Doğum sonrası eşim ve eşimin ailesi yüzünden bunalıma girdim

Her çocuk farklıdır.Kaç tane çocuk büyüttünüz sanki de her çocuğu aynı kefeye koyuyorsunuz.Benim çocuğum uyuyan bebeklerden değildi.Sürekli emmek istiyordu.Banyoya bile kaçarcasına giriyordum,beni çağırıyolardı hemen çabuk diye
İki tane büyüttüm. Ama ben bir 10 dk zaman da mı vermiyor dedim. İyice okursaniz anlarsınız. Tabiki her çocuk farklıdır. Ama hiç uyumayan çocukta yoktur. Ne biliyim eşine ver uyut salıncağa koy. Hicmi vakit yok yemek yemeye. Banyoya, bakıma.

Sorun bebeğe bakmamak değil zaten.Bebeğe biz bakıyoruz gerisi kalıyor.Ev temizlik istiyor,yemek yapmak gerekiyor,gelen giden oluyor.Eşim çalışıyor,eşim bütün gün evde beni beklicek hali yok,onunda bir işi var.Kayınvalide,annem yardım etmesine rağmen evde işler bitmiyodu
Bitmez işler tabi bir iki kişinin temizliği yemeği var birde birkaç kişi olunca daha farklı. Bu yüzden 1hafta sonrası en fazla, eşler yanliz bırakılmalı. Ki ben hep yalnızdım.

Normalde hic sevmem kaynanami ama dogumumda tam bir melekti. Doguda kucuk bir ilcede yasiyorum ve esim tam dogum zamani goreve gitmisti. Annemlerde ankarada. Orda dogum yapmaya karar verdim. Esim de sen nasil rahat edersen dedi. Kv sordugunda da soyledik annemde yapacagimi. Dogumum araliktaydi ve onlar koyde kaliyor. Evleri de so1bali. Kaynanam Iyi olur kizim bizim ev kisin soguk oluyor. Bebek usumesin ben gelir annenlerde gorurum dedi mesela. Oyle de yapti. Geldi 3 4 gun gordu. Temizlik yemek falan yapmasa da bebegi sevdi ona bakti ben de uyudum dinlendim. Annem de evle gelenle gidenle ilgilendi. Kaynanam da gelen giden olur diye 3 tepsi borek acmis gelirken. Ki biz kelimenin tam anlamiyla kaynana geliniz. Hic anlasamayiz. Ama dogumumda cok ince davranmisti sagolsun. Ha sonra yazin yine kedi kopwk gibi olduk o ayri 😂
Ama siz de sorun esinde. Beni ve cocugumu bu kadar hice sayan bir adamla ben evli kalmazdim.

İki tane büyüttüm. Ama ben bir 10 dk zaman da mı vermiyor dedim. İyice okursaniz anlarsınız. Tabiki her çocuk farklıdır. Ama hiç uyumayan çocukta yoktur. Ne biliyim eşine ver uyut salıncağa koy. Hicmi vakit yok yemek yemeye. Banyoya, bakıma.
Bitmez işler tabi bir iki kişinin temizliği yemeği var birde birkaç kişi olunca daha farklı. Bu yüzden 1hafta sonrası en fazla, eşler yanliz bırakılmalı. Ki ben hep yalnızdım.
Gelen giden olmasa yalnız bakılır.Çok çevre akraba olunca üçüncü günü gelmeye başlıyorlar.Sütü arttıran şey nedir uykudur,dinlenmektir.Zaten gece kaç kere kalkıyosun,birde insan gelicek diye uyumam gereken yerde sabah kalkıyodum iş yapayım diye,eve her gün süpürge vs Annem yorulur iş yaparken ben çocugu emziririm bizimki doyumsuzdur,bana göre süt geliyor ama ona yetmiyodu herhalde sürekli emmek istiyordu artık bunaltmıştı beni annemde ordan seslenir bitmedi daha emzirme diye üstümde bu sefer baskı hissederdim.Çok stresli durumlar ilk zamanlar benim için öyleydi yani

Normalde hic sevmem kaynanami ama dogumumda tam bir melekti. Doguda kucuk bir ilcede yasiyorum ve esim tam dogum zamani goreve gitmisti. Annemlerde ankarada. Orda dogum yapmaya karar verdim. Esim de sen nasil rahat edersen dedi. Kv sordugunda da soyledik annemde yapacagimi. Dogumum araliktaydi ve onlar koyde kaliyor. Evleri de so1bali. Kaynanam Iyi olur kizim bizim ev kisin soguk oluyor. Bebek usumesin ben gelir annenlerde gorurum dedi mesela. Oyle de yapti. Geldi 3 4 gun gordu. Temizlik yemek falan yapmasa da bebegi sevdi ona bakti ben de uyudum dinlendim. Annem de evle gelenle gidenle ilgilendi. Kaynanam da gelen giden olur diye 3 tepsi borek acmis gelirken. Ki biz kelimenin tam anlamiyla kaynana geliniz. Hic anlasamayiz. Ama dogumumda cok ince davranmisti sagolsun. Ha sonra yazin yine kedi kopwk gibi olduk o ayri 😂
Ama siz de sorun esinde. Beni ve cocugumu bu kadar hice sayan bir adamla ben evli kalmazdim.
Anlatım tarzınız ne güzel. Hele en son ki cümlede bayağı güldüm 😂

Bu erkekler niye hep mantık yoksunu .
Yapacak birşey yok gibi .
Aklıbaşında bir arkadaşını arayın konuşsun bu odunla .
Sen ne yapıyorsun desin bari.

Gelen giden olmasa yalnız bakılır.Çok çevre akraba olunca üçüncü günü gelmeye başlıyorlar.Sütü arttıran şey nedir uykudur,dinlenmektir.Zaten gece kaç kere kalkıyosun,birde insan gelicek diye uyumam gereken yerde sabah kalkıyodum iş yapayım diye,eve her gün süpürge vs Annem yorulur iş yaparken ben çocugu emziririm bizimki doyumsuzdur,bana göre süt geliyor ama ona yetmiyodu herhalde sürekli emmek istiyordu artık bunaltmıştı beni annemde ordan seslenir bitmedi daha emzirme diye üstümde bu sefer baskı hissederdim.Çok stresli durumlar ilk zamanlar benim için öyleydi yani
Anlıyorum cnm her insanın hikayesi farklı. İkinci cocugumda çok sıkıntı çektim. 3 gün hastaneden sonra eve geldim evde bir kızım vardı. Oda küçüktü ve kardeşi eve gelince kabullenemedi. Geceleri sürekli uyanmalar ağlamalar. Birini susturuyordum biri başlıyordu. Yurt dışındayım kaynanam geleyimde yardım edeyim demedi. Gece 5e kadar uyumuyor du küçük. Büyükte 7de okula gidiyordu. Ona kalkıp hazirliyordum sonrada gündüz kirkin çıkmadan uyuma dedikleri icin uyumuyordum.inanirmisin hortlak gibi dolanıyorum. Bu Bende zamanla uyku bozukluğu, sinir stres yapmaya başladı. Sürekli büyük kızıma bağırmaya evde terör estirmeye başladım. Gündüz iyiydim geceleri uyumayınca büyük kızım bebeklik yapınca çok sinir oluyordum eşimde ise gidecem diye kalkıp bakmiyodu. Ben nezaman çıldırma noktasına gelene kadar yerinden kalkmazdi. Sonra uyku bozukluğu olunca evde yanliz kalınca gündüz uyuyum artık dedim. Ne ali ne balı dedim. Tam uykuya dalcam bu seferde al basması dedikleri şey olmaya başladı. Kafayı yiyorum artık dedim ailem uzakta perişan oldu. Eşim inanmıyor böyle birseye hiç yanımda olmadı. Kendini geri çekti. O dönemde. Ben neler çektim. Kaynanama dedim nolur Anne kirkim çıkana kadar gel bizde kal uyuyum böyle böyle oldu. Yok dedi gelirim ama kalamam. Birkaç gün geldi güya ben uyucam çocuklara bakamadi. Seslerinden yine uyuyamadım. Sonra 3 ay olunca geçti ama. Böyle pskolojikmen bitkin korkak birine döndüm. Evde yalnızken bile korkuyordum. Şimdi bunları yazmak çok kolay. Ama yaşayan bilir. O zamanlar ailem yanıma gelmesi imkansız olduğu halde kayinvalidem hiç destek olmadı. Umurunda bile değildim. Allah yardım etti ve kızım şuan 1yasinda çok şükür geçti o günler. Herşey yoluna girdi. Benim uykum düzeldi.pskolojikmen iyi hissediyorum. Bunları bukadar çık şeyleri büyüten, konu sahibi için yazıyorum. Üstelik anne babamın en gözdesi olduğum simartilarak büyüdüğüm halde. Elin yanında kıymet derecem buydu. Şimdi hepsi çok iyiler. Ben iyiyken saglikliyken. Bir düşünce neyin ne olduğunu anladım ama. Eşime de çok suç bulmuyorum onu kendimden uzaklaştıran bendim. Çok değişik bir hal içindeydim. Eşime kızgınlığım. Beni anlamamasiydi. Sadece yorgunsun ondan geçek deyip sarilirdi ama geçmiyordu anlamıyordu.cok şükür ki o günlerde g-e-c-t-i.

Ev temizliği genelde uyumayan bebekli ailelerde ilk 3/4ay asgari düzeyde yapılıyor zaten. Yardım eden varsa Ne ala, kim istemez. Doğum sonrası rahatsızlığı çok ağır kadınlar dışında, bir annenin loğusa olduğu için yemek vs bekleme konusu burada çok eleştiri aldı aslında. Çünkü gerçekten öyle bir kompleks var, bu yüzden diğer konulardan daha çok öğle yemeği bekledim, istedim oralı olmadı kısmı dikkat çekti. Ki zaten aslında konu sahibin annesi evdeyken ve yemekleri yapıyorken bu istekler öne sürülmüş kaynanaya. Haklı olduğunu bildiği için çok üstelemiş. Karşı tarafta alttan almamış.Aslında tüm mesele kocasının annem sana bakar diyerek konu sahibinin ailesini safdışı bırakma isteğine olan tepki ve devamında gelişen inatlaşmalar.
Buradan boşan demek çok kolay. Kaç yıllık evlilik bilmiyorum ama tahminimce çok uzun değil, 5 aylık bebek Söz konusu. Doğduğundan beride mutlu bir yuvanın içinde yaşamamış yavrucak.
Konu sahibinin ailesinede hakaret vs edilmemiş. Annesinin kendisine söylediğini söylemek zorunda kalmış, çünkü konu sahibi kendi ailesini eve gönderirken ısrarla annen gelecek değil mi sözü alınmak istenmiş.
Eşin ailesi konu sahibinin ailesinin evine gelip özel olarak başka bir odada konuşmak istemesine ailemi takmadılar, beni kenara çektiler yorumunu yapmış.
Konu sahibide aileye düşkünlükte kocasından eksik değil.
Benim bildiğim evlilik kurumunda aklı daha çok yeten biraz idare eder. Benim ailem senin annen diye diye kendi ailelerini dağıtmışlar.

Yani sadece şunu demek istemiyorum, Tamam haklısın en haklı sensin! Değdi mi peki bu inada?
Evlilik kolay verilen bir karar değil. Evlilik kolay dağıtılan bir kurumda olmamalı.
Şiddet yok, aldatma yok, hakaret yok. Hakim bile boşamaz yani. Gerekçelere gülerler.
Burada haklısın boşan diyenleride anlamıyorum. Moda oldu burada her şeye boşan demek. 5 aylık babasız büyüyecek çocuktan kimsenin haberi yok herhalde.

Son düzenleme:
Anlıyorum cnm her insanın hikayesi farklı. İkinci cocugumda çok sıkıntı çektim. 3 gün hastaneden sonra eve geldim evde bir kızım vardı. Oda küçüktü ve kardeşi eve gelince kabullenemedi. Geceleri sürekli uyanmalar ağlamalar. Birini susturuyordum biri başlıyordu. Yurt dışındayım kaynanam geleyimde yardım edeyim demedi. Gece 5e kadar uyumuyor du küçük. Büyükte 7de okula gidiyordu. Ona kalkıp hazirliyordum sonrada gündüz kirkin çıkmadan uyuma dedikleri icin uyumuyordum.inanirmisin hortlak gibi dolanıyorum. Bu Bende zamanla uyku bozukluğu, sinir stres yapmaya başladı. Sürekli büyük kızıma bağırmaya evde terör estirmeye başladım. Gündüz iyiydim geceleri uyumayınca büyük kızım bebeklik yapınca çok sinir oluyordum eşimde ise gidecem diye kalkıp bakmiyodu. Ben nezaman çıldırma noktasına gelene kadar yerinden kalkmazdi. Sonra uyku bozukluğu olunca evde yanliz kalınca gündüz uyuyum artık dedim. Ne ali ne balı dedim. Tam uykuya dalcam bu seferde al basması dedikleri şey olmaya başladı. Kafayı yiyorum artık dedim ailem uzakta perişan oldu. Eşim inanmıyor böyle birseye hiç yanımda olmadı. Kendini geri çekti. O dönemde. Ben neler çektim. Kaynanama dedim nolur Anne kirkim çıkana kadar gel bizde kal uyuyum böyle böyle oldu. Yok dedi gelirim ama kalamam. Birkaç gün geldi güya ben uyucam çocuklara bakamadi. Seslerinden yine uyuyamadım. Sonra 3 ay olunca geçti ama. Böyle pskolojikmen bitkin korkak birine döndüm. Evde yalnızken bile korkuyordum. Şimdi bunları yazmak çok kolay. Ama yaşayan bilir. O zamanlar ailem yanıma gelmesi imkansız olduğu halde kayinvalidem hiç destek olmadı. Umurunda bile değildim. Allah yardım etti ve kızım şuan 1yasinda çok şükür geçti o günler. Herşey yoluna girdi. Benim uykum düzeldi.pskolojikmen iyi hissediyorum. Bunları bukadar çık şeyleri büyüten, konu sahibi için yazıyorum. Üstelik anne babamın en gözdesi olduğum simartilarak büyüdüğüm halde. Elin yanında kıymet derecem buydu. Şimdi hepsi çok iyiler. Ben iyiyken saglikliyken. Bir düşünce neyin ne olduğunu anladım ama. Eşime de çok suç bulmuyorum onu kendimden uzaklaştıran bendim. Çok değişik bir hal içindeydim. Eşime kızgınlığım. Beni anlamamasiydi. Sadece yorgunsun ondan geçek deyip sarilirdi ama geçmiyordu anlamıyordu.cok şükür ki o günlerde g-e-c-t-i.

40 ın çıkmadan uyuma diye kim dedi size 😮

Hamileliği ve doğumu zor sanırdım meğer doğduktan sonrası zormuş. Emdi mi doydu mu derken geçip gidiyo günler. Mama verdiğim zaman kendimi çok yetersiz hissediyorum ona bakamıyormuşum gibi geliyor lohusalıktan mıdır nedir ruh halimde dengesiz bir çok iyiyim bir hüzünlü. Önceden yapmadığım huylar edindim eşime sardım mesela o işteyken hep yanımda olsun istiyorum saatleri sayıyorum resmen. Kafayı sıyırıyorum galiba
Ne saçmalıyorsunuz ya kim kimi övmüş kendine yet diyoruz kimseye ihtiyacın yok diyoruz yarası olan gocunuyor yine
Ele verir talkımı , kendi yutar salkımı gibi olmuş bu şimdi. Demek ki bebek varken insan kendine tek yetemiyor.

Nedenini çok merak ettim. Normalde bebek uyursa uyu derler yenidoğum yapan annelere. Doktorlar dahil
Evet öyle dedi doktorumda. Diğerleri esin evdeyken uyu yanliz uyuma, lohusa yalnızken uyumaz. Diyerek, içime korku düşürdüler. Böyle oluncada uyku bozukluğu oldu. Dedikleri al basması derlerya onu yaşadım sayelerinde lohusaliginda. Psikolojim alt üst olmuştu. Sonra böyle oldu diye birkac kişiye anlattım . Onlarda kendi yaşadıklarını anlatıp beni tamamen dibe çektiler. Kafayı siyircaktim. Yani demem oki çok küçük şeyler konu sahibinin anlattıkları. Aileme saygisizliktan başkasına takilmazdim onun yaşadıklarından.

Bazıları gece eşlerine kaldırıyodu çocuk uyanınca,ben de çocugu emzircek olan benim eşimi niye kaldırayım boşuna diyodum,hiç kaldırmadım mama verdiğimde de kaldırmadım yılda bir ikidir o da çocuk durmayınca mecburen.Benim eşiminde benim onu düşündüğü kadar düşündüğünü sanmıyorum,çocugu uyutursa uyutuyo ben dediğimde vs Kayınvalidemle çok yakındık günde kaç kere konusurduk anne kız gibiydik,bişey olsun onu savunurdum.Fakat çocuk olduktan sonra hareketleri batmaya başladı çünkü hep eve gitmeye çalıştı kendisi zora gelemeyen biri,abuk sabuk laflar söyleyince bizde tartışmalar yaşadık baya.Hastaneden eve geldiğim ilk gün annem bu nasıl çamaşırlık,senin çamaşır sepetin niye yok nasıl asıcam bunları diye söylenmeye başladı,ben eve yeni gelmişim sezaryenli halimle çamaşır taşıyıp astım.Kayınvalide de ilk gün söyleniyo yok şimdi çarşıya yakın olsaydık onu alırdım bunu alırdım,eşimde söyle ben gidicem diyo zaten.herkes başka alemdi.Kısacası lohusalığım çok kötüydü.

Yani Bu şekilde kimi korkutursan Korkut oda uyumaz , uyursada psikolojik olarak kötü rüyalar falan görür. İlk defa duydum. İlk kim uydurmuşsa loğusa kadın düşmanı olmalı
Uğrayanlar varmış öyle duydum,annem beni evde yalnız bırakmak istemiyodu uyucam diye.Beni iyice tembihleyip uyumayacağıma dair öyle bırakmışlığı vardır

Benim babam da buna benzer bi adamdı babaannem eve gelir buzdolabimizi acar hesap sorardi niye yemek yok diye. Sonra zaman geçtikçe babamın omurgasizligi yüzünden ben sanki annenin babamın değil de babaannemin çocuğu oldum. Yok oraya gitmesin orda ne işi var, tamam, kızım gitmiyosun, yok bunu gitmesin niye giyiyo, tamam, kızım giymiyosun. Siz iyi kötü katlanıp geri döndünüz diyelim, ana babasıyla eşi arasındaki dengeyi kuramayan karısını ezdiren adam ilerde çocuğunu da ezdirmez mi? En iyisini yapmissinuz gitmekle anne babaniz da arkanizdaysa donmeyin, hic çocuğum babasız kalır diye de düşünmeyiniz babası çocuğunu düşünse anne karnında sağlık problemi varken sizin daha geniş olanaklı bi hastaneye gitmenize izin verirdi. "Kendin bak çocuğuna" falan diyenleri de takmayin herkesin bünyesi farklıdır, ananiz babaniz tamam demiş size bakmaya, başkasına ne düşüyo da burada ego kasiyolar anlamıyorum.

Okurken şiştim yeminle. Allah razı olsun annemde kv de de hem çocuğuma baktı, hem bana destek oldu ama bir parmaklarını bile kaldırmalarını beklemedim ben. kimseye güvenerek çocuk doğurulmaz, anne olmasını biliyorsam elbet bakacağımçocuğuma. hele ki lohusayım diye oturup hizmet bekleyeyim.çok garip dünyalar,çok garip kafalar bana göre iş çok afedersiniz sidik yarışına dönmüş. yok bari makarna yapsaymış, yok teyzenin evinden her gün torun sevmeye gelemezlermiş,bir kenarda 3 günü çıkarmayacağı iddia edilen babanne falan. arkadaş onca yetişkin bir araya gelmiş sanki atomu parçalıyor, dünya var olduğundan beri olan en doğal süreç yaşanıyor. diğer tarafta, bukadar hakaret,laf eden beni zerre anlamayan, ne çocuğunun ne benim sağlığımı umursamayan adama ben ilkinde de dönmezdim.Dönmezdim de bu zihniyeti zaten 3 günde tanırsın hani evlenilip çocuk doğuncaya kadar akıllar nerdeydi acaba o ayrı. arkadaş bu adamların da içine cin kaçıp bir günde böyle olmuyorlar ki. hiç mi bu güne dek tanımadınız. yani her gün ayrı bir şoka giriyorum bu evlenme, çocuk kararları meğer ne basit mevzularmış. ben markete giderken bile enim konum düşünüyorum ne ihtiyacım var,ne alıcam diye. kısaca konuyu nerden tutayım bilemedim

X