Doktora gittim canım sıkıldı. Alerjiler...

FloppyDisk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2023
871
1.260
40
Çocukluğumdan beri Alerjik astım hastasıyım. Aşı tedavisi de oldum. Gıda alerjilerim, polen akar, penisilin aspirin gibi birçok şeye alerjim var.

Boğazımda çıkan yumru için doktora gittim. Enfeksiyon olduğunu antibiyotik vereceğini söyledi. Her doktora dediğim gibi penisilin alerjim var dedim. Nasıl anladılar test mi dedi, hayır dedim çocukluğumda sorun yaşadım bir sürü doktor başıma toplandı net hatırlamıyorum dedim. Bir daha penisilün ve türevi kullanmayacaksın dediler dedim, Her şey alerji mi, ben sana ne yazacağım şimdi, yüzde 90 ilaç kalmadı diğerleri de işe yaramaz. Bir ton laf söyledi. Test yaptır dedi. Burada oluyor mu dedim, bir sürü doktoru aradı şok yaşayabileceğim için alerji uzmanına gitmem gerektiğini söylemişler.

İlaç yazdı ama iyi gelmez, geçmezse ultrason dedi.

Ben uzun süre alerji de takipli hastaydım. Penisilini söyledim test yapmadılar dedim. Ki tanınmış iki profesörden testlerim var. Penisilin dedim, illa test yapalım demediler ki, alerji yaşadığım öyküm var.

Bu antibiyotik hep dert oluyor bana... Zaten hayatım kısıtlı. Bir de doktorlara laf anlatıyorum...

sizi çok iyi anlıyorum bahsettiğiniz ilaç ve diğer alerjilerin hepsi mevcut ,ağrı kesicilere de alerjim olduğu için hayat benim için cehenneme döndü , keşke bir tedavisi olsa .. bununla yaşamayı mecbur öğrenmemiz gerekiyor

Hasta mı doktor ya, alerjim var diyorsun neyi bu kadar yadırgamış yani.
Siz de alerji testi yaptırın neye var yok hepsini öğrenirsiniz. Bu şekil tiplerle de uğraşmazsınız

Son düzenleme:
Eliminasyon diyetini duydunuz ve denedinizmi? Alerji ve cikt hastaligi dahil bircok hastalikta iyilesmeler oluyor belki denerseniz iyi gelebilir size

Benim de geçen sene antibiyotik alerjisi başladı. Hasta olmamak için çok uğraşıyorum bu yüzden 😕 başka alerjilerim de var gerçekten işimiz zor.

Eliminasyon diyetini duydunuz ve denedinizmi? Alerji ve cikt hastaligi dahil bircok hastalikta iyilesmeler oluyor belki denerseniz iyi gelebilir size
Duydum. Zaten yediğim şeyler sınırlı. Bir çok sebze ve meyveyi yiyemiyorum. Ceviz fındık susam hindistan cevizi dahil. Normal diyetisyenle çalıştım. Onunla da semizotunu, kefirde sorun yaşadım onları da kestik. Alerji uzmanı kesinlikle tükenmeyeceksin dedi.

Bir şeyi uzun süre yersem alerjim oluyor o sebzeye meyveye. bir hafta günde 1 elma yedim. Elmaya da alerjim çıktı.

Ay sanki tüm alerjiler testte çıkıyor mu? Ki alerji uzmanları testlerin yanı sıra deneme-yanılması kişisel bulgular içinde çok önemserler. Alerjik bünyeler olarak biz doktorlardan öğrendik de bazı doktorlar alerjiyi hala yok sayıyorlar. Alerji ilacının alerji yaptığı insanlar bile var bu hayatta.

Duydum. Zaten yediğim şeyler sınırlı. Bir çok sebze ve meyveyi yiyemiyorum. Ceviz fındık susam hindistan cevizi dahil. Normal diyetisyenle çalıştım. Onunla da semizotunu, kefirde sorun yaşadım onları da kestik. Alerji uzmanı kesinlikle tükenmeyeceksin dedi.

Bir şeyi uzun süre yersem alerjim oluyor o sebzeye meyveye. bir hafta günde 1 elma yedim. Elmaya da alerjim çıktı.

Genetik test yaptırdınız mı? Muhtemelen mutasyonlu bir yapı var. O yüzden böyle oluyor. Çoklu gıda alerjisi var kardeşimde. Dönem dönem çok zor süreçleri oluyor hem bağırsak hem cilt tepkili bazen alerjik tepkiler hafifliyor.

Ay sanki tüm alerjiler testte çıkıyor mu? Ki alerji uzmanları testlerin yanı sıra deneme-yanılması kişisel bulgular içinde çok önemserler. Alerjik bünyeler olarak biz doktorlardan öğrendik de bazı doktorlar alerjiyi hala yok sayıyorlar. Alerji ilacının alerji yaptığı insanlar bile var bu hayatta.
Genetik test yaptırdınız mı? Muhtemelen mutasyonlu bir yapı var. O yüzden böyle oluyor. Çoklu gıda alerjisi var kardeşimde. Dönem dönem çok zor süreçleri oluyor hem bağırsak hem cilt tepkili bazen alerjik tepkiler hafifliyor.

Genetik test yaptırmadım, ailede var, en ağır benim. Cilt, bağırsak tepkili oluyor. Onlarda çapraz reaksiyon la astıma döndürüyor. Ağız içi yaralar, yüzüm de kabarıklık, kimi sırtımda kurdeşen yapıyor. Sonra arka arkaya astım atakları geçiriyorum. Kortizon ,alerji iğnesi ,bazen adrenalin... Öyle geçiyor. Ki hap yetersiz kalıyor. O nedenle besinlere çok dikkat ediyorum. Mümkün olduğunca dışarıdan yemiyorum.

Genetik testi araştırayım. Teşekkürler.

Genetik test yaptırmadım, ailede var, en ağır benim. Cilt, bağırsak tepkili oluyor. Onlarda çapraz reaksiyon la astıma döndürüyor. Ağız içi yaralar, yüzüm de kabarıklık, kimi sırtımda kurdeşen yapıyor. Sonra arka arkaya astım atakları geçiriyorum. Kortizon ,alerji iğnesi ,bazen adrenalin... Öyle geçiyor. Ki hap yetersiz kalıyor. O nedenle besinlere çok dikkat ediyorum. Mümkün olduğunca dışarıdan yemiyorum.

Genetik testi araştırayım. Teşekkürler.

Bizim aileye çok benziyor anlattığınız.
Kız kardeşimde sizinki gibi. En küçüğümüz en ağırı geçiriyor. Onun ki ciddi karın ağrılarıyla korkunç hal alıyor. Benimki rinit alerji birkaç yiyecekte cilt/bağırsak tepkisi.
Ama annem, ablam, erkek kardeşim de astıma çeviriyor.
Genetik testte yine mutasyon olduğunu bilsek bile hiç bir farkı olmadı yine dikkat edeceksiniz dediler gönderdiler. :)

Bizim aileye çok benziyor anlattığınız.
Kız kardeşimde sizinki gibi. En küçüğümüz en ağırı geçiriyor. Onun ki ciddi karın ağrılarıyla korkunç hal alıyor. Benimki rinit alerji birkaç yiyecekte cilt/bağırsak tepkisi.
Ama annem, ablam, erkek kardeşim de astıma çeviriyor.
Genetik testte yine mutasyon olduğunu bilsek bile hiç bir farkı olmadı yine dikkat edeceksiniz dediler gönderdiler. :)
Anladım o zaman gerek yok yaptırmaya, biliyorum, babam, kız kardeşim, 1 halam hepsinin farklı sorunları, babam rinit ve bağırsak tepkimeli, kız kardeşim rinit kulak, halam astım 🥴... Benim hepsi...

Benim doktorum da dikkat edeceksin, alerjin olmayan besin bile ileride alerji yapabilir. Hepsinin testi yok kendin belirlemen gerekiyor, dedi.

Çok kısıtlı yaşam. Zor oluyor ya. En ağırınız engelli raporu için denedi mi?

Anladım o zaman gerek yok yaptırmaya, biliyorum, babam, kız kardeşim, 1 halam hepsinin farklı sorunları, babam rinit ve bağırsak tepkimeli, kız kardeşim rinit kulak, halam astım 🥴... Benim hepsi...

Benim doktorum da dikkat edeceksin, alerjin olmayan besin bile ileride alerji yapabilir. Hepsinin testi yok kendin belirlemen gerekiyor, dedi.

Çok kısıtlı yaşam. Zor oluyor ya. En ağırınız engelli raporu için denedi mi?
Yok hiç öyle bir şey denemedik. Zaten yaşı küçük ortaokulda, zamanla dengesini bulacak dedi doktoru

X