25 kez yapildi kadinliktan tiskindim agrim asla dinmedi genel anestezi olmamin sebebide o epiduralin vurulmasi oldu zaten baska turlusu olmaz kaldirmazsin dediler ayy valla canim resmen ayni seyleri yasamisiz cok uzgunum bu konuda ama lütfen dirayetli ol bana epidural yapilirken ebeye yalvardim nolur dindirin bu aciyi diye bana ogün soyledigi kelime dun gibi aklimda annelik ölüm gibi birsey ama ölmüyorsun demisti her zor animda o laf gelir aklima biz neler yasadik gaz uykusuzluk vs vs bunlarmi yıldırcak beni dedim .. vajina darltma ameliyati olursun ama daha bunun icin cok erken cunku ilk iliskilerde hormonlardan kaynakli cok sıvılaşma oluyor zamanla duzene girmezse tedavisi olur.. sen tatli canini sıkma kuzum hersey duzelicek 🥰 bak biz 7 aylik olduk simdi gülüp geciyorum ilk zamanlara

X