DOKTORLUGUN GÖRÜLMEK İSTENMEYEN YÜZÜ

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
hahahah ister fake sanın ister sanmayın banane kime niye iknada bulunayım. bu derdimi anlatmak için açtıysam ilk konumun bu olması normal değil mi? staj 4.5. sınıfta alınır onda hasta ile çok aşırı bi iletişimin olmaz olur ama tam doktor hasta gibi değildir. durumun gerçek yüüzünü 6.sınıfta internken görürsün ki ben de orda görmeye başladıgımı soylemişim zaten. internlük askerlik gibidir canın çıkar ruhun çıkmaz. her okulun oyle değil tabi ama benim okulumun oyleydi

yani asistanların neden o halde oldgunu sorgulayıp eylemlere destek çıkmak yerine hoca da zamanında o yollardan geçti o zaman susup otururn demenin farklı bir versiyonu bu
cozum nedir? mevcut turkiye sartlarinda sizce ne olmali yani? nufus belli, hastanelerin kapasitesi belli, saglik hizmetinin maliyeti belli, kur belli, ekonomik durumumuz belli. bu durumda ne olsun istiyorsunuz? ben konunun amacini bir turlu anlamadim.

yazdik iste oraya, simdi gunde 10 hasta bakan profesor zamaninda dayak yemis yani. ne yapsin 70 yasinda hala mi acilde nobet tutsun hocalar? sizin icinizi rahatlatacak cozum nedir mevcut sartlarda?

Bende bunu demek istiyorum zaten. Tam olarak anlatmak istediğim buydu ilk mesajımdan beri. Tepkimizi asıl hak edenlere gösterelim derken bunu anlatmaya çalışıyodum. Grev hakkınızı kullanın tabikide. Normal vatandaşların siz grev yaparken oraya gelip "hayır yapamazsınız" diyeceğini sanmıyorum. İşçiside,memuruda,doktoruda herkes hak ettiği şartlara kavuşsun tabiki. Hakkını doğru şekilde,doğru yollardan arayan kimseye karşı çıkmam ben.

Peki doktorların kendi mesleki şartlarını iyileştirmek adına hastalardan hınç alması ne kadar etik ne kadar doğru ??

Ee hangi meslek kolay o zaman? Yani sen eskiden boyle degildi gibi birseyler dedin.. hadi demek ki gormedin arastirmadinda.. yukardaki arkadasin dedigi gibi hic mi hastaneye doktora gitmedin? Sanki dun kolaydi bugun zorlasti gibi yaziyorsun?

E o zaman sizde okuyup doktor olsaydiniz ama oyle kolay değil doktor olmak ve evet çoğu doktor kibirli bunu az çok anlayabiliyorum ben cafe cafe gezerken onlar sabahlara kadar ders calısiyordu çünkü

evet doktor olan yakınlarım hocalarım var onlar geçmişten gelen insanlarken onlardan daha iyi bilmiyoruzdur herhalde sizce de oyle değil mi?
O doktor olan yakınlarınız geçmişte hastaları azarlayıp azarlayıp yerin dibine sokanlardan mı mesela? İnsanca muamele göstermeyerek hasta olduğuna olacağına insanları pişman edenler. Bizzat yaşadım bunları,çocukluğum ergenliğim hastane koridorlarında sabahın nurunda gittiğimiz hastaneden akşam eve dönebildiğimiz zamanlarda anneciğimin nasıl azarlandığını görerek geçti mesela. O dönemler o şartlarda insan gibi davranan çocuk doktorumu da unutmuyorum mesela Allah razı olsun ,ilk dişimi çekip bana travma yaşatan doktoruda.
Sadece doktorluk en zor meslekmiş gibi gösterilmese artık, sizin içinizde de iyisi kötüsü var. Her meslekte iyisi var kötüsü var ,ne yapsın insanlar iyilerle kötüleri aynı kefeye mi koysun?
Şartlarınızın kötü olduğunu da düşünmüyorum. Bu mesleği evet siz seçtiniz bilerek.

Her doktor aynı demiyorum ve dediklerine yüzde yüz katılıyorum, ancak kimi doktorların sadece kendileri okumuş gibi hastaya karşı “sen” demeleri, insan yerine koymamaları, bağırıp çağırıp azarlamaları da hoş değil. Doktorların çoğu insanlık için değil, sosyal statü ve maaşı için bu mesleği seçiyor bu yüzden de çoğu doktor anlamsız bir kibire bürünüyor. Biraz etki tepki durumu da var. Öte yandan herkes ekonomik krizde sıkıntılar yaşıyor ve herkes çok komik maaşlara çalışıyor. Ben de memurum bu krizde çok zorluk çekiyorum oturacak ev bulamıyorum mesela. Ülkede tek sıkıntı yaşayan doktorlar değil.

Ayrıca çocukluktan beri sessiz ama sadece derslerde başarılı arkadaşlarımızın çoğu güdülenerek tıp seçti. Ancak tıp tamamen insanlarla birebir iletişime dayalı bir meslek. Akademik hayatta başarılı olan öğrencilerin insanlarla her türlü iletişim kurabilecek sosyal zekalarının düşük olması da olası ve çok rastlanan bir şey. Keşke meslek tercihlerimizi doğrudan karakterimize ve hayallerimize göre yapabilseydik.

Bunun haricinde herkesin insanca yaşama hakkı vardır. Eminim ki çoğu doktor da sadece bilgisayar üzerinden muayene etmeyi, hastayla iletişime geçmemeyi, sorunlu bölgelere bakmamayı veya dokunmamayı tercih etmez. Beş dk muayeneler, sonsuz nöbet süreleri çok zor. Bu yüzden doktorları anlıyorum.

Allah herkese kolaylık versin.

diyorum ki insanlar eylem yaptıgında sesini duyurmaya çalıştıgında 3 maymunu oynamak yerine ses verin sizler de?

E o zaman sizde okuyup doktor olsaydiniz ama oyle kolay değil doktor olmak ve evet çoğu doktor kibirli bunu az çok anlayabiliyorum ben cafe cafe gezerken onlar sabahlara kadar ders calısiyordu çünkü
bibi olur mu oyle sey sanki babasinin hayrina mi okudu doktorlar yapmayin canim. okudugun okulla insani asagilamak olur mu, bunu normallestiremeyiz.

şartlamızın kötü olmadıgına nasıl karar verdiniz mesela gelip bizimle beraber 1 gün geçirin? siz şartlarımızın kötü oldugunu dillendirmemize destek vermek yerine yoo iyi diyen insanlar yüzünden çok yakında hiçbir sucu olmayan insanlar da magdur olacak. cocugunuzu ameliyat edecek doktor kalmadığında anlarsınız. bize batan çıkan yok biz doktorsuz kalmayız

diyorum ki insanlar eylem yaptıgında sesini duyurmaya çalıştıgında 3 maymunu oynamak yerine ses verin sizler de?
3 maymunu oynadigimizi nereden biliyorsunuz? anlasildi sizin amaciniz burada uzum yemek yani dertlesmek degil bagciyi dovmek.

isinize kardesim hadi. burasi sizin insanlari fircalayabileceginiz yer degil. duzgunce yazdik iste, ulkede ne duzgun ki iki gun ayakta dikilip eylem yapinca sihirli degnek gibi sistemin iyilesmesini bekliyorsunuz? buranin turkiye oldugunun farkina varmak gerekiyor. her sey oyle bir gecede bu hale gelmedigi gibi bir gecede de duzelmeyecek. dahasini yazmayayim siyaset konusmayi sevmiyorum.

sen siz muahbbetinde sen deyince siz isterler siz deyince sen isterler bu çoook garip bi girdaptır bazen hastalara siz deyince samimi hissedip derdini anlatmıyor çekiniyor çünkü mesafe ibaresi oldugu için

bibi olur mu oyle sey sanki babasinin hayrina mi okudu doktorlar yapmayin canim. okudugun okulla insani asagilamak olur mu, bunu normallestiremeyiz.
Ben zaten aşağilamaktan bahsetmedim canım kibir ego belli oluyor bakinca bile aşağilamak çok farkli birsey o zaman sesimi çikaririm bende ki ben çoğu yerde tartısan bir kadinim bu huyum babama cekmeyeydi iyiydi

Katılıyorum

bence bağcıyı döven sizsiniz sabahtan beri burda sakin sakin yazdıgım tane tane mesajlarıma garip garip saldırgan cümleler kurarak. ne diyim cocugunuz doktor olur insallah. bunu da dua mı beddua mı anlayacagınız niyetinizi orata koyar zaten

Aynen katılıyorum . Hep aşırı kibir vardı. Kendi durumumuzla ilgili soru soramıyoruz hiçbir zaman hem de özele gitsek bile . Bu nedir yani böyle , yurt dışında bulundum ben de ve orada hastalara bu şekilde yaklaşım yok

Ama doktor hanım olmadı şimdi bu.
Siz grev yaptınız da biz vatandaşlar yapamaz mısınız dedik? Karşı mı çıktık? Ne yapalım sizle beraber meydanlara mı inelim? Bu ülkede eylem yapan,grev yapan her meslek grubu,insan grubu kendi meslektaşlarıyla,fikirdaşlarıyla iniyor meydanlara zaten. Ekstradan kim destek görmüşte siz görmemişsiniz gibi davranıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…