Doğum sonrası psikolojim bozuldu

Ben doğumumu asla unutamam. Bir gün önceden sancı çekmeye başladım evde sabaha kadar uyuyamadım kasılmalar oluyordu ama adet sancısı gibi, çok şiddetli değil. Yalancı sancidir dedim tahmin etmedim doğum yapacağımı.

Nişan geldi ben de acaba nişan mı yoksa kan mı kötü birsey olabilir diye hastaneye gittim özele. Direkt yatisimi yaptılar 3 cm aciklik var dediler. Çatı muayenesi filan yapmadılar hiç. Yatışimi yaptılar. Ben nasıl mutluyum ama doğum o kadar kolay ki Güle oynaya bebeğim doğacak sonunda kavusucam diye girdim odaya.
Lavman yaptılar. Sonra suni sancı için geldiler ben de istemiyorum dedim. Hemşire ikna etti böyle günlerce sancı cekersin gel bir kaç saatte doğur dediler ben de kabul ettim ama hiç niyetim yoktu. Keşke dinlemeseydim. Taktilar. Yaklaşık yarım saat içinde bana bir sancılar girmeye başladı. Zaten çok zayıfım yaşım küçük diye basaramam kafasıyla girmiştim ama çocuk benim kararimi bekler mi geldi işte.

Gelen muayene ediyor giden muayene ediyor alttan insan rahatsız oluyor ama inanır misiniz o kadar büyük bir sancı vardı ki hiç birşey hissetmiyordum.
Idrarı bosalttilar bebeğin gelişini engellemesin diye ben böyle birşeyin yapıldığını bilmiyordum kimse de anlatmadı bana psikolojim bozulmuştu. Idrar deliğine cubuk gibi birsey sokuyorlar. Hala ne olduğunu bilmiyorum araştırmak bile istemiyorum.Üstümde önlük altımda yetişkin bezi kurbanlık koyun gibiyim. Bi odama bi dogumhaneye muayene için.

Ben zannediyorum bebek suyla birlikte gelecek. Doktorum baktı sonra o da cubuk gibi birsey soktu benim suyu patlattı mı. Ben kızdım ona neden bana sormadan yapıyorsun diye. Bebek daha hızlı gelirmiş. Ama insan bi bilgilendirir zaten sancı yüzünden şok geçiriyordum. Sanci 30 saniye sürüyor. 50 saniye nefes alabiliyordum. Dakika bile değil dinlenme sürem. Ve 7 saat sürdü. Her bir dakikası benim için ölüm gibiydi kendimden geçmiştim gözlerim kayiyordu artık. Sezaryene alın diye yalvardim ama bebek geliyor az kaldı diye diye almadılar.
En son dogumhaneye indim doktor geldi. Ikın diyor gözüm öyle korktu ki o sancidan ikinmaya cesaretim yok canım aciyacak diye daha fazlasını kaldiramazdim. Meğer hissetmiyormuşsun zaten bebeğin çıktığını. Sancı gelince Ikın dedi geliyordu yapamiyordum en sonunda ebeler bastırdı tepeden karnima allah nefessiz kaldım. Nefes alınca bebek geri kaciyormus. Ben de zannediyordum bebegi ittiriyorlar nerden bileyim nefesimin kesilecegini gozlerim portledi resmen nefessiz kalmaktan beynim patlayacak gibi oldu. Gözlerim karardı cekildiler derin nefes aldim ve en son dediğim nolur beni kurtarın oldu. Hayatimin en guzel gununde kabus
yaşadım.
Sonra doktor iğne yapmış vajinaya kesmek için. Igneyi hissetmedim bile zannettim beni canlı canlı kesti. Kesmesiyle bir daha bastırdılar tepeden dedim meltem tamam sonun geldi. Derken Kızım doğdu.
Ben kaç ay heyecanla beklediğim Bebeğimi görünce korkudan tir tir titredim bana bu acıyı çektiren bu muydu diye. Lütfen yargılamayın kafayı yedim desem yeridir. Eminim sezaryen de çok zordur ama en azından insan kendi yavrusundan da Korkmaz yani. Öyle bir aciydi ki asla unutamam. Biraz unutmuş olabilirim şiddetini ama hatırlıyorum beni o hale soktuysa herkesi de sokmuştur.

Doğum sonrası çok hızlı toparlandım ama dedigim gibi psikolojim bozuldu o olayda ve Karnımı da inik gördükçe çok ağladım Bebeğimi benden aldılar diye. Sanki yanimdaki bebek başkasının bebeği de alıp gidecekler ben de uykuma kaldığım yerden devam edecekmisim gibi geliyordu. Çok zor oldu alışmam. Evde cekseydim sancıyı daha kolay geçerdi eminim. Son raddede o suni yi almış olsaydım bu kadar kötü olmayacaktim. Kendimi çok geç anne gibi hissetmeye başladım. Hamileyken resmen anne olmuştum. Doğumdan sonra bütün hayallerim suya düştü.
Kime sorsam kendini anne gibi hissediyor musun diye tabi ki öyle saçmalık mi olur diye tepki aldım kimseye anlatamadım ben çok abartiyorum Candan can çıkıyor tabi zor olacak diyorum ama yok bir yandan da unutamiyorum. Allahtan zamanla geçti ama ben o kafada kalsaydım belki hiç atlatamayacaktim. Kendi kendime toparlanmaya çalıştım kendimi dibe suruklemeyi sevmem. Aslinda hala aklima geldikce kotu oluyorum. Kızımın kardeşi olsun çok isterdim ama sanırım tek çocuk olarak kalacak. Ikinci üçüncü çocuğu yapabilenleri cesaretinden öpesim geliyor. Buraya yazmayı düşünmüyordum ama çok baktım benim gibi birsey yaşayan var mı diye de bulamadım yazmak istedim.
Benim gibi doğumdan korkan ve kendini toparlayamayan oldu mu? Kendinizi nasıl toparladiniz ne kadar sürdü toparlanma süreciniz? Paylaşırsanız çok sevinirim❤
Okurken, canım acıdı, öyle hissettim ki acınızı içimde. Çok ama çok kotu bir deneyim yasamissiniz. Tabii ki her normal doğum böyle değil ama ben sırf böyle acılar, korkular yaşamamak adına iki çocuğumda da sezeryan oldum. Amacım kesinlikle özendirmek değil, normal doğum elbet en güzelidir ama çok guzel geçti doğumlarım, ikisinde de aksamina evdeydim. Sezeryan olup da çok pişman olanlar var bu arada. Sanırım ben bu konuda şanslıydım. Sizin adınıza çok üzüldüm.

Çok geçmiş olsun ilk doğum zor oluyor bende kimsesiz çok çektim kendi sancomri ama çok şiddetliydi kaynanam sancı cektigime doğum olduğuna inanmadi gazdır dedi 39 haftadayim en son üç dakika da bir vurunca götürün beni dayanamıyorum dedim hala bosuna gidiyoruz diyormuş gittim hemen doğdu 9 cm olmuş ona rahmen devletto kestiler sonra 45 dakika diktiler bir ay kendime gelemedim oyilesemedim emzirmedim otursaydim tuvalete ayakta girdim acılar unutuluyor ikinci oldu özele gittim suni olmadan açıldı 7 olunca suni verdiler hiç hissetmedim bile sancı hiç olmadı afet sancısı hini hafif vurdu ikindim bitti sadece iki dikiş muhteşem bir doğum ve doğum sonrası çok kolay iyileşme yaşadım iki doğumda benim ikinci kolay oluyor istemem dersen sezeryanla yaparsın düşünme şimdi bunları elindeki büyüsün hayırlı olsun inşallah

Gerçekten çok korkutucu. Bebeğimin sağlığından endişe ettiğim günlerde bunlardan da korkmamayı öğrendim. Onların sağlığı her şeye değiyor. Ama olmaması gereken şeyleri yaşamanız da tabi ki rezalet. Her şeye katlanırız diye neden gerekli gereksiz acı çekelim.

Çok geçmiş olsun. Umarım hepsini unutturacak bir doğum tecrübesi yaşarsınız yeniden gebelik düşünürseniz.

Çok üzüldüm adınıza. Kötü bir tecrübe olmuş. Duygularınız ile ilgili yardım alabilirsiniz belki.

Okuyan hamile arkadaş varsa başka türlü doğumlar mümkün. Doğal doğum araştırması yapın ve doğuma hazırlık eğitimi alın. Nelerle karsilasabilirsiniz, doğumda kimler size destek olur öğrenin. Ve doğum ekibinizi oluşturun.

Romantik ve kolay bir normal doğum kendi doğum hikayemi de bırakıyorum.

Malesef bizim ulkemizde dogumlar ozelde olsa boyle kafalarina gore yapiyolar. Ama sizde biraz arastirabilirdiniz hicbisey bilmiyormussunuz internette hersey var dogum surecleri ikinma teknikleri dokoruda onceden konusup yonlendirebilirdiniz ayrica kucuk yasta cocuk sahibi olduysani bununda etkisi vardir paikolojik destek alin anne bebek arasindaki bag zamanla olusacaktir

Sizin de başınıza gelen benzer şeyler, çok da abartmamak lazim... adı üstünde normal doğum kim demiş ki çok kolay olacak diye.... 30 saat sancı çekip sonrasında suni desteği alan arkadaşım var, daha mı iyi yani... güçten takarken düşüyorsun, ac susuz onca saat.. niye ? İlla suni almayacağım diye... bana doktorun işine karışmak gibi geliyor ... Ben suni aldığım için hiç pişman değilim... dedim ya yine olsa yine normal ve dr suni verelim dese tamam derim.
Çok düşüncesizsiniz. Ne kadar kötü birsey ya. Karşınızdaki insanin yasadiklarini kucumsemek sizin haddinize mi ?

Ben sezaryen oldum en rahat normal dogumdan bile daha rahat gecirdim. Bu mu yani kıstas ?

Dünya sizin etrafınızda donmuyor. Keske sizin gibilerin eli dili baglansa da destek olamadiginiz konulara köstek de olmasaniz.

Çok düşüncesizsiniz. Ne kadar kötü birsey ya. Karşınızdaki insanin yasadiklarini kucumsemek sizin haddinize mi ?

Ben sezaryen oldum en rahat normal dogumdan bile daha rahat gecirdim. Bu mu yani kıstas ?

Dünya sizin etrafınızda donmuyor. Keske sizin gibilerin eli dili baglansa da destek olamadiginiz konulara köstek de olmasaniz.
Illa yaristiracaklar, tipik turk kadinlari diyorum..

Ben doğumumu asla unutamam. Bir gün önceden sancı çekmeye başladım evde sabaha kadar uyuyamadım kasılmalar oluyordu ama adet sancısı gibi, çok şiddetli değil. Yalancı sancidir dedim tahmin etmedim doğum yapacağımı.

Nişan geldi ben de acaba nişan mı yoksa kan mı kötü birsey olabilir diye hastaneye gittim özele. Direkt yatisimi yaptılar 3 cm aciklik var dediler. Çatı muayenesi filan yapmadılar hiç. Yatışimi yaptılar. Ben nasıl mutluyum ama doğum o kadar kolay ki Güle oynaya bebeğim doğacak sonunda kavusucam diye girdim odaya.
Lavman yaptılar. Sonra suni sancı için geldiler ben de istemiyorum dedim. Hemşire ikna etti böyle günlerce sancı cekersin gel bir kaç saatte doğur dediler ben de kabul ettim ama hiç niyetim yoktu. Keşke dinlemeseydim. Taktilar. Yaklaşık yarım saat içinde bana bir sancılar girmeye başladı. Zaten çok zayıfım yaşım küçük diye basaramam kafasıyla girmiştim ama çocuk benim kararimi bekler mi geldi işte.

Gelen muayene ediyor giden muayene ediyor alttan insan rahatsız oluyor ama inanır misiniz o kadar büyük bir sancı vardı ki hiç birşey hissetmiyordum.
Idrarı bosalttilar bebeğin gelişini engellemesin diye ben böyle birşeyin yapıldığını bilmiyordum kimse de anlatmadı bana psikolojim bozulmuştu. Idrar deliğine cubuk gibi birsey sokuyorlar. Hala ne olduğunu bilmiyorum araştırmak bile istemiyorum.Üstümde önlük altımda yetişkin bezi kurbanlık koyun gibiyim. Bi odama bi dogumhaneye muayene için.

Ben zannediyorum bebek suyla birlikte gelecek. Doktorum baktı sonra o da cubuk gibi birsey soktu benim suyu patlattı mı. Ben kızdım ona neden bana sormadan yapıyorsun diye. Bebek daha hızlı gelirmiş. Ama insan bi bilgilendirir zaten sancı yüzünden şok geçiriyordum. Sanci 30 saniye sürüyor. 50 saniye nefes alabiliyordum. Dakika bile değil dinlenme sürem. Ve 7 saat sürdü. Her bir dakikası benim için ölüm gibiydi kendimden geçmiştim gözlerim kayiyordu artık. Sezaryene alın diye yalvardim ama bebek geliyor az kaldı diye diye almadılar.
En son dogumhaneye indim doktor geldi. Ikın diyor gözüm öyle korktu ki o sancidan ikinmaya cesaretim yok canım aciyacak diye daha fazlasını kaldiramazdim. Meğer hissetmiyormuşsun zaten bebeğin çıktığını. Sancı gelince Ikın dedi geliyordu yapamiyordum en sonunda ebeler bastırdı tepeden karnima allah nefessiz kaldım. Nefes alınca bebek geri kaciyormus. Ben de zannediyordum bebegi ittiriyorlar nerden bileyim nefesimin kesilecegini gozlerim portledi resmen nefessiz kalmaktan beynim patlayacak gibi oldu. Gözlerim karardı cekildiler derin nefes aldim ve en son dediğim nolur beni kurtarın oldu. Hayatimin en guzel gununde kabus
yaşadım.
Sonra doktor iğne yapmış vajinaya kesmek için. Igneyi hissetmedim bile zannettim beni canlı canlı kesti. Kesmesiyle bir daha bastırdılar tepeden dedim meltem tamam sonun geldi. Derken Kızım doğdu.
Ben kaç ay heyecanla beklediğim Bebeğimi görünce korkudan tir tir titredim bana bu acıyı çektiren bu muydu diye. Lütfen yargılamayın kafayı yedim desem yeridir. Eminim sezaryen de çok zordur ama en azından insan kendi yavrusundan da Korkmaz yani. Öyle bir aciydi ki asla unutamam. Biraz unutmuş olabilirim şiddetini ama hatırlıyorum beni o hale soktuysa herkesi de sokmuştur.

Doğum sonrası çok hızlı toparlandım ama dedigim gibi psikolojim bozuldu o olayda ve Karnımı da inik gördükçe çok ağladım Bebeğimi benden aldılar diye. Sanki yanimdaki bebek başkasının bebeği de alıp gidecekler ben de uykuma kaldığım yerden devam edecekmisim gibi geliyordu. Çok zor oldu alışmam. Evde cekseydim sancıyı daha kolay geçerdi eminim. Son raddede o suni yi almış olsaydım bu kadar kötü olmayacaktim. Kendimi çok geç anne gibi hissetmeye başladım. Hamileyken resmen anne olmuştum. Doğumdan sonra bütün hayallerim suya düştü.
Kime sorsam kendini anne gibi hissediyor musun diye tabi ki öyle saçmalık mi olur diye tepki aldım kimseye anlatamadım ben çok abartiyorum Candan can çıkıyor tabi zor olacak diyorum ama yok bir yandan da unutamiyorum. Allahtan zamanla geçti ama ben o kafada kalsaydım belki hiç atlatamayacaktim. Kendi kendime toparlanmaya çalıştım kendimi dibe suruklemeyi sevmem. Aslinda hala aklima geldikce kotu oluyorum. Kızımın kardeşi olsun çok isterdim ama sanırım tek çocuk olarak kalacak. Ikinci üçüncü çocuğu yapabilenleri cesaretinden öpesim geliyor. Buraya yazmayı düşünmüyordum ama çok baktım benim gibi birsey yaşayan var mı diye de bulamadım yazmak istedim.
Benim gibi doğumdan korkan ve kendini toparlayamayan oldu mu? Kendinizi nasıl toparladiniz ne kadar sürdü toparlanma süreciniz? Paylaşırsanız çok sevinirim❤
Okumadım ama doğumdan sonra psikolojisi bozulmayan mı var ki

Doğum esnasında hemşire karnıma bastırmıştı "Ne yapıyorsun" diye bir bağırdım. Nefesim kesildi resmen. Bana trip atıyor bir de "alla alla senin iyiliğin için yapıyorum" diyor. Dedim benim ilk doğumum ne bileyim . Söylesenize canımı yaktınız dedim. Doktorum sakinleştirdi beni. Sonra yapılan her şeyi adım adım anlattı ve öyle devam ettik.
Lavman olayını duyduğum için sancım gelince hiç bir şey yememiştim yapmasınlar diye ki yapmadılar.
Suni sancıyı da istemedim onu da veremediler

Almanyada dogum hazirlik kurslari var. Sizi ne bekiyor nasil ikinmalisiniz felan hepsini anlatiyolar.
Belki öyle bir kursa katilma imkaninih olur yine cocuk isterseniz:)

Ve dogum yapacaginiz hastane ile dogum kaydina gidince konusma yapilmadimi? Neleri isterim neleri red ediyorum felan diye?

Ama bazende gercekten sans isi iyi bir doktora ve hemsireye denk gelebilmek.

Doğum esnasında hemşire karnıma bastırmıştı "Ne yapıyorsun" diye bir bağırdım. Nefesim kesildi resmen. Bana trip atıyor bir de "alla alla senin iyiliğin için yapıyorum" diyor. Dedim benim ilk doğumum ne bileyim . Söylesenize canımı yaktınız dedim. Doktorum sakinleştirdi beni. Sonra yapılan her şeyi adım adım anlattı ve öyle devam ettik.
Lavman olayını duyduğum için sancım gelince hiç bir şey yememiştim yapmasınlar diye ki yapmadılar.
Suni sancıyı da istemedim onu da veremediler
Sen 10 dk da dogurdun. Derhal terket burayi 🤣🤣

Konu sahibi, keske sezeryan olsaydin ama nerden bilecektin ki sezeryanda olsaydin belki baska bir zorluk yasayacaktin…

Kac kez normal dogumlu biri olarak sana sunlari soyleyebilirim.. hic bir dogum birbirine benzemez… her dogum kendine ozel cidden..her cocuk kendine ozel.. ama ilk dogumlar genelde daha uzun suruyor, bu bir gercek.

Ben de hemsirelerin hatali oldugunu dusunuyorum. Sen nerden bileceksin dogum
Yapmayi ya da bir sonraki hamleyi adimi.. dr alt tarafini kesiyor ama haber vermiyor.. yani n’oluyorum diyorsun o panik halinde birde…igne vuruyor soylemiyor..

Evet mesanenin dolu olmamasi gerek ama bunun icin zaten ya senin wc ye gitmen gerekir ya da senin yattigin yerde ihtiyacini gidermeleri gerekirdi.

Ayrica suyunu patlatirkende.. bu islem acili degil
Ama sancilari sıklaştıran bir eylem sonucta…bunu yapmadan soylemeleri gerekirdi..hayvanlara bile merhamet etmis yaradan bunlar dogum yapan kadina insan gibi davranmiyolar. Zaten ulkemizde ne zaman iyiydi? Bizim buyuklerimize zamanindaa, sex yapmayi biliyorsun dogurmayi mi bilmiyorsun diyen hemsireler varmis. Empati yapmayi bilmeyen kasap gibi davranan doktor ve hemsireler.. boyle yapanlar…

Biz travmatiklere hic iyi gelmiyorsun 🤣🤣

Bizim çalıştığımız bankadan geldiler geçende. Bankacı çocuk diyor ki abla kızım elime doğdu. Nasıl yani dedim. Karısının sancısı tutmuş hastaneye gitmek için 112 çağırmışlar onlar gelene kadar kadın doğum yapmış.
Evde....Doğum.....Yapmış :KK57:

Benim ilk doğumumun neredeyse aynısını yaşamışsınız ne yaşadığınızı da ne hissettiğinizi de çok iyi anlıyorum❤️En azından o kadar sancı çekip sonrasında sezaryene alınmamışsınız acı üstüne acı olacaktı,benimle birlikte doğum yapan bir kadın bunu yaşamıştı.Ben de ilk 2 sene falan bir daha asla doğurmam diyordum şimdi ikinciyi büyütüyorum🥲Her acı unutuluyor,hem ikincide daha tecrübeli oluyorsun ben özellikle ıkınmada problem yaşadığım için onun tekniklerini öğrenmiştim,bir de sancı gelirken odamda sıcak suyu belime tutmuştum.Yine suni sancı almıştım ama bu sefer 20 dk çektim sancıyı hemen doğumum oldu.
Ayrıca bebekle kurulamayan bağ bir müddet öyle gidiyor ama tabi ki sonrasında düzeliyor hiç kafanızı yormayın buna.

X