DOKTORLUGUN GÖRÜLMEK İSTENMEYEN YÜZÜ

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya arkadaşlar, tamam işini iyi yapmayan doktorlar da vardır. Ama hepsi mi kötü ya? Yapmayın ama. Her işin iyisi kötüsü vardır. Mesela dünya tatlısı bir aile doktorum var. Hiçbir sorun yaşamadık şimdiye kadar. Bu iki taraflı bir çabaydı tabi. Ne o bana kaba davrandı ne de ben ona. Şimdi bu adamın niye kötülüğünü isteyeyim ki? İyi olsun ki bana da iyi yansısın. Ben de iyi olayım ki benden de hizmet verdiklerime iyi şeyler yansısın.
Bir de eskiden beri kötüydü deyince ne oluyor? Çözüm önerisi mi bu şimdi? E bu daha kötü, eskiden beri olumsuz koşullar varmış, hıı tamam o zaman mı desin insanlar?

belki de oyledir bilemiyorum olayı tam bilmediğim için yorum yapmıyorum.

benim bahsettiklerim genel olan şeyler bu yozlaşma

Oğlumun durumu itibariyle birkaç doktoru var düzenli takip ettiği.İki farklı şehirde.Birisi şeker gibi adamdır fakültede prof.Asistanlari adamdan kibirli soru sorsan cevap vermezler.Fakat profesöru görseniz sanki dün başlamış mesleğe öyle iyi birisi .Yani olay insanın kendinde bitiyor meslek ile alakası yok.Diger doktor mesela İstanbul'da olan insanı hiçbir teması bir hoş sohbeti yok.Ama alanının en iyisi .Yıllardır oğlum senede iki kere muayene olur sadece bir kez başını şöyle bir oksamisti.Dedigim gibi ben realist biri oldugumdan bana sevgi ilgi degil tedavi lazım.Ama iki farklı doktor iki farklı muamele.

O zaman izleyeceksiniz.İlk atak doktordan geliyor cunku
İlk atak dediğiniz ne? Hasta sevkli geldiyse, o evraklar geldiği kurumda kalır. İmkanlar kısıtlıysa yine oradaki doktorlar sevkini başka kuruma yapar. Diğer türlü hastanın muayene bulgularının, tetkik ve tedavisinin yazılı olduğu kağıtta doktorun kaşesi vardır ve yine elini kolunu sallayarak alıp çıkamaz hasta. Doktorun hatası ya da tecrübesizliği zorla almaya çalışması olmuş. Yine de bu şiddet görmesini açıklayacak bir durum değil. Hiçbir kurumdan kuralları çiğneyerek elinizi kolunuzu sallayarak çıkıp gidemezsiniz böyle. Bütün bunlara rağmen tedavisi yapılıp, taburcu edilmiş. Bir tek siz mi hasta oluyorsunuz bu dünyada? Biz hasta olsak yerimize kim bakacak diye hastalığımızı bile unutmak zorunda kalıyoruz. Kendi annem babam başka bir şehirde yanlız başlarına covid geçirirken, ben izin alamayacağım için covid hastalarına bakmaya devam ettim. Kendi anne babama bile bakamadım, başkalarının anne babası için. Ben artık bu cahillikten hadsizlikten tüm meslektaşlarım gibi çok yoruldum. Ama siz her şeyi bilenler umarım layık olduğunuz hizmete ulaşırsınız...

fırsat eşitsizliğinde okuyamayanlara lafım yok zaten. benim de inanılmaz fırsatlar önümde yoktu bu arada yeri geldi ailem yemesinde içmesinden kısıp da eğitimimze para harcadı. benim dediklerim zahmet edip de iki eğitim almaya tenezzul etmeyip, eğitime kendini veren ve toplumu kalkdındırmaya çalışanlara O ZAMAN YAPMASAYDI diyenlere

Yaşadıklarınız adına çok üzgünüm. Ama bu ülkede hangi meslek grubu hak ettiği şartlarda çalışabiliyor ki? Hangimiz hak ettiğimiz maaşı alıyoruz ya da? Mesleği geçtim hangimiz hak ettiğimiz şekilde yaşıyoruz? Doktorlara saygı duyuyorum tabiki,sonuçta hayatımız onlara emanet. İyi,güler yüzlü olanları tenzih ederek söylüyorum ama bazı doktorlar sistemdeki sorunların acısını hastalardan çıkarıyor bazen. Bu sistemi bu hale biz getirmedik ki? Keşke bazıları bu tepkileri bizlere değilde asıl muhataplarına gösterse.

Zaman geçtikçe maalesef ki insanlar okumus kisilere düsmanlık beslemeye calıstılar. Herseyin en iyisini en doğrusunu her zaman “cahil” insanlar biliyor. Bu tıp, hukuk, öğretmenlik vs doğrudan insanla muhatap olan cogu meslek icin geçerli.
Artık hic bir hekim cerrahi secmemeye hatta daha cok biyokimya,mikrobiyoloji, patoloji tarzı hastayla min iletisim kuracagı bölümleri seciyorlar tusta. Son yıllarda arttı evet bunun sebebi medyanın olumlu yönde gerceklesmesini düsündügü haberlerin tersine dönüp en dandik adamın bile “eheee biz de dövek ya” düsüncesini kafasına sokmasından kaynaklı. Son yıllarda sadece arttı ama aslında hep sıkıntılıydı, hep derim sağlık sektörü sağlam sabır ve psikoloji gerektiriyor. Cünkü gelen kimse mutlu degil
Verebilecegim öneri yok sadece hersey daha iyi olur umarım diyebiliyorum cünkü şiddete ugramamak icin haklı olduğum durumlarda bile susup alttan almak her sektörün harcı degil.
Dipnot: mlsf bir hemsire

İlk fiziksel temas ilk ataktir.Kimse kimseye fiziksel temas göstermemeli.Bu suçtur.Bunun neyini tartisiyoruz

bu noktada karakter yapısı da farklılık yaratıyor ve dedğiniz gibi önemli olan tedavisi.
bir de başka bir bakıştan bakmak istiyorum hocalar genel olarak rahatlar mesai olarak nöbeti yok yognulugu yok bir şeyi yok. asistanlar ise savaşta gibi insanlıktan çıkıyolar. kadın dogum asistanı arkadaşım cocugunu göremiyor dogru düzgün eşi arada hastaneye getiriyor görmeye. tüm bu koşullar birleşince mutsuz doktor---->mutsuz hasta döngüsü oluşuyor. suç sistemde maalesef ki bunu çözmeye çalışıyoruz zaten ama çözerken de halkın yanımızda olmayışına yanıyoruz

Ayrıca beddua ve temennilerinizi size aynen iade ederim.Cok şükür layık olduğum hizmeti imkanların doğrultusunda alıyorum

Hoca da oraya gökten zembille inmemiş o da yorulmuş yıpranmış tır. üstelik bu adam ders veriyor fakültede ameliyatları var hasta bakıyor şeker gibi insandır.

Her insan her durumda pozitif ya da nötr kalamıyor işte Minnoş Hanım maalesef.
Geçen gün bir olay oldu, ondan sonra bir sürü de dersim vardı. Ama o andan sonra var ya bir toparlanamadım. Normalde o kadar şen şakrak biriyim ki, iki cümleye iki espri sıkıştırıp güldürürüm. Ama o andan sonra toparlayamadım. Herkes hasta mıyım diye sordu. Elbette kimseyi azarlamadım, bağırmadım, kırmadım. Ama enerjim düştü bir kere. Ki benimki her gün yaşanan bir olumsuzluk değildi. Yani en azından ortalama bir doktorun yaşadıkları kadar yoğun değil problemlerim.
Ki benimki yine sözlü ve dolaylı bir saldırıydı. Fiziksel, doğrudan bir hakaret olsaydı, düşünemiyorum.

O konuda ayni fikirdeyim. Emin ol bu forumda cogu kisi cok zor sartlarda okumustur. Benim de tek umudum. aslinda bu firsat eşitliğini yaratmak. Zaten her sey cozulmus olur o zaman. Bir avuc insan milyonlarca liranin icinde yuzerken geri kalanlar sürünüyor. Durumuzun tek ozeti bu.

çünkü bence doktorların cogu artık normal bir psikolojide değil hele de zor kısımlarda öalışanlar. onların bozulan psikolojisiyle değil hastaya kendine bile iyi davranamaz hale geldiler bunun sonu yok

İşleyiş bu şekilde olabilir,haklısınız ama evrakları almak için fiziksel bir müdahaleye girişmek yerine tutanak tutsa,polis çağırılsa daha doğru olmaz mıydı? Üstelik bir sürü şahit ve kamera kaydıda vardı. Eğer bu dediğim yolu izleseydi şu an bunları konuşuyor olmayacaktık bile. Tecrübesizlik dediğiniz olay öyle az buz bir olay değil farkındaysanız ve nelere mâl olabileceğini hepimiz gördük. Olay nerelere geldi. Ve videoda ilk temas doktor beyden geliyor,hasta evrakları almak için eğildiğinde hastayı duvara doğru itiyor. Muhtemelen beni doktor düşmanı olarak göreceksiniz ama değilim,gerçekten değilim. Tamamen objektif bakmaya çalışıyorum olaya. Ve malesef doktor arkadaş o hareketiyle kendini haklıyken haksız duruma düşmüş. Ne olursa olsun bunu yapmaması gerekirdi. Bunu derkende amacım yine düşmanlık falan yapmak değil kendisi adına üzüldüğüm için diyorum bunu. Bir anlık hata nelere yol açtı.

Hoca da oraya gökten zembille inmemiş o da yorulmuş yıpranmış tır. üstelik bu adam ders veriyor fakültede ameliyatları var hasta bakıyor şeker gibi insandır.
yani asistanların neden o halde oldgunu sorgulayıp eylemlere destek çıkmak yerine hoca da zamanında o yollardan geçti o zaman susup otururn demenin farklı bir versiyonu bu

bilmeyenler bu meslegi secti ama bilenler artik akilli. Bir de insan birebir yasamadan yok ya ne kadar kotu olabilir ki diyor:) Ben 23 saat boyunca su dahi icemeden calisip sonunda acliktan bayilacagimi soyleseler hadi be der gulerdim mesela. 36 saat kesintisiz hasta bakmak ne demek, eve arabayla gidemedigi icin taksiye binmek orda uyuyakalmak, eve gidince uykusuzluktan agridan aglamak nedir biri soylese cidden inanmazdim. Yasamak lazim bazi seyleri. Iste yasayanlar akillaniyor ve ayni hatalari bir daha yapmiyor. Mesela gecen sene acilan 52 cocuk yogun bakim kadrosundan 3 u doldu. 49 u bos kaldi. Hicbir cocuk hekimi bu bransi yazmadi. Bu demek oluyor ki 2024 yilinda sadece tum Turkiye genelinde sadece 3 yogunbakimci atanacak. 81 il, yuzlerce ilce, binlerce hastane var ama 3 tane uzman olacak. Emekli olanin yerini bile doldurmaz bu sayi. Mesela kendi Yogun bakiminiz olsa 1 saatte diyaliz yapip bobregini kurtarabileceginiz bir bebegi 112 araciligiyla 15 saat sonra organlari iflas etmis halde ildisi hastaneye sevk edebildiginizde oyle bir icinize oturuyor ki bu. Ha keza yaklasik 45 cocuk acil kadrosunun 2 si doldu 43 u bos kaldi yanilmiyorsam. Insanlar bu bolumleri kazansa dahi siddet gormek istemedigi icin bu tip riskli branslari yazmayi birakti. Bazi illerde 4 senedir duz pediatri asistani yetismiyor. Egitim zaten 4 sene. Yani sifir asistan, sifir uzman demek bu. O ilde asistan olmadigi icin universiteye sevk edilmesi gereken hastalar ildisina sevk ediliyor. Her hastanin ildisina gidecek parasi olanagi yok maalesef. Cerrahi branslar zaten artik hic tercih edilmiyor. Hekim olarak kendi annemi ameliyat edecek dr bulamadigim icin Ankarada ameliyat yaptirdik ornegin. O da tanidigim dr arkadaslar vasitasi ile. Oyle buyuk bir ameliyat da degildi.
Disaridan bakinca yazmasaydiniz canim demek sorunu cozuyor gibi gorunuyor sanirim ama tam aksine sistem coktu cokecek Cozum de bu degil. Bu arkadas ve onun gibiler bir iki soylenir, baktilar duzelen bir sey yok ya istifa eder ya cildiye vs gibi rahat brans yazar ya da yurtdisina gider. Yani bi sekilde sistemden cikar. Ama sistemin berbatligini, hastalarin da hekimlerin de magduriyetini gidermez bu. Sartlari duzeltelim yerine bu bolumu bilerek yazdiniz, cekeceksiniz mantiginin sonuclarini hep birlikte goruyoruz. Iceriden birisi olarak olaylari cok net gorebilen ve saglikta bayir asagi yuvarlandigimizi goren birisi olarak cok cok uzgunum. Ne cerrah ne cocuk dr u ne onkoloji dr u, hicbirisi kalmayacak. Artik bol bol botoks yaptirip, sigil yaktirirz bi onlar seciliyor artik cunku

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…